İdrarda Lökosit Nedenleri ve Çözümleri – Dışkıda Lökosit Neden Olur?

0
1690
İdrarda Lökosit Hücreleri

Lökositler beyaz kan hücreleridir. Lökosit hücreleri hastalıklarla ve enfeksiyonlarla mücadele etmemize yardımcı olarak bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynarlar. Vücuttaki lökositlerle ilgili tahliller doktorların vücuttaki hastalıkları tespit etmesine yardımcı olur. Daha spesifik olarak ifade etmek gerekirse idrarda lökosit ve dışkıda lökosit değerleri doktorların sindirim veya boşaltım sistemiyle ilgili enfeksiyonlar olup olmadığını (örneğin idrar yolu enfeksiyonu) tespit etmesine yardımcı olur.

Lökosit hücreleri kadim bir şehrin korumaları gibidir. İlk saldırı belirtileri ortaya çıktığında bu korumalar bir araya gelerek düşmanlara saldırır. Vücudumuzda bir enfeksiyon olduğunda bu beyaz kan hücreleri etkilenen bölgeye doğru yolculuğa çıkar ve düşmanları yok eder.

Lökosit hücreleri ortalama bir yetişkinin kanında yaklaşık %1 civarında bulunur.

Lökosit Hücreleri Hangileridir?

Lökosit hücreleri çeşitli türden beyaz kan hücrelerinden oluşur. Bu beyaz kan hücrelerinin her birinin bağışıklık sistemindeki rolleri ve görevleri farklıdır. Bunlar toplamda 5 tür beyaz kan hücresidir:

İdrarda Lökosit Hücreleri

1 Nötrofiller

Nötrofiller enfeksiyonun bulunduğu yere doğru yolculuğa çıkan ilk beyaz kan hücreleridir. Nötrofiller bakteriyel enfeksiyonları veya mantar enfeksiyonları deyim yerindeyse “yutar”.

2 Monositler

Monositler enflamasyona tepki verirler ve yabancı maddeye saldırırlar. Monositler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de oldukça önemlidir. Klinik Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi’nin verdiği bilgilere göre monositler vücutta ateşi yükselten sitokinleri salgılar. Bu da vücudun enfeksiyonlarla savaşmasının bir diğer yoludur. Monosit yüksekliği ve monosit düşüklüğü hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 Lenfositler

3 tür lenfosit bulunur:

  • B hücreleri
  • T hücreleri
  • Doğal öldürücü hücreler

T hücreleri vücuttaki enfeksiyonlu hücrelere saldırır. Lenfosit sayısının düşük olması vücutta enfeksiyon riskinin daha yüksek olduğunu gösterir.

4 Bazofiller

İmmunoloji Dergisi’nden elde edilen bilgilere göre bu lökosit türü yani bazofiller vücudun alerjenlere tepkisinin bir parçası olarak histamin üretir. Ayrıca astım ile de ilgilidir.

5 Eozinofiller

Bazofillere benzer şekilde eozinofiller alerjenlere ve enfeksiyonlara karşı mücadele verir.

Şimdi idrarda lökosit ve dışkıda lökosit nedenleri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

İdrarda Lökosit Nedenleri

Genellikle böbrekler idrara herhangi bir tür kan hücresinin karışmasına izin vermez. Bu nedenle idrarda lökosit, yani idrarda beyaz kan hücresinin bulunması vücutta bir tür enfeksiyon veya hastalık bulunduğunun işaretidir. Şimdi gelin idrarda lökosit nedenleri konusunu başlıklar halinde inceleyelim.

İdrarda Lökosit Hücreleri
İdrarda Lökosit Hücreleri

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu idrarda lökosit yapan yaygın nedenlerden biridir. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yoluna bakterilerin (çoğunlukla Escherichia coli veya E.coli bakterisi) bulaşması durumunda ortaya çıkar. kadınlarda idrar yolunun erkeklerinkinden daha kısa olması kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır.

BioMed Central’e göre idrar yolu enfeksiyonu için en kesin kontrol yöntemi idrarda lökosit yani idrarda beyaz kan hücresi tahlili yaptırmaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu bir an önce tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyondur, çünkü enfeksiyon başka bölgelere sıçrayarak başka komplikasyonlara neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu doğal çözüm yolları arasında en bilineni bol bol su içmektir. Bol su içmek enfeksiyonların akıp gitmesini sağlayacaktır. Ancak bunun için sıkça idrara çıkılması gerekmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu doğal çözüm yollarından bir diğeri yaban mersini suyu içmek ya da yaban mersini takviyesi almaktır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini suyu kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlanma olasılığını düşürmektedir.

