Kas erimesi (Sarkopeni) nedir? Kas erimesi neden olur? Kas Erimesi Belirtileri

0
182
kas erimesi sarkopeni nedir neden olur belirtileri

Kas erimesi, yani sarkopeni yaşlanma süreci ile ilgili bir hastalıktır. Sarkopeni hastalığında gerçekleşen kas ve kuvvet kaybı denge, yürüyüş ve benzeri günlük yaşam faaliyetlerinde problemlere yol açar. Bu yazımıza öncelikle “Kas erimesi nedir?” sorusunu cevaplayarak başlayacağız. Ardından kas erimesi kimlerde olur, kas erimesinin nedenleri, kas erimesi belirtileri gibi konularda detaylı bilgi vereceğiz.

Bilim insanları uzun zamandır sarkopeni probleminin yaşlanma ile bağlantılı olduğunu ve kaçınılmaz bir süreç olarak karşımıza çıktığını düşünmetedir. Bununla birlikte araştırmacılar yaşlanma sürecine bağlı olarak ortaya çıkan kas erimesini önlemek için ne yapılabileceği üzerinde detaylı araştırmalar yürütmektedir.

kas erimesi sarkopeni sarcopenia

Kas Erimesi nedir?

Sarkopeni olarak da bilinen kas erimesi en basit anlamıyla yaşlanmaya bağlı olarak kas kütlesinde azalma meydana gelmesi, beraberinde bir kuvvet ve işlev kaybının yaşanmasıdır.

Orta yaştan itibaren yetişkinler her yıl kas kuvvetinin ortalama %3’ünü kaybeder. Bu da onların günlük hayatlarını sürdürmesini giderek daha güç hale getirir.

Sarkopeni kas hücresi büyüme sinyalleri ile yok olma sinyalleri arasındaki dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Hücre büyümesi sürecine anabolizma, hücre yıpranması sürecine ise katabolizma adı verilmektedir.

Büyüme hormonları kasları büyüme-stres-yıpranma-iyileşme şeklindeki bir döngü boyunca sabit tutmak için protein yakıcı enzimlerle birlikte hareket eder. Bu döngü her zaman devam eder ve işler yolunda gittiği sürece kaslarınız yıllar boyu kendisini korur.

Ancak yaşlandıkça vücudunuz normal kas hücresi büyüme sinyallerine direniş gösterir. Böylece hücrelerin yok olması (katabolizma) sürecine doğru bir eğilim başlar. Bu noktadan itibaren kişide sarkopeni başlamaktadır.

Sarkopeni 65 yaşındaki kişilerin yaklaşık %15’inde, 80 yaşındaki kişilerin ise yaklaşık %50’sinde görülmektedir.

Kas erimesi neden olur?

Sarkopeni genellikle yaşa bağlı olsa da başka faktörlerden de kaynaklanabilir.

Yapılan araştırmalara göre 40 yaşından itibaren kaslar azalmaya başlar. 40-70 yaş arasında bir kişi her 10 yılda kaslarının yaklaşık %8’ini kaybeder. 70 yaş sonrasında sarkopeni daha da hızlanır ve önlem alınmadığı takdirde kişi her 10 yılda kaslarının %15’ini kaybetme riski ile karşı karşıyadır.

Hormonal dengesizlikler, enflamasyon, yağ kütlesinin artması ve yetersiz beslenme de kas erimesinin nedenleri arasında er almaktadır. Şimdi gelin kas erimesinin nedenleri hakkında detaylı bilgilere geçelim.

1 Hareketsizlik

hareketsizlikYaygın olarak sarkopeni hareketsiz kişilerde görülmekte, yaşamı boyunca hareketsiz bir yaşam sürmüş kişilerde daha fazla karşımıza çıkmaktadır.

Aynı şekilde bir yaralanma veya hastalık sonrasında uzun süren iyileşme ve istirahat döneminde hastalarda hızlı bir kas kaybı olduğu gözlenmektedir.

Daha az görülmekle birlikte 2-3 hafta boyunca düzenli egzersize ara verilmesi de sarkopeni ve kuvvet kaybına yol açabilmektedir.

