Himalaya tuzu lambası nedir? Himalaya tuz lambasının sağlığa faydaları nelerdir?

Himalaya tuzu yeryüzünün ilk var olduğu dönemdeki denizlerin kurumuş kalıntılarından oluştuğuna inanılan doğal bir tuzdur. Himalaya tuzu lambası pembe renkli Himalaya tuzundan elde edilen ve etrafına hafif bir ışık veren lambadır. Ancak himalaya tuzu lambası ışık verme özelliğinden çok başka faydaları için tercih edilmektedir. Himalaya tuzu lambasının hava kirliliğini azaltma, elektronik cihazların yaydığı pozitif iyonları ve elektromanyetik radyasyonu azaltma, astım, alerji ve diğer hastalıkların belirtilerini hafifletme gibi etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Peki Himalaya tuzu lambasının faydaları nelerdir? Gerçek bir Himalaya tuzu lambası nasıl anlaşılır? Bu yazımızda bu konularda bilgi bulabileceksiniz.

Himalaya tuzu lambası nedir?

Gerçek bir Himalaya tuzu lambası elle şekil verilmiş katı Himalaya tuzu kütlesinden oluşur. Himalaya tuzu yalnızca Himalaya Dağlarının batısında yer alan Pakistan / Khewra şehrindeki derin yer altı mağaralarında bulunabilmektedir. Himalaya tuzu lambasının rengi mineral konsantrasyonuna bağlı olarak açık pembeden pembemsi turuncuya kadar değişiklik gösterebilir. Himalaya tuzu lambasının içinde çevreye ısı ve ışık yayan elektrikli bir ampul bulunur. İçerisinde ampul bulunmayan Himalaya tuzu lambası bir lamba değil, sadece bir tuz kütlesidir.

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları
Himalaya Tuzu Lambası Faydaları

Himalaya tuzu higroskopik özelliğe sahiptir. Yani ortamdaki su moleküllerini (nemi) kendisine çeker. Bu su molekülleri havadaki küf, bakteri ve alerjenleri taşıdığından Himalaya tuzu lambası bunları kendisine çekerek havayı temizler. Su moleküllerinin Himalaya tuzu lambasına ulaştığında tuza yapışıp kaldığına inanılmaktadır. Lambanın yaydığı ısı sayesinde tuz kurur. Böylece zararlı maddeleri emdikten sonra suyu tekrar buharlaştırarak ortama kazandırır.

Himalaya tuzu lambası faydaları hakkında yapılmış çok fazla bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ancak Himalaya tuzu lambasını sadece seyretmenin bile yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca kullanan kişilerin yorumlarına dayalı olarak sağlığa başka faydalarının da bulunduğu söylenebilir. Genel olarak Himalaya tuzu lambası faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Antibakteriyel,
  • Anti-enflamatuvar,
  • Mukus giderici, balgam attırıcı,
  • Patojenleri yok etmesi (örneğin havadaki polenler)
  • IgE düzeyini düşürmesi (bağışıklık sisteminin aşırı hassasiyeti)

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları

1. Havayı Temizler

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları
Himalaya Tuzu Lambası Faydaları

Himalaya tuzu lambası faydaları arasında en bilineni havayı temizlemesidir. Hava temizleyici bitkiler de genellikle bu amaçla satın alınmaktadır.

Amerikan Bahçe Bilimi Derneği tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre dış ortamda kirli havanın temel bileşeni ozondur. Ozon bir şekilde evlere veya işyerlerine de girebilmektedir.

Himalaya tuzu lambası doğası gereği ortamdaki su buharını çeker. Bu su buharında genellikle alerjenler, küf ve bakteriler bulunur. Su buharı, yani nem lambaya ulaştığında kirletici maddeler tuza yapışır. Su ise tekrar buharlaşarak ortama geri döner. Lamba açık ve sıcak olduğu sürece bu döngü devam eder. Himalaya tuzu lambası havadaki kirletici maddeleri temizleyerek daha temiz bir hava solumanızı sağlar.

2. Elektromanyetik Radyasyon ve Havadaki Enfeksiyonlar

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları
Himalaya Tuzu Lambası Faydaları

Günümüzde yaşadığımız ortamlarda çok fazla elektromanyetik radyasyon bulunmaktadır. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon, modem gibi aletler sağlıksız iyonlar yaymaktadır. Bu elektromanyetik radyasyon gözle görünmese de uzun vadede sağlık üzerinde çok fazla olumsuz etkiye sahiptir. Elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalmak yorgunluk, stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi olumsuz etkilere sahiptir.

