Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Süreç

0
165
kalça protezi ameliyatı sonrası

Kalça protezi ameliyatı arterit bulunan ağrılı kalça ekleminin alınması ve yerine genellikle metal ve plastik bileşenlerden oluşan yapay bir eklemin konulması işlemidir. Kalça ağrısının hafifletilmesi için diğer tüm seçenekler denenmiş ve işe yaramamışsa kalça protezi ameliyatı uygulanabilir. Kalça protezi ameliyatı kalça ağrısını hafifletip yürümeyi kolaylaştıracaktır. Bu yazımızda kalça protezi ameliyatı sonrası hareketler, iyileşme süresi, yapılışı, ağrı ve diğer şikayetler hakkında bilgi verilecektir.

Kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Kalça protezi ameliyatı standart yöntemlerle yapılabileceği gibi minimal invaziv teknik yoluyla da yapılabilir. Bu ikisi arasındaki fark ameliyatta yapılan kesiğin büyüklüğü ile ilgilidir.

Standart kalça protezi ameliyatı esnasında hastanın kaslarının gevşemesi için genel anestezi uygulanır ve hasta geçici olarak uyutulur. Bu işlem kalça protezi ameliyatı esnasında ağrı veya acı hissetmenizi engeller. Alternatif olarak ağrıyı hafifletmek için spinal anestezi uygulanabilir.

kalça protezi ameliyatı

Ameliyatta kalça boyunca bir kesik oluşturulur ve kalça kemiğinin üst kısmına bağlı kaslar hareket ettirilerek kalça eklemi görülür. Kalça kemiği kesilerek eklemin bilyeli kısmı çıkarılır. Daha sonra kalça kemiğini yapay ekleme bağlamak için çimento veya özel bir malzeme kullanılarak yapay eklem kalça kemiğine iliştirilir.

Daha sonra doktorunuz kalça kemiğinin yüzeyini hazırlar (hasar görmüş kıkırdakları temizler) ve hipotez parçasını kalça kemiğine birleştirir. Kalça kemiğinin yeni bilyeli kısmı kalça kemiği soket bölümüne sokulur. Sıvıyı boşaltmak için bu esnada drenaj işlemi uygulanabilir. Son olarak kaslar tekrar bağlanır ve kesik dikilir.

Günümüzde kalça protezi ameliyatı işlemleri çoğunlukla bu standart yöntemle yapılmakta, yani 20-30 cm uzunluğunda kesik açılmaktadır. Ancak son yıllarda doktorlar minimal invaziv teknik kullanmaya başlamışlardır. Minimal invaziv yaklaşımda doktorlar 5-10 cm uzunluğunda kesik açmaktadır.

Bu küçük kesikler kan kaybını azaltmakta, kalça protezi ameliyatı sonrası ağrı problemini hafifletmekte, hastanede yatış süresi kısalmakta, yara izi hafiflemekte ve kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi kısalmaktadır.

kalça protezi ameliyatı

Ancak bu ikinci yöntemde operasyonu yapan kişi deneyimli olmalıdır. Bazı raporlarda deneyimli olmayan hekimlerin yapması halinde minimal invaziv kalça protezi ameliyatı sonrası elde edilen sonuçların daha olumsuz olabildiği belirtilmiştir.

Kalça protezi ameliyatı süresince bir miktar kan kaybı gerçekleştiğinden kan nakli gerekli olabilir. Bu nedenle kalça protezi ameliyatı öncesinde kendi kanınızı bağışlamayı düşünebilirsiniz.

Kalça protezi ameliyatı sonrası ne olur?

koltuk değneğiKalça protezi ameliyatı sonrası yatış süresi genellikle 4-6 gündür. Kalça protezi ameliyatı sonrası yatış süresince yeni kalça eklemini rahat tutmak için bacaklarınızın arasına özel bir minder konulabilir. Hastanın tuvalete gitmemesi için mesaneye bir idrar boşaltma borusu takılabilir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası fizik tedavi süreci hemen başlamaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın bir süre yürüteç, koltuk değneği veya baston ile yürümesi gerekebilir. Ameliyattan sonra birkaç hafta veya birkaç ay boyunca fizik tedavi devam edebilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Kaçınılması Gereken Hareketler

bacak bacak üstüne atmakKalça protezi ameliyatı sonrası 6-12 ay süresince bacakları geriye döndürme veya bükme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat edilen bacağı diğer bacağın üzerine atma veya içe bükme ya da kalçayı 90 derece bükme gibi hareketler yapılmamalıdır. Belden öne doğru eğilme ve squat hareketleri yapılmamalıdır.

