Kan Sulandırıcı Yiyecekler, Bitkiler ve Besinler Hangileridir?

Kan sulandırıcı ilaçlar doktorlar tarafından birçok sebeple verilebilir. Örneğin kalp hastaları veya kardiyovasküler hastalığı bulunanlar, atriyal fibrilasyon denilen anormal kalp ritmi bulunanlar veya kongenital kalp kusuru bulunan kişilerden kan sulandırıcı ilaçlar kullanması istenebilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kan pıhtılaşmasını önleyen ve kanın damarlarda rahatça akmasını sağlayan ilaçlardır. Bu yazımızda kan sulandırıcı yiyecekler, bitkiler ve besinler hakkında bilgi vereceğiz

Dikkat: Kan sulandırıcı yiyecekler ve bitkiler kan sulandırıcı ilaçların yerini doldurmaz. Bu nedenle doktor tarafından verilen ilaçlar kesinlikle bırakılmamalıdır. Ayrıca aşağıda belirtilen kan sulandırıcı yiyecekler kullandığınız kan sulandırıcı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle bu doğal yöntemlere başvurulmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kan Sulandıran Yiyecekler, Bitkiler ve Besinler

Sağlığınızı korumak ve kan pıhtılaşması riskini azaltmak için doğal kan sulandırıcı yiyecekler, bitkiler ve besinler yardımcınız olacaktır.

1. Zencefil

Zencefil kan sulandırıcı yiyecekler arasındadır. Zencefil yeni kan pıhtılarının oluşmasını önler ve felç riskini azaltır. Ayrıca tüm vücutta sağlıklı bir kan dolaşımı olmasını sağlar.

Prostaglandins, Leukotrienes & Essential Fatty Acids dergisinde 2002 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre zencefil kolesterolü düşüren antitrombotik ve anti-enflamatuvar bir bitkidir.

zencefil
zencefil

Gerek kuru zencefil gerekse de taze zencefil kan pıhtılaşması riskini azaltacaktır.

 • İçeceklerinize veya pişirdiğiniz yemeklere zencefil ekleyiniz.
 • Ayrıca her gün 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için birkaç dilim taze zencefili 1 bardak suda kaynatın ve 5 dakika dinlendirin. Daha sonra süzün ve içerisine limon suyu ve bal ekleyin.

2. Zerdeçal

Zerdeçal özellikle anti-enflamatuvar özellikleriyle bilinen doğal kan sulandırıcı yiyecekler arasında kabul edilmektedir. Zerdeçalın kan sulandırıcı özelliği içerisindeki kurkumin maddesinden kaynaklanmaktadır.

Kurkumin plateletlerin bir araya toplanıp pıhtı oluşturmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. 2012 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre kurkumin ve türevleri (bisdemetoksikurkumin) antitrombotik özelliklere sahiptir ve düzenli olarak zerdeçal tüketimi pıhtı önleyici etki sağlamaktadır.

zerdeçal
zerdeçal
 • Çay, köri, salata ve diğer yiyeceklerde zerdeçal ekleyebilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce bir bardak süt içerisine zerdeçal ekleyerek içebilirsiniz.
 • Doktorunuza danışmak kaydıyla zerdeçal takviyesi kullanabilirsiniz.

Dikkat: Warfarin (Coumadin) kullanan kişiler zerdeçal tüketmemelidir.

3. Sarımsak

Sarımsak kalp sağlığı için çok faydalıdır. Sarımsak özellikle kan pıhtısı riski altındaki kişilerde kalp sağlığını korumaktadır.

Sarımsaktaki sülfür içeren adenosin, allisin ve parafinik polisülfit gibi bileşenler kan sulandırıcı etki yapmaktadır. Bu nedenle sarımsak kan sulandırıcı yiyecekler arasında kabul edilmektedir.

Sarımsak
Sarımsak

Diğer yandan sarımsak kolesterolü ve trigliseritleri düşürmekte, böylece plak oluşumu ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

1991 yılında Journal of Postgraduate Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada sarımsağın tromboembolik fenomeninin önlenmesinde faydalı olduğu belirtilmiştir.

 • Her gün aç karnına 2-3 diş sarımsak tüketiniz.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi kullanabilirsiniz.

4. Tarçın

Tarçın da kan sulandırıcı yiyecekler arasındadır. Tarçındaki kumarin maddesi güçlü bir kan sulandırıcı olarak görev yapmaktadır.  Tarçın tansiyonu da düşürmekte, iltihabı azaltmaktadır. Ayrıca felç riskini de düşürmektedir.

