Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık için doğal bitkisel çözüm yolları

0
1726
Kabızlık nasıl geçer? kabızlığa ne iyi gelir? kabızlık için bitkisel çözüm

Kabızlık bağırsak hareketlerinin azalması veya dışkının atılması için çok fazla çaba gerekmesi gibi durumlara verilen genel isimdir. Dışkının kuru ve sert olması nedeniyle kabızlık süresince dışkının atılması zorlaşır. Bazı kişilerde kabızlık kısa süre içinde kendiliğinden sona ererken, bazı kişilerde kabızlık neredeyse hayatın bir parçasıdır. Buna kronik kabızlık denir. Peki kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? Bu yazımızda kabızlığa iyi gelen bitkiler, yiyecekler ve kabızlık için doğal yöntemler hakkında bilgi edineceksiniz.

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kabızlık çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu kişide kabızlık beslenme yoluyla yeterince lif alınmamasından ve yeterli miktarda su içilmemesinden kaynaklanır. Diğer yandan belirli ilaçların yan etkileri, huzursuz bağırsak sendromu gibi sağlık sorunları, bağırsak tıkanıklığı veya hareketsiz yaşam tarzı da kabızlık yapabilir.

Çoğunlukla kabızlık durumunda laksatiflere başvurmadan evde doğal ve bitkisel yöntemler uygulanabilir. Örneğin kuru erik, aloe vera, keten tohumu ve kivi gibi yiyecekler dışkıyı yumuşatmaya ve daha kolay atılmasına yardımcı olur. Bu konuda aşağıda detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Kabızlığa iyi gelen doğal yöntemlere geçmeden önce kabızlık hakkında kısa bir genel bilgi vermek yerinde olacaktır. Bu bilgiler yaşam tarzınızda gerekli değişiklikleri yapmanızı ve bağırsaklarınızı rahatlatmanızı sağlayabilir.

Kabızlık nedir?

Yiyecekler sindirim sistemine girdiğinde parçalanır. Böylece vücut yiyeceklerdeki gerekli besinleri, proteinleri, yağları ve vitaminleri alır. Sindirim sıvıları, safra ve bakteriler sindirime yardımcı olur. Daha sonra sindirilemeyen atık maddeler dışkı haline gelir ve bağırsaktan atılır.

kronik kabızlık chronic constipation

Kabızlık haftada 3 veya daha az kere dışkılama yapılmasına denir. Haftada 4-5 kere dışkılama yapılması genellikle kabızlık olarak adlandırılmasa da aşağıdaki doğal önerilerimiz düzenli olarak her gün dışkı yapmaya yardımcı olacaktır. Sindirim sisteminin nasıl çalıştığına ilişkin aşağıdaki kısa animasyonu izleyebilirsiniz:

Kabızlık Türleri

Kabızlık dışkının düzenli olarak atılamaması anlamında kullanılan genel bir kavramdır. Esasen kabızlık iki türlü olabilir: fonksiyonel kabızlık ve sekonder kabızlık.

1 Fonksiyonel Kabızlık

Fonksiyonel kabızlık en yaygın görülen kabızlık türüdür. Yiyeceklerin sindirim sisteminde çok yavaş hareket etmesidir. Bu dışkının yumrulu ve sert olmasına ve vücuttan haftada 3 veya daha az kere atılmasına yol açar. Bu kabızlık türü sindirim sistemindeki problemlerden veya sağlıklı beslenmemekten kaynaklanabilir.

2 Sekonder Kabızlık

Sekonder kabızlık sindirim sisteminde probleme yol açan bir başka faktörün bulunmasıdır. Örneğin kullandığınız ilaçların yan etkileri, stres, huzursuz bağırsak sendromu veya diğer sağlık sorunlarınız kabızlık problemine yol açabilir.

Kabızlık neden olur?

Kabızlık çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Eğer beslenmenizde havyansal yağlar ve şeker oranı yüksek, lif oranı düşük ise kabızlık yaşamanız şaşırtıcı olmayacaktır. Ayrıca kabızlık yeterince su içmemenin de bir sonucu olabilir.

