Hint yağı ile kirpik uzatma ve kaş gürleştirme nasıl yapılır?

2
22041
hint yağı ile kirpik uzatma ve kaş gürleştirme

Birçok kadın uzun kirpiklere sahip olmak ister, çünkü uzun kirpikler yüzünüzün görünümünü zenginleştirecektir. Yoğun ve koyu renk kirpikler herkesin istediği bir görünüm olduğuna göre kirpiklerinizin uzamasını hızlandırmak isteyebilirsiniz. İşte tam bu noktada kirpik uzatmak için hint yağı yararlı olacaktır. Bu yazımızda kirpik uzatmak için hint yağı nasıl kullanılır sorusunun cevabını vereceğiz. Hint yağı ile kirpik uzatma sabır isteyen bir süreçtir, ancak gerekli zamanı verirseniz sonuç almanız mümkündür.

kastor hint yağı castor oilHint yağı kirpiklerin ve kaşların kalınlığını ve görünümünü iyileştirir. Çünkü hint yağı vücuttaki kılların büyümesi için bir takım faydalar sağlamaktadır. Hint yağı birçok besleyici madde içermektedir ve kılların büyümesi için mükemmel bir ortam oluşturarak kaş etrafındaki bölgenin nemlenmesine yardımcı olur. Hint yağının nemlendirici etkisinin yanı sıra antimikrobiyel özellikleri kirpiklerin doğal yollarla uzatılması ve kirpiklerin dökülmesinin engellenmesi için yararlı olacaktır.

Kaş ve kirpikleri güçlendirmek için birçok sebep var. Örneğin enfeksiyonlar, dermatit ve havataki toksinler kirpiklerinizin sağlığını etkileyebilir ve kirpiklerin dökülmesine yol açabilir. Ayrıca birçok kadında kaşların alınması kaşların yeniden uzamasında sorunlar yaratmakta, bazı kadınlarda zaman içerisinde kaşlar azalmakta ve uzamamaktadır.

Bazı durumlarda ise kanser tedavisi dahil bazı tedavi süreçleri ve bazı ilaçlar kaş ve kirpikleri zayıflatmakta veya dökülmesine neden olmaktadır. Aşağıda hint yağı ile kirpik uzatma konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hint Yağının Kaşlara ve Kirpiklere Faydaları

Hint yağının kirpiklere faydası sadece nemlendirmekten ibaret değildir. Hint yağı kirpikleri ve kaşları besleyen ve gürleştiren birçok faydalı mineral içermektedir.

Hint yağı yüksek miktarda risinoleik asit içermektedir. Bu asit yaklaşık %90 oranındadır. Bu risinoleik asit saçlar, kirpikler ve kaşlar için birçok faydaya sahiptir.

İltihap Önleyici Olarak Hint yağı

Hint yağının iltihap önleyici özellikleri kaşların ve kirpiklerin etrafındaki derinin iyileşmesine yardımcı olur. Bu da göz çevresinde kirpiklerin dökülmesine ve kaşların seyrelmesine yol açan deri altı iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır.

Cleveland Clinic raporlarına göre kaş ve kirpik köklerindeki iltihap kirpiklerin zayıflamasına neden olmaktadır.

Hint yağının iltihap önleyici özellikleri üzerine yapılan bir araştırmada hint yağı deri üzerine uygulandığında cilt altında ve kıl köklerindeki iltihabı önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Antimikrobiyel Olarak Hint Yağı

Hint yağı kaşların ve kirpiklerin dökülmesi sorununa yol açan cilt enfeksiyonlarını yok etmeye yardımcı olabilir. Kirpik dökülmesi kirpik enfeksiyonu nedeniyle kaynaklanabilir.

kastor hint yağı castor oil

Hint yağı içerisindeki antimikrobiyel özellikler çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Hint yağı özü saç dökülmesi için de önleyici etkiye sahiptir.

Ayrıca hint yağının antioksidan özellikleri havadaki toksinler nedeniyle kaşlarda ve kirpiklerde biriken serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olur.

Hint Yağı Vitamin ve Mineral Yönünden Zengindir

Hint yağı nemlendirici etkisinin yanında zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Hint yağı ile kirpik uzatma büyük oranda bu vitamin ve mineraller sayesinde mümkün olmaktadır.

2015 yılında hint yağının faydaları üzerine yapılan bir araştırmada hint yağının A vitamini, C vitamini ve B6 vitamini içerdiği tespit edilmiştir. Ayrıca hint yağı bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. İlginç bir şekilde bu araştırmada araştırmacılar hint yağının antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri olduğunu tespit etmişlerdir.