2013 yılında yayınlanan bir araştırmada tarçın distilat ve tarçın yağı ile kanın pıhtılaşmasını önemli ölçüde engellediği belirtilmiştir.

tarçın
tarçın

Kan sulandırıcı yiyecekler arasındaki tarçından fayda görmek için çeşitli yiyecek, içecek ve tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

Dikkat: Tarçının uzun vadeli kullanımı karaciğer hasarına yol açabilir. Bu nedenle tarçın ölçülü olarak tüketilmelidir.

5. Kırmızı Biber

Kırmızı biber vücutta kan sulandırıcı etki yapıp kan dolaşımını hızlandıran güçlü bir yiyecektir.

Kan sulandırıcı yiyecekler arasındaki kırmızı biber içeriğindeki kapsaisin maddesi sayesinde damarları daraltan birikintileri temizler, damarları genişletir ve kan pıhtılarını yumuşatır. Ayrıca kan pıhtılaşmasına yol açan çözülemeyen bir protein olan fibrin konsantrasyonunu da düşürür.

kırmızı pul toz biber
kırmızı pul toz biber

Kırmızı biber ek olarak tansiyonu da düşürür ve genel olarak kalp sağlığına iyi gelir. Kırmızı biberi yemeklerinize, çorbalarınıza ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

6. E Vitamini

E vitamini kan dolaşımını hızlandırma ve kan pıhtılaşmasını önleme gibi çeşitli faydalara sahiptir. Ağız yoluyla alındığında E vitamini platelet engelleyici bir yağ asidi olan prostoglandin E1 hassasiyetini iyileştirerek platelet birikimini azaltır.

 • E vitamini kapsülleri günlük E vitamini dozunu almanıza yardımcı olur. Ancak E vitamini dahil herhangi bir takviyeye başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Yumurta, et, tahıl ve çeşitli meyve ve sebzeler gibi E vitamini yönünden zengin yiyecekler tercih edilebilir.

7. Diğer Kan Sulandırıcı Yiyecekler

Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA içeren balıkların kan sulandırıcı yiyecekler arasında olduğu kabul edilmektedir.

Bitter çikolatada bulunan flavonoidler kan sulandırıcı etkiye sahiptir.

Bromelain adlı enzimi içeren ananas kandaki plateletlerin aşırı yapışkanlığını azaltmaya yardımcı olur.

Brokoli, lahana ve ıspanak gibi K Vitamini yönünden zengin yeşil yapraklı sebzeler kan sulandırıcı etki yapacaktır.

Ceviz, badem, fındık, kaju ve Brezilya cevizi gibi kuruyemişler kan sulandırıcıdır.

Antioksidan yönünden zengin yeşil çay damarları rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Hücrelerin su ihtiyacını karşılamak ve minerallerin tüm vücuda ulaşmasını sağlamak için yeterli miktarda su içilmelidir.

Kan Sulandırıcı Yiyeceklerle İlgili İlave Bilgiler

 • Kan dolaşımını iyileştirmenin ve kan pıhtılaşmasını önlemenin en iyi yollarından biri düzenli egzersiz yapmaktır.
 • Hidroterapi kan dolaşımını hızlandırmanın basit ve etkin yollarından biridir. Hidroterapi kan damarlarını genişleterek kan akışını normalleştirir.
 • Kafein ve alkol tüketimi sınırlanmalıdır.
 • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakınız.
 • Doymuş yağ düzeyi yüksek yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Tuz tüketimi kısıtlanmalıdır.
 • Stres de kan dolaşımını etkilediğinden Stres Yönetimi teknikleri uygulanmalıdır.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Yüzde Karıncalanma (Parestezi) Hissi Neden Olur? Tehlikeli midir?

Yüzde karıncalanma yaygın karşılaşılan bir şikayettir. Ellerin, ayakların veya yüzün karıncalanması sadece uzun süre uyumanızdan veya uzun saatler...

Koronavirüsün Beyine Etkileri: Covid Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

11 Kasım 2022 itibariyle koronavirüs dünya çapında 643 milyon kişiyi etkiledi, 6.6 milyon kişi ise bu hastalık nedeniyle...

Nöropati Belirtileri Nelerdir? Nöropati Nasıl Anlaşılır?

Vücutta onbinlerce sinir bulunur. Bunlar vücudun her tarafında çok önemli bir rol oynarlar. Sinirlerin görevi beyin ile vücudun...

Sarı veya Yeşil Balgam Neden Olur? Neyin Belirtisi?

Sarı / yeşil balgam çoğunlukla bir virüs veya bakteri kaynaklı solunum enfeksiyonu olduğunun göstergesidir. Sarı veya yeşil balgam...