Kabızlık problemini çok fazla yaşamanıza rağmen bunu görmezden geliyorsanız zaman içerisinde bu durum kronik kabızlık problemine dönüşür. Sıklıkla yaşanan ve ihmal edilen kabızlık dönemleri sonucunda zaman içerisinde bağırsak kasları güçsüzleşir. Buna bağlı olarak dışkı yapmanız gerektiğini daha az hissedersiniz. Ayrıca alüminyum ve kalsiyum içeren ilaçlar da bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına yol açabilir.

Hamilelik, fazla stres, tiroit bezinin az çalışması (hipotiroit), fiziksel olarak hareketsiz bir yaşam tarzı da kabızlık yapan faktörler arasında sayılabilir.

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık Giderici Gözüm Yolları

Buraya kadar kabızlık hakkında verdiğimiz genel bilgilerin ışığında, kabızlık giderici çözüm yolları, kabızlığa iyi gelen bitkiler ve doğal çareler hakkında detaylı bilgilere geçebiliriz.

1 Lif Tüketimini Arttırın

lifli besinlerDoktorların kabızlık tedavisi için en çok önerdiği şeylerden biri daha fazla lifli beslenmektir. Lif dışkının yumuşak olmasını ve bağırsaklardan daha kolay atılmasını sağlar. Beslenmenize lifli gıdalar eklemek kronik kabızlık için bile etkili bir çözüm olacaktır.

Düzenli bağırsak hareketleri sağlamak ve kabızlığı yok etmek için en iyi lif türü tam tahıllar, buğday kepeği, yulaf, narenciye meyveleri, tohumlar ve çekirdekler ve meyve ve sebzelerin kabuk kısımlarıdır. Bu nedenle tükettiğiniz meyve ve sebzelerin kabuklarını soymayın. Kabuklarıyla birlikte bir adet sabah, bir adet öğleden sonra olmak üzere iki porsiyon meyve tüketmeye çalışın. Meyveler mükemmel birer işlenmemiş şeker kaynağıdır. Bağırsaklarınızı yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

meyvelerBeslenmenizdeki lif oranını arttıramıyorsanız doğal lif takviyelerini kullanabilirsiniz. Kabızlığı azaltmak ve sindirim sistemindeki dışkının sertleşmesini önlemek için bu takviyelerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Dikkat: Düzenli lifli yiyecekler tüketmeye alışkın değilseniz kademeli olarak başlamanız ve lif miktarını zamanla arttırmanız en iyisi olacaktır. Ayrıca mide-bağırsak ameliyatı geçiren veya bununla ilgili hastalıkları olan kişiler doktora danışmadan lifli yiyecekler tüketmemelidir.

2 Bol Su İçin

su için bol su içmek drink waterKabızlık için çözüm yollarından biri de bol su içmektir. Gün içerisinde yeterince su içmeniz dışkının sertleşmesini önleyecektir. Daha yumuşak hale gelen dışkı bağırsaklardan daha kolay bir şekilde atılacaktır.

Uzmanlar günde en az 8-10 bardak su içilmesini tavsiye etmektedir. Yaz aylarında 10-12 suya kadar çıkarılabilir. Eğer suyun tadından hoşlanmıyorsanız içerisine bal, limon veya çeşitli meyveler ekleyebilirsiniz.

3 Kuru Erik ve Kuru İncir

kuru erik incir kayısıKuru erik ve kuru incir kabızlık için etkili çözüm yolları arasında yer almaktadır. Kuru erik ve kuru doğal laksatiflerdir. Bunlar lif yönünden oldukça zengindir. Ayrıca genel sağlığınıza iyi gelen vitamin ve mineralleri de içerirler.

Kabızlık için kuru erik, kuru incir, kuru kayısı tüketmenin tavsiye edilmesi yalnızca geleneksel çözümlerden değildir. Yapılan bilimsel araştırmalar da kuru eriğin dışkının bağırsaklardaki hareketini kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Alimentary Pharmacology & Therapeutics dergisinde yayınlanan bir araştırmada kuru eriğin dışkının kıvamını ve sıklığını iyileştirdiği sonucuna varılmıştır.

