Kan Dolaşımı Nasıl Hızlanır? Kan Dolaşımını Hızlandıran Yöntemler

0
34676
Kan dolaşımını hızlandırmak için doğal yöntemler

Sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmak, genel sağlık durumu için son derece önemlidir. Kan dolaşımını hızlandırmak tüm hayati organlarınıza kan akışı gerçekleşmesine yardımcı olur, onlara gerekli olan oksijen ve besin ögelerini sağlar. Özellikle ayakları sürekli üşüyenler, ayak şişmesi yaşayanlar, bacaklarda iğne batması hissi yaşayanlar ve çabuk yorulanlar kan dolaşımını hızlandırmak için elinden geleni yapmalıdır. Zayıf kan dolaşımı saç dökülmesine, baş dönmesine veya baş ağrısına yol açabilir. Bu yazımızda “Kan dolaşımı nasıl hızlandırılır?” sorusuna ayrıntılı cevap vermeye çalışacağız. İşte doğal yollarla kan dolaşımını hızlandırmak için yapmanız gerekenler:

Kan Dolaşımı Nedir? Neden Önemlidir?

Vücuttaki kan dolaşımı göğsün sol tarafında yer alan kalp tarafından düzenlenir. Kalp günde yaklaşık 100.000 kere atar ve yaklaşık 7500 litre kan pompalar. Pompalanan kan damarlar yoluyla vücut dokularına ulaşır. Kan atık maddeleri de temizler ve sağlığınızı korur.

Bu nedenle kan basıncının normal olması, vücut ısısının belirli bir düzeyde kalması, pH düzeyinin korunması ve tüm hücrelerin sağlıklı olması için kan dolaşımı oldukça önemlidir.

Kan dolaşımını hızlandırmak için doğal yöntemler

Kan dolaşımının zayıf olması vücuttaki neredeyse her organı olumsuz etkiler. Kan dolaşımının zayıf olması özellikle el ve ayak parmaklarında hissedilir. Zayıf kan dolaşımı baş dönmesine, nefes darlığına, yüksek tansiyona, göğüs ağrılarına ve varisli damarlara yol açar.

Kan Dolaşımını Ne Etkiler?

Kan dolaşımını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Örneğin yaşlanma süreci ve yüksek tansiyon “koroner yetmezliğe” yani damarlardan geçen kanın azalmasına yol açar. Genellikle yaşlanma ve yüksek tansiyon eş zamanlı olarak gerçekleşir. Yaşlandıkça damarlar esnekliğini bir miktar kaybeder ve daralmaya başlar. Kalp vücuda kan pompalamak için daha çok çalıştıkça tansiyon yükselir.

Kan dolaşımını etkileyen diğer faktörler fazla kilo, diyabet, sigara içmek, yüksek kolesterol ve egzersiz yapmamaktır. Bu faktörler çeşitli kardiyovasküler problemlere yol açar, kalp hastalığı, felç ve yüksek tansiyon riskini arttırır.

Bu nedenle kan dolaşımının zayıf olması halinde vücutta gerçekleşen olumsuz etkilerin farkında olmak önemlidir. Yaş ilerledikçe kalp problemlerini engellemenin en iyi yollarından biri budur.

Kan Dolaşımı Nasıl Hızlanır?

İşte kan dolaşımını hızlandırmak ve iyileştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler:

1 Kan Dolaşımını Hızlandıran Egzersizler

Egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve genel olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Kalbin daha fazla kan pompalamasını sağlayan tüm fiziksel aktiviteler sağlıklıdır.

Amerikan Kalp Derneği haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapılmasını önermektedir. Düzenli egzersiz yapmanın en büyük faydalarından biri kan dolaşımının hızlanması, böylece kalp hastalığı riskinin azalmasıdır. Düzenli egzersiz yapmak kilonuzu kontrol etmenize, kolesterolü düşürmeye ve stresi daha iyi yönetmeye katkı sağlar. Tüm bu faktörler de kan dolaşımını etkilemektedir.

Hareketsiz bir yaşam biçiminiz varsa daha fazla yürüyüş yaparak daha aktif hale gelebilirsiniz. Hareket etmenize vesile olacak diğer etkinlikler ise yüzmek, merdiven çıkmak ve çeşitli takım sporlarına katılmaktır.