Mesane İltihabı

Mesane iltihabı da idrarda lökosit olmasına neden olur. Mesane iltihabı belirtileri arasında alt karın bölgesinde ağrı, baskı, mesanede ağrı, çok sık idrara çıkma ve idrarın bulanık olması yer almaktadır.

Mesane iltihabının ilk günlerinde mesanenin idrarı daha uzun süre tutabilecek şekilde eğitilmesi gerekir. Örneğin 30 dakikada bir idrar yapmak yerine 45 dakikada bir yapmaya çalışın. Ayrıca dar kıyafetler giymeyin ve idrarı arttıran şeylerden uzak durmaya çalışın.

Hamilelikte İdrarda Lökosit

Hamilelik süresince kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riski artar. Bunun nedeni idrar yolundaki hormonel değişiklikler ve mesanenin tamamen boşaltılmasının zorlaşmasıdır. Bu da enfeksiyonlara yol açar. Böylelikle rutin tahlillerde idrarda lökosit oluşumu gözlenebilir.

Hamilelikte idrar yolu iltihabının derhal tedavi edilmesi gerekir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu mesane veya piyelonefrit iltihabına yol açabilir. Bunlar ciddi sağlık sorunlarıdır ve doğmamış bebeğe zarar erebilir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu durumunu önlemek için uzmanlar günde 8 bardak su içilmesini, hijyene dikkat edilmesini, pamuklu iç çamaşırları giyilmesini ve küveti doldurarak duş alınmamasını önermektedir.

İdrarda Lökosit Oluşumunun Diğer Nedenleri

İdrarda lökosit oluşumunun diğer nedenleri şunlardır:

  • Böbrek taşları. Üroloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre böbrek taşı hastalarının yaklaşık yarısında idrarda lökosit sayısında artış görülmektedir.
  • Prostat büyümesi. Prostat büyümesi görülen erkeklerde idrarda lökosit sayısının arttığı bilinmektedir.
  • Diyabet hastalarında idrar yolu enfeksiyonu riski daha fazladır. Ayrıca diyabet hastalarında idrar yolu enfeksiyonu tedavisi daha zordur.
  • Kateter Kullanmak. Kateter kullanımı da bakterilerin ve mikropların mesaneye girip enfeksiyona neden olmasına yol açar.

Dışkıda Lökosit

Sindirim sistemi hastalıkları dışkıda lökosit oluşumuna yol açabilir. Aynı boşaltım sisteminde olduğu gibi dışkıda lökosit bulunması da normal bir durum değildir. Dışkıdaki lökosit sayısı kişide bir hastalık olduğunun belirtisidir.

İltihaplı İshal

Clostridium difficile, salmonella, şigella, kampilobakter gibi bakteriler iltihaplı ishale yol açabilir. Bu bakterilerin bulaşması durumunda doktor sindirim sisteminde iltihap olup olmadığını anlamak için dışkıda lökosit tahlili isteyecektir.

İltihaplı Bağırsak Hastalığı

Ülseratif kolit büyük bağırsağı etkileyen ve tedavi gerektiren bir iltihaplı bağırsak hastalığıdır. Dışkıda lökosit oluşumu sindirim sisteminde bir enfeksiyon olduğunu gösterir.

İltihaplı bağırsak hastalığının tedavisi zordur ve uzmanlar bu hastalığı önlemek için beslenme ve heyet tarzında değişiklikler yapılmasını önermektedir.

Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre yağ oranı yüksek beslenmek iltihaplı bağırsak hastalığına neden olan faktörler arasındadır. Çok fazla kırmızı et ve alkol tüketimi de iltihaplı bağırsak hastalığının tekrarlamasına neden olabilir.

İltihaplı bağırsak hastalığı olan birçok kişi süt ürünlerinin sindiriminde problem yaşamaktadır. Ayrıca bu hastaların öğünlerde az yemesi ve çok su içmesi tavsiye edilmektedir. Sindirim Hastalıkları Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya yoğurt, pirinç ve muz iltihaplı bağırsak hastalığının iyileşmesinde etkilidir.

Bu nedenle iltihaplı bağırsak hastalığı olan kişiler hastalığın semptomlarının ortaya çımasına neden olan yiyecekleri tespit etmek için yedikleri şeyleri not etmelidir.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here