Hormon Bozukluğu Belirtileri: Hormon Bozukluğunun 15 Belirtisi

0
11247
Kadınlarda ve erkeklerde hormon bozukluğu belirtileri

Hormon bozukluklarının kişilerde yarattığı sıkıntı, stres ve hayal kırıklığı herkesçe bilinir. Hormonlarda dalgalanmalar oldukça sinirli, duygusal, yorgun veya karamsar hissedebilir, sivilce gibi cilt problemleri yaşayabiliriz. Hormon dengesi genel sağlığımız için son derece önemlidir. Bu yazımızda hormon bozukluğunun ne olduğundan söz edecek, hormon bozukluğu belirtileri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Hormon bozukluğu yalnızca duyguları etkilemekle kalmaz. Hormonlar hamile kalma, yumurtlama ve cinsel istek gibi konularda da son derece etkilidir. Bu yazımızda ele alacağımız hormon bozukluğu belirtileri şunlardır:

 • Uyku bozuklukları,
 • Duygusal değişimler, anksiyete ve depresyon
 • Sürekli sivilce problemi,
 • Göbek yağları ve sürekli kilo almak,
 • Kas kütlesinin azalması,
 • Terleme
 • Unutkanlık
 • Açlık krizleri,
 • Sindirim problemleri,
 • Sürekli yorgunluk,
 • Baş Ağrısı ve migren
 • Sıcak basması ve gece terlemeleri
 • Vajina kuruluğu
 • Memede değişiklikler,
 • Cinsel isteksizlik

Bu hormon bozukluğu belirtileri hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Hormon nedir?

Hormonlar vücuttaki salgı bezleri tarafından üretilir ve açlık, uyku gibi günlük ihtiyaçlardan ergenlik ve üreme sistemine kadar daha genel konulara kadar birçok hususu etkiler.

Endocrine Society dergisine göre hormon düzeylerindeki değişiklikleri bilmek kişinin sağlığını kontrol altına alabilmesi için son derece önemlidir. En ufak bir hormon bozukluğu bile hayatınızı derinden etkileyen sonuçlar doğurabilir.

Örnek vermek gerekirse böbrek üstü bezleri vücudun strese verdiği tepkiyle yakından ilişkili olan kortizol hormonunu üretir. Ancak kortizol yüksekliği kadınlarda cinsel isteği ve adet döngüsünü etkileyebilmektedir. Kortizol anksiyete ve depresyon ile de ilişkilidir.

Kadınlarda yumurtalıklar östrojen, progesteron ve testosteron gibi adet döngüsünü, doğurganlığı ve cinsel isteği etkileyen hormonlar üretir. Bunlarla birlikte östrojen bilişsel fonksiyonlarla, meme sağlığıyla ve kardiyovasküler sistem ile de ilgilidir.

Diğer hormonlar da vücuttaki ilgili diğer fonksiyonları kontrol ederler. Örnek vermek gerekirse leptin hormonu vücut ağırlığı ve vücut yağını etkilerken, melatonin gece iyi uyumamıza yardımcı olur. Tiroksin hormonu ise kalp atışını düzenler ve metabolizmayı kontrol eder.

Hormon Bozukluğu Neden Olur? Hormon Bozukluğunun Nedenleri

Hormanlar vücudumuzun gelişmesi için işbirliği içerisinde çalışır. Ancak özellikle kadınlarda hormonlardaki iniş ve çıkışlar oldukça yaygındır. Bu edenle hormon bozukluğunuz olduğunu hissediyorsanız, bu konuda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz.

Özellikle kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri arasında en yaygını adet öncesi sendromu, hamilelik ve menapozdur. Ancak yaşam tarzı ile ilgili diğer faktörler de hormonlarda dalgalanmalara neden olur. Fazla kilolu olmak, düzenli egzersiz yapmamak, yeterince uyumamak gibi faktörler hormonların dengesinin bozulmasına neden olur.

Hormon bozukluğu nedenleri arasında sayabileceğimiz diğer bir faktör ise gereğinden az çalışan tiroit bezinin yeterince tiroksin hormonu üretmemesidir. Hipotiroid adı verilen bu durum uyuşukluk hissine, adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir ve kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Ayrıca diyabet hastalığı da hormon bozukluğuna neden olabilir ve yalnızca insülin hormonunu değil şekerle ilgili diğer hormonları, cinsiyet hormonlarını ve büyüme hormonlarını etkileyebilir.

