Hindistan cevizi yağının saça faydaları. Saç için Hindistan Cevizi Yağı

0
1828
hindistan cevizi yağının saça faydaları. hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır?

Saçlarınız güzelliğinizin ayrılmaz bir parçası gibidir. Saç stiliniz bir anlamda kişiliğinizi yansıtır. Bu nedenle saç bakımı hem kadınlarda hem erkeklerde saç bakımının önemli bir destekleyicisidir. Bu yazımızda Hindistan cevizi yağının saça faydaları hakkında detaylı bilgi bulacak ve saç için Hindistan cevizi yağı yöntemini nasıl kullanacağınız hakkında bilgi edineceksiniz.

Saçlar çok çeşitli boylarda, stillerde, renklerde ve yapılarda olabilir. Saçlarınız ister uzun ve dalgalı, ister kısa ve düz, ister elektriklenmiş, isterse de yumuşak ve parlak olsun, saç bakımı her zaman önem taşır.

Söz konusu olan saç bakımı olunca, saça uygulanan yağlar önemli hale gelir. Saçlarda kullanılabilecek yağlar çok çeşitlidir. Ancak bu yağlar arasında ilk sıralarda Hindistan cevizi yağı yer almaktadır.

Özellikle organik Hindistan cevizi yağı saça çok faydalıdır. Antimikrobiyel özellikler, laurik asit ve orta zincirli yağ asitleri yönünden zengin olan Hindistan cevizi yağı saçı güçlendirir, saç derisine bakım yapar ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

Ayrıca bu doğal ve çok yönlü yağ saçlara faydalı olan vitaminler, mineraller ve diğer besleyici öğeler yönünden de son derece zengindir.

1. Saç Dökülmesini Önler

Günümüzde saç şekillendirme araçlarının ve sert kimyasallar içeren ürünlerin sıklıkla kullanılması nedeniyle saç dökülmesi oldukça yaygındır.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları arasında ilk belirtilmesi gereken saç dökülmesi konusundaki etkinliğidir. Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı kullanarak saçınızın genel durumunu iyileştirebilir. Hindistan cevizi yağı ile saça masaj yapmak saç foliküllerine kan akışını hızlandırır, saç derisine bakım yapar ve saç köklerini güçlendirir.

Bu da saç dökülmesini önler ve saç tellerinin daha dayanıklı olmasını sağlar.

Saç dökülmesini önlemek için Hindistan cevizi yağı şu şekilde kullanılır:

 1. Saçınızı güzelce yıkayın ve tamamen kurutun.
 2. Bir miktar organik Hindistan cevizi yağını saçınıza parmaklarınızla uygulayın.
 3. 10-15 dakika boyunca saç derisine masaj yapın.
 4. Tekrar yıkamadan önce en az 3 saat bekleyin.
 5. Saç dökülmesini önlemek için Hindistan cevizi yağı haftada bir kez uygulanabilir. Kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı haftada 2 kez uygulanabilir.

2. Hasar Görmüş Saçları Onarır

Hindistan cevizi yağı hasar görmüş saçları onaracak besleyici bileşenlere sahiptir. Hindistan cevizi yağı kıl gövdesine kolaylıkla nüfuz ederek saçın sağlığını kazanmasını sağlar ve her bir saç telinin yüzeyindeki koruyucu kütiküllerin hasar görmesini önler.

Journal of Cosmetic Sciences dergisinde 2003 yılında Hindistan cevizi yağının saça faydaları hakkında yayınlanan bir araştırmaya göre bir laurik asit trigliseriti olan Hindistan cevizi yağı saç proteinlerine benzemekte ve moleküler ağırlığının düşük olması sayesinde saç kılı gövdesine kolaylıkla nüfuz etmektedir. Böylece saç hasarını önlemektedir.

Hasar görmüş saçlarda Hindistan cevizi yağı şu şekilde kullanılabilir:

 • Ilık Hindistan cevizi yağı ile saç derisine masaj yapın. Bir gece bekletin. Hafif bir şampuan kullanarak ertesi sabah yıkayın. Bu işlemi haftada 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 3 yemek kaşığı ılık Hindistan cevizi yağı ile ¼ balı karıştırın. İyice birbirine karıştırarak nemli saçınıza uygulayın. 20-30 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz.

3. Kepeği Yok Etmek İçin Hindistan Cevizi Yağı

Can sıkıcı bir saç problemi olan kepek sorunundan Hindistan cevizi yağı ile kurtulabilirsiniz.

