Karnın sol tarafında ağrı neden olur? Sol karın boşluğunda ağrı nedenleri

2
166291
Kadınlarda ve erkeklerde karnın sol tarafında ağrı

Karnın sol tarafında ağrı göğsün sol altında ve pelvik bölgenin üzerinde herhangi bir yerde hissedilebilir. Bu ağrı keskin, ani, sürekli veya aralıklı şekillerde olabilir. Bazı durumlarda karnın sol tarafında ağrı ile birlikte baskı, şişkinlik veya kramp da hissedilebilir. Karnın sol tarafında mide, pankreasın bir bölümü, sol böbrek ve bağırsak yer almaktadır. Karnın sol tarafında ağrı vakalarının çoğu kısa sürelidir ve tehlikeli değildir. Bu yazımızda karnın sol üstünde ağrı ve karnın sol altında ağrı nedenleri hakkında bilgi vereceğiz. Karnın sol tarafında ağrı temel olarak şunlardan kaynaklanır:

Karnın sol tarafında ağrı başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Aşağıda bu konuda detaylı bilgi bulacaksınız.

Karındaki Organlar

Karındaki keskin ağrılar gaz, mide yanması veya hazımsızlık kaynaklı da olabilir. Bazı durumlarda ise karnın sol tarafında geçmeyen ağrı daha ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Kadınlarda karnın sol tarafında ağrı erkeklere göre daha sık görülmektedir. Kadınlarda karnın sol alt tarafında sol yumurtalık ve rahmin bir parçası gibi üreme organları yer almaktadır. Bu nedenle adet döngüsü veya hamilelik ile ilgili durumlar genellikle kadınlarda karnın sol tarafında ağrı yapmaktadır.

Elbette karnın sol tarafında ağrı veya göğsün sol tarafında ağrı kaygı verici olabilir. Bazı göğüs veya karın ağrıları ile birlikte başka belirtiler görüldüğünde derhal tıbbi yardım alınması gerekir. Karnın sol tarafında ağrı ile birlikte aşağıdaki belirtiler görüldüğünde doktora başvurunuz:

 • mide bulantısı ve kusma,
 • göğüste sıkışma veya baskı hissi ve bunun sol kola yayılması,
 • karnın sol tarafında şiddetli ağrı
 • kanlı dışkılama

Karnın Sol Tarafında Ağrı Nedenleri

Karın ağrısı neredeyse herkesin başına gelen bir şeydir. Neyse ki karın ve mide bölgesindeki ağrıların çoğu ciddi bir sağlık sorunu belirtisi değildir.

Öncelikle ağrının tam olarak yerinin belirlenmesi yararlı olacaktır. Karın bölgesi dört bölgeye ayrılır. Karnın sol üst tarafı göğsün sol altında göbeğin üstünde bulunan bölgedir. Karnın sol alt bölgesi ise göbek ile pelvik bölge arasındaki kısma denir.

Ayrıca ağrının türünü tanımlayabilmek karnın sol tarafında ağrı nedeninin teşhisinde yardımcı olabilir. Örneğin mide ağrısı keskindir, bıçak saplanması gibidir ve yalnızca aralıklarla gerçekleşir. Sol kaburga altında ağrı ise hafif ama sürekli ağrı şeklinde hissedilmektedir. Birçok kadın adet sancısını kramp olarak tanımlamaktadır.

Aşağıda karnın sol tarafında ağrı nedenleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

Gaz Ağrısı

gaz mide gazıGaz ağrısı karnın sağ veya sol tarafında ağrı yapabilir. Mide ve bağırsağın bir bölümü karnın sol üst tarafında bulunur ve gaz sancısından etkilenir.

Amerikan Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü uzmanlarına göre geğirme, gaz çıkarma ve karın ağrısı vücutta gaz belirtileri arasındadır. Bağırsaklarda gaz birikmesi durumunun sebepleri arasında bağırsakta parçalanan yiyecekler de yer alır. Bakteriler sindirilmeyen besinleri parçalar ve kötü kokulu gaza neden olabilir.