Hormon Bozukluğu Belirtileri

Kadınlarda hormon bozukluğu belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, hormon bozukluğunun altında yatan faktörü tespit etmede ve hormon dengesini tekrar kurmada yardımcı olur. Bazı durumlarda hormon bozukluğunun tedavisi için sadece yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız yeterlidir. Bazen de hormon bozukluğu belirtilerini yönetmek için bazı doğal tedavi yöntemlerine başvurmanız gerekebilir.

1 Uyku Bozuklukları ve Hormon Bozukluğu

Adet öncesinde progesteron hormonunda gerçekleşen ani artış uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Progesteron uyku düzeninin kurulmasına yardımcı olduğundan bu hormondaki dengesizlikler uykuya dalmayı ve uzun süre uyumayı daha zor hale getirebilir.

Uyku Bozukluğu

Östrojen ve progesteron hormonları doğum yaptıktan sonra ani bir şekilde düşer. Birçok kadının doğumdan sonraki günlerde uyku problemi çekmesinin bir nedeni de budur. Bu hormonların düşüklüğünün doğum sonrası depresyon ile de ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Uyku bozuklukları hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2 Duygusal Değişimler, Anksiyete ve Depresyon

Hormon bozukluğu kadınlarda adet öncesinde ve menopoz döneminde duygu durum değişikliklerine ve yüksek anksiyeteye neden olabilir.

Östrojen düzeyleri adet döngüsü süresince sürekli olarak dalgalanır. Araştırmacılar östrojen düzeyi düşük olan kadınların duygusal stresin etkilerine karşı daha savunmasız olduğunu belirtmektedir. Yapılan klinik deneylerde östrojen yüksekliği korkularla başa çıkmada da oldukça etkilidir.

Diğer araştırmalarda ise kortizol hormonu ile böbrek üstü bezi, hipotalamik ve gonadal bezi tarafından üretilen hormonlarda gerçekleşen dalgalanmaların depresif semptomlara yol açabileceği tespit edilmiştir. Kortizol hormonu düşüklüğü bazı kadınlarda fibromiyalji ve depresyon belirtileri ile ilişkilidir.

3 Sürekli Sivilce Problemi

Sürekli sivilce çıkması hormon bozukluğu belirtileri arasındadır ve özellikle kadınlarda adet dönemi öncesi sivilce çıkması ile ilişkili olabilir.

Sivilce tıkanan cilt gözeneklerine bakteri bulaşması nedeniyle oluşsa da uzmanlara göre hormonal değişiklikler sivilceyi tetikleyebilir ve kötüleştirebilir. Androjen hormonu düşüklüğü akne belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

Kadınlarda ve erkeklerde hormon bozukluğu belirtileri

Herhangi bir zararlı yan etki görmeden bitkisel tedavi yöntemleri ile sivilce sorunundan kurtulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse çay ağacı yağı birçok doğal sivilce tedavisi kapsamında kullanılabilecek harika bir antibakteriyel yağdır.

4 Göbek Yağları ve Sürekli Kilo Almak

Hormonların kilo ile bağlantılı olması nedeniyle hormon bozukluğu kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Kilo verme programları uygulandığı halde kilo verememek hormon bozukluğu belirtileri arasındadır. Hormon bozukluğu kilo vermeyi zorlaştıracaktır. Örneğin östrojen, kortizol ve insülin yüksekliği ile birlikte testosteron ve DHEA düşüklüğü göbek yağlarının artmasına neden olabilir.

Karın bölgesindeki fazla yağlar da hormon bozukluğunu iyice kötüleştirecektir. Araştırmalara göre bel bölgesindeki yağlar sağlığınızı olumsuz etkileyecek şekilde hormon üretimine yol açabilir.

Tiroit hormonu düşüklüğü de metabolizmayı yavaşlatmakta ve kilo alımına yol açmaktadır.

Göbek yağlarını eritmek için yararlanabileceğiniz birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Örneğin belirli yiyecekler bel bölgesindeki yağları eritmeye yardımcı olurken, bazı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

Göbek ve karın yağlarını eritmenize yardımcı olacak hareketler ve egzersizler için buraya tıklayabilirsiniz.