Bu araştırmada her gün 100 gram kuru erik tüketen kişilerde kabızlık belirtileri dikkate değer ölçüde azalmıştır.

4 Hint Yağı (Kastor Yağı)

kastor hint yağı castor oilKastor yağı olarak da bilinen hint yağı bağırsakları uyararak sert dışkının daha kolay atılmasını sağlar. Uzmanlar hint yağının uyarıcı bir laksatif olması nedeniyle bağırsakları temizlemek için kullanıldığını belirtmektedir.

Yapılan araştırmalar da hint yağının kabızlık için etkili çözüm yollarından biri olduğunu doğrulamıştır. Örneğin bir araştırmada çok uzun yıllardır kabızlık problemi yaşayan yaşlı bireylerde kabızlık giderici olarak hint yağı kullanımına başlanmıştır. Araştırmacılar hint yağı kullanımından sonra dışkının daha yumuşak olduğunu ve daha kolay atıldığını tespit etmişlerdir.

Hint yağını bağırsakları uyarmak ve kabızlık tedavisi olarak kullanmak istiyorsanız her gün boş mideye bir veya iki çay kaşığı hint yağı için. Bu hint yağını az miktarda meyve suyuna karıştırarak daha kolay içebilirsiniz.

kastor hint yağı castor oil

Ancak dikkat edilmesi gereken husus günlük tüketimin bu miktarı aşmasıdır. Ayrıca hint yağı içme yöntemini en fazla 7 gün uygulayınız. Hint yağını içtikten sonra etkisini göstermesi 6-12 saat alabilir.

5 Probiyotik Yiyecekler Tüketin

probiyotikProbiyotikler bağırsaklarınızda “faydalı” bakterilerin olmasını sağlar. Sindirim sistemi sağlığını korur ve doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca probiyotikler kullandığınız ilaçlara veya diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan sekonder kabızlık için de etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak probiyotik tüketmek dışkının daha sık atılmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar probiyotiklerin kabızlığa çözüm olarak etkili olduğunu ortaya koymuştur. Harvard Medical School araştırmacıların probiyotiklerin dışkıyı yumuşattığını ve daha kolay atılmasını sağladığını belirlemiştir. Araştırmada Bifidobacterium bakteri zincirini içeren probiyotiklerin kabızlık için en etkili çözüm olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca 2011 yılında yayınlanan bir araştırmada düzenli olarak probiyotik tüketmek Parkinson hastası bireylerde kabızlığa çözüm olmuştur.

probiyotik

Sindirim sistemi sağlığını probiyotikler yoluyla korumanın en doğal yolu kefir ve ev yapımı yoğurt tüketmektir. Kefir ve ev yapımı yoğurt probiyotik içerir. Bunları kuru erik, kuru incir veya keten tohumu ile birlikte tüketmek kabızlık giderici etkili bir yöntem olacaktır.

6 Doğal Bir Laksatif Olarak Aloe Vera

aloe vera suyu juiceAloe vera suyu kabızlık için etkili bir yöntemdir. Kabızlık belirtileri ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Özellikle huzursuz bağırsak sendromu veya diğer sindirim sistemi hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan kabızlık için aloe vera etkili olacaktır.

Herbal Medicine kitabından edindiğimiz bilgilere göre aloe vera kabızlık tedavisi sürecinde zaten kullanılmaktadır. Kabızlık için eczanelerde satılan birçok üründe aloe vera kullanılmaktadır. Araştırmalar doğal bir laksatif olan aloe veranın bağırsak hareketlerini sıklaştırdığını ve dışkıyı yumuşattığını ortaya koymuştur.

Çok fazla laksatif kullanımına bağlı olarak kabızlık geçiren kişiler de doğal yollarla dışkıyı atmak ve laksatif bağımlılığından kurtulmak için aloe vera kullanabilir.

aloe vera suyu juiceKabızlık giderici bir yöntem olarak aloe vera suyunu günde 100-200 mililitre tüketebilirsiniz. Kabızlık problemi ortadan kalkana kadar buna devam ediniz. Kabızlık problemi ortadan kalktıktan sonra kabızlığı önlemek için günlük 50 mililitre aloe vera tüketmeye devam edebilirsiniz. Kabızlık yokken çok fazla aloe vera suyu tüketmek ishale neden olabileceğinden aloe vera suyunu ölçülü tüketmeye gayret ediniz.