2 Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Esneme Hareketleri

Her gün kan dolaşımını hızlandırmak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri esneme hareketleridir. Düzenli egzersiz hareketleri yapmak özellikle bütün gün hareketsiz kalan ve hareketsiz çalışan kişiler için özellikle önemlidir. Ara sıra oturduğunuz yerden kalkıp bulunduğunuz yerde ufak bir tur atmak sürekli oturmanın vücudunuza verdiği zararlarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlandırmak için doğal yöntemler

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli esneme hareketleri ile kan dolaşımı arasında olumlu bir ilişki vardır. Düzenli esneme hareketleri kardiyovasküler sistem için de yararlıdır. Araştırmacılar esneme hareketlerinin vücut dokularına ve organlarına yönelik kan akışını hızlandırdığını tespit etmiştir.

3 Masaj

Masaj kas inflamasyonunu ve gerilimini azaltarak vücuttaki kan akışını hızlandırır. İnflamasyon çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Masaj vücutta toksin birikimini azaltmaya yardımcı olur ve kan dolaşımını hızlandırır.

Kan dolaşımını hızlandırmak için ayak masajı

Kan dolaşımını hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bacaklarınıza masaj yapmaktır. Bacaklara masaj yapmak ayaklara ve ayak parmaklarına yönelik kan akışını hızlandırır.

Masaj sırta yönelik de kan akışını hızlandırmaktadır. Sırt bölgesine yapılan masajlar cilt ısısını arttırarak masaj yapılan bölgeye kan akışını hızlandırır.

Bazı yağları başka yağlarla karıştırarak masaj yaparken kullanabilirsiniz. Özellikle kan dolaşımını hızlandıran yağlar bulunmaktadır. Biberiye yağı kan dolaşımını hızlandırır ve ağrıyı azaltır. Ayrıca nane yağı saç derisine kan akışını hızlandırır ve saçın doğal ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

4 Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme yalnızca bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz kalp sağlığını da korur. Sağlıklı beslenme kapsamında sebze, meyve, tam tahıl, protein ve sağlıklı yağlar (balık, kuruyemiş, zeytinyağı ve avokado) tüketilmelidir.

Kan dolaşımını hızlandırmak için sağlıklı beslenme

Yeşil yapraklı sebzelerin de kan dolaşımı üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Araştırmacılar sebzelerdeki nitratın kan dolaşımını hızlandırmak için etkili olduğunu belirtmektedir.

Ayrıca damarların tıkanmasını engelleyen yiyecekler de bulunmaktadır. Sarımsak, balık yağı, ardıç meyvesi, ıspanak, yeşil çay ve yulaf damar sağlığını iyileştirmekte ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

5 Bol Su İçmek

su için bol su içmek drink waterVücudun susuz kalmasının olumsuz etkileri arasında kan dolaşımının yavaşlaması da yer almaktadır. Bol su içmek kan dolaşımını hızlandırmak için başvurulacak yollardan biridir.

Yeterli su içmemek kan dolaşımını yavaşlatır. Araştırmacılara göre egzersiz sırasında su içilmemesi durumunda kaslara giden kan azalmaktadır. Bu da baş ağrılarına, kas ağrılarına ve yorgunluğa neden olabilir.

Uzmanlar günde 8-12 bardak su içilmesini önermektedir. Ancak düzenli egzersiz yapan kişiler ve sıcak iklimlerde yaşayan kişiler vücudun susuz kalmaması için daha fazla su içmelidir. Ayrıca alkol ve kafein tüketimine de dikkat edilmelidir. Bunlar da vücudun susuz kalmasına neden olabilmektedir.

6 Kafein ve Alkol Tüketimi

Kan dolaşımının normal düzeyde olmasını sağlamak için tükettiğiniz kafein veya alkol miktarını azaltmanız gerekmektedir. Orta düzeyde kafein tüketimi sağlık için yararlı olabilir, hatta karaciğer sağlığına katkı sağlayabilir. Ancak aşırı kafein tüketimi kan dolaşımı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Araştırmacılara göre fazla kafein tüketimi beyin kan akımını olumsuz etkileyebilir. düzenli olarak fazla miktarda kafein tüketmek beyne yönelik kan akışını azaltabilir, tansiyonu ve kalp atış hızını yükseltebilir.

