Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer Yağlanması Belirtileri

0
458
karaciğer yağlanması belirtileri

Karaciğer vücudun en büyük ikinci organıdır ve yağların parçalanmasında, kanın temizlenmesinde ve kan şekeri düzeyinin yönetilmesinde önemli bir rol oynamaktadır bu nedenle karaciğer sağlığına dikkat edilmeli, karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına karşı önlem alınmalıdır. Bu yazımızda karaciğer yağlanması belirtileri ve evde tedavisi hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması karaciğerde yağ birikimini ifade eden genel bir kavramdır. Karaciğerde yağ bulunması normaldir. Ancak karaciğer yağlanması %5-10 düzeyini aştığında, karaciğer yağlanması hastalığı teşhisi konulabilir.

karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması oldukça yaygın bir problemdir. Nüfusun yaklaşık %10-20’sinde karaciğer yağlanması olduğu düşünülmektedir. Karaciğer yağlanması vakaları çoğunlukla 50-60 yaş arasında teşhis edilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Türleri

Karaciğer yağlanması iki türlü olabilir:

1 Alkolik Olmayan Karaciğer Hastalığı (Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Hastalığı)

Alkolik olmayan karaciğer yağlanması karaciğerin yağları parçalamakta problem yaşaması ve bu durumun karaciğer dokusunda yağlanmaya sebep olmasıdır.

Alkolik olmayan karaciğer yağlanmasının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte genlerin bunda bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Alkolik olmayan karaciğer yağlanması ile bağlantılı hastalıklar ve sağlık sorunları o kadar çeşitlidir ki kesin nedenini belirlemek kolay olmayabilir. Bununla birlikte karaciğer yağlanmasının fazla kilolu kişilerde ve 40-50 yaşlardaki kişilerde yaygın olduğu bilinmektedir.

2 Alkolik Karaciğer Hastalığı (Alkolik Hepatit)

Bu karaciğer yağlanması türünün aşırı alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Alkolik karaciğer yağlanması probleminin ortaya çıkışında genlerin de rol oynadığı düşünülmektedir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi’nden edinilen bilgilere göre karaciğer yağlanması belirtileri şunlardır:

 • Halsizlik,
 • Kilo kaybı veya iştah kaybı,
 • Karnın sağ üst tarafında ağrı,
 • Karaciğer ağrısı,
 • Genel bir zayıflık hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Konsantrasyon eksikliği veya zihin bulanıklığı,
 • Sarılık (cildin sararması).

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Yaşam tarzınızda birtakım değişiklikler yaparak karaciğer yağlanması problemini engelleyebilirsiniz:

fazla kilo obezite

 • Kilo Vermek: Fazla kilolu veya obez iseniz günlük alınan kalori miktarını azaltıp fiziksel aktiviteyi arttırarak kilo verebilirsiniz.
 • Sağlıklı Beslenme: Haftada birkaç gün, günlük en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın.
 • Diyabeti Kontrol Altına Alın: Diyabeti kontrol altına almak için doktorunuzun talimatlarına uyun. İlaçları belirtildiği şekilde alın ve kan şekerinizi düzenli olarak takip edin.
 • Kolesterol (LDL) Düzeyini Azaltın: Sağlıklı beslenme, egzersiz ve ilaçlar kolesterolü ve trigliseritleri kontrol altına almak için faydalı olacaktır.
 • Karaciğeri Koruyun: Karaciğere ekstra baskı uygulayacak şeylerden kaçının. Alkolü bırakın. İlaçlarınızı talimatlara uygun olarak kullanın. Reçetesiz ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın. Karaciğere zarar veren alışkanlıklarınızı bırakın.

Alkolik Olmayan Karaciğer Hastalığı ve Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Alkolik olmayan karaciğer yağlanması tedavisi için birçok kişi tıbbi yöntemlere ve ilaçlara başvurmaktadır. Diğer yandan yapılan araştırmalar bunun dışında uygulanabilecek yöntemlerle de karaciğer yağlanması tedavisi desteklenebilmektedir.

1 Deve Dikeni ve Hint Bektaşiüzümü

deve dikeni kapsülü çayıYapılan araştırmalar deve dikeni bitkisinin karaciğer sağlığına iyi geldiğini göstermektedir. Hint Bektaşiüzümü de uzun süredir güçlü bir antioksidan olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin de alkol tüketimine bağlı karaciğer hasarını gidermeye yardımı olmaktadır.

Deve dikeni içinde Silimarin adlı flavonoid bulunan ve karaciğer fonksiyonuna faydalı olduğu düşünülen bir çiçektir. World Journal of Hepatology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Silimarin maddesi alkolik olmayan karaciğer yağlanması tedavisi sürecinde destek olmaktadır.

2 Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

Sarımsak, soğan, pırasa, brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler yüksek sülfür içeriğiyle karaciğer sağlığına iyi gelir.

karnıbahar turp

3 Meyan Kökü

meyan kökü licorice kapsülüAlkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalarında genellikle karaciğerdeki transaminaz enzimleri (AST ve ALT enzimleri) yükselmektedir.

2012 yılında Gastrointestinal and Liver Clinic of Qazvin merkezinde yürütülen bir araştırmaya göre meyan kökü bitkisi karaciğer enzimlerinin normale dönmesinde faydalı olmaktadır. Araştırmaya katılan hastalara 2 ay boyunca her gün 2 gram meyankökü içeren kapsül verilmiştir.

4 Doğal Öd Asidi Güçlendiriciler

Öd asidi karaciğerde üretilen, tükettiğimiz yağları sindirmeye yardımcı olan bir maddedir. Öd asidini güçlendiren doğal yöntemler şunlardır:

 • Enginar,
 • Kara hindiba,
 • Yeşil çay,
 • Limon suyu

5 Kahve

kahve kafein coffeeYapılan bir araştırmaya göre alkolik olmayan karaciğer yağlanması bulunan kişilerde kahve tüketimi ile birlikte karaciğer hasarı daha az gerçekleşmektedir.

Bir diğer araştırmada da her gün kahve tüketmenin kronik karaciğer hastalığı bulunan kişilere faydalı etkilere sahiptir.

Karaciğer sağlığını korumak veya karaciğer yağlanması problemini önlemek için günlük ne kadar kahve içilmesi gerektiği ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Detaylı bilgi için Kahvenin Faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

kalp

Siz de karaciğer yağlanması konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here