Kedi Alerjisi Nedir? Kedi Alerjisi Belirtileri, Tedavisi, İlaçları

0
190
kedi alerjisi belirtileri tedavisi ilaçları

Kedi alerjisi, alerji şikayeti olan kişilerin yaklaşık üçte birinde görülmektedir. Kedi alerjisi, köpek alerjisine göre iki kat daha yaygın olarak görülmektedir. Bu yazımızda kedi alerjisi belirtileri, evde kedi alerjisi tedavisi ve kedi alerjisi ilaçları hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Evcil hayvan besleyen kişilerde alerjinin neyden kaynaklandığını belirlemek zor olabilir. Çünkü ev içerisinde evcil hayvan dışında toz gibi başka alerjenler de bulunmaktadır. Bu nedenle kedi alerjisi olduğundan şüphe eden kişiler nihai test için doktora başvurmalıdır.

Alerji belirtilerinin kediden kaynaklandığını kabullenmek zor olabilir. Bu durumda birçok kişi evcil hayvanından uzak durmaktansa alerji belirtilerini görmezden gelmeye gayret etmektedir. Bununla birlikte minik dostunuzla yaşamaya devam etmeye kararlıysanız, kedi alerjisi belirtileri ve semptomlarını azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Kedi alerjisi neden olur?

Genel olarak alerjik kişilerde genlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Yani aile bireylerinde kedi alerjisi olan varsa çocuklarda olma ihtimali daha yüksektir.

Bağışıklık sistemi bakteri ve virüs gibi vücuda zarar verebilecek maddelerle savaşmak için antikorlar üretir. Alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemi alerjen maddeyi yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algılar. Bunun sonucunda kaşıntı, burun akıntısı, cilt kızarması ve astım gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Kedi alerjisi vakalarında alerjenler kedinin derisinden, tüylerinden, salyasından ve hatta idrarından kaynaklanabilir. Hayvan kepeğinin solunması veya bunlarla temas edilmesi alerjik reaksiyona yol açabilir. Evcil hayvan partikülleri giysilere yapışabilir, havada dolaşabilir, mobilyalara ve yatağa yerleşebilir ve ortamda gezebilir.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi belirtileri ve işaretlerinin ortaya çıkması için mutlaka evde kedi besliyor olmanız gerekmez. Kedi alerjen maddeleri dışarıdan giysileriniz yoluyla evinize taşınabilir.

Kedi alerjidcsi belirtileri genellikle hayvan kepeği, salya veya idrarına temas ettikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Kedi alerjisi olan kişilerin %90’ından fazlasında kedi alerjisi belirtileri salya ve hayvan derisi kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle kedi alerjisine yol açan maddeler erkek kedilerin derisinde daha fazla bulunmakta, tarama esnasında deriden tüye geçmektedir.

Kedi alerjisi belirtileri kapsamında

 • göz ve burun çevresinde kaşıntı ve şişme
 • burun akıntısı

ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde yüzde, boyunda ve üst göğüs bölgesinde kızarıklıklar da kedi alerjisi belirtileri arasında yer almaktadır.

Kedi alerjisi belirtileri arasında halsizlik de sayılabilir. Ancak halsizlik ile birlikte

söz konusu ise alerjiden başka bir hastalık söz konusu olabilir.

Kedi alerjisi bulunan kişilerde alerjenlerin akciğere bulaşması halinde

ortaya çıkabilir. Kedi alerjisi akut astım krizine neden olabilir ve kronik astım krizlerini tetikleybilir. Astım hastalarının yaklaşık %30’u kediyle temas ettikten sonra astım krizi geçirmektedir.

Kedi alerjisi nasıl anlaşılır?

Kedi alerjisi de dahil olmak üzere alerjiler iki şekilde anlaşılabilir:

 • deri testi,
 • kan tahlili.

Alerji cilt testleri ikiye ayrılır:

 • Deri prik testi,
 • Deri içi cilt testi.

Her iki test de kan tahliline göre daha hızlı sonuçlar vermektedir.

1 Deri Prik Testi

alerji testi allergy test skin prick testDeri prik testi doktor muayenehanesinde yapılır ve reaksiyonlar gözlenir.

Doktorunuz temiz bir iğneyi genellikle ön kol veya sırt bölgesinden cilde batırır ve çok az miktarda alerjen bırakır. Aynı anda birçok alerjen madde ile test yapılabilir. Bununla birlikte herhangi bir alerjen içermeyen bir kontrol solüsyonu da bırakılır. Doktorunuz alerjeni tespit etmek için her iğneyi numaralandırır.

Yaklaşık 15-20 dakika içerisinde alerjik olunan maddeyi içeren bölgede kızarma veya şişme meydana gelir. Bu şekilde o maddeye alerjik olunduğu doğrulanmış olur. Kedi alerjisi tespit edilmesi için kedi alerjen maddesi bırakılan yerde kızarma, kaşıntı, şişlik gibi bir reaksiyonun ortaya çıkması gerekir. Teşhis sonrasında yaklaşık 30 dakika içerisinde kedi alerjisi belirtileri ortadan kalkar.