Midede ve bağırsağın sol tarafında biriken gaz karnın sol tarafında ve midede keskin ağrıya neden olabilir. Gaz birikmesinin belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • geğirme
 • karın şişliği
 • günde 20 kere gaz çıkarma
 • göğüste gaz ağrısı

Gaz insan sağlığı hakkında çeşitli ipuçları vermektedir. Ancak karın ağrısını gidermek için aşırı derecede gaz çıkarmak can sıkıcı olabilir. Bunun yerine gaz giderici doğal bir çözüm olarak zencefil kullanabilirsiniz. Zencefil çayı gaz ve şişkinlik için doğal çözümler arasında yer almaktadır.

Hazımsızlık

Yemekten sonra hazımsızlık nedeniyle karnın sol tarafında ağrı yaşanabilir.

hazımsızlık, şişkinlik, gazHazımsızlık, sindirim sisteminin çalışmasını etkileyen belirli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Hazımsızlık belirtileri arasında ilk sırada karın ağrısı yer almaktadır. Hazımsızlık karnın sol tarafında ağrı hissini arttıracak fazla gaz birikmesine de yol açabilir. Hazımsızlık belirtileri şunları da içerir:

Sindirim sisteminizi iyileştirmek için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Örneğin probiyotik kullanmak çeşitli sindirim sorunlarını doğal yollardan gidermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca papatya çağı, rezene tohumu ve zencefil de sindirim sistemine iyi gelmektedir.

Zona Hastalığı

Zona hastalığı nedeniyle ortaya çıkan kızarıklıklar gözle görülür hale gelmeden önce vücutta karnın sol tarafında ağrı ve yanma ortaya çıkabilir. Bu ağrı sağ tarafta da gerçekleşebilir.

zona hastalığı shingles

Zona hastalığına yol açan varisella zoster enfeksiyonu akut karın ağrısı yapabilmektedir. Zona hastalığı belirtileri arasında şunlar da yer almaktadır:

 • ciltte ağrı ve karıncalanma,
 • zona bölgesinde kırmızı ve sıvı dolu kabarcıkların oluşması,
 • bir hafta içinde kabuk tutan kabarcıklar
 • ateş, halsizlik veya baş ağrısı gibi semptomlar.

Karnın Sol Üst Tarafında Ağrı

Şimdi gelin karnın sol üst tarafında ağrı hissinin nedenlerine bakalım.

Mide Yanması

mide yanması heartburnMide yanması karnın sol üst tarafında ağrı yapabilir. Bu ağrı göğsün orta kısmında da hissedilebilir. Bu yanma ve ağrı hissi mide asidinin mideden dışarı çıkmasından ve özofagusu rahatsız etmesinden kaynaklanmaktadır.

Mide yanması (veya asit reflü) milyonlarca kişiyi etkileyen yaygın bir sindirim problemleridir. Mideden göğüse doğru çıkan yanma hissi mide yanmasının belirtileri arasında en bilinenidir. Mide yanmasına bağlı olarak karnın sol üst tarafında ağrı midede de rahatsızlık yaratır.

Karnın sol üst tarafında ağrı hissi şu semptomları da ortaya çıkarır:

 • Sürekli boğaz ağrısı
 • Ağızda ekşi tat,
 • Mide asidinin ağıza gelmesi ve hatta kusulması
 • Tokluk veya Şişkinlik
 • Geğirmenin artması
 • Yemekten sonra mide bulantısı.

Mide yanması nedeniyle karnın sol üst tarafında ağrı hissedilmesi halinde yemek sodası ve suyu karıştırarak içmek yararlı olacaktır. Yemek sodası mide asidini dengelemeye yardımcı olur ve rahatlama sağlar.

Peptik Ülser

peptik ülser mide ülseriSindirim sistemi ile ilgili olarak karnın sol üst tarafında ağrı yaratan bir diğer problem gastrik ülserdir.

Peptik ülser mideyi (gastrik ülser), onikiparmak bağırsağını (onikiparmak bağırsağı ülseri) ve özofagusu (özofagus ülseri) etkileyebilir. Ülser bu organların duvarının aşınması durumudur. Sonuçta karnın çeşitli bölgelerinde ağrı yaratacak şekilde inflamasyon ortaya çıkar.

Peptik ülser genellikle yemeklerden sonra veya gece uykusunun ortasında üst karın ağrısı yapar. Ancak gastrik ülser veya onikiparmak bağırsağı ülseri hastalarının hepsinde bu mide ağrısı görülmeyebilir.

Peptik ülser belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Kusmaya yol açacak şekilde gittikçe artan karın ağrısı
 • İştah azlığı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Katran kıvamında dışkı
 • Kanlı kusma.

Bu belirtileri fark ettiğinizde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Mide ülseri doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için "Mide Ülseri nasıl geçer? Mide Ülserine ne iyi gelir? " başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pankreatit

Pankreatit pankreasın iltihaplanmasıdır ve karnın sol üst tarafında keskin ve yoğun ağrılara yol açabilir.

Pankreatit belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Ağır bir yemek yedikten sonraki 12 saat içerisinde başlayan, karnın üst tarafında ağrı,
 • Mide bulantısı veya kusma,
 • Cildin soğuk ve yapış yapış olması,
 • Karın bölgesinde hassasiyet
 • Sırt ve göğüs bölgesine yayılan karın ağrısı
 • Açıklanamayan kilo kaybı (kronik pankreatit vakalarında)

Bağırsak Tıkanması

Bazı sağlık sorunları bağırsak tıkanmasına yol açarak bağırsak hareketlerini imkansız hale getirebilir. Bağırsak tıkanması mide ağrısına ve şişkinliğe yol açar, dışkı yapmayı engeller.

Bağırsak tıkanması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Bağırsak bükülmesi,
 • Bağırsak iltihabı
 • Fıtık
 • Crohn hastalığı
 • Tümör
 • Bağırsaklarda hasar

bağırsak tıkanması

Bağırsak tıkanması vakalarının çoğunda karın ağrısı görülmektedir. Ayrıca bağırsak tıkanmasında aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Kronik kabızlık ve gaz çıkaramama
 • İştah yetersizliği
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şişkinlik
 • İshal

Bağırsak tıkanması vakalarının çoğunda tıkanmanın teşhisinde doktor muayenesi gerekmektedir. Bağırsak tıkanması hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Akciğerle İlgili Sorunlar

Akciğerle ilgili birçok sağlık sorununda karnın sol üst tarafında ağrı hissedilir. Bu ağrı akciğerden kaynaklanmaktadır. Sol akciğeri etkileyen herhangi bir sağlık sorununda karnın sol üst tarafında orta şiddette veya keskin ağrı görülebilir.

Akciğer Zarı İltihabı

Akciğer zarı iltihabı akciğerleri çevreleyen zarın iltihaplanmasıdır. Akciğer zarı iltihabı belirtileri arasında özellikle nefes alırken keskin ağrı yer almaktadır. Bazen bu ağrı karnın üst tarafında, boyunda, sırtta ya da omuzlarda hissedilebilir.

akciğer zarı iltihabı

Zatürre

Akciğerlerden birinde veya her iki akciğerde gerçekleşen viral veya bakteriyel enfeksiyonlar zatürreye yol açar ve keskin göğüs ağrısı yapar. Maryland Üniversitesi araştırmacıları zatürrede öksürük, gece terlemesi, ateş ve hızlı nefes alma görüldüğünü bildirmektedir. Sol akciğerin alt lobunun etkilenmesi halinde karnın üst tarafında da ağrı hissedilebilir.

zatürre

Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi göğsün sol veya sağ tarafında ağrı yapabilir.

Karnın Sol Tarafında Ağrı Yapan Diğer Hastalıklar

Kalın bağırsak ve diğer bazı hayati organlar karnın sol tarafında yer alır ve çeşitli sorunlara bağlı olarak karnın sol tarafında ağrı ortaya çıkarabilirler.

Divertikül İltihabı

divertikül iltihabı divertikülitKarnın sol tarafında ağrı bir gelip bir gidiyorsa divertikül iltihabı adı verilen sindirim sorunu ile ilişkili olabilir. Bu ağrı genellikle dışkılamadan veya gaz çıkardıktan sonra geçmektedir.

Amerikan Ulusal Sağlık Servisi uzmanları divertikül iltihabının bağırsaklarda küçük ceplerin veya zarların gelişmesi ve bunların iltihaplanması olduğunu belirtmektedir. Karın ağrısı genellikle karnın sol tarafında ağrı şeklinde hissedilir.

Divertikül iltihabı belirtileri arasında şunlar da yer alır:

Böbrek Enfeksiyonu

böbrek enfeksiyonuBöbreklerde görülen tüm enfeksiyonlar karnın sol tarafında ağrı yapabilir. Böbreklerin sırt tarafında kaburgaların altında bulunması nedeniyle böbrek enfeksiyonları çeşitli düzeylerde ağrıya neden olmaktadır. Enfeksiyonlu böbreğin hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı karnın sol tarafında ya da sağ tarafında hissedilebileceği gibi sırtın orta bölümünde de hissedilebilir.

Böbrek enfeksiyonu belirtileri arasında şunlar da yer almaktadır:

Böbrek hastalığını engellemek için bazı alışkanlıklar edinmelisiniz. Böbrek sağlığını korumanın en iyi yollarından biri toksinlerden kurtulmak için bol su içmektir.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları genellikle idrar yolunda küçük mineral kalıntılarının oluşmasıyla birlikte dayanılmaz ağrılara yol açar. Bu ağrı karın veya kasık bölgesinin herhangi bir yerinde hissedilebilir.

Böbrek taşı görüntüsü

Böbrek taşlarından ileri gelen ağrılar bir gelip bir gider şekilde, çeşitli yoğunluklarda olacaktır. Böbrek taşı belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • karnın alt bölgesine ve kasığa yayılan şiddetli ağrı,
 • idrar yaparken ağrı,
 • idrarın pembe, kahverengi veya bulanık olması,
 • idrarın kötü kokması ve ateş gibi idrar yolu iltihabı belirtileri.

Böbrek taşlarından doğal yollarla kurtulmanın yollarından biri seyreltilmiş elma sirkesi içmektir. Elma sirkesinin asidik özellikleri böbreklerdeki taşların çözülmesine yardımcı olarak karın ağrısı ve pelvik ağrıyı iyileştirir.

İdrar Yolu İltihabı

idrar yolu enfeksiyonuİdrar yolu iltihabı özellikle kadınlarda karnın sol tarafında ağrı yapan önemli nedenlerden biridir. Bununla birlikte idrar yolu iltihabı erkeklerde de görülebilir. İdrar yolu iltihabı üriner sisteme bakteri bulaşması ve enfeksiyona, tahrişe ya da inflamasyona neden olması durumudur.

İdrar yolu iltihabı sonuçta yaşam kalitesini engelleyen çeşitli ağrı semptomlarına yol açmaktadır. İdrar yolu iltihabı belirtileri şunlardır:

 • pelvik kemiğin hemen üzerinde karnın alt tarafında ağrı (sol veya sağ)
 • idrar yaparken yanma
 • sırtın altında ağrı,
 • idrarın bulanık ve kötü kokulu olması.

İdrar yolu iltihabı belirtileri ortaya çıktığında derhal tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde belirtiler gittikçe kötüleşebilir.