Benzer sonuçlar alkol ve kan dolaşımı arasındaki ilişki için de tespit edilmiştir. Alkol tüketimi kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ancak 2 bardaktan sonra kan dolaşımı o kadar hızlanır ki damarlar bunu karşılayacak kadar genişleyemez ve bu da tansiyonun yükselerek kalp krizi riskinin artmasına yol açar.

7 Yeşil Çay İçin

yeşil çay green teaKan dolaşımını hızlandırmak için düzenli olarak yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çay damar sağlığını koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayın terapötik özellikleri kan damarlarının genişlemesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak yeşil çay tüketmenin kardiyak problemlerin gelişimini engelleyici bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Yeşil çay kan üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Örneğin düzenli olarak yeşil çay tüketiminin sigara tüketen kişilerde kan akışını hızlandırdığı bilinmektedir. Düzenli olarak yeşil çay tüketmek koroner arter hastalığı riskini de azaltmaya yardımcı olur.

En iyi sonuçları almak ve kan dolaşımını hızlandırmak için günde 2 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

(Hamile kadınlar yeşil çay tüketmeden önce doktora danışmalıdır)

8 Az Tuz Tüketin

tuzu azaltmakVücuda kan akışını arttırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için beslenmenizdeki tuz miktarını azaltmalısınız. Fazla tuz tüketimi kan basıncını ve kalp hastalığı riskini arttırmakla birlikte kan akışını da doğrudan etkilemektedir.

Tüketilen tuz miktarını azaltmak kan damarları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kan akışını düzenlemeye yardımcı olur ve damarların genel sağlığını iyileştirir.

9 Ginkgo Biloba

gingko bilobaGinkgo biloba kan dolaşımını hızlandırmak ve damarlara kan ulaşmasını sağlamak için oldukça faydalı bir bitkidir. Ginkgo biloba kardiyovasküler sistem ve beyin fonksiyonu üzerinde antioksidan etki yapmaktadır. Ayrıca Ginkgo biloba hafızayı da güçlendirmektedir.

Ginkgo biloba kan damarlarının açılmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu da bacaklarda zayıf kan dolaşımının olumsuz etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Gingko biloba hakkında yapılan araştırmalar bu bitkinin beyine kan akışını hızlandırdığını ve demans belirtilerini azalttığını tespit etmiştir.

10 Hidroterapi

Sıcak su kan dolaşımını hızlandırır, kan akışını arttırır ve gergin kasları gevşetir. Temel yağları kullanarak sıcak bir duş almak gevşemenize ve vücuda daha fazla kan ulaşmasına yardımcı olur. Böylece genel sağlığınızı olumsuz etkiler.

30 dakikalık sıcak bir duş kan dolaşımını arttırır ve tansiyonu düşürür. Ayrıca 15 dakika süreyle 60 derecelik sauna buharının da kan dolaşımını hızlandırdığı ve kan akışını arttırdığı bilinmektedir.

Duşta veya saunada kan dolaşımını hızlandırmak için bir vücut peelingi kullanabilirsiniz. Burun kanallarınızın da açılması için buharı solumaya çalışın. Bu da daha kolay nefes almanızı sağlayarak kan dolaşımını doğal yollarla hızlandırmak için yardımcı olacaktır.

11 Sıcak ve Soğuk Tedavi

Kan dolaşımını hızlandırmak için sıcak ve soğuk tedaviden de yararlanabilirsiniz. Bu özellikle kollarda ve bacaklarda kan dolaşımını hızlandırmak için etkilidir.

Örnek vermek gerekirse yapılan bir araştırmaya göre;

 1. 40 derece sıcaklıktaki suyun içerisine 3 dakika boyunca
 2. Daha sonra 18 derecelik suyun içerisine 1 dakika boyunca
 3. Son olarak 40 derecelik suyun içerisine 10 dakika boyunca

Kollarınızı sokmanız halinde kollarda kan akışı hızlanır.

