İdrarda koku neden olur? İdrarın kötü kokması neyin belirtisi?

0
1247
idrarın kötü kokması idrarda koku

İdrar genellikle hafif bir kokuya sahiptir ancak yeterince su içmemek veya idrar yolları enfeksiyonu gibi durumlarda idrarda koku olabilir. İdrarın kötü kokması kuşkonmaz, proteinli yiyecekler yemek gibi faktörlerden de kaynaklanabilir. İdrarda koku nedenleri arasında başka faktörler de yer alabilir. Neyse ki idrardan koku gelmesi genellikle tehlikeli bir durum değildir ve sadece zaman zaman ortaya çıkar.

İdrar yollarını etkileyen problemlerde diğer semptomlarla birlikte idrarda kötü koku oluşabilir. İdrarda koku ile birlikte yanma hissi ve bulanık idrar gözlenebilir. Bazı durumlarda sıvı alımının arttırılması idrarda koku oluşumunu ortadan kaldırmanın yollarından biridir. İdrarın kötü kokması problemi çok sık ortaya çıkıyorsa doktora görünmeniz gerekebilir.

İdrarda Koku Belirtileri

Sağlıklı idrar açık renkte olmalı ve hafif bir kokusu olmalıdır. İdrar yolları ile ilgili problemlerde genellikle idrarda koku ve görünüm değişiklikleri meydana gelir.

 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Sürekli idrar yapma ihtiyacı, ancak çok az idrar yapma,
 • Ateş ve üşüme,
 • Bulanık idrar
 • Sırtın alt tarafında ağrı ve olası karın ağrısı
 • İdrarda çok protein bulunması halinde idrarda amonyak kokusu,
 • İdrarın kahve veya başka bir şekilde ağır kokması,
 • İdrarın tatlımsı bir kokuya sahip olması,
 • Vajinal enfeksiyonlarda idrarın balık gibi kokması,
 • İdrarda bozuk yumurta kokusu.

İdrarda Koku Nedenleri ve Tedavisi

Belirli yiyeceklerin veya gıda takviyelerinin kullanılmasına bağlı olarak oluşan idrarda koku bir veya iki gün sürebilir. İdrar yolları enfeksiyonu durumunda enfeksiyon tedavi edilene kadar idrarda koku devam edebilir.

1 Dehidrasyon (Az Su İçmek)

dehidrasyonYeterli miktarda su içmemek, ishal, kusma gibi faktörlere bağlı olarak vücutta meydana gelen dehidrasyon idrarda koku yapabilir.

Dehidrasyon idrarın daha yoğun olmasına yol açmaktadır. Bu da idrarda koku yapmaktadır. Dehidrasyona bağlı olarak halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, cilt kuruluğu ve ağız kuruluğu meydana gelebilir. İdrarın kötü kokması problemini gidermek ve idrarın hafif kokmasını sağlamak için yeterince su içilmelidir.

2 Belirli Yiyecekler, İçecekler veya Gıda Takviyeleri

vitamin takviyesiBelirli yiyeceklerdeki bileşenler idrara salgılanarak idrarın kötü kokması durumuna neden olabilir. Örneğin kuşkonmaz idrarın bozuk yumurta gibi kokmasına neden olabilir. Bilim adamları idrarın bozuk yumurta gibi kokması probleminin çok yaygın olmadığını belirtmektedirler.

Beslenme faktörlerine bağlı olarak idrarda koku nedenleri arasında yüksek proteinli beslenmek ve B6 vitamin takviyesi kullanmak yer almaktadır.

3 İdrar Yolları Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonuİdrarda koku nedenleri arasında en yaygın görülenlerden biri idrar yolları enfeksiyonudur. İdrar yolları enfeksiyonu idrarda koku oluşmasına yol açabilir. Bununla birlikte idrar yaparken yanma, karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

İdrar yolları enfeksiyonu ile ilgili yapılan araştırmalarda idrarda koku bulunmasının idrar yolları enfeksiyonu vakalarının büyük çoğunluğunda gözlenen bir semptom olduğu vurgulanmaktadır. İdrarın kötü kokması ile birlikte idrar yolları enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız İdrar Yolları Enfeksiyonu yazımızı okuyarak idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4 Böbrek Enfeksiyonu

böbrek enfeksiyonuİdrarda koku nedenleri arasında bir diğeri idrar yolları enfeksiyonunun böbreklere ulaşmasıyla ortaya çıkan böbrek enfeksiyonudur. Böbrek enfeksiyonu vakalarında bulanık idrar ve idrarın kötü kokması yaygın bir belirtidir.