Hamilelikte idrar yolu iltihabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Crohn Hastalığı

crohn hastalığı kron

Crohn hastalığı belirtileri arasında sindirim sistemi semptomları ile birlikte karın ağrısı da yer almaktadır.

Crohn hastalığı sindirim yolunu etkileyen bir inflamasyondur. Crohn hastalığı genellikle karnın sağ tarafında ağrı yapsa da karnın sol tarafında ağrı da ortaya çıkabilir.

Genellikle crohn hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • yemekten sonra ishal
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • rektal ağrı
 • ateş
 • anüsten kan gelmesi

Crohn hastalığı hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu karnın sol tarafında ağrı yapabilen (veya sağ tarafında) ve sindirim sorunlarına yol açan bir hastalıktır.

Huzursuz bağırsak sendromu genellikle karnın sol tarafında ağrı yapmaktadır. Huzursuz bağırsak sendromuna bağlı olarak ortaya çıkan karnın sol tarafında ağrı genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar ve karnın üst tarafında veya göğüste de hissedilebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • yemeklerden sonra kramp ve mide ağrısı
 • aniden gelen ve kontrol edilemeyen ishal
 • kabızlık
 • gaz artışı
 • sırtın alt tarafında ağrı.

Erkeklerde Karnın Sol Tarafında Ağrı

Karnın sol tarafında ağrı türlerinden bazıları yalnızca erkeklerde görülmektedir:

Kasık Fıtığı

kasık fıtığı
Kasık Fıtığı

Fıtık genellikle bir organın bir parçasının karın duvarına doğru çıkıntı yapması ve bir şişlik oluşması durumudur. Kasık fıtığı bazen kadınlarda da görülebilse de genellikle erkeklerde görülmektedir.

Amerikan Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre kasık fıtığı küçük bağırsağın bir bölümünün kasık kanalına doğru çıkıntı yapması durumudur. Kasık fıtığının ilk belirtileri arasında karnın alt bölgesinde ve kalçada şişlik olması yer alır.

Kasık fıtığı belirtileri arasında şunlar da bulunur:

 • ağır nesneler kaldırma veya öksürme durumunda kasıkta ağrı,
 • testislerin büyümesi
 • aşırı hassasiyet ile birlikte aniden kötüleşen ağrı.

Testis Torsiyonu

Testis torsiyonu testis ağrısına yol açan ve yetişkin erkeklerde görülen tıbbi bir acil durumdur.

Testis Bükülmesi Torsiyonu

Testis torsiyonu testis torbası içindeki testisin dönmesi ve testis torbasına yönelik kan akışını kesmesi durumudur. Testis torsiyon alt kısımda, karnın sol tarafında ağrı yapabilir. Testis torsiyonu ateş, mide bulantısı ve kusma yapabilir.

Kadınlarda Karnın Sol Tarafında Ağrı

Kadınların üreme organları karnın alt bölgesinde ve pelvis alanda bulunur. Sol yumurtalık veya rahmin sol tarafını etkileyen herhangi bir sağlık sorununda karnın sol tarafında ağrı ve kasık ağrısı yaşanır.

Hamilelikte sol tarafta ağrı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Endometriyoz

Endometriyoz rahim udvarının bir kısmının alt karındaki diğer organların üzerinde büyümeye başlamasıdır. Bu hastalık adet düzeninin bozulmasına ve hamile kalmanın zorlaşmasına yol açar.

Alt karın ağrısı ve kramplar rahim boyunca endometriyal dokuların kanaması ve kasılması nedeniyle oluşur. Bu durum karında endometriyozun oluştuğu bölgede tahriş ve inflamasyona yol açar. Bazı kadınlarda bu ağrı yalnızca adet döneminde ortaya çıkarken bazı kadınlarda ağrı ay boyunca devam eder.

