Kıl Dönmesi Nasıl Geçer? Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir? Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

0
750
kıl dönmesi nasıl geçer ne iyi gelir

Kıl dönmesi sık görülen bir cilt problemidir. Kıl dönmesi Kılın cilt yüzeyine çıkamayıp deri altında dönmeye başlaması demektir. Kıl dönmesiyle birlikte kırmızı, kaşıntılı bir şişlik meydana gelir. Enfeksiyon kapması halinde içi iltihap/irin dolabilir. Bu yazımızda kıl dönmesine ne iyi gelir? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Evde doğal kıