Kan Şekeri Düşüklüğü İçin Ne İyi Gelir? Kan Şekeri Nasıl Yükselir?

Günümüzde diyabet hastalarının sayısı arttıkça şeker yüksekliği şikayetleri daha sık duyulmaktadır. Bununla birlikte kan şekeri düşüklüğü konusunda da dikkatli olunmalıdır. Kan şekeri düşüklüğü giderilmediği takdirde tehlikeli olabilir. “Kan şekeri düşüklüğüne ne iyi gelir?” başlıklı bu yazımızda hipoglisemiye iyi gelen şeyler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’ndan elde edilen bilgilere göre dünyada her 11 yetişkinden 1’i diyabetlidir. Diyabetli her 2 kişiden biri diyabet hastası olduğunu bilmemektedir. Dünya çapında sağlık harcamalarının %12’si diyabet için yapılmaktadır ve her 6 saniyede 1 kişi diyabete bağlı olarak hayatını kaybetmektedir.

Hipoglisemi olarak da bilinen kan şekeri düşüklüğü kandaki glukoz düzeyinin 70 mg/dL altında olması olarak tanımlanmaktadır.

Kan şekeri düşüklüğü diyabet hastalarında, insülin düzeyini yükselten ilaçlar kullanan kişilerde, öğün atlayan, normalden az yemek yiyen ve aşırı egzersiz yapan kişilerde görülmektedir.

Diyabet hastası olmayan kişilerde de kan şekeri düşüklüğü görülmesi mümkündür. Diyabet hastası olmayan kişilerde kan şekeri düşüklüğü belirli ilaçlara (quinin gibi), hepatit veya böbrek hastalıklarına, aşırı insülin salgılayan bir tümöre, böbreküstü bezi yetmezliği gibi endokrin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri

Kan şekeri düşüklüğü genellikle aniden ortaya çıkan bazı belirtiler ortaya çıkarır. Kan şekeri düşüklüğü belirtileri şunlardır:

 • Bulanık görme,
 • Kalp atışının hızlanması,
 • Ani duygu durum değişiklikleri,
 • Asabiyet,
 • Açıklanamayan yorgunluk,
 • Ciltte solgunluk,
 • Baş ağrısı,
 • Açlık,
 • Titreme,
 • Baş dönmesi,
 • Terleme,
 • Uyumakta zorluk
 • Ciltte karıncalanma,
 • Konsantrasyon güçlüğü,
 • Bilinç kaybı,
 • Felç ve koma

Kan Şekeri Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

kan şekeri düşüklüğüne ne iyi gelir
kan şekeri düşüklüğüne ne iyi gelir

Kan Şekerinizi Kontrol Edin

Diyabet teşhisi konulduktan sonra bir kan şekeri ölçüm cihazı edinmeniz ve bunu her zaman yanınızda taşımanız önemlidir.

Bu sayede yukarıdaki kan şekeri düşüklüğü belirtileri ortaya çıktığında kan şekerini kontrol etmeniz mümkün olacaktır. Kan şekeri 70 mg/dL altında ise kan şekerini yükselten bir şey yapmanız gerekir.

diyabet kan şekeri
diyabet kan şekeri

Amerikan Diyabet Derneği kan şekeri düşüklüğü durumunda 15-20 gram miktarında glukoz veya basit karbonhidrat tüketilmesini önermektedir. Granola bar, taze veya kurutulmuş meyve, meyve suyu gibi alternatifler tüketilebilir.

Bunlardan uygun miktarda tükettikten 15 dakika sonra kan şekerinizi tekrar ölçünüz ve eğer yükselmemişse bir miktar daha ara öğün tüketebilirsiniz. Kan şekeriniz hala yükselmiyorsa derhal doktora başvurunuz.

Şekerli Yiyecekler

Kan şekeri düşüklüğü söz konusu olduğunda beslenmenizde şekerli yiyeceklerin bulunması kaçınılmazdır. Bu tür yiyecekler kandaki glukoz oranını yükselir. Ancak bu noktada işlenmiş beyaz şeker yerine şeker oranı yüksek doğal yiyecekleri tercih etmeniz önerilmektedir.

Şekerli Yiyecekler
Şekerli Yiyecekler

Kan şekerini hızlıca yükseltmenize yardımcı olacak yiyecekler arasında az miktarda kesme şeker, kuru üzüm, kraker, meyve suyu, çikolata, glukoz tabletleri ve dekstroz tabletleridir.

Bu noktada yapay tatlandırıcılardan kaçınılması gerekmektedir. Yapay tatlandırıcılar kalori içermez ve kan şekerini yükseltmeye katkı sağlamaz.

