Kahvenin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

0
240
Kahvenin Faydaları
Kahvenin faydaları kalpten, karaciğere kadar bir çok hastalıkta kendini gösteriyor.

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için de öyle mi? Kahvenin faydaları hakkında yapılan araştırmalar sizi çok sevindirecek.

Kahvenin Faydaları

Kahvenin faydaları hakkında yapılan araştırmalar, düzenli kahve tüketenlerin, tüketmeyenlere göre;

  • Tip 2 diyabet, Parkinson ve demansa yakalanma riskinin daha düşük olduğunu,
  • Belirli kanser türleri, kalp ritim bozuklukları ve felce daha az meyilli olduğunu göstermiştir.

Harvard Kamu Sağlığı Okulu’ndan Epidemiyoloji Profesörü Frank Hu “Kahveyle ilgili iyi haberler, kötü haberlerden fazla” diyor.

Elbette bu araştırmalar, kahvenin bu hastalıkları önlediğini söylemiyor. Bu nedenle araştırma sonuçlarına temkinli yaklaşmakta yarar var. İşte kahvenin faydaları ile ilgili araştırmaların ulaştığı sonuçlar.

Besin Alımını Arttırır

Kahvenin faydaları arasında bazı yararlı antioksidanlar ve birtakım temel besin öğeleri bulunuyor. Günlük olarak alınması önerilen riboflavinin %11’i, fantotetik asidin %6’sı, manganez ve potasyumun %3’ü ve magnezyum ve niasinin %2’sini kahve karşılıyor.

Kahve temel B vitaminlerinden biri olan, B2 vitamini olarak da bilinen riboflavin yönünden oldukça zengin bir içecek. Besinlerde çok sıklıkla bulunmayan B2 vitamini kahvede bol miktarda bulunuyor. Riboflavin besinleri vücutta parçalayan vitamin olduğundan, B2 vitamini eksikliği ciltte ve dudaklarda ağrı ve pul pul dökülmeye neden olabilir.

Dayanıklılığı Arttırır

Egzersizden önce kahve içmek dayanıklılığı arttırıyor. Lisanslı antrenör Joshua Duvauchelle kahvenin sporcularda idmandan kaynaklanan yorgunluğu azaltarak dayanıklılığı arttırdığını ifade ediyor. Duvauchelle’e göre insanların egzersiz sırasında dayanıklılıklarını arttırmak için egzersizden önce kullandıkları ticari takviye ürünler yerine bir fincan kahve içmek de aynı faydayı sağlıyor. Hem de çok daha az maliyet ile. Ancak sindirim sorunları yaşamamak için kahvenin egzersizden en az 2 saat önce içilmesi gerekiyor.

Kahve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kahvenin faydaları içerisinde en bilinenlerden biri incelmeye yardımcı olması. Kahvenin kilo vermeye katkılarını anlamak için bilimsel çalışmalara bakmakta fayda var. İki yıl önce Annals of Nutrition and Metabolism araştırmacıları kahvedeki kafeinin metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olduğunu açıkladı.

Kahve Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyor

Kahve içmek işyerindeki toplantınız için zihninizi toplamanıza yardımcı olmakla kalmıyor, gelecekte de beyninizi güçlendirici faydalar sunuyor. Kahvenin faydaları içerisinde en güçlü olanlardan biri tedavisi olmayan modern bir hastalık olan Alzheimer hastalığı riskini azaltması. Kahvedeki antioksidanlar Alzheimer ile ilişkili beyin hücre hasarlarının bir kısmını önleyebiliyor.

2009 yılında Finlandiya ve İsviçre’de yapılan bir araştırmada 20 yıl boyunca takip edilen 1400 kişi içerisinde günlük 3-5 fincan kahve içenlerin Alzheimer riskinin kahve içmeyenlere göre %65 daha az olduğu tespit edilmiş.

Kahve Diyabete Karşı Koruyor

Tip 2 diyabet hastalığı için yüksek risk kategorisinde iseniz bu sizin için iyi haber olabilir. Kahve tip 2 diyabet hastalığı için bir tedavi değil, ancak hastalığa karşı koruyucu özellikleri biliniyor. Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli olarak kahve içmek (ve siyah çay) Tip 2 diyabet riskini düşürmeye yardımcı oluyor. Kahvedeki besin öğeleri ve antioksidanlar serbest oksijen radikalleri adı verilen moleküllerin neden olduğu doku hasarını önlüyor.