Hint Yağı İle Saç Uzatma

Hint yağı ile kirpik uzatma avantajının yanı sıra hint yağı sağlıklı bir şekilde saç uzatmak için de oldukça faydalıdır. Hint yağının saç dökülmesini engelleme ve saçların yeniden uzamasını teşvik etme özelliği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre hint yağı saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayan kişilerde saç dökülmesini engelleme özelliğine sahiptir. Araştırmacılara göre hint yağı içerisindeki risinoleik asit saç dökülmesine neden olan prostaglandin D2 adlı bileşenin oluşumunu önlemektedir. Araştırmada hint yağı gibi risinoleik asit içeren doğal maddelerin “saç dökülmesi tedavisinde yüksek potansiyele sahip ürünler” sınıfına girdiği belirtilmiştir.

Kadınlarda ve erkeklerde kellik probleminde prostaglandin D2’nin rolü üzerine yapılan araştırmalarda kellik problemi yaşayan kişilerin saç derisinde bu maddenin daha fazla bulunduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle saç dökülmesini engellemek için yapılan tedaviler çoğunlukla prostaglandin D2 maddesinin oluşumunu engellemeyi amaçlamaktadır.

Kirpikleri uzatmak için hangi Hint yağı kullanılmalı?

Kaşları ve kirpikleri uzatmak için hint yağı iki türde bulunmaktadır.

kastor hint yağı castor oilKirpikleri uzatmak için hint yağı ürünlerinin ilki şeffaf renkte ve hafif bir aromaya sahiptir. Diğer tür hint yağı ise kaşları ve kirpikleri uzatmak için kullanılan Jamaika siyah hint yağı ürünüdür.

Jamaika siyah hint yağı çok daha koyu bir renge sahiptir çünkü hint yağı bitkisinin çekirdeklerinin kavrulmasından elde edilen kül yağın içerisine eklenmektedir.

Birçok kişi için hint yağı ile kirpikleri uzatmak için hangi hint yağı türünü kullanacağı bir tercih meselesidir. Ancak her ne olursa olsun kirpikleri uzatmak için hint yağı kullanırken kullandığınız ürünün %100 organik olmasına ve kozmetik kullanıma uygun olmasına dikkat ediniz.

Hint yağı nerede satılır?

Doğal gıda ürünleri satılan mağazalarda ve eczanelerde %100 organik hint yağı satılmaktadır. Ayrıca Jamaika hint yağı çeşitli internet sitelerinde satılmaktadır. İnternetten satın almanın avantajı ise alışveriş sitelerinde tüketici yorumlarını okuyabilmenizdir.

Kirpikleri uzatmak için Hint yağı nasıl kullanılır?

Hint yağı kirpiklerin kalitesini arttırmak ve kirpikleri uzatmak için oldukça faydalıdır. Kirpiklere düzenli olarak hint yağı veya Jamaika siyah Hint yağı uyguladığınız takdirde bir süre sonra kirpiklerinizin daha uzun, dolgun ve göz alıcı göründüğünü fark edeceksiniz.

Peki hint yağı kirpiklere nasıl sürülür? Hint yağı ile kirpik uzatmak için eski bir eyeliner ya da maskara fırçası kullanabilirsiniz. Fırçayı suyla tamamen temizleyin. Daha sonra bu fırçayı hint yağına batırıp kirpik köklerine sürün.

Hint yağı her zaman yoğun bir kıvama sahiptir. Bu nedenle az bir miktar hint yağı kirpikleriniz için yeterli olacaktır. Hint yağı ile kirpik uzatmak için uygulama yaparken hint yağını hiçbir zaman gözlerinizin içine temas ettirmeyiniz.

Hint yağı ile kirpik uzatma uygulaması ne zaman yapılır?

Birçok kadın hint yağı ile kirpik uzatma uygulamasını yatmadan önce yapmaktadır. Böylece hint yağı gece boyunca kirpiklerde kalmakta ve bu süre yeterince uzun olmaktadır.

Hint yağı kirpiklere nasıl sürülür?

Aşağıda hint yağı ile kirpik uzatma için izlemeniz gereken adımları bulabilirsiniz:

 1. Yatmadan önce yüzünüzü yıkayın ve tüm makyajınızı, maksarayı, eyelinerı hafif bir makyaj temizleyici ile temizleyin.
 2. Eyeliner fırçası ya da maskara fırçasının ucuna çok az bir miktar hint yağı sürün.
 3. Hint yağını dikkatli bir şekilde kirpiklerinizin dibine sürün.
 4. En iyi sonucu almak için sabaha kadar bekleyin.
 5. Sabah olduğunda makyaj temizleyici kullanarak hint yağını temizleyin.
 6. En iyi sonucu almak için hint yağı ile kirpik uzatma uygulamasını her gün tekrarlamalısınız.

Hint yağı ile kirpik uzatma bir süreç gerektirir. Bu nedenle sabırlı olunması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında bir süre sonra etkisi görülmeye başlayacaktır.

