Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler, Besinler, Gıdalar

0
546
karaciğeri temizleyen yiyecekler

Karaciğer vücudumuza giren yararlı besinlerin içerisinden zararlı maddeleri ve toksinleri süzmekle görevlidir. Karaciğer kanı temizler ve tüm yabancı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Günümüzde işlenmiş yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi nedeniyle karaciğer zarar görmektedir. Bu nedenle karaciğeri temizlemek önem taşımaktadır. Bu yazımızda karaciğeri temizleyen yiyecekler ve bitkiler hakkında bilgi vereceğiz.

Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler nelerdir?

1 Su

su için bol su içmek drink water

Su vücuttaki tüm fonksiyonların çok önemli bir parçasıdır. Gün boyunca su tüketmek hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlar ve besinlerin vücuttaki yolculuğuna yardımcı olur.

2 Limon ve Limonlu Su

limonlu su

Su içerken içine birkaç dilim limon eklemeye ne dersiniz? Limon karaciğeri temizleyen yiyecekler arasındadır. Daha önce Limonlu Suyun Faydaları hakkında detaylı bilgi vermiştik. Limon, suyun tadını güzelleştirir, öd sıvısının üretimini destekler ve vücuttaki toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar.

3 Sarımsak

sarımsak

Karaciğere yiyecekler arasındaki sarımsak, mutfakta her zaman elimizin altında bulunan bir besindir. Küçük bir diş sarımsak bol miktarda selenyum ve allisin içermektedir. İki madde de vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sarımsak bütün halinde yutulmamalıdır. Sarımsak içerisindeki allisin maddesinin açığa çıkması için ezilip birkaç dakika bekletilmesi gerekmektedir.

4 Elma

elma apple

Elmanın özellikle kabuğunda bulunan pektin maddesi sindirime yardımcı olur. Sindirim sisteminin sağlıklı olması karaciğeri temizlemeyi de kolaylaştıracaktır. Bu nedenle dolaylı olarak elma karaciğeri temizleyen yiyecekler arasında sayılmaktadır.

5 Greyfurt

greyfurt

Karaciğeri temizleyen yiyecekler arasında bir diğeri greyfurttur. İster meyvesini yiyin, isterseniz de suyunu için, greyfurt bol miktarda C vitamini, anti-oksidan ve naringin adı verilen flavonoid maddeyi içerir. Bunların her biri karaciğer yağlanması problemini önlemeye yardımcı olur ve karaciğeri temizler.

6 Ceviz

ceviz walnuts

Karaciğeri temizleyen yiyecekler arasında yer alan cevizin içerisindeki Omega-3 yağ asitleri, antioksidan glutatyon ve arginin amino asitleri amonyak gibi zararlı maddelerin vücuda girmesini önlemeye yardımcı olur.

7 Yeşil Çay

yeşil çay

Karaciğeri temizleyen bitkiler arasında yeşil çayı sayabiliriz. Yeşil çay kateşin adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. Kateşin maddesi vücutta daha fazla bulunduğunda karaciğer yağlanması riskini azaltmaya ve karaciğerin daha etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

8 Avokado

avokado

Avokado karaciğeri temizleyen yiyecekler arasındadır. Sağlıklı liflerle dolu olan avokado zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

9 Soğuk Sıkım Yağlar

zeytinyağı olive oil

Zeytinyağı, keten tohumu yağı veya kendir tohumu yağı gibi organik yağlar karaciğere baskı yapan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Lipid üretimini arttırarak zararlı maddeleri emer ve bunları atmayı sağlar.

10 Zerdeçal

zerdeçal turmeric

Karaciğeri temizleyen yiyecekler arasındaki zerdeçal, karaciğeri koruyan enzimlerin salgılanmasına yardımcı olarak zararlı karsinojenlerin karaciğerde birikmesini sağlar.

11 Pancar ve Havuç

pancar

Bitkisel flavonoidler karaciğerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Pancak ve havuç karaciğeri temizleyen yiyecekler arasında sayılmaktadır.

12 Brokoli Filizi

brokoli filizi

Brokoli filizi bol miktarda antioksidan ve glutatyon içermesi nedeniyle karaciğeri temizleyen yiyecekler arasında sayılmaktadır. Karaciğeri temizlemek için brokoli filizi, brokolinin kendisinden daha faydalıdır. Brokoli filizi ayrıca karaciğerdeki fazla hormonların atılmasını sağlayan indol-3-karbinol bileşenini içerir.

13 Fermende Gıdalar

Üç günden fazla süreyle şişkinlik veya kabızlık gibi problemler yaşıyorsanız daha fazla fermente gıda tüketmeniz gerekebilir. Kefir, sauerkraut (bir tür lahana turşusu), turşu gibi yiyecekler bağırsak dostu bakterilerin vücuda girmesini sağlayarak sağlıklı sindirime yardımcı olur.

kalp

Siz de karaciğeri temizleyen yiyecekler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here