Aloe vera suyu bulamazsanız tablet veya kapsül formunda satılan aloe vera gıda takviyesi ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünler günlük gerekli dozu almanıza yardımcı olacaktır. Ancak aloe vera kapsülü satın alırken ürünün kalitesine dikkat edilmeli, çok fazla katkı maddesi içeren ürünler kullanılmamalıdır.

7 Öğütülmüş Keten Tohumu

keten tohumuKeten tohumu sindirim sistemi için faydalıdır ve kabızlığa iyi gelen bitkiler arasındadır. Hazımsızlık, şişkinlik, huzursuz bağırsak sendromu gibi problemler yaşayan kişilerde sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur.

2015 yılında Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir bilimsel araştırmada keten tohumu bitkisinin hem laksatif, hem de ishal önleyici olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar keten tohumunun hem kabızlık tedavisi hem ishal tedavisi için kullanılabileceğini belirtmiştir.

Öğütülmüş keten tohumunu yoğurt, kahvaltılık gevrek, salata, çorba gibi yiyeceklerinize düzenli olarak ekleyerek kabızlık için etkili bir çözüm uygulayabilirsiniz.

8 Kivi

kivi kiwiKivi kabızlık için etkili bir meyvedir. Kivi sindirim sistemini uyararak dışkının daha kolay ve daha sık şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Kivideki yüksek lif ve su içeriği dışkının bağırsaklarda daha kolay hareket etmesini sağlayacaktır.

Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada kivi tüketimini arttırmak kabızlık için etkili bir bitkisel çözüm olarak vurgulanmıştır. Araştırmacılar 4 hafta boyunca günde 2 adet kivi tüketen kişilerde bağırsak hareketlerinin sıklaştığını ve bağırsak fonksiyonunun iyileştiğini tespit etmişlerdir.

9 Elma Sirkesi

elma sirkesi içmekGünlük olarak elma sirkesi içmenin sağlığınıza sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Süzülmemiş, doğal elma sirkesi kabızlık için bağırsak hareketlerini sıklaştırmaya yardımcı olan lifleri içermektedir.

Elma sirkesi bol miktarda pektin, çeşitli vitamin ve mineraller, asetik ve sitrik asit içermektedir. 2014 yılında çözülebilir beslenme lifi pektinin bağırsaklar üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir araştırmada pektinin yiyeceklerin bağırsaktan geçiş sürecini hızlandırdığı ispatlanmıştır. Araştırmacılar pektinin bağırsaklardaki mikroflorayı iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

10 Düzenli Egzersiz ve Hareket

düzenli olarak yürüyüş yapmakKabızlığa çözüm yollarından biri de düzenli egzersiz ve harekettir. Düzenli egzersiz bağırsak hareketlerini uyarır. Her hafta kendinize biraz hareket edecek zaman yaratmak sadece sindirim sağlığınız için değil, kalp sağlığınız için de faydalı olacaktır. Ayrıca kilo problemi yaşayan kişilerin daha sık kabızlık ile karşı karşıya kaldığı bilinmektedir.

Yapılan bir araştırmada hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerin fiziksel olarak hareketli kişilere göre kabızlık problemi yaşamaya daha yatkın olduğu tespit edilmiştir. Hareketli kişilerin bağırsak hareketleri daha sıktır, dışkıyı atmakta daha az sorun yaşamaktadırlar ve laksatif ihtiyacı duyma sıklığı azalmaktadır.