Kepek saç derisinde maya oluşumundan kaynaklanmaktadır. Hindistan cevizi yağının saça faydaları arasında kepek problemi de yer almaktadır. Hindistan cevizi yağı kuru saç derisini nemlendirerek kaşıntıyı önler. Bu kaşıntıdan kaynaklanan kepek de ortadan kalkar.

Kepeği yok etmek için Hindistan cevizi yağı şu şekilde kullanılabilir:

 1. 3-4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile yarım limon suyunu karıştırın.
 2. Saç derinize sürün ve birkaç dakika masaj yapın.
 3. Saçınıza bir bone takın ve en az 20 dakika bekleyin.
 4. Hafif bir şampuanla saçınızı yıkayın.
 5. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

4. Saç Bitlerini Öldürür

Hindistan cevizi yağının saça faydaları arasında bitleri öldürme özelliğini de sayabiliriz. Hindistan cevizi yağı bitleri saçınızdan uzak tutar. Hindistan cevizi yağının yağlandırıcı özelliği sayesinde bitlerin saçınızda gezmesi zorlaşır, üremeleri durur. Hindistan cevizi yağı bitlerin ölmesini sağlar.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları hakkında International Journal of Dermatology dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı bitlerin öldürülmesinde kullanılan kimyasal ilaçlardan daha etkilidir.

2010 yılında European Journal of Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ise Hindistan cevizi yağı ve anason yağı içeren spreyler bit tedavisinde etkilidir. Bitleri öldürmek için hindistan cevizi yağı şu şekilde kullanılır:

 1. 2-3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ısıtın ve içerisine biraz kafur ekleyin.
 2. Bu yağı başınıza sürün ve saç derisine masaj yaparak uygulayın.
 3. Saçınızı bir bone ile örtün ve bir gece bekleyin.
 4. Ertesi gün şampuanla yıkayın ve kendi halinde kurumasını bekleyin.
 5. Bit tarağı ile saçınızı tarayın.
 6. Bitler tamamen geçene kadar bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.

5. Saçı Güçlendirir.

Saçın güçlendirilmesi de Hindistan cevizi yağının saça faydaları arasında yer almaktadır.

Saç yeterince beslendiğinde daha hızlı uzar. Saç proteinden oluşmasına rağmen güçlü olmak için belirli vitaminlere ve besin öğelerine ihtiyaç duyar.

Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile saçınıza masaj yapmak saç sağlığına iyi gelir. Saç foliküllerini beslemenin yanı sıra Hindistan cevizi yağı saç derisinde kan dolaşımını da hızlandırır. Bu da saç kılı gövdesini güçlendirir.

 • Hindistan cevizi yağını ılık hale getirip saç köklerine, saç derisine ve saçınıza yatmadan önce masaj yapın. Ertesi sabah saçınızı yıkayın. Bu işlemi haftada bir tekrarlayabilirsiniz.
 • Yağlı saçları olan kişiler Hindistan cevizi yağı ile hint yağını eşit miktarlarda karıştırarak aynı şekilde kullanabilirler.

6. Saça Parlaklık Verir

Saçın parlaması için doğru şekilde beslenmesi gerekir. Saç kılı gövdesini beslemek için düzenli olarak saçınıza Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kurumuş ve hasar görmüş saçınızı onaracak, saçınıza parlaklık ve sağlık kazandıracaktır.

 1. Ilık Hindistan cevizi yağını saç uçlarına ve köklerine uygulayın.
 2. Birkaç dakika masaj yapın ve saçınızı bone ile sarın.
 3. En az 30 dakika bekleyin. Mümkünse ertesi sabaha kadar bekleyebilirsiniz.
 4. Saçınızı ılık suyla durulayın ve normal şekilde şampuanlayın.
 5. Bu işlemi haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

7. Elektriklenmiş Saçları Yatıştırır

Elektriklenmiş saçın yatıştırılması zordur. Ancak Hindistan cevizi yağının saça faydaları arasında bir diğeri ise elektriklenmiş saçları düzeltmesidir.

Elektriklenmiş saç ekstra neme ihtiyaç duyar ve saçı nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı etkili bir çözümdür. Hindistan cevizi yağı nemi saçınıza hapseder.

 • Saçınız kontrol edilemeyecek kadar elektriklenmişse avuçlarınıza biraz Hindistan cevizi yağı alıp saçınıza sürebilirsiniz. Bu işlem elektriklenmiş saçları derhal normale döndürecektir.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here