Kadınlarda ve erkeklerde idrar yolları enfeksiyonu genellikle mesanede başlayıp böbreklere doğru ilerler. Böbreklere ulaştığında idrarın kötü kokması durumu ortaya çıkabilir. Böbrek enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

Bol su içmek böbrek sağlığını korumanın ve boşaltım sisteminden toksinleri atmanın en iyi yoludur. Böbrek enfeksiyonu belirtileri ortaya çıktığında doktora başvurulmalıdır.

5 Böbrek Taşları

Böbrek taşı görüntüsüSırtın orta tarafında keskin ağrı ile birlikte idrarın kötü kokması böbrek taşı belirtisi olabilir. Böbrek taşları böbrek içinde hareket eder veya idrar yoluna ilerlerse şiddetli ağrıya neden olabilir. İdrarda kan bulunması nedeniyle idrarın rengi pembe veya kırmızı olabilir. İdrar yaparken ağır yanma ve sancı hissedilebilir. Ayrıca ateş, üşüme, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Suyla seyreltilmiş elma sirkesi içmek böbrek taşı tedavisinde etkili bir yöntemdir. Böbrek taşlarına iyi gelen diğer doğal yöntemler için Böbrek Taşları hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

6 Mesane İltihabı (Sistit)

mesane enfeksiyonuesane iltihabı Molarak da bilinen sistit idrarın kötü kokması durumuna yol açabilir. Mesane iltihabı belirtileri genellikle birkaç gün içerisinde ortadan kalkar. Ancak kronik mesane iltihabı sürekli olarak idrarda koku oluşmasına neden olabilir. mesane iltihabı belirtileri arasında idrar yaparken acı, idrarın koyu turuncu olması ve karnın alt tarafında ağrı yer almaktadır.

İdrarda kan, genel hastalık hissi gibi mesane iltihabı belirtileri ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

7 Düşük Karbonhidratlı Diyetler

yüksek protein diyeti beslenmeDüşük karbonhidratlı, yüksek proteinli besleniyorsanız idrarda koku oluşabilir. Yüksek proteinli beslenenlerde İdrarın kötü kokması idrarda ve kanda keton bulunması nedeniyle ortaya çıkar. Düşük karbonhidratlı beslenme idrarda serum keton miktarını arttırır. Bu durumda sadece idrarın kötü kokması değil ağız kokusu da ortaya çıkar.

Düşük karbonhidratlı beslenme düzeni hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlasa da karbonhidratların sağlık için önemi unutulmamalı ve dengeli şekilde karbonhidrat tüketilmelidir.

8 Diyabet

diyabet şeker hastalığı kan şekeri ölçümüİdrarda koku nedenleri arasında bir diğeri diyabet ve kan şekeri problemleridir. Diyabet belirtilerinden biri idrarda tatlı koku olması ve sürekli susamadır. Diyabet hastaları genellikle sağlıklı kişilere göre daha sık idrar yapma ihtiyacı hisseder.

Bazı durumlarda Tip 2 diyabet hastalığı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile yönetilebilir. Fazla kiloların verilmesi, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite gibi faktörler Tip 2 diyabetin önlenmesi için önem taşımaktadır.

9 Diyabetik Ketoasidoz

İdrarın kötü kokması özellikle idrarın tatlı kokması ve aşırı susama gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkıyorsa diyabet hastalığınızın daha iyi kontrol edilmesi gerekiyor olabilir.

Diyabetik ketoasidoz potansiyel olarak ciddi bir diyabet komplikasyonudur. Diyabetik ketoasidoz kan dolaşımındaki keton miktarının tehlikeli düzeyde artmasıdır. Bu durumda idrarın kötü kokması, idrarın tatlı kokması veya meyve gibi kokması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

10 Karaciğer Hastalığı

karaciğer hastalıkları doktor muayenesiİdrarın kötü kokması karaciğer hastalığı belirtisi olabilir. Karaciğer hastalarında idrarın amonyak kokması yaygın bir semptomdur. Ancak karaciğer hastalığı belirtileri idrarın kötü kokması ve küflü aromadan çok daha fazlasını içerir.

Karaciğer disfonksiyonu idrarın koyu renk olması, bacakların şişmesi, ciltte solgunluk ve genel vücut kaşıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Ayrıca karnın sağ üst tarafında hissedilen karaciğer ağrısı ortaya çıkabilir.

Karaciğer sağlığını korumak için karaciğere zarar veren alışkanlıklardan uzak durulmalı ve karaciğer hastalığının erken belirtileri hakkında bilinçlenilmelidir.

Kadınlarda İdrarda Koku Nedenleri

İdrarda koku nedenleri arasında birtakım faktörler sadece kadınlara özeldir. Elbette idrar yolları enfeksiyonu kadınlarda daha yaygın bir durumdur. Bunun yanı sıra aşağıdaki faktörlerde kadınlarda idrarda koku oluşmasına neden olabilir.

