Kalp ağrısı neden olur? Neyin belirtisi? Göğüs ve Kalp Ağrısının Nedenleri

0
2557
kalp ağrısı nedir neden olur kalbin ağrıması tehlikeli mi?

Kalp ağrısı kişilerde çok fazla endişe ve strese yol açabilir. Göğüs ve kalp ağrısı birçok nedenden kaynaklanabileceğinden kalbin ağrıması her zaman kalp krizi geçirme belirtisi anlamına gelmez. Örneğin hazımsızlık, stres, göğüs kaslarında ağrı ve akciğer problemleri de kalp ağrısı yapabilir. Elbette kalp ağrısı kalp ve damarlarla ilgili sorunlara bağlı da olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısı, kalp ağrısı, göğüste sıkışma gibi sorunlar her zaman muayene edilmelidir. Bu yazımızda “Kalp ağrısı neden olur?” sorusunu cevaplandırmak için kalp ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

kalp hastalığı ağrısı kriziÇoğunlukla kalp ağrısının nedenleri hakkında bir fikir edinmek için eşzamanlı olarak ortaya çıkan diğer şikayetlerin de incelenmesi gerekir. Örneğin şiddetli göğüs ağrısı genellikle sol kol, çene ve omuz bölgesine yayılır. Ancak mide yanması belirtileri de karnın üst tarafında göğüs ve kalbe yakın bölgede yanma ve ağrı yapabilir. Kalbe bir şey saplanıyormuş gibi olan ağrı ve bu ağrının öksürürken ve nefes alırken artması akciğer hastalığı belirtisi olabilir.

Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp göğüs kemiğinin hemen arkasında üst göğsün sol tarafında yer alır. Kalp ile ilgili birçok ağrı göğsün sol tarafında hissedilir. Ancak organlardan, kaslardan ve kaburgalardan kaynaklanan ağrılar da kalp ağrısı olarak hissedilebilir.

Kalp ağrısı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Göğsün orta tarafında başlayıp sol kola yayılan ağrı
 • Göğse bıçak saplanıyormuş gibi hissetme,
 • Kalp atışının hızlanması nedeniyle kalp çevresinde rahatsızlık hissetme
 • Göğsün üst tarafında sürekli ağrı,
 • Kalp ağrısının bir gelip bir gitmesi.

Kalp Ağrısının Nedenleri

Unutmayınız ki kalp ağrısı hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir. Aşağıda kalp ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları ve Kalp Ağrısı

Elbette vücudunuzda kalp ile ilgili sorunlar olduğunda kalp ağrısı ortaya çıkacaktır. Kalp ağrısı yapan kalp hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı, koroner kalp hastalığı olarak da bilinir. Koroner kalp hastalığı kalbe giden kanı sınırlayarak göğsün orta kısmında kalp ağrısı hissedilmesine yol açar. Kalbe giden kanın azalmasının nedeni damarlarda plak birikmesi ve bunun kan dolaşımını etkilemesidir.

PubMed Health’de yayınlanan bilgilere göre koroner arter hastalığı belirtileri arasında en bilinen belirti göğüs bölgesinde kalp ağrısı hissedilmesidir. Bu kalp ağrısı göğsün sıkışması şeklinde ortaya çıkıp kola sirayet eder. Ayrıca bu hastalıkta fiziksel egzersiz ya da hareketlilik sonrasında kalp ağrısı ortaya çıkabilir.

Koroner arter hastalığının en bilinen belirtilerinden biri anjindir. Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre koroner arter hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Mide yanmasına benzer şekilde göğüste yanma hissi,
 • Fiziksel aktivite veya stres sonrasında kalp ağrısı probleminin artması,
 • Nefes darlığı,
 • Kalp krizi (stabil olmayan anjin durumunda)

Kalp Krizi

kalp krizi heart attackGöğüste büyük bir ağırlık varmış gibi hissediyorsanız bu bir kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp krizi ağrısı birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç gün boyunca da devam edebilir.

Kalp krizi göğsün sıkışması ve kalp bölgesinde bir tıkanmışlık, doluluk hissi şeklinde ortaya çıkar. Kalp ağrısı devamlı olabileceği gibi bir gelip bir gidebilir. Sıklıkla göğsün sıkışması hissi ile birlite kol ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı ve çene ağrısı da görülür.

