Üst Karın Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

0
2391
Karın Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler
Üst karın ağrısı çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Her yaştan insanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri karın ağrısıdır. Karın ağrısı çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak karın ağrısının en temel sebepleri arasında enfeksiyonlar, anormal büyüme, enflamasyon, tıkanıklık ve bağırsak hastalıkları yer almaktadır.

Karın dört bölgeye ayrılır: sağ üst bölge, sol üst bölge, sağ alt bölge ve sol alt bölge. Ağrıyı tam olarak nerede hissettiğiniz oldukça önemlidir. Böylece karın ağrısı sebebini daha iyi tahmin edebilirsiniz.

Karındaki Organlar

Aslında karnın ağrısı karnın her bölgesinde farklı bir sebepten kaynaklanabilir. Örnek vermek gerekirse üst karın ağrısı karaciğer, sağ böbrek, kolon kısımları, dalak, pankreas veya mideden kaynaklanabilir.

Karın ve Mide Ağrısına ne İyi Gelir
Mide ve karın ağrısına iyi gelen uygulamalar

Sol üst karın ağrısı dalağın genişlemesinden, kabızlıktan, yaralanmalardan, böbrek iltihabından, böbrek ağrısından, kalp krizinden veya kanserden kaynaklanabilir. Diğer yandan sağ üst karın ağrısı hepatit, yaralanma, zatürre veya apandisitten kaynaklanıyor olabilir.

Üst karın ağrısı kesikli ve keskindir. Ağrı yoğun ve kronik ise tıbbi yardım alınması gerekir.

Ağrının sebebi tespit edildikten sonra tedavi kolaylaşır. Hafif üst karın ağrısında evde uygulayabileceğiniz basit çözümlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

1. Su İçmek

su için bol su içmek drink waterİçtiğiniz su miktarını arttırdığınızda zatürre veya böbrek iltihabından kaynaklanan üst karın ağrısı hafifler. Su içmek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücudu temiz ve sağlıklı tutar.

Su içmek sağlıklı sindirim için de oldukça önemlidir.

 • Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için her gün en az 2 litre su içmelisiniz.
 • Limon suyu, Hindistan cevizi suyu, taze meyve veya sebze suları da vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

2. Sıcak Kompres

Sıcak kompres üst karın ağrısı için bir diğer etkin çözümdür. Kompresin sıcaklığı karın kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak ağrıyı azaltır.

Karın ve Mide Ağrısına ne İyi Gelir
Sıcak kompres karın ağrısını hafifletir.

Sıcak kompres enflamasyonun azalmasına da yardımcı olur.

 • Bir şişe sıcak su hazırlayın. Şişenin etrafına bir havlu sarın ve 5-10 dakika boyunca ağrıyan bölgenin üzerinde bekletin. İhtiyaç devam ettikçe suyu tekrar ısıtın.
 • 15-20 dakikalık bir ılık duş da mide ağrısını geçirmeye yardımcı olur.

3. Elma Sirkesi

elma sirkesi apple cider vinegarElma sirkesi de üst karın ağrısı için iyi gelen yiyecekler arasındadır. Sindirimi iyileştirir ve vücudun pH düzeyini korur. Bu da farklı organların düzgün bir şekilde çalışması için önemlidir. Elma sirkesi enfeksiyon ve enflamasyon ile de mücadele eder.

 • 1 yemek kaşığı ham, süzülmemiş elma sirkesi ile 1 bardak ılık suyu karıştırın.
 • 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 • Bu karışımı günde 2 kere hazırlayın ve için.

4. Zencefil

Üst karın ağrısına iyi gelen bir diğer uygulama zencefildir. Doğal bir anti-enflamatuvar olan zencefil midedeki enflaasyonu azaltır, mide ağrısını hafifletir.

zencefil çayı ginger tea

 • Ağrıyı azaltmak için bir fincan zencefil çayı için. Zencefil çayı yapmak için yaklaşık 1.5-2 cm uzunluğunda bir parça zencefili dilimleyin. Dilimleri 1 bardak sıcak suyun içinde 10 dakika demleyin. Çayı süzün ve isterseniz 1 çay kaşığı bal ekleyin. Sıcakken için.
 • İsterseniz zencefil dilimlerini çiğneyebilirsiniz.

