İdrarın turuncu olması neyin belirtisi? Turuncu idrar neden olur?

0
1624
idrarın koyu renk olması koyu renk idrar

Çoğu kişi idrarın sarı tonlarında olmasına alışıktır. Bazı durumlarda idrar şaşırtıcı şekilde turuncu olabilir. İdrarın turuncu olması genellikle kaygı uyandırır. Turuncu idrar neden olur? Hangi hastalığı belirtisidir? Bu yazımızda bu soruların cevabını bulabileceksiniz.

idrar rengi nasıl olmalı

İdrarın turuncu olması neyin belirtisi?

İdrarın turuncu olması çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Turuncu idrar nedenleri şunlar olabilir:

Beslenme

havuç suyu carrots juice

İdrarın turuncu olması yalnızca bazı yiyecekleri tüketmeye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Pancar, havuç gibi turuncu ve kırmızı sebzeler idrarın rengini değiştirerek turuncu idrar görülmesine yol açabilir.

Dehidrasyon

dehidrasyon

İdrarın turuncu olması nedenleri arasında dehidrasyon da yer almaktadır. Yeterince su içmemek veya ishal gibi gerekçelerle vücut su kaybettiğinde idrar daha yoğun hale gelir. Turuncu idrar böyle bir durumda ortaya çıkabilir.

Laksatifler

ilaç içmek

Bazı laksatifler kabızlığı hafifletmek için sinameki içermektedir. Sinameki idrarın turuncu olması ve koyu renk görünmesine yol açabilir.

Mesane Enfeksiyonu

mesane enfeksiyonu

Olası bir mesane enfeksiyonu (sistit) durumunda idrarın rengi değişebilir ve turuncu idrar görülebilir.

Karaciğer Disfonksiyonu

karaciğer hastalıkları doktor muayenesi

Beslenme tarzı, gıda takviyesi veya dehidrasyon ile ilgili bir durum olmadığı halde sürekli olarak idrarın turuncu olması karaciğer veya safra ile ilgili problemlere işaret edebilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.

Kemoterapi

kemoterapi

Bazı kemoterapi ilaçları böbreklere ve mesane fonksiyonuna zarar vererek idrarın turuncu olması sonucunu doğurabilir. Kemoterapi tedavisi görüyorsanız ve turuncu idrar gibi idrar rengi değişiklikleri gözleniyorsa doktorunuzu bilgilendiriniz.

Turuncu İdrar Belirtileri

idrar rengi nasıl olmalıTuruncu idrar ile birlikte bazı başka belirtiler ortaya çıkabilir. İdrarın turuncu olması ile ilgili belirtiler şunlardır:

  • İdrarın bulanık olması,
  • İdrar yaparken yanma/ağrı (disüri)
  • İdrarın kanlı veya pembe renkte olması (hematüri)
  • İdrarın çok az miktarda olması,
  • Hemen idrar yapma ihtiyacı.

İdrarın turuncu olması ile birlikte ortaya çıkan bazı belirtiler vücudun başka yerlerinde problem olduğuna işaret edebilir. Çürükler, ateş, cilt kaşıntısı, mide bulantısı, dışkının soluk renkli olması ve istenmeyen kilo kaybı bunlar arasındadır. Yüksek ateş, sürekli kusma, şiddetli karın ağrısı, sırtın alt tarafında ağrı, idrarın turuncu olması gibi belirtiler bir arada görülüyorsa ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden doktora başvurulmalıdır.

Turuncu İdrar Teşhisi ve Tedavisi

idrarın turuncu olması turuncu idrarİdrarın turuncu olması nedenleri arasında doğru bir teşhis yapabilmek için doktorunuz size belirli soracaktır. İdrarın ağır kokulu olup olmadığı, aldığınız ilaçlar, kullandığınız gıda takviyeleri ve çok sık tükettiğiniz meyve ve sebzeler sorulabilir. Ayrıca turuncu idrarın ilk kez ne zaman görüldüğü, idrar yaparken yanma veya idrarda kan görülüp görülmediği sorulabilir. Hekiminiz bu cevaplarınızı değerlendirecek ve semptomlara bağlı olarak karaciğer veya böbrek hasarı, sepsis, kanser veya enfeksiyon şüphesi oluşursa başka tahliller isteyecektir.

Turuncu idrar tedavisi teşhise bağlı olarak şekillenecektir. İdrarın turuncu olması beslenme ile ilgili bir durum ise herhangi bir tedavi gerekmeyecektir. Yine de idrarın turuncu olması sizi rahatsız ediyorsa beta-karoten içeren yiyeceklerin daha az tüketilmesi idrarı normal rengine dönüştürmeye yardımcı olabilir. İdrarın turuncu olması bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa tedavi için ilaç yazılabilir. Enfeksiyon tedavi edildiğinde idrar normal rengine döner. Son olarak idrarın turuncu olması daha ciddi bir organ hasarı, ciddi enfeksiyon veya kanserden kaynaklanıyorsa doktorunuz başka bir birime sevkinizi isteyebilir.

Sabahları ve Spordan Sonra İdrarın Turuncu Olması

ağırlık kaldırma egzersizleriSabahları idrarın turuncu olması idrarın tüm gece mesanede beklemesinden kaynaklanmaktadır. Sabah ilk idrar oldukça yoğundur ve rengi koyudur. Gün içerisinde idrarın rengi içtiğiniz sıvı miktarına göre değişecektir. Sabahları idrarın turuncu olması normal bir durumdur ve endişe verici değildir. Ancak idrarın kahverengi olması ve kan içermesi söz konusu ise doktora başvurulmalıdır.

Benzer şekilde egzersizden sonra da turuncu idrar gözlenebilir. Bunun nedeni sıkı egzersizlerin vücutta sıvı kaybına neden olarak idrarın yoğunlaşması sonucunu doğurmasıdır. Metabolik hızınızın egzersiz ile artması nedeniyle böbreklerden daha fazla metabolik yan ürün süzülmesi gerekir. Bu da idrardaki kimyasal konsantrasyonunun artması demektir.

İdrarın turuncu olması yalnızca beslenmeden kaynaklanabileceği gibi, kanserli hücrelerden veya karaciğer hasarından kaynaklanabilir. İdrar rengi ile ilgili kaygılarınız varsa doğru teşhisin konulması ve tedavinin planlanması için doktorunuza başvurunuz.

kalp

Siz de idrarın turuncu olması konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here