Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler ve Hareketler

0
257
kalça protezi ameliyatı sonrası

Kalça protezi ameliyatı zorlu bir süreç olabilir. Kalçanın hareket kabiliyetinin artması ve eskisi gibi iyi işlev görmesi için kalçanızı güçlendirmeye çalışmanız gerekir. Kalça protezi ameliyatı sonrası bir süre fizik tedavi almanız gerekebilir. Ameliyattan sonra eve döndüğünüzde kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi edinmelisiniz. Kan pıhtılaşması gibi problemleri önlemek için kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler önem taşımaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Hareketler

1 Yürüyüş

yürüteç walker

Kalça protezi ameliyatı sonrası birkaç hafta için bir yürüyüş programı uygulamanız gerekebilir. Kalça protezi ameliyatı sonrası yürüyüş ilk dönemde biraz ağrılı olabilir. Ancak yine de bu yürüyüş programı son derece önemlidir. Yürüteç veya koltuk değnekleri ile yavaş yavaş odanın bir köşesinden öbür köşesine yürümeye çalışabilirsiniz. Yürüyüş mesafesini ve sıklığını kademeli olarak artırınız.

 • Rahatça yürümeye başladığınız zaman dışarıda kısa ve yavaş yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Yürüyüş süresi ve sıklığını arttırmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreciniz, kalça protezinin kapsamı ve kişisel sağlık durumunuza göre doktorunuz bazı ek sınırlamalar uygulayabilir.

2 Bilekten Yukarı-Aşağı

bilek ayak hareketleriKalça protezi ameliyatı sonrası ilk günler ayak ve bacaklarda kan akışı sağlıklı olmalı ve pıhtılaşma önlenmelidir. Bunun için bazı bilek egzersizleri yapabilirsiniz. Rahat bir yere oturun veya sırt üstü uzanın. Ayağınızı parmaklarınız yüzünüze doğru dönecek şekilde yukarı, sonra da aşağı hareket ettirin.

 • Bu hareketleri her saat başı 10-15 kere tekrar edin.
 • Kalça protezi ameliyatı geçiren bacak için bu egzersizler önemli olmakla beraber, diğer bacağınızdaki kan dolaşımının sağlıklı olması için de bu hareketleri yapabilirsiniz.

3 Bilekten Döndürme

bilek ayak hareketleriKan akışını hızlandırmanın ve kolaylaştırmanın bir diğer yolu da bilekten itibaren ayağınızla daire şekli çizmektir. Bu hareket için rahat bir yere oturun veya sırt üstü uzanın. Bileğinizi sabit tutarak ayağınızla daire hareketi yapın.

 • Her saat başı bu hareketi 10-15 kere tekrarlayın.
 • Bilekten döndürme hareketini Bilekten Yukarı Aşağı hareketi ile bir arada yapabilirsiniz.

4 Kalça Sıkma

kalça sıkma hareketi

Kalça protezi ameliyatı sonrası süreçte kalça ve basen bölgesindeki kaslar ve buradaki kan dolaşımı önem taşımaktadır. Bunu desteklemek için kalça bölgesindeki kaslarınızı sıkın. Bu şekilde 5 saniye bekleyin ve tekrar serbest bırakın. Bu hareketi 10 kere tekrarlayabilirsiniz.

5 Diz Bükme

diz çekme bükme hareketi

Bacakta kan dolaşımını desteklemek için yapabileceğiniz bir diğer hareket diz bükme hareketidir. Bacaklarınızı ileri doğru uzatarak yere oturun. Bir bacağınız düz bir şekilde yerdeyken, diğer bacağınızı dizden büküp kendinize doğru çekin. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer bacağınıza geçin. Bu hareketi her bacak için 10 kere tekrarlayabilirsiniz.

6 Düz Bacak Kaldırma

bacak kaldırma hareketi

Bacak ve kalça dolaşımını desteklemek için düz bacak kaldırma hareketi yapabilirsiniz. Düz bir şekilde yere uzanın. Bir bacağınızı bükmeden yukarı doğru kaldırın. 5 saniye bekleyin ve indirin. Diğer bacağınıza geçin. Bu hareketi her bacak için 10 kere tekrarlayabilirsiniz.

Kalça Sağlığı İçin Yapılması Gereken Hareketler

1 Diz Kaldırma Hareketi

diz kaldırma hareketiKalça protezi ameliyatı sonrası iki veya üç gün geçtiğinde doktorunuzun müsaadesini alarak daha farklı hareketler yapmanız gerekir. Diz kaldırma gibi hareketler diz ve kalçalarınızın kuvvetini geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yürüteç veya bir başka destek ünitesini (sandalye olabilir) sıkıcı tutun. Dizlerinizi bükerek bacağınızı mümkün olduğunca yukarı doğru kaldırın. Birkaç saniye yukarıda tutun ve yavaşça indirin.

 • Aynı hareketi diğer bacağınız ile de tekrarlayın. Daha sonra tüm bu döngüyü 3-4 gün boyunca 10 kere tekrarlayın.
 • Hareketi yaparken mutlaka bir yere tutunarak destek alın.
 • Bu hareketleri yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

2 Bacağı Yana Açma

bacak açma hareketi

Bacak/kalça açma hareketleri bacağınızın yana doğru açılma kabiliyetini arttıracaktır. Ayakta durun ve bir sandalyeye sıkıca tutunun. Bacağınızı kaldırarak yana doğru hafifçe açın. Bu sırada sırtınızı ve vücudunuzu düz tutunuz. Birkaç saniye bekleyin ve yavaşça bacağınızı ilk konumuna getirin.

