Kemoterapide Saç Dökülmesi Sırasında Daha İyi Hissetmek İçin Tavsiyeler

Kanser tedavisi için kullanılan ilaçların hepsi olmasa da birçoğu saç dökülmesine sebep olmaktadır. Neyse ki bu geçicidir. İşte kemoterapide saç dökülmesi sonrası saçlarınızın yeniden uzamasını beklerken yapabileceğiniz 12 şey.

1. Bilgilenin

İlaçların hepsi saçınızı aynı şekilde etkilemeyecektir. Bazıları yalnızca saçın kademeli olarak zayıflamasına neden olur. Diğer ilaçlar ise saçınızın avuç avuç dökülmesine yol açabilir. Bu konuda önceden bilgi almak kemoterapide saç dökülmesini sizin için daha az korkutucu hale getirecektir.

2. Ailenizi buna hazırlayın

Çocuklar ebeveynlerinin saç dökülmesinden dolayı korku ve hatta utanç hissine kapılabilirler. Kemoterapide saç dökülmesiyle ilgili çocuklarınızı uygun bir dille bilgilendirin. Tedavinin niçin çok önemli olduğunu açıklayın. Ne kadar pozitif olursanız, çocuklarınızın tepkisi o kadar iyi olacaktır.

3. Soğukkanlılığınızı koruyun

Kemoterapide saç dökülmesini yavaşlatmak için güçlü kokular, alkol veya salisilik asit içeren şampuanlardan uzak durun. Şimdilik saçınızı boyamayın, perma yaptırmayın veya kimyasalla düzleştirme işlemi uygulamayın. Bigudi, saç düzleştirici veya maşa kullanmayın. Yumuşak bir fırça kullanın ve saç kurutma makinası yerine saçlarınızın kendi halinde kurumasını bekleyin.

4. Saçınızı kısaltmayı deneyin

Kısa saç saçınızın ağırlaşmasını azaltarak saçınızın olduğundan daha kalın ve dolgun görünmesini sağlayabilir. Saçınızı kazıtmak isterseniz elektrikli tıraş makinası kullanın veya bu işlemi kuaförde yaptırın. Plastik jiletler saç derinizi kesebilir.

5. Cildinize iyi bakın

Kemoterapi sırasında saç döküldükçe saç derisi hassaslaşıp kaşınabilir. Hatta bazı kişiler saç derisinde karıncalanma hissi duyabilir. Nemlendirici bir şampuan veya krem kullanmak ve saç derisine losyon sürmek yararlı olabilir.

6. Yatarken saçınızı rahat bırakın

Gece yatarken saçınızı örmeyin veya at kuyruğu yapmayın, zira bu ikisi saçınızı çekiştirebilir. Yumuşak bir yastık kullanmak dökülmeyi azaltacaktır.

7. Başınızı koruyun

Saçların tekrar çıkması süresince dışarı çıkarken bir eşarp veya şapka kullanmak saçınızı soğuktan korur. Bunları kullanmayı tercih etmiyorsanız güneş yanıklarına karşı saç derinize koruyucu sürmelisiniz.

8. Peruk veya takma saç kullanmayı düşünün

Peruk veya takma saç kullanmaya karar verirseniz peruk seçimini tedavi öncesinde yaparak saçınıza en uygun renk ve dokuyu seçebilirsiniz.

9. Saçlı deriyi soğutma

Soğuk bir jelle dolu olan bu dar başlık bazı insanlarda saç dökülmesini azaltmaktadır. Soğukluk saç derisi altındaki kan damarlarını daraltarak saç foliküllerine ulaşan ilaç miktarını azaltır.

10. Bunun hakkında konuşun

Kemoterapide saç dökülmesi anksiyete, depresif ruh hali veya özgüvensizliğe neden olabilir. Bu durum erkeklere göre kadınlarda daha etkili olmaktadır. Bununla ilgili destek gruplarından yararlanabilirsiniz. Sizinle benzer durumdaki kişiler hislerinizi anlayacak ve hatta size tavsiyeler verecektir.

11. Sabırlı olun

Çoğu insan kemoterapiden sonra saçlarının birkaç hafta içerisinde tekrar uzamaya başladığını fark etmektedir. Birçok durumda gelen saç farklı bir renk veya dokuda olabilir, ancak muhtemelen bu da geçici bir durumdur.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Gırtlak Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Tıptaki en büyük zorluklardan biri birçok hastalığın benzer belirtilerle ortaya çıkmasıdır. Gırtlak kanseri için de aynı durum söz...

Kanser Hastalarında Kansızlık Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kansızlık olarak da bilinen anemi vücutta kırmızı kan hücresi düşüklüğüdür. Vücudun yeterince kırmızı kan hücresi üretmemesi, kan kaybı...

Mesane Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Mesane kanserinde hangi tedavinin uygulanacağı ve tedavinin sonucunda uzun dönemde hangi sonuçların alınabileceği kanserin aşama ve düzeyine bağlıdır....

Akciğer Kanserinin Nedenleri ve Akciğer Kanseri Riskini Arttıran Faktörler

Çeşitli kanser türleri farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Genel olarak sigara içmek gibi bazı risk faktörleri kansere yakalanma ihtimalini arttırır....