2005 yılında Dr. Frank Hu kahve ve Tip 2 diyabet arasındaki ilişkiyi gösteren 9 araştırmayı inceledi. Araştırmalardaki 193.000 kişi içerisinde, günde 6-7 fincan kahve içtiğini söyleyenler ile günde 2 fincan kahve içtiğini söyleyenler karşılaştırıldığında, 6-7 fincan kahve içenlerin Tip 2 diyabet riskinin %35 daha az olduğu tespit edilmiş. 4-6 fincan kahve içenlerde ise Tip 2 diyabet riski %28 daha az.

Kahve vücuttaki kan şekeri (glukoz) düzeyini kontrol eden insülin hormonunun vücut tarafından kullanılmasına yardımcı olan magnezyum ve krom gibi mineralleri de içeriyor. Tip 2 diyabette vücut insülini kullanma ve kan şekerini etkin bir şekilde düzenleme becerisin kaybettiğinden kahvedeki bu mineraller Tip 2 diyabet hastaları için yararlı olabiliyor.

Kahve Karaciğer Kanserine Karşı Koruyor

Belli ki kahvenin faydaları bir elin parmakları ile sayabileceğinizden çok daha fazla. Kahve içmek felç, depresyon risklerini azaltmaya yardımcı oluyor, kalp ritmi bozukluğu, karaciğer sirozu, astım atakları, safra kesesi taşı ve hatta Parkinson hastalığına karşı koruyor. Unutmamanız gereken faydalarından biri de kahve içmenin karaciğer kanseri riskini %50’ye kadar azaltması. Kahvede kansere karşı koruyan birçok madde bulunuyor.

Kalp Hastalığı ve Felç

Kahve çeşitli kalp krizi ve felç risk faktörleriyle mücadele edebilir. Bu risk faktörlerinden en büyüğü Tip 2 diyabet. Tip 2 diyabet kalp hastalığı ve felç riskini arttırıyor. Dolayısıyla kahve içmek Tip 2 diyabet riskini azaltması vesilesiyle kalp hastalığı ve felç riskini de azaltıyor.

Ayrıca kahvenin hem kadınlarda hem de erkeklerde kalp ritim bozukluğu risklerini, kadınlarda ise felç riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Amerika’da Kaiser Permanente sağlık planı üyesi olan 130.000 kişi üzerinde kahvenin faydaları ile ilgili yapılan bir araştırmada günde 1-3 fincan kahve içtiğini bildiren kişilerin anormal kalp ritmi nedeniyle hastaneye yatma riskinin %20 daha az olduğu tespit edilmiştir.

2009 yılında 83.700 hemşire üzerinde yapılan boylamsal bir araştırmada günde iki veya daha fazla fincan kahve içen kadınlarda felç riskinin %20 daha az olduğu bulunmuştur. 7

Hamilelikte Kahve İçmek

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekoloklar Derneği’nin 2010 yılında yaptığı bir açıklamaya göre günde 200 miligramdan az kahve tüketimi hamile kadınlarda düşük, erken doğum veya ölü doğum riskine yol açmıyor. Ancak hamile kadınların hamilelikte kahve tüketmeden önce kesinlikle doktorlarına danışması gerekiyor.

Hamilelikte kahve tüketimi belirtilen miktarlardan fazla olduğunda sorunlar başlıyor. Araştırmalar gün içerisinde çok fazla kahve tüketen kadınlarda düşük riskinin kahve tüketmeyenlere göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Günde Kaç Bardak Kahve İçmeliyim?

Hepimiz kahvenin harika bir içecek olduğunda hemfikiriz. Ancak kahvenin faydaları hakkında onca araştırmaya rağmen, ne yazık ki kahveyi sınırsız sayıda tüketebileceğinizi gösteren bir bulgu henüz bulunmuyor. Ayrıca her insanın vücudu birbirinden farklı olduğundan kahvenin faydaları da, zararları da kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Sizin için uyanmanın en büyük anahtarı olan kahve, başka birinin gece boyu uyuyamamasına neden olabiliyor. Günlük olarak içilmesi tavsiye edilen kahve miktarı için şunları söyleyebiliriz: FDA günlük 400 miligram kafeinin, yani 3-4 fincan kahvenin sağlıklı bir yetişkin için güvenli olduğunu söylüyor.

Bu nedenle vücudunuzu dinleyin, doktorunuzla görüşün, bilimsel araştırmaları ve uzmanların tavsiyelerini okuyun. Böylece kendiniz için en uygun kahve miktarına karar verebilirsiniz. Kahvenin faydaları hakkında tüm bu araştırmalara rağmen, “her şeyin fazlası zarardır” sözünü de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

 

 

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/coffee-and-health/faq-20058339

http://ajcn.nutrition.org/content/88/4/979.short

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here