5. Zerdeçal

Zerdeçal içeriğindeki curcumin yardımıyla mide ve başka organlarda oluşan enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Zerdeçal midedeki asit üretimini uyarır ve midenin pH değerini korur. Böylece sindirim sisteminin sağlığına katkı sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Üst karın ağrısına iyi gelir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 bardak süt veya 2 bardak suyun içerisinde kaynatın. Bu karışımı günde 2 kez için.
 • İsterseniz günlük olarak 400-600 miligramlık curcumin takviyesi kullanabilirsiniz. Herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

6. Meyan Kökü

Meyan kökü, üst karın ağrısı dahil olmak üzere bir takım mide ağrılarına iyi gelen güçlü bir bitkidir. Midedeki mukoza katmanını iyileştirir ve sindirim sistemini destekleyerek iç dokuları tahrişten korur.

Meyan Kökü ve Karın Ağrısı
Meyan Kökü karın ağrısına iyi gelmektedir.

Ayrıca laksatif etkisi nedeniyle meyan kökü kabızlığı da gidermeye yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı meyankökü ekleyin. 10 dakika demlenmeye bırakın. 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 kere bu karışımı için.
 • Günde 2 kere, standart degliserizinleştirilmiş meyan kökü içeren 250-500 mg’lık gıda takviyelerini kullanabilirsiniz. Herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

7. Yemek Sodası

yemek sodası baking sodaYemek sodası vücudun pH değerini korur ve enfeksiyonla mücadele eder. Böylece üst karın ağrısı için hafifletici etki yapar. Ayrıca gaz ve şişkinlikten kaynaklanan mide ağrısına da iyi gelir.

 1. 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı yemek sodası ekleyin.
 2. İçerisine 1 veya iki çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz.
 3. Çalkalayın ve için.
 4. Gerekirse bunu birkaç saatte bir tekrarlayabilirsiniz. Ancak aşırı yemek sodası tüketiminin zararlı olacağını da unutmayın.

Dikkat! Sindirim sorunları olanlar veya yüksek tansiyon hastaları yemek sodası kullanmamalıdır.

8. Rezene

rezene tohumuÜst karın ağrısı için rezene çok yararlıdır. Rezene tohumları karminatif (gaz giderici), diüretik (idrar attırıcı), ağrı azaltıcı ve antimikrobiyel özellikleriyle ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Rezene tohumları gaz ve şişkinlik gibi sindirim zorluklarına da iyi gelmektedir.

 • Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı rezene tohumu ekleyin ve 8-10 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2-3 bardak rezene çayı içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak her öğünden sonra 1-2 çay kaşığı rezene tohumu çiğneyebilirsiniz.

9. Nane

Nane mide de dahil olmak üzere tüm vücutta sakinleştirici bir etki yapar.

İçeriğindeki mentol  doğal bir ağrı kesicidir ve kaslarda spazmı engelleyici bir özelliğe sahip olduğundan sindirim sistemine yardımcı olur. Özellikle mide ağrısına iyi gelir.

Nane Çayı Mide Ağrısına İyi Gelir

 • Nane çayı yapmak için 1 yemek kaşığı taze naneyi bir bardak sıcak suya bırakın ve 5-10 dakika demlendirin. Daha sonra çayı süzün ve içerisine bal ya da limon ekleyin. Bu çayı günde 2-3 kere içebilirsiniz.
 • Karın ağrısı ve mide ağrısı için alternatif olarak taze nane yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

Dikkat! Mide ekşimesi yaşayan kişiler nane kullanmamalıdır.

Üst Karın Ağrısı İle İlgili İlave Bilgiler

 • Kolonda yararlı bakterilerin gelişimin sağlamak ve sindirimi kolaylaştırmak için yoğurt gibi doğal probiyotik içeren besinleri tüketin.
 • Sağlıklı bağırsak alışkanlıkları geliştirerek ve her gün yeterli miktarda su içerek kabızlığı önleyin.
 • Asitli içeceklerden uzak durun.
 • Baharatlı, asitli, kızarmış veya yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Alkol kullanmayın. Alkol midenizdeki mukoza duvarını tahriş eder.
 • Yavaş yiyin ve aşırı yemekten kaçının.
 • Mide asidinin etkilerini hafifletmek için uzun saatler aç kalmaktan kaçının.
 • Mide yanmasına ilişkin yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

kalp

Siz de üst karın ağrısına iyi gelen yiyecekler ve bitkiler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here