5 Kas Kütlesinin Azalması

Büyüme hormonları kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olur ve belirli hormonların eksikliği kasların güçlü olmasını zorlaştırır.

İngiliz Farmakoloji Dergisi’nin raporuna göre böbrek üstü bezleri doku büyümesini uyaran büyüme hormonlarını üretmektedir. Bu hormonlar insülin ile etkileşim kurar ve kas kütlesini doğrudan etkiler.

Yeşil domates ve elma yiyerek kas kütlesindeki kaybı önleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar elma ve yeşil domates yaşa bağlı kas zayıflamasını ve atropiyi engelleyen bileşenler içermektedir.

6 Terleme

Düzensiz ve aşırı terleme de hormon bozukluğu belirtileri arasındadır. Vücut ısısını kontrol eden hormonlar ile diğer hormonların dengesi bozulduğunda daha fazla terleme durumu ortaya çıkabilir.

Terleme hormon bozukluğu belirtileri arasındadır. Ancak bu durum genellikle zararsızdır ve ortaya çıkarabileceği tek sorun sürekli terlemenin sosyal yaşamda oluşturduğu sıkıntılardır.

7 Unutkanlık

Eşyalarınızı koyduğunuz yerleri sıklıkla unutuyorsanız bu hormon bozukluğu belirtileri kapsamında değerlendirilebilir. Kadınlarda menopoza girdikten sonra hormon düzeylerinde gerçekleşen düşüş unutkanlığa ve zihin bulanıklığına yol açabilir. Ayrıca stres hormonları beyni etkiler ve hafızada bozulmaya yol açabilir. Örneğin östrojen düşüklüğü unutkanlığa, zihnin berraklığının azalmasına ve konsantrasyon eksikliğine yol açabilir.

Iowa Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre stresli dönemlerimizdeki kortizol yüksekliği kısa süreli hafızayı etkilemektedir.

8 Açlık Krizleri

Sıklıkla acıkmak ve sürekli aç hissetmek hormonların alçalıp yükselmesinin belirtisidir. Vücudumuz iştah ve acıkmayı düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardaki dengesizlik açlık krizlerine yol açarak kilo almaya neden olabilir.

Uzmanlara göre açlığın kontrol edilmesi için 2 hormonun yani leptin ve girelin hormonlarının dengeli olması gerekmektedir. Örneğin yemek yedikten sonra leptin hormonu devreye girerek iştahı azaltır. Ancak girelin hormonu iştahı yükseltir ve yeni yemek yiyen birinde bile iştahın açık olmasına neden olabilir.

Açlık krizlerine yol açan hormon bozukluğu nedenlerinden bir diğeri yetersiz uykudur. Yeterince uyumamak genel sağlık durumu üzerinde etkilidir. Düzenli uyku obeziteyi engellemeye yardımcı olur.

9 Sindirim Problemleri

Stres vücuttaki belirli hormonların üretimini tetiklediğinden genel sağlık durumu üzerinde önemli etkilere sahiptir. Özellikle stresli durumlarda midede bir “çalkalanma” hissi yaşanması oldukça yaygındır. Bu “içini boşaltma” hissi hormonlarla ilgilidir.

Östrojen ve bazı steroid hormonlardaki dengesizlikler stresli durumlarda bağırsakların florasını bozar. Bağırsaklardaki sağlıklı bakteriler ve sağlıklı bir beslenme bağırsakların strese tepkisini azaltmaya yardımcı olur.

Yumurtalıklar tarafından üretilen hormonların yüksekliği adet sancılarına, şişkinliğe ve boşaltım sisteminde değişikliklere neden olabilir.

10 Sürekli Yorgunluk

Hepimiz zaman zaman yoruluruz. Ancak kendinizi her zaman yorgun hissediyorsanız tiroit hormonu tiroksin bozukluğu söz konusu olabilir. Bununla birlikte yetersiz uyku, stres ve adet döngüsünden kaynaklanan hormon dengesizlikleri de kronik yorgunluğa neden olabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde hormon bozukluğu belirtileri yorgunluk

Hormon üretimi kronik yorgunluk sendromunun ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin hipotiroit yorgunluğa, kilo alımına ve kas zayıflığına yol açabilir.