Fizik tedavi uzmanı günlük faaliyetlerinizi yürütürken dikkat etmeniz gerekenler ve alınması gereken önlemler hakkında sizi bilgilendirecek ve gerekli ekipmanı size sağlayacaktır. Unutmayın, fizik tedavi uzmanının önerilerini dinlememeniz halinde yeni kalça eklemi yerinden çıkabilir ve tekrar kalça protezi ameliyatı olmanız gerekebilir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşseniz bile bazı sporlardan ve ağır faaliyetlerden kaçınmanız gerekecektir. Kalça protezi ameliyatı yalnızca günlük hayatınızı devam ettirebilmeniz için olup, ağır sporlar için uygun değildir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Evde Ne Yapılabilir?

Kalça protezi ameliyatı sonrası eve döndüğünüzde hayatınızı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler ve alabileceğiniz önlemler şunlardır:

  • Merdiven çıkmayı azaltmaya çalışın. Evinizde ilgili düzenlemeleri yaparak günde en fazla 1-2 kere merdiven kullanmaya çalışın.
  • Sağlam ve arkası düz sandalyeler kullanın. Sallanan koltuk veya geriye yatan koltuk kullanmayın.
  • Düşmeleri engellemek için yaşadığınız yerde sabit halılar kullanın. Kaygan zeminlere karşı önlem alın.
  • Alaturka klozet kullanmamaya çalışın. Klozetin daha yüksek olmasını sağlayın. Böylece kalçalarınızı çok fazla bükmek zorunda kalmayacaksınız.
  • Evde görünmez kazaları engellemeye çalışın.

Araba kullanmak, cinsel aktivite ve egzersiz gibi hususları doktorunuza danışın.

Kalça protezi ameliyatı tehlikeli mi?

Kalça protezi ameliyatı yıllardır yapılmaktadır. Kullanılan teknikler sürekli gelişme göstermektedir. Ancak bildiğiniz gibi, her ameliyat risklidir. Kalça protezi ameliyatından sonra bir süre çok hareketli olamayacaksınız. Bu özellikle kan pıhtılaşmasına dikkat etmeyi gerektirir. Bu durumda doktorunuz kan inceltici kullanmanızı isteyebilir. Genel anestezi kullanımına bağlı olarak enfeksiyon ve kanama da ortaya çıkabilir.

Kalça protezi ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek, ancak daha az görülen diğer riskler şunlardır:

  • Kalça protezi ameliyatından sonra iki bacağın boyunda hafif bir farklılık olabilir.
  • Yapay kalça ekleminin yerinden çıkma ihtimaline karşı bacak bacak üstüne atma ve çömelme hareketlerini yapmamanız gerekebilir.
  • Nadir görülse de, kemik iliğindeki yağ parçaları gevşeyerek kana karışabilir, akciğerlere ulaşabilir ve nefes problemlerine yol açabilir.
  • Kalça bölgesindeki sinirler şişme veya baskı nedeniyle zarar görebilir ve uyuşmaya neden olabilir.

Kalça Protezi Ameliyatının Etkisi Kaç Yıl Sürer?

Kalça protezi ameliyatları ilk kez 1970’lerde yapılmaya başlamıştır. O dönemde yeni yapay eklemin en fazla 10 yıl dayanacağı düşünülmekteydi. Günümüzde yapılan ameliyatların %85’inde 20 yıla kadar dayandığı bilinmektedir. Ameliyat tekniklerindeki gelişmeler ve yapay kalça eklemlerinin daha kaliteli üretilmesi bu sürenin uzun olmasını sağlamaktadır. Ancak hasta dikkat etmezse ve yapay eklem zarar görürse tekrar ameliyat edilmesi gerekebilir.

kalp

Siz de kalça protezi ameliyatı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here