Uzmanlara göre endometriyoz belirtilerinden en yaygın olanı alt kısımda, karnın sol tarafında ağrı ya da sağ tarafında sancıdır. Ayrıca şu belirtiler görülebilir:

 • dışkılama sırasında ağrı
 • kabızlık
 • şişkinlik
 • adet kanamaları arasında düzensiz lekelenmeler
 • idrar yaparken ağrı

Yumurtlama

Yumurtlama ağrısı yumurtanın hangi yumurtalıkta üretildiğine bağlı olarak karnın sol tarafında ağrı ya da sağ tarafında ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu dönemde yumurtlamaya bağlı akıntı artar.

Araştırmacılara göre kadınların %25’inde yumurtlama ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu genellikle adet kanamasından 2 hafta önce gerçekleşir ve sol yumurtalıkta yumurtlama olması halinde karnın sol tarafında ağrı yapar. Bazen bu ağrı hafif olabileceği gibi, bazen sert bir ağrı da olabilir.

Yumurtalık Kisti

Sol yumurtalıktaki kistler alt tarafta, karnın sol tarafında ağrı yapabilir. Yumurtalık kistleri kadınlarda yaygındır ve birçok kadında herhangi bir belirti ortaya çıkmaz.

polikistik over sendromu yumurtalık kisti

Ancak bu kistlerin büyümesi veya çatlaması halinde çeşitli düzeylerde karın ağrısı ortaya çıkabilir. Yumurtalık kisti belirtileri şunlardır:

 • karnın sol tarafında ani ve keskin ağrı (sol yumurtalıkta kist durumunda)
 • pelvis bölgesinde baskı hissi
 • sırt ağrısı ile birlikte kronik alt karın ağrısı
 • idrar yaparken ağrı
 • vajina ağrısı ve düzensiz lekelenmeler.

Pelvik İnflamatuvar Hastalık

Pelvik inflamatuvar hastalık cinsel yollarla bulaşan hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkan üreme organlarında gerçekleşen enfeksiyondur. Bu enfeksiyon rahmi, fallop tüplerini ve yumurtalıkları etkileyen bakteriler nedeniyle ortaya çıkar.

Pelvik inflamatuvar hastalık belirtileri arasında alt kısımda, karnın sol tarafında ağrı yapar. Pelvik inflamatuvar hastalık belirtileri genellikle adet dönemi yakınında veya adet kanamasından hemen sona başlar. Diğer belirtiler şunlardır:

 • vajinal akıntı
 • düzensiz adet döngüsü
 • karnın alt tarafında ağrı
 • mide bulantısı veya kusma
 • enfeksiyonun yayılması halinde yüksek ateş.

Pelvik inflamatuvar hastalık bir bakteriyel enfeksiyon olduğundan belirtiler ortaya çıkıldığında derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

kalp

Siz de karnın sol tarafında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. MedicineNet. Karın Ağrısı Nedenleri
 2. NIDDK. Sindirim Yolunda Gaz Semptomları ve Belirtileri
 3. J Clin Med Res. 2009 Oct; 1(4): 247–248.
 4. MedicineNet. Peptik Ülser Hastalığı
 5. Cedars-Sinai. Akciğer Zarı İltihabı.
 6. UMM. Zatürre.
 7. PatientInfo. Akciğer Sönmesi.
 8. NHS. Divertikül İltihabı
 9. MayoClinic. Böbrek Enfeksiyonu
 10. MayoClinic. Böbrek Taşları
 11. MedicineNet. Crohn hastalığı
 12. Medscape. Huzursuz Bağırsak Sendromu
 13. NIDDK. Kasık Fıtığı
 14. Medscape. Acil Tıpta Testis Torsiyonu
 15. OBGYN-UCLA. Endometriyoz.
 16. BetterHealth. Yumurtlama Ağrısı
 17. eMedicineHealth. Yumurtalık Kisti
 18. MSDManuals. Pelvik İnflamatuvar Hastalık

Paylaş

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here