2 Deri İçi Cilt Testi

Kedi alerjisi olup olmadığını tespit etmenin diğer yolu deri içi cilt testidir. Bu test de doktor kontrolünde gerçekleştirilir.

Ön kol veya üst kol bölgesinde deri altına alerjen enjekte edilir. Pozitif reaksiyon olan yerde kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkar.

Deri içi cilt testi, deri prik testine göre daha hassas sonuçlar verir. Ancak bazı durumlarda herhangi bir alerji söz konusu olmasa bile pozitif sonuç verebilmektedir.

Her iki test de kedi alerjisi teşhisinde kullanılmaktadır. Doktorunuz sizin için hangi testin daha uygun olduğuna karar verecektir.

3 Alerji Kan Tahlili

kan tahliliBazı kişilerde birtakım nedenlerle deri testleri uygulanamayabilir. Örneğin küçük çocukların sabit durmaması nedeniyle cilt testi yapılması zor olabilir. Bu tür durumlarda doktorunuz kedi alerjisi için kan tahlili yapmak isteyebilir. Kan tahlilinde hayvan kepeği gibi yaygın alerjenlere yönelik antikorlar incelenir. Sonuçlar daha uzun sürede elde edilse de kan tahlili süresince herhangi bir alerjik reaksiyon ortaya çıkmaz.

Kedi Alerjisi Tedavisi

Kedi alerjisi dahil tüm alerji türlerinde en iyi yöntem alerjen maddelerden uzak durmaktadır.

Ancak küçük dostunuzdan ayrı kalmak istemiyorsanız kedi alerjisi tedavisi kapsamında aşağıdaki hususlar dikkate alınabilir (Bu yöntemler doktor onayı olmaksızın uygulanamaz):

claritin benadryl alerji ilaçları

 • difenhidramin (Benadryl), loratadin (Claritin) veya setirizin (Zyrtec) gibi antihistaminikler
 • flutikazon (Flonaz) veya mometazon (Nasonex) gibi kortikosteroid burun spreyleri
 • reçğetesiz dekonjestan spreyler
 • bağışıklık sistemi kimyasallarının salınmasını önleyen ve semptomları azaltabilen kromolin sodyum
 • montelukast (Singulair) gibi lökotrien inhibitörleri
 • immünoterapi olarak bilinen alerji iğneleri (kişiyi bir alerjene karşı duyarsızlaştıran bir dizi iğne)

Evde Kedi Alerjisi Tedavisi

tuzlu su burun temizliğiBurun lavajı (Burnun şırıngayla yıkanması) kedi alerjisi belirtileri için evde uygulanan bir yöntemdir. Burun kanallarını açmak, tıkanıklığı, akıntıyı ve hapşırığı azaltmak için tuzlu su kullanılabilir. Bu işlem için çeşitli reçetesiz ürünler de mevcuttur. İsterseniz 1/8 çay kaşığı tuz ile 1 bardak suyu karıştırarak kullanabilirsiniz.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre öksürük otu, akupunktur ve probiyotikler de mevsimsel alerjilerde işe yaramaktadır. Ancak bunlarla ilgili bilimsel kanıtlar oldukça sınırlıdır. Bu yöntemlerin özellikle kedi alerjisi vakalarındaki etkinliği henüz bilinmemektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kedi Alerjisi

çocuk bebek kedi evcil hayvan Evcil hayvanla büyüyen bebeklerde kedi alerjisi riskinin yükselip yükselmediği bilim camiasında hala tartışma konusudur. 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada 5 yaşına kadar kedi ve köpeklere maruz kalan bebeklerde kedi alerjisi riski daha yüksek olmaktadır.

Diğer yandan 2011 yılında yayınlanan bir diğer araştırmaya göre ise özellikle 0-1 yaş arasında evcil hayvanla büyüyen çocuklarda yaşamın ileriki dönemlerinde kedi alerjisi yaşama olasılığı daha düşüktür.

2017 yılında yayınlanan bir araştırmada evcil kedi ve köpeklerin bebekleri faydalı bakterilere maruz bırakacağı belirtilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre evcil hayvan besleyen hamile kadınların bebeklerinde kedi alerjisi daha az görülmektedir. Bu konuyu hamileliğinizi izleyen doktora danışınız.

Kedi alerjisi belirtileri nasıl azaltılır?

 • Kedinizi yattığınız odanın dışında tutun,
 • Kediye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın,
 • Kedinin bulunduğu odalarda halı kullanmayın. Parke veya mermer zeminlerin alerjen maddelerden arındırılması daha kolaydır,

halı carpet rugs kilim

 • Sıcak suyla yıkanabilen veya silinebilen halı ve mobilyalar kullanın,
 • Hava temizleyici kullanın,
 • Klimanızın filtresini sıklıkla temizleyin,
 • Evdeki nem düzeyini %40 civarında olmasını sağlayın,
 • Temizlik yaparken maske kullanın,
 • Evinizi düzenli olarak temizleyin.

kalp

Siz de kedi alerjisi belirtileri ve tedavisi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here