Bu hareketi her bacak için 10 kere tekrarlayın. Günde 2-3 seans yapabilirsiniz.

3 Bacağı Arkaya Açma

bacağı arkaya açma

Bacağı arkaya açma hareketi bacağınızın geriye doğru hareket etme becerisini arttıracaktır. Ayakta durun ve bir sandalyeye sıkıca tutun. Bacağınızı kaldırarak arkaya doğru hafifçe açın. Bu sırada sırtınızı ve vücudunuzu düz tutunuz. Birkaç saniye bekleyin ve yavaşça bacağınızı ilk konuma getirin.

Bu hareketi her bacak için 10 kere tekrarlayın. Günde 2-3 seans yapabilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Sürecinde Yapılması Gerekenler

1 Ameliyattan Önce Evinizi Hazırlayın

Kalça protezi ameliyatı olacağınızı öğrendiğinizde evinizi iyileşme sürecine hazırlamanız gerekecektir. Kalça protezi ameliyatı sonrası bakımınıza ve günlük yaşamınızı sürdürmenize destek olacak biri olması gerekecektir. Ayrıca kalça protezi ameliyatı sonrası evde eşyaları kolaylıkla erişebileceğiniz yerlere koymak isteyebilirsiniz.

2 Evdeki Merdivenlerin Düzenlenmesi

merdiven

Kalça protezi ameliyatı sonrası eve döndüğünüzde evin içinde hareket ederken ekstra desteğe ihtiyacınız olabilir. Lavabo, küvet ve banyoda duvara tutacak monte etmeniz yararlı olacaktır. Bu mekanlar düşme tehlikesinin en yüksek olduğu yerlerdir. Bu nedenle tutunacağınız imkanları oluşturmanız gerekmektedir.

 • Merdiven kenarındaki trabzanların sağlamlığını kontrol edin. Bu işlemi gerek ev içindeki gerekse de ev dışındaki merdivenler için yapın. Merdivenlerinizde trabzan yoksa kurulumunu sağlayabilirsiniz.
 • Evin diğer odalarında hareket ederken yürüteç veya koltuk değneği kullanmanız gerekebilir.

3 Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Banyo Düzenlemesi

klozet

Kalça protezi ameliyatı sonrası banyo kullanımı kolaylaştırılmalıdır. Bunun için klozeti biraz yükseltebilirsiniz. Ciddi hareket problemleriniz varsa tuvalet sandalyesi kullanabilirsiniz. Tuvalete otururken tutunmanız için klozet kenarına tutacak monte edebilirsiniz.

Küvet içine oturabileceğiniz bir tabure de koyunuz.

4 Otururken Dikkat Edilecekler

Kalça protezi ameliyatı sonrası otururken sandalyenin altına bir minder koyabilirsiniz. Oturduğunuz süre boyunca dizleriniz kalça hizasından aşağıda olmalıdır. Ayrıca sandalyenin sırt ve bel kısmında da uygun bir destek olması gerekmektedir.

5 Giyinme Aparatları

giyinme çubuğu

Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde giyinirken öne eğilme veya vücudunuzun belirli kısımlarına uzanma gibi konularda problem yaşayabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak biri yoksa medikal malzemeler satan bir mağazadan “GİYİNME ÇUBUĞU” satın alabilirsiniz. Ayrıca bir çorap giyme aparatı ile ayakkabı çekeceğine mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

6 Ortamın Düzenlenmesi

Kalça protezi ameliyatı sonrası ev içinde rahatça dolaşabilmeniz önem taşımaktadır. Bunun için ayak altındaki eşyaları kaldırın. Takılıp düşme riski oluşturan nesneleri güvenli hale getirin. Elektrik kabloları, halı kenarları, çocuk veya evcil hayvan oyuncakları ya da gevşek duran sandalye, masa gibi unsurlar muhakkak gözden geçirilmelidir.

7 Yara Bakımı İçin Gerekenler

pansuman

Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde yara bakımı yapmanız gerekecektir. Siz veya bakımınıza yardımcı olan kişi bu konuda doktordan bilgi almalıdır. Yara bakımı için kullanılan malzemeler her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır.

8 Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Kalça protezi ameliyatı sonrası beslenme doğru yapılmalıdır. İlk eve geldiğinizde hafif çorbalar iyi bir tercih olur. Bir veya iki gün sonra normal beslenmeye ve beslenme sıklığınıza geri dönebilirsiniz.

Ameliyatlardan sonra kabızlık yaygın görülen bir şikayettir. O yüzden ameliyat sonrasında lifli beslenmeniz gerekmektedir. Kabızlığı ve diğer komplikasyonları önlemek için bol su içmeyi de ihmal etmeyiniz.

9 Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İlaçlar

Ameliyattan sonra doktorunuz bir süre kan inceltici kullanmanızı isteyebilir. Kan pıhtılaşması riskini engellemek ve akciğer embolisi riskini ortadan kaldırmak için bu kan incelticiler önem taşır. Ayrıca ağrıyı kontrol etmek için bir süre ağrı kesici kullanmanız gerekebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçları ihmal etmeden alınız ve düzenli kullanınız.

kalp

Siz de kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here