Yaşadığımız ortamlardan gelen elektromanyetik dalgaların toksik etkileri hakkında 2000’den fazla bilimsel araştırma bulunmaktadır. Araştırmacılar çok düşük düzeyde radyasyona bile (cep telefonu gibi) kronik olarak maruz kalmanın kanser, bağışıklık sisteminin bozulması, Alzaymır ve demans, kalp hastalığı gibi hastalıkların riskini yükselttiğini belirtmektedir.

Pozitif iyonlardan uzak durup negatif iyonlara maruz kalmanın en iyi yollarından biri doğada, özellikle su ve toprakta vakit geçirmektir. Himalaya tuzu lambası ortamdaki pozitif iyonları yok etmeye yardımcı olur. Elektromanyetik radyasyonu dengeleyerek sağlığımız üzerindeki zararlı etkilerini azaltır. Pozitif ve negatif iyonları dengeleyerek havadaki enfeksiyonları gidermeye yardımcı olur.

3. Astım ve Alerji

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları
Himalaya Tuzu Lambası Faydaları

Himalaya tuzu lambası astım ve alerji hastaları tarafından kullanılabilir. Ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastaları da tuz terapisinden yarar görmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar tuz terapisinin faydalarını ortaya koymaktadır:

  • Hafif ve orta astım vakalarında %85
  • Şiddetli astım vakalarında %75
  • Kronik bronşit, bronşektazi ve kistik fibrozis vakalarında %97 oranında fayda görülmüştür.

1800’lü yıllarda Sibirya’da tuz madeni işçilerinde solunum problemlerinin diğer insanlara göre çok daha az görüldüğü fark edilmiş, o zamandan itibaren nefes problemlerinde tuz terapisi kullanılmaya başlanmıştır.

4. Duygu Durum İyileştirici

Himalaya Tuzu Lambası Faydaları
Himalaya Tuzu Lambası Faydaları

Himalaya tuzu lambası faydaları arasında bir diğeri anksiyete belirtilerini azaltmasıdır. Himalaya tuzu lambasının pembemsi-turuncu rengi yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayrıca doğanın bir parçası olan Himalaya tuzu lambası tıpkı bir şelale gibi etrafa negatif iyon yayar. Himalaya tuzu lambası ortama negatif iyon yaydığı için anksiyeteyi azaltmaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olur. Kullanan birçok kişi uykuya yardımcı olması için Himalaya tuzu lambasını yatak odasında bulundurmaktadır.

Peki negatif iyon nedir? Negatif iyonlar gözle görülmez. Onlara dokunamaz, tadamaz, koklayamayız. Ancak bunlar son derece faydalı moleküllerdir. Negatif iyonlar kan dolaşımımıza ulaştığında serotonin hormonunu arttırdığı, depresyonu azaltmaya yardımcı olduğu, stresi azalttığı ve enerjiyi arttırdığı bilinmektedir.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Ağlamaktan Şişen Göz Nasıl İner? Ağlayınca Şişen Gözlere Ne İyi Gelir?

Hepimiz zaman zaman ağlarız. Bazen üzüntüden, bazen de mutluluktan… Ağlamak en insani duygusal tepkilerden biridir. Ancak çok fazla...

Evde Gül Suyu Yapımı Kolay Tarif

Gülsuyu yatıştırıcı ve dengeleyici özellikleri sayesinde her cilt tipine yönelik güzellik iksirlerinin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Bu yazımızda evde...

Stres nedir? Stresin Sebepleri ve Etkileri. Stres yönetimi nasıl yapılır?

Hepimiz yaşamımızda stresi tecrübe ederiz. Stresin birçok hastalığa sebep olması veya bu hastalıkları etkilemesi nedeniyle, stresin vücudumuzu nasıl...

Pasif İçiciliğin Zararları Nelerdir? Pasif İçicilik Neden Önlenmelidir?

Sigara içmek sizi öldürebilir! Neredeyse herkes bunu bilir. Peki sigara içmiyor olsanız bile sigara dumanına maruz kalmanın, yani...