Kalp krizi belirtileri şunları da içermektedir:

 • Nefesin tutulması veya nefes alma güçlüğü,
 • Mide bulantısı, hazımsızlık hissi,
 • Karnın üst tarafında rahatsızlık,
 • Soğuk bir şekilde terleme.

kalp krizi heart attackYukarıda saydığımız belirtiler ile birlikte kalp ağrısı yaşıyorsanız derhal acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak kalp krizi riskini önemli oranda düşürebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, beslenmede doymuş yağ oranını düşürmek ve sigara içmeyi bırakmak sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek kalp krizi riskini azaltacaktır.

Miyokardit

kalp kası iltihabı miyokarditEuropean Heart Journal kalp ağrısı probleminin miyokardit hastalığından kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Kalp kasının iltihaplanması anlamına gelen miyokardit viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Miyokardit belirtileri şunlardır:

 • Göğse bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı,
 • Bayılma hissi,
 • Nefes darlığı,
 • Enfeksiyon belirtileri

Perikardit

Uzmanlar perikardit hastalığının kalbi çevreleyen dokunun iltihaplanması olduğunu belirtmektedir. Perikardit zamanla kötüleşen göğüs ağrısına yol açar. Bazı durumlarda perikardit kalp ağrısı kronik ve sürekli hale gelebilir.

perikardit kalp zarı iltihabı

Aortik Diseksiyon

Göğüste şiddetli ağrı bir aortik diseksiyon belirtisi olabilir. BMC Research Notes dergisinde göğüste aortik damar yırtılması ile birlikte sırtın üst tarafında ağrı hissedilebileceği belirtilmiştir. Aortik diseksiyon ölümcül olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Strese Bağlı Kalp Ağrısı

Kalp ağrısı vakalarının büyük bir çoğunluğu acil ve tehlikeli durumlardan kaynaklanmamaktadır. Sıklıkla kalp ağrısı strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Stres

Akut veya uzun süreli duygusal veya psikolojik stres kalp üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve kalp ağrısı yapabilir.

Aşırı fazla stresStres insanları çok çeşitli şekillerde etkiler. Sıklıkla stres kalp atış hızını arttırır, kalp kaslarını sıkıştırır ve tansiyonu yükseltir. Bu da kalp ağrısı ve göğüste sıkışma yapabilir.

Stresin fiziksel etkileri şunlar da olabilir:

 • Sindirim sisteminin bozulması, mide bulantısı ve ishal,
 • Sıklıkla baş ağrısı,
 • Uyumakta zorlanma, uykunun bölünmesi
 • Nezle gibi enfeksiyonlara sıklıkla yakalanmak,
 • Ağız kuruluğu

Stresten kurtulmak için “Stres yönetimi nasıl yapılır?” yazımızda anlatılan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Panik Atak

panik atakStres kalbi etkileyen panik bozukluklara yol açabilir ve nefes alırken kalp ağrısı yapabilir. Journal of Clinical Psychiatry dergisine göre panik atak hastalıklarının çoğunda kalp krizine benzer bir göğüs ve kalp ağrısı hissedilmektedir. Göğüs kaslarının sıkışması, tansiyonun yükselmesi ve kalbe giden kanın azalması nedeniyle kalp ağrısı başlar. Sıklıkla kalp ağrısı probleminin kalp hastalıklarına bağlı olduğu düşüncesi paniği arttırır ve kalp ağrısı şikayetini şiddetlendirir.

Panik atak belirtileri şunlardır:

 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma,
 • Kontrolsüz bir şekilde üşüme,
 • Bayılma hissi ya da baş dönmesi,
 • Kontrolü kaybediyomuş veya ölüyormuş gibi hissetme.

Kalp kırıklığı kalp ağrısı yapar mı?

Duygusal kalp kırıklıkları da kalp ağrısı yapabilir. Sevilen bir kişinin kaybedilmesi kalbi etkileyerek kalp ağrısı dahil olmak üzere kalp bağlantılı şikayetleri arttırabilir.

Open Heart dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre üzüntü kalp problemlerine yol açabilmektedir. Araştırmacılar sevilen bir kişinin sağlığının bozulması ya da ölmesi gibi üzüntülerin kan pıhtılaşması, düzensiz kalp atışı, kalp krizi veya diğer akut kardiyovasküler hastalıklar gibi kalp problemleri riskini yükselttiğini belirtmiştir.