Jamaika Siyah Hint Yağı ve Zeytin Yağı İle Kirpik Maskesi

Hint yağı ile kirpik uzatma için izleyebileceğiniz bir diğer yol Jamaika siyah hint yağını başka doğal faydalı malzemelerle karıştırarak kirpiklere uygulamaktır. Kirpiklerinizde incelme, dökülme veya kısalık varsa bu karışımlar yararlı olacaktır.

Sızma zeytinyağı kirpikler için son derece yararlıdır. Zeytinyağı içerisindeki E vitamini ve diğer proteinler ve mineraller kirpiklerinize hacim ekleyecektir.

Jamaika siyah hint yağı ve zeytinyağı kirpikleri uzatmak için nasıl kullanılır?

Doğal bir kirpik maskesi yapmak için zeytinyağı ve Jamaika siyah hint yağı karışımı hazırlamak oldukça kolaydır:

 1. Eşit miktarda zeytinyağı ve Jamaika siyah hint yağını karıştırın.
 2. Bu karışımdan küçük bir miktarı maskara fırçasına alın ve kirpik diplerinize uygulayın.
 3. Kirpiklerinizin tüm vitamin ve mineralleri emmesi için bir gece bekleyin.
 4. Ertesi sabah makyaj temizleyici kullanarak veya yüzünüzü yıkayarak maskeyi temizleyin.
 5. İstenen sonuçları elde edene kadar bu işlemi her gün ya da haftada en az 3-4 gün tekrarlayabilirsiniz.

Kaşları gürleştirmek için hint yağı nasıl kullanılır?

Hint yağı ile kirpik uzatma uygulamasından sonra şimdi dikkatinizi kaşlarınıza yöneltme zamanı. Hint yağının kaşları nemlendiren ve besleyen özellikleri sayesinde kaşlarınızın yeniden uzaması için mükemmel bir ortam yaratabilirsiniz.

Birçok kadına göre Jamaika siyah hint yağı kaşların gürleşmesi için etkin bir solüsyondur. Ancak Jamaika siyah hint yağının kokusu ve aroması çok ağır gelirse normal organik soğuk sıkım hint yağı kaşları uzatmak için oldukça etkili olacaktır.

Hint yağı kaşlara ne zaman sürülür?

Kaşların dökülmesi veya seyrelmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız hint yağını kaşları gürleştirmek için kullanabilirsiniz. Kaşları gürleştirmek için hint yağı yatmadan önce az bir miktar kaşlara sürülmeli ve bir gece boyunca kaşların hint yağı içerisindeki yararlı mineralleri emmesi sağlanmalıdır.

Kaşları gürleştirmek için hint yağı nasıl kullanılır?

Daha yoğun kaşlar istiyorsanız hint yağı cilt bakımınızın bir parçası olmalıdır. Aşağıdaki kolay adımları takip ederek hint yağı ile kaşları gürleştirme uygulaması yapabilirsiniz:

 1. Yüzünüzü yıkayın ve kaşlarınızda hiçbir kozmetik kalıntısı olmadığından emin olun.
 2. Bir eyeliner fırçası kullanarak az bir miktar hint yağı ya da Jamaika siyah hint yağını kaşlarınıza sürün. Tüm kaş kıllarının hint yağı ile kaplandığından emin olun.
 3. Fazla yağı silmek için bir parça pamuk kullanabilirsiniz.
 4. Bu şekilde bir gece bekleyin.
 5. Ertesi sabah yüzünüzü normal bir şekilde yıkayın.
 6. Kaşları gürleştirmek için hint yağı uygulamasını haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.

Tıpkı kirpiklerde olduğu gibi kaşları gürleştirme için hint yağı uygulamasının sonuç vermesi de biraz zaman alacaktır. Birkaç hafta sabırlı olduğunuz takdirde hint yağı ile kaşları gürleştirme uygulamasının nasıl başarılı olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

 1. Mediators Inflamm
 2. DrWeil
 3. ISRN Pharmacol
 4. Int J Mol Med Adv Sci
 5. J Ethnopharmacol
 6. Exp Dermatol
 7. ClevelandClinicMed

Paylaş

2 YORUMLAR

 1. Muhakkak deneyeceğim daha önce hiç bir yerde hint yağının kirpikle olan ilgisiyle ilgili yazılı görmemiştim yada okumamistim.Cok yararlı bir bilgi bu bence.Tesekkur ederim

 2. Ben hint yağı ve hindistan cevizi yağını iki haftadir kullanıyorum çıkmayan kaşalrım çıktı kirpiklerim uzadı ikisi bir arada tavsiye ederim gece yatmadan önce sürün faydasını iki hafta içinde gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here