Hareketsizlik sarkopeni ile birlikte kalp hastalığı, diyabet ve eklem iltihabı riskini de yükseltmektedir.

2 Dengesiz Beslenme

yüksek protein diyeti beslenmeBeslenme yoluyla yeterli kalori ve protein alınmadığında kilo kaybı ve nihayetinde sarkopeni görülecektir. Maalesef yaşlanma sürecine girildikçe kişilerdeki tat alma duyusunun zarar görmesi, dişlerle ilgili sorunlar, diş eti ve yutma problemleri, alışveriş ve yemek pişirme rutininin sekteye uğraması gibi nedenlerle daha az kalorili ve daha az proteinli beslenme problemi ortaya çıkmaktadır.

Uzmanlar sarkopeni sorunu yaşamamak için sağlıklı kişilerin her öğünde yaklaşık 25-30 gram protein tüketmesi gerektiğini belirtmektedir. Uzmanlara göre yaşlı kişilerde beden kitle indeksi normal olmasına rağmen kas kaybı yine de görülebilir. Bu nedenle bu riski azaltmak için sağlıklı beslenme önem taşımaktadır.

3 Enflamasyon

Bir yaralanma veya hastalık süreci sonrasında enflamasyon vücuda hasarlı hücrelerin yok edilerek yenilerinin yapılması sinyalini gönderir.

Kronik veya uzun dönemli hastalıklar hücrelerdeki bu yok olma-yenilenme sürecinin bozulmasına da yol açabilmektedir.

Örneğin kronik obstrüktif akciğer hastalığı, eklem iltihabı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, lupus, damar iltihabı, şiddetli yanık ve verem gibi kronik enfeksiyonlarda sarkopeni problemi görüldüğü bilinmektedir.

4 Vücutta Aşırı Stres

Sarkopeni vücuttaki stresin artmasıyla birlikte görülebilir. Örneğin kronik karaciğer hastalarında ve kronik kalp hastalarının yaklaşık %20’sinde sarkopeni problemi görülmektedir.

Kronik böbrek hastalığında vücuttaki stres ve hareketin azalması kas erimesi nedeni olabilir. Kanser hastalığı ve kanser tedavisi de vücutta büyük stres yaratarak sarkopeniyapabilir.

Stresin hormonları etkilemesi de sarkopeni riskini yükseltmektedir. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre kronik stres kas kütlesini etkileye problemlere yol açmaktadır. Anksiyete, depresyon ve obezite stres bağlantılı osteosarkopenik obezite hastalığına yol açmaktadır.

Kas Erimesi Belirtileri: Sarkopeni Nasıl Anlaşılır?

Kas erimesi belirtileri kaslarda kuvvet kaybı ile birlikte ortaya çıkar. İlk başlarda kas erimesi belirtileri

  • Fiziksel olarak güçsüz hissetme,
  • Olağan nesneleri kaldırırken normalden fazla zorlanma

şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kas erimesi belirtileri görüldüğünde doktorlar bir tür “elle tutma testi” uygularlar.

Kuvvetin azalmasıyla birlikte kas erimesi belirtileri şunları da içerir:

  • Normalden yavaş yürüme,
  • Çok çabuk yorulma,
  • Fiziksel harekete karşı ilgisizlik.

Kas erimesi belirtileri ortaya çıktığında zaman içerisinde kilo kaybı görülebilir.

Kas Erimesi Tedavisi

Diğer yandan kas erimesi belirtileri olarak sayılan yukarıdaki hususlar başka hastalıklarla da ilgili olabilir. Bu nedenle kendinizde veya bir yakınınızda kas erimesi belirtileri görüyorsanız kesin teşhis ve kas erimesi tedavisi ve teşhisi için doktorunuza başvurunuz.

Kas erimesi tedavisi, kas erimesi egzersizleri ve kas erimesine iyi gelen yiyecekler hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

Kas Erimesi Tedavisi, Kas Erimesi Egzersizleri ve Kas Erimesine İyi Gelen Yiyecekler

kalp

Siz de kas erimesi (sarkopeni) ve kas erimesi belirtileri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here