Göğüs Kasları veya Kaburga Problemlerinden Kaynaklanan Kalp Ağrısı

Kalp veya kaburga kaslarından kaynaklanan problemler de üst göğüste kalp ağrısı yapabilir. Kas ve iskelet sistemi problemleri ile bağlantılı kalp ağrısının nedenleri şunlardır:

Göğüs Kası Ağrısı veya Göğüs Kası İncinmesi

göğüs kaslarıKalp ağrısı kaburgaların arasında yer alan göğüs kaslarından kaynaklanabilir. Kaburgalardaki göğüs kasları herhangi bir nedenle incindiğinde kalp ağrısı ortaya çıkabilir. Göğüs kaslarının incinmesi üst gövdede şiddetli ağrıya yol açabilir.

Australian Family Physician dergisinde yayınlanan bir rapora göre göğüs duvarı ağrısı genellikle göğüs kaslarında incinme ya da enflamasyondan kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda kaburganın arka tarafındaki ağrı göğüse sirayet edebilir. Göğüs kası ağrısı kalp ağrısı hissine benzediğinden doktorlar ağrının nedenini tam olarak belirlemek isteyecektir.

Kaburga Yaralanması ya da Göğüs Kemiği Ağrısı

Göğüs kemiği ağrısı da kalp ağrısı şeklinde hissedilebilir. Göğüs kemiği ağrısı genellikle göğüs kemiğinde enflamasyon ya da yaralanmadan kaynaklanmaktadır.

Kostokondrit kaburgayı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Bu da kalp ağrısı hissine benzeyen göğüs ağrısı yapabilir.

kırık kaburga kemiği

Göğüs kemiği ağrısı kaburga yaralanması ya da viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Göğüs kemiği ağrısı ya da göğüs kemiğinin iltihaplanması kalp krizine benzeyebilir. Belirtileri arasında nefes alırken kötüleşen ağrı yer almaktadır. Ayrıca göğsün orta tarafına bastırılınca göğüs ağrısı şiddetlenebilir.

Sol kaburgada gerçekleşen yaralanmalar da kalp ağrısı hissine benzeyen ağrılara yol açabilir.

Kaburga veya göğüs kemiği yaralanmalarında ağrıyı hafifletmek için sıcak veya soğuk kompres hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Kalp Ağrısı Yapan Akciğer Hastalıkları

Akciğer problemleri kardiyak olmayan göğüs ağrısı yapan ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Zatürre

zatürreZatürre bir üst solunum yolu enfeksiyonu komplikasyonudur ve kalp ağrısı ortaya çıkarabilir.

Bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren kalp ağrısı genellikle zatürrede de ortaya çıkmaktadır. Öksürürken, hapşırırken veya derin nefes alırken bu ağrı kötüleşebilir. Zatürrenin kronik öksürük yapması durumunda şiddetli kalp ağrısı hissedilebilir.

Göğüs ağrısının yanı sıra zatürre belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş, üşüme ve titreme,
 • Nefes darlığı,
 • Vücut ağrıları ve eklem ağrıları
 • Karnın üst tarafında ağrı
 • Genel yorgunluk ve halsizlik

Zatürre bulaşıcıdır ve özellikle bebekler ile yaşlı kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. bağışıklık sisteminizi güçlendirmek zatürreye yol açan göğüs enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Daha detaylı bilgi için Zatürre yazımızı okuyabilirsiniz.

Akciğer Zarı İltihabı

Akciğer zarı iltihabı akciğerleri çevreleyen dokunun iltihaplanmasıdır ve özellikle sol akciğerde ortaya çıkması halinde kalp ağrısı gibi bir his ortaya çıkarabilir.

akciğer zarı iltihabı

Akciğer zarı iltihabı nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı özellikle nefes alıp verirken bıçak saplanıyormuş gibi hissettirir. Göğüs bölgesine dokununca ağrı artabilir. Ayrıca öksürürken sırt ağrısı ortaya çıkabilir.

Astım

Göğüs kaslarının sıkışması nedeniyle hava yollarının daralması sonucu astım krizi geçirirken kalp ağrısı ortaya çıkabilir.