11 Doğal Laksatif Özelliği Olan Diğer Yiyecekler

Bağırsak hareketlerini sıklaştıran ve dışkının atılması esnasında daha az çaba gösterilmesini sağlayan başka yiyecekler de bulunmaktadır. “Diets for Constipation” (Kabızlık İçin Beslenme) başlıklı bir makalede araştırmacılar fasulye, mercimek ve neredeyse tüm sebzelerin iyi birer lif kaynağı olmaları nedeniyle kabızlık için etkili olduğunu belirtmiştir. Ayrıca kabızlık giderici en iyi meyveler arasında armut, üzüm, kabuklu elma ve muz yer almaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Organik, rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırır ve vücuttan atıkların temizlenmesine yardımcı olur. Kabızlık için 1 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi ile büyük bir bardak meyve suyu veya bitki çayını karıştırıp için. Bu işlemi sabah ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce uygulayın.

Taze Domates Püresi, Kırmızı Pancar ve Zeytinyağı

Taze domates püresi ile birlikte 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırıp tüketmek kabızlık giderici etki yapar ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı şekilde kırmızı pancar da kabızlık için etkili bir yöntemdir.

Kabızlık Giderici Diğer Yöntemler

Karın Masajı

Karın masajı kabızlık için etkili bir yöntemdir. Bunun için rahat bir yere uzanın ve karnınıza hafifçe bastırarak dairesel hareketlerle masaj yapın.

Rahatlama

Stres vücudunuzu çok çeşitli şekillerde etkiler. Sindirim sisteminin bozulması, ishal veya kabızlık da stresin vücuttaki etkileri arasındadır.

Strese bağlı kabızlık için Stres yönetimi tekniklerini uygulayabilirsiniz. Detaylı bilgileri Stres Yönetimi başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Kabızık İçin Kefir ve Keten Tohumu Kürü

Kabızlık giderici yöntemler arasında son olarak bağırsak temizleyici bir kür tarifi vermek istiyoruz. Bu bağırsak temizleyici kür yalnızca 2 malzeme içeriyor: kefir ve öğütülmüş keten tohumu. Bu kür kabızlık için etkili bir çözümdür ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Kefir süt ve bağırsak dostu organizmalar içeren kefir taneleri ile mayalanarak hazırlanan bir içecektir. Kefir bağırsak florasını düzenleyen ve sindirim sistemini yenileyen probiyotik içecekler arasındadır.

Yarım bardak kefir içerisine 1 yemek kaşığı keten tohumu ekleyin. Bu kür sabah kahvaltıdan önce içilmelidir. Gece yatmadan önce aynı miktarda tekrar hazırlayın ve için.

Kabızlık için hangi durumlarda doktora gidilmeli?

doktorKronik kabızlık bağırsaklarda sert ve kuru dışkının birikmesi nedeniyle ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Bağırsak tıkanıklığı, hemoroid veya rektal prolaps kabızlık sonucu ortaya çıkan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Aşağıdaki belirtiler görüldüğünde doktora başvurmanız yararlı olacaktır:

Ayrıca normal koşullarda kabızlık problemi yaşamayıp ilk kez kabızlık ile karşı karşıya kalan kişilerin tedbir amaçlı doktora başvurması önerilmektedir.

kalp

Siz de kabızlık problemi yaşıyorsanız bu konudaki çözüm yöntemlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğundan okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar
 1. MayoClinic. Constipation.
 2. AAFP. Constipation in adults.
 3. eMedicineHealth. Constipation in adults.
 4. WebMD. What is constipation?
 5. WebMD. Dietary fiber for constipation.
 6. Herbal Medicine. Metabolic effects of aloe vera.
 7. J Ethnopharmacol. 2015 Jul 1;169:60-8.
 8. Asia Pac J Clin Nutr. 2010;19(4):451-7.
 9. WebMD. Apple cider vinegar.
 10. Zhonghua Yi Xue Za Zhi. 2014 Dec 30;94(48):3813-6.
 11. Aliment Pharmacol Ther. 2014 Oct;40(7):750-8.
 12. WebMD. Castor oil.
 13. Complement Ther Clin Pract. 2011 Feb;17(1):58-62.
 14. HealthHarvard. Probiotics may ease constipation.
 15. Minerva Gastroenterol Dietol. 2011 Jun;57(2):117-21.
 16. Dig Dis Sci. 1989 Aug;34(8):1153-62.
 17. Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2014 Dec; 17(4): 203–208.
 18. WebMD. When to get help for constipation.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here