Karın guruldaması neden olur? Mide guruldaması nasıl geçer?

0
742
karın guruldaması neden olur mide guruldaması nasıl geçer

karın guruldaması mideKarın guruldaması gün içerisinde herhangi bir anda ortaya çıkan bir semptomdur. Mide guruldaması genellikle sindirim ile ilgilidir, ancak bazen daha ciddi bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. Mide guruldamasının nedenini tespit etmek için mide guruldamasının zamanı ve sıklığı takip edilmelidir. Bu yazımızda “Karın guruldaması neden olur?” ve “Karın guruldaması nasıl geçer?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Karın guruldaması neden olur?

1 Açlık

Bazı durumlarda mide guruldaması yalnızca acıktığınızın belirtisidir. Bu karın guruldaması sesleri özellikle aç karnına kahve veya alkol tükettikten sonra daha fazla duyulabilir. Genellikle mide guruldaması gibi mideden gelen işaretler dikkate alınmalıdır.

2 Bağırsak Hastalıkları

Huzursuz bağırsak sendromu gibi bağırsak hastalıkları karın guruldamasının nedenleri arasındadır. Ayrıca bağırsak hastalıklarında görülen en yaygın belirti karın ağrısıdır.

Uykusuzluk

Uyumadığınızda vücut stres altına girer. Bu durum fazla yemenizi tetikleyebilir. Fazla yediğinizin belirtilerinden biri de mide guruldaması sesi duyulmasıdır.

Gerginlik

Aşırı fazla stres

Karın guruldamasının nedenleri arasında gerginlik de yer almaktadır. Gergin veya sinirli olduğunuzda karın guruldaması duyabilirsiniz.

Gıda İntoleransı

gıda intoleransı

Belirli bir gıdaya karşı intolerans söz konusu ise (örneğin süt intoleransı) mide stres altına girer. Bu da karın guruldaması duymanıza yol açabilir. Ayrıca vücudun sindirmekte zorlandığı bu yiyeceği yediğinizde gaz sancısı veya mide ağrısı da ortaya çıkabilir.

Hareketsizlik

hareketsizlik

Düzenli egzersiz ve aktivite sindirimi kolaylaştırır. Hareketsizlik sindirimin bozulmasına ve bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına yol açar. Sonuçta ortaya kabızlık, mide guruldaması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Asitli İçecekler ve Fast Food

sağlıklı beslenme fast food asitli içecekler

Karın guruldamasının nedenleri arasındaki asitli içecekler ve fast food yiyecekler bir araya geldiğinde gaz, mide asitlenmesi, karın guruldaması gibi belirtiler ortaya çıkarır. Yüksek yağ içerikli bu yiyecekler asitli içeceklerle birlikte tüketildiğinde hazımsızlık, mide yanması ve yemekten sonra karın guruldaması ortaya çıkar.

8 Çok Hızlı Yemek Yemek

Çok hızlı yemek yemek karın guruldamasının nedenleri arasındadır. Hızlı yemek yediğinizde yemekten sonra mide guruldaması duyabilirsiniz. Özellikle hızlı yemek yerken yemeklerin daha az çiğnenmesi yiyeceklerin mideye daha büyük parçalar halinde gitmesine neden olarak sindirimi zorlaştırır. Bu nedenle yemek yerken her zaman çok fazla çiğnemeniz yararlı olacaktır.

9 Reflü

mide yanması heartburn

Asit reflü hastalığında mide asidi özofagustan yukarı çıkarak yanmaya neden olur. Reflü belirtileri arasında mide yanması, göğüs ağrısı ve karın guruldaması yer almaktadır. Tedavi edilmediği takdirde reflü ileride mide kanserine yol açabilir.

10 Bağırsakta Aşırı Aktivite

Bağırsakta aşırı aktivite çoğunlukla gıda zehirlenmesi, gastroenterit, anksiyete, ilaçlar ve alkol tüketimi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler bağırsağı uyararak mide guruldaması duyulmasına yol açabilir.

11 Bağırsak Tıkanması

Karın guruldamasının nedenleri arasında bir diğeri bağırsak tıkanıklığıdır. Karın guruldaması sesleri yiyeceklerin bağırsakta ilerleyememesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Bağırsaktaki geçiş yolları daraldıkça karın guruldaması daha yüksek sesle ortaya çıkar.

12 Aşırı Gaz ve Mide Sıvısı

hazımsızlık, şişkinlik, gaz

Belirli yiyeceklerin sindirilme süreci, hava yutmak ve bakterilerin aşırı büyümesi genellikle gaza yol açar. Gaz birikmesi halinde mide guruldaması ile birlikte hazımsızlık ve şişkinlik de ortaya çıkabilir.

Karın guruldaması nasıl geçer? Karın guruldamasına ne iyi gelir?

Karın guruldamasının nedenleri çok çeşitli olabilir. Mide guruldamasının nasıl ortadan kaldırılacağı da bu nedenlerin ne olduğuna bağlıdır. İşte karın guruldamasına iyi gelen doğal yöntemlerden bazıları:

Bol Su İçmek

su için bol su içmek drink water

Su içmek sindirimi kolaylaştırır. Özellikle yemekten önce su içmek daha çabuk doymanızı sağlar. Gün içerisinde sürekli yudum yudum su içmek de midenin boş kalmasını engelleyerek mide guruldamasını önlemeye yardımcı olur.

Beslenme Tarzı Değişiklikleri

sağlıklı düzenli dengeli beslenme fast food

Fast food ve asitli yiyeceklerden uzak durmak, sindirim güçlüğü çekilen yiyecekleri tüketmemek ve yemek saatlerinin düzenli olmasını sağlamak mide guruldaması seslerini önlemek için etkili yöntemlerdir.

Küçük ve Sık Öğünler

sağlıklı düzenli dengeli beslenme

Bu ilke de yukarıdaki su içme ilkesi ile aynıdır. Gün içerisinde midenin uzun saatler boş kalmasını önlemek mide guruldaması seslerini gidermeye yardımcı olacaktır.

Çiğneme Alışkanlıkları

Yiyecekleri çiğnerken ağzınızı kapalı tutarak mideye fazla gaz gitmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca lokmalar küçük olmalıdır. Büyük lokmaların sindirimi daha zordur. Sindirimi zor olan bu yiyecekler mide guruldaması seslerine yol açabilir.

Diğer Yöntemler

Yemekten sonra bitki çayı içmek, stresi azaltmak, sigarayı bırakmak, gün içerisinde daha fazla protein tüketmek, şekerli yiyeceklerden kaçınmak ve sindirim sorunlarına neden oluyorsa süt ürünlerini daha az tüketmek de karın guruldaması problemini azaltmak için etkili yöntemlerdir.

kalp

Siz de karın guruldamasının nedenleri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here