Bronşiyal tüpler iltihaplandığında mukus ile dolar ve sıkışır. Bu şiddetli öksürük, hızlı nefes alma, göğüs ağrısı gibi komplikasyonlara yol açar. Astım semptomlarının iyi bir şekilde yönetilmesi ve nefesi engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılması önem taşımaktadır.

Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi kalp ağrısı problemine benzeyen bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı ortaya çıkarabilir. Akciğer sönmesi kalbe baskı yaparak özellikle göğsün sol tarafında ağrı yapabilir.

akciğer sönmesi pnömotoraks

Pulmoner Hipertansiyon

Kalpten akciğerlere kan taşıyan damarlarda yüksek tansiyon göğüs ve kalp ağrısı yapabilir. Bu yüksek tansiyon kalbe baskı yapar ve anjin benzeri belirtiler ortaya çıkarır.

Pulmoner Embolizm

Akciğerlere giden damarlardaki kan pıhtılaşması kalp krizi geçiriyormuş gibi bir kalp ağrısı ortaya çıkarabilir. Kalp bölgesinde hissedilen göğüs ağrısı özellikle nefes alırken artar. Eş zamanlı olarak nefes darlığı, kanlı öksürük ve aşırı terleme görülebilir.

pulmoner akciğer embolisi

Sindirim Problemleri ve Göğüs ve Kalp Ağrısı

Bazı sindirim problemleri kalp ağrısı yapabilir. Hatta bazen bu ağrı kalp krizine benzetilebilir.

Mide Yanması / GERD

mide yanması heartburnMide yanması mide asidinin özofagusa çıkması nedeniyle göğüste oluşan iritasyona bağlı oluşan yanma hissidir.

Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada asit reflü hastalığının kardiyak olmayan göğüs ve kalp ağrısı yapabileceği belirtilmiştir. Esasen şiddetli kalp ağrısı şikayetiyle acil servise giden hastaların büyük bir çoğunluğunda aslında mide yanması olduğu tespit edilmektedir. Bazı durumlarda mide yanması kollarda ağrı da yapabilir.

Ancak bunun tersi de doğru olabilir. Harvard Tıp Okulu uzmanları kendisinde mide yanması olduğunu düşünen kişilerde aslında kalp krizi başlamış olabileceğini belirtmektedir. Uzmanlar mide yanması ile kalp krizi arasındaki farkı mide yanmasında sadece yanma hissedilirken kalp krizinde göğüste bir ağırlık ve sıkışma hissi olduğunu belirtmektedir.

Mide yanması hakkında detaylı bilgi için Mide Yanması yazımızı ve iyi gelen doğal yöntemler için Mide Yanmasına Ne iyi Gelir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalbin Ağrıması Tehlikeli midir?

Kalbin ağrıması her zaman için kalp krizi belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Ancak yine de kalp ağrısı ciddi bir durum olabileceğinden görmezden de gelinmemelidir. Özellikle daha önce kalp ağrısı yaşamayan kişilerde bu ağrı yeni ortaya çıkmışsa, şiddetliyse ve gittikçe şiddetleniyorsa, birkaç gün geçmesine rağmen iyileşmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Uzmanlar aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması halinde vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesini önermektedir:

 • Göğsün orta kısmında sıkışma hissi,
 • Sol kol, sırt, çene, boyun ve karnın üst tarafında sıkışma hissi,
 • Birkaç dakika boyunca geçmeyen göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Soğuk terleme
 • Egzersiz yaparken kalp ağrısı hissinin kötüleşmesi

kalp

Siz de kalp ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. MedicineNet. Causes of chest pain.
 2. NCBI. Coronary artery disease.
 3. Eur Heart J. 2008 Sep; 29(17): 2073–2082.
 4. Mayo Clin Proc. 2010 Jun; 85(6): 572–593.
 5. BMC Res Notes. 2009; 2: 25.
 6. Prim Care Companion J Clin Psychiatry. 2008; 10(5): 376–383.
 7. OpenHeart. 2016;3:e000367.
 8. RACGP. 2015 Aug;44(8): 540-544.
 9. MayoClinic. Costochondritis.
 10. eMedicineHealth. Bacterial pneumonia.
 11. MedicineNet. Pleurisy (pleuritis).
 12. PatientInfo. Pneumothorax.
 13. ClevelandClinic. Pulmonary hypertension.
 14. MayoClinic. Pulmonary embolism.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here