1 Hamilelik

hamilelikte su içmekHamilelik tek başına idrarda koku nedenleri arasında yer almaz. Ancak hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu riski yükselmektedir.

Hamilelikte hormonel değişiklikler ve rahimde gerçekleşen değişimler idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir. Ayrıca hamilelikte karnın büyümesi kişisel hijyeni zorlaştırabilir ve idrar yolunu enfeksiyonlara açık hale getirebilir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri idrarın kötü kokması, karın ağrısı, sıklıkla idrar yapma ihtiyacı ve idrarda kan görülmesidir.

2 Menapoz

Menapoz döneminde vajina duvarlarının incelmesi ve kuruması nedeniyle idrar yolları enfeksiyonu riski yükselir. Bu da menapoz döneminde idrarın kötü kokması riskinin yükselmesi demektir.

Erkeklerde İdrarda Koku Nedenleri

Erkeklerde idrar yolları enfeksiyonu mümkün olsa da genellikle çok daha nadirdir. Böbrek enfeksiyonu, diyabet veya dehidrasyon erkeklerde idrarda koku nedenleri arasında yer almaktadır.

Prostat Problemleri

prostat büyümesiErkeklerde idrarda koku nedenleri arasında prostat problemleri de yer almaktadır. Örneğin prostat büyümesi erkeklerde idrarda koku oluşumuna neden olabilir.

Prostat büyümesi idrar yoluna baskı yaparak boşaltım sisteminde sorunlara yol açar. Bulanık idrar, sıklıkla idrar yapma, gece uykudan uyandıran idrar yapma ihtiyacı ve boşaldıktan sonra ağrı erkeklerde prostat problemlerinin belirtileridir.

Kötü Kokulu İdrar: Diğer Nedenleri

Nadir durumlarda idrarda koku genetik veya nadir görülen bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

1 Fenilketonüri

Fenilketonüri vücutta bir aminoasit olan fenilalanin birikmesine yol açarak idrarda koku oluşmasına neden olabilir. Genellikle yeni doğan bebeklerde fenilketonüri taraması yapılır ve belirtileri azaltmak için buna uygun bir beslenme önerilir.

2 Trimetilaminüri

Clinical Biochemist Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmada trimetilaminüri idrarın balık gibi kokmasına yol açan genetik nadir bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Bu hastalığı taşıyan kişilerde idrarda koku ile birlikte ciltte ve nefeste de ağır koku görülür.

3 Akçaağaç Şurubu Hastalığı

Akçaağaç şurubu hastalığı idrarda koku oluşmasına neden olabilir. Akçaağaç şurubu hastalığı doğuştan gelen bir rahatsızlıktır ve bebeğin idrarının akçaağaç şurubu gibi kokmasına neden olur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar idrarda koku yapar mı?

cinsel yolla bulaşan hastalıklar stdCinsel yolla bulaşan hastalıklar idrarda koku yapmaz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda idrarın balık gibi kokmasının nedeni sadece vajinal akıntının ağır kokmasıdır.

Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklarda çoğunlukla ağır kokan yeşilimsi bir akıntı görülür. Ayrıca genital kaşıntı ile birlikte idrar yaparken yanma hissedilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birini taşıyorsanız ve idrarın kötü kokması söz konusu ise bu durum muhtemelen genital akıntıdan kaynaklanmaktadır.

İdrarın Kötü Kokması Tedavisi

İdrarın kötü kokması tedavisi idrarda kokunun neyden kaynaklandığına bağlı olarak değişir. Bazen sadece içtiğiniz su miktarını arttırmak bile toksinleri atmak ve boşaltım sistemini temizlemek için yeterli olacaktır.

Boşaltım sisteminde bakteriyel enfeksiyonların önlemek ve tedavi etmek için kızılcık ve yaban mersini suyu içebilirsiniz. Araştırmalar yaban mersini meyvesinin idrar yollarına yapışan bakterileri öldürdüğünü ortaya koymuştur.

İdrarda koku nedeniyle doktora gidilmeli mi?

doktor muayenesiBakteriyel veya viral enfeksiyonlar mesane, böbrekler ve idrar yolunu etkileyerek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle idrarın amonyak, bozuk yumurta, pas, küf gibi kokması halinde vakit kaybetmeden doktora başvurunuz.

İdrarın kötü kokması halinde doktora gidilmesi gereken durumlar şöyledir:

 • İdrarın çok ağır kokması ile birlikte şiddetli sırt ağrısı,
 • Sürekli susama, idrarın tatlı kokması,
 • İdrarın kötü kokması ile birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma.

kalp

Siz de idrarın kötü kokması konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here