12 Bacakları Yükseltmek

ayakları yükseltmekBacaklarda kan dolaşımının zayıf olması gibi bir probleminiz varsa bacaklarınızı fırsat buldukça yukarı doğru kaldırmalısınız. Yürüyüş yaptıktan sonra bacaklarda ağrı, yanma gibi şikayetleriniz varsa, geceleri bacaklara kramp giriyorsa veya bacaklarda karıncalanma hissediyorsanız bacaklarda kan dolaşımını hızlandırmanız gerekmektedir.

Bacakları ve ayakları yükseltmek yorgun bacaklarda ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Her seferinde 15 dakika olacak şekilde günde 3-4 kere bacaklarınızı yukarı kaldırınız. Uzun saatler oturuyorsanız ve yatma imkanınız yoksa oturduğunuz yerde de fırsat buldukça bacaklarınızı ahreket ettiriniz.

Bacakların yükseltilmesi derin ven trombozu hastalığını da önlemeye yardımcı olur.

13 Stres Yönetimi

Zihinsel veya duygusal stresi nasıl yönetebileceğinizi bilmek kan dolaşımını hızlandırmak için olumlu etkiye sahiptir. Aşırı stres kardiyovasküler sistemi alt üst etmekte ve göğüs ağrısına yol açmaktadır.

Kan dolaşımını hızlandırmak için stres yönetimi

Sürekli olarak stres altında olan kişilerde kan dolaşımının yavaşladğı tespit edilmiştir. Bunun nedeni stresin kan damarlarını sıkıştırması ve kan dolaşımını azaltmasıdır.

Stres yönetimi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

14 Sigarayı bırakın

Damar sağlığını iyileştirmek ve kan dolaşımını hızlandırmak sigarayı bırakmak için önemli sebeplerden biridir. Sigara kalbinize zarar verir ve damarlarda plak birikimine yol açarak kan dolaşımının zayıflamasına neden olur.

Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü pasif içiciliğin bile kalp sağlığına zarar verdiğini ve damar problemlerine yol açtığını tespit etmiştir. Doktorlar kalp hastalığından ölüm riskini azaltmak için her türlü tütün ve pipo ürününden uzak durulmasını önermektedir.

15 Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler

Kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler tüketerek kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler şunlardır:

Zencefil

zencefil çayı ginger teaZencefil kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler arasındadır. Avrupa Deneysel Biyoloji Dergisi’nde yayınlanan biraraştırmaya göre zencefil kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir ve kanı inceltmeye yardımcı olur. Araştırmacılar zencefilin kan dolaşımını hızlandırdığını tespit etmiştir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın antioksidan özellikleri onu kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler listesine dahil etmektedir. Bitter çikolata kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve periferal arter hastalığı belirtilerini iyileştirir.

Kan dolaşımını hızlandırmak için bitter çikolata

Sarımsak

Sarımsak kanı temizlemeye yardımcı olur. Genel sağlığınız için yararlı ve güçlü bir antiiyotiktir. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak sarımsak tüketmek hücrelere kan akışını arttırmaya yardımcı olur.

Kırmızı Biber

Kapsaisin acı biberin etken maddesidir. Kapsaisin maddesinin tıbbi özellikleri kan dolaşımını hızlandırmak için kullanılabilir. Kapsaisin içeren bantlar cilde kan akışını hızlandırarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

16 Derin Nefes Almak

Derin nefes almak kan dolaşımını hızlandıran, akciğer fonksiyonunu iyileştiren, rahatlamayı sağlayan ve genel sağlığı olumlu etkileyen bir yöntemdir.

Avusturya Fizyoterapi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre derin nefes alınarak yapılan ayak egzersizleri femoral damar içerisindeki kan akışını hızlandırmaktadır. Femoral damar üst kalçada ve pelvik bölgede bulunan, damar sisteminin en geniş damarlarından biridir.

Kaynaklar:

 1. Heart. Physical activity improves quality of life.
 2. Heart. American heart association recommendations for physical activity.
 3. Am J Physiol Heart Circ Physiol
 4. Med Sci Monit
 5. Phytomedicine
 6. Toxicol Res
 7. Br J Clin Pharmacol
 8. J Physiol
 9. Hum Brain Mapp
 10. ScienceDaily
 11. Curr Med Chem
 12. Neuroradiology
 13. N Am J Med Sci
 14. Phys Ther
 15. Br Heart J
 16. NHLBI
 17. Eur J Exp Bio
 18. J Am Heart Assoc

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here