Bal

Bir yemek kaşığı bal yemek kan şekeri düşüklüğüne iyi gelen çözümler arasındadır. Bal kolaylıkla sindirilip kana karışan doğal şeker içermektedir. Bu kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir.

bal
bal

Ayrıca bal birçok hastalıkla birlikte diyabet komplikasyonlarına karşı da sizi koruyacak güçlü bir antioksidandır. Yine de mal ölçülü tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Meyan Kökü

Kan şekeri düşüklüğüne iyi gelen şeyler arasında bir diğeri meyan köküdür. Meyan kökü bitkisi hafif tatlıdır ve kan şekerini yükseltmeye yardımcı olur.

meyan kökü
meyan kökü

Kan şekeri düşüklüğü belirtileri ortaya çıktığında bir bardak meyan kökü çayı içebilirsiniz. Meyan kökü çayı hazırlamak için:

 1. Bir bardak sıcak suyun içerisine yarım çay kaşığı meyan kökü ekleyin.
 2. Üzerini örtün ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Bu çayı sıcakken için.

Dikkat: Yüksek tansiyon hastaları meyankökü tüketmemelidir. Meyankökünün tansiyonu yükselttiği bilinmektedir.

Düzenli Öğünler

Kan şekeri düşüklüğüne iyi gelen çözümler arasında bir diğeri düzenli öğünlerdir. Kan şekeri düşüklüğü görülen kişiler her gün aynı saatlerde yemek yemeye özen göstermelidir.

düzenli beslenme
düzenli beslenme

İnsülin alan veya oral diyabet ilaçları kullanan kişilerin öğün saatleri ve zamanlaması konusunda dikkatli olması önem taşımaktadır. Ayrıca öğün atlamaktan da kaçınılmalıdır. Öğün atlamak kan şekerinin çok fazla düşmesine yol açmaktadır. Kan şekerinin stabil olması için her 2-3 saatte bir küçük öğünler yapılmalıdır. Uzmanlar gün içerisinde 3 ana öğün – 3 ara öğün ile beslenilmesini önermektedir.

Dengeli Beslenme

Kan şekeri düşüklüğü problemini sıklıkla yaşıyorsanız beslenmenizi gözden geçirmeniz iyi olacaktır. Zararlı şeker içermeyen, protein, lif ve kompleks karbonhidrat yönünden zengin beslenilmelidir.

Ayrıca kuruyemişler, meyve ve taze sebzeler muhakkak tüketilmelidir. Çekirdekler ve kuruyemişler çiğ olarak alınmalı, tahıllar pişmiş olmalıdır.

sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme

Kan şekeri düşüklüğü görülen kişiler bol miktarda su içmelidir. Bu şekilde toksik serbest radikallerin vücuttan atılması sağlanır.

Şekerli ve tatlı yiyecekler kan şekerini aniden yükseltip aniden düşürdüğünden son derece tehlikelidir. Elbette ani kan şekeri düşüklüğü vakalarında yararlanmak için birkaç küp şeker yanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak genel olarak tatlılardan ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İşlenmiş yiyecekler, konserve gıdalar, asitli içecekler ve tuzlu gıdalar da tüketilmemelidir.

Hafif Egzersiz

Egzersiz şeker hastaları için son derece yararlıdır. Ancak kan şekeri düşüklüğü probleminiz varsa fiziksel aktivite hususunda daha dikkatli olunması gerekmektedir.

egzersiz
egzersiz

İster spor salonunda isterse de açık havada spor yapın, fiziksel aktivite çok uzun saatler yapıldığında kan şekerini düşürür. Ayrıca uykudan önce zorlu egzersizler yapılmamalıdır. Bu gece kan şekerinizin çok düşmesine yol açacaktır. Yatmadan önceki 2 saat içerisinde egzersiz yapılmamalıdır.

Kan şekerinin ani bir şekilde düşmesini engellemek için egzersizden önce küçük bir ara öğün yapılmalıdır. Uzun süre egzersiz yapacaksanız gerektikçe ara öğün yapmalı ve kan şekerinizi ölçmelisiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Şeker Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri Nasıl Önlenir?

Ağız ve diş sağlığı elbette herkes için önemlidir. Ancak diyabet hastalarında ağız ve diş sağlığı hayati bir önem...

Kan Şekerini Düşüren Bitkiler ve Baharatlar

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet vücudun kan şekerini (glukoz) kullanma biçimini etkileyen bir grup metabolik hastalığın birleşiminden...