11 Baş Ağrısı ve Migren

Adet döneminde hormon bozukluğu baş ağrısı veya migrene neden olabilir. Stres ve yorgunluk da baş ağrısı yapabilmektedir. Ancak hormon bozukluğu birçok kadında baş ağrılarının temel sebebidir.

Hormonel baş ağrıları östrojen düzeyinin dengelenmesi ile giderilebilir. Östrojen adet dönemine yakın günlerde beyinde baş ağrısına yol açan kimyasalları arttırmaktadır.

12 Sıcak Basması ve Gece Terlemeleri

Hormon bozukluğu belirtileri arasında bir diğeri sıcak basması ve gece terlemesidir. Sıcak basması özellikle menopoz döneminde yaygındır.

Sıcak basması menopoz döneminde kadınların en yaygın şikayetlerinden biridir. Sıcak basması uyku düzeninin bozulmasına, depresyona ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açabilmektedir.

Östrojen dengesizliği sıcak basması, boyun, yüz ve göğüs bölgesinde sıcaklık hissetmeye neden olabilir.

13 Vajina Kuruluğu

Östrojen hormon bozukluğu belirtileri arasında bir diğeri kuruluğa neden olacak şekilde vajina duvarında değişikliklerin meydana gelmesidir. Bu durum cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaratabilir, kaşıntıya ve ağrıya yol açabilir.

Vajinanın nemli kalması ve vajina duvarının kalınlığının korunması için östrojen hormonu gereklidir. Menopoz, doğum yapmak veya yumurtalıkları aldırmak vajina kuruluğu yapacak şekilde östrojen düşmesine yol açabilir.

Doğal bitkisel vajina kuruluğu tedavisi yöntemleri arasında vajinayı nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı kullanmak yer almaktadır.

14 Memede Değişiklikler

Hormon bozukluğu olan kişilerde memede dokunmaya karşı hassasiyet ve acı ortaya çıkabilir. Hormon dalgalanmaları nedeniyle ortaya çıkan şişlikler genellikle kist veya fibroidlerdir ve bunlar zararsızdır. Ancak olası meme kanseri riskini azaltmak için memede şişlik hissedilmesi halinde derhal doktora başvurulmalıdır.

Genellikle kadınlarda menopoz döneminde memelerde büyüme veya sarkma görülebilir. Bu hormon düzeylerinin düşmesinin meme dokusunun yoğunluğunu veya memedeki yağı azaltması nedeniyle oluşmaktadır.

Kadınlarda meme değişiklikleri oldukça yaygındır ve genellikle kanser belirtisi değildir. Bu değişiklikler hormonel değişikliklere veya yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir.

15 Cinsel İsteksizlik

Yumurtalıklarda seks hormonları üretildiğinden hormon bozukluğu cinsel isteksizlik yapabilir. Östrojen hormonu cinsel isteği arttırırken, progesteron hormonu cinsel isteği azaltır.

Adet döneminde östrojen ve progesteron hormonlarında gerçekleşen dalgalanmalar libidoyu önemli ölçüde etkilemektedir. Adet öncesinde progesteron düzeyi yükseltiğinde cinsel istek de azalır.

Cinsel isteği arttırmak için azgın teke otu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hormon bozukluğu ile alakalı sağlık sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız obstetrisyen, jinekolog ve endokrinolog gibi hormon bozukluğu alanında uzman hekimlere danışabilirsiniz. Bu uzmanlar hormonlar ile ilgili çeşitli sağlık sorunlarını tespit edecektir.

 

Kaynaklar:

 1. Hormone. What are hormones?
 2. MayoClinic. Hypothyroidism.
 3. WebMD. Hormonal imbalance.
 4. InstinctiveBirth. Hormonal changes in the postpartum.
 5. Harvard. Estrogen and female anxiety.
 6. Reset your hormones
 7. Eur Thyroid J
 8. Br J Pharmacol
 9. UIowa. Stress hormone and short-term memory loss.
 10. WebMD. Your hunger hormones.
 11. ScienceDaily. Effect of diet, estrogen on gut microbiota.
 12. Gend Med
 13. Obstet Gynecol
 14. PatientInfo. Hot flushes.
 15. Uptodate. Vaginal dryness.
 16. Cancer. Understanding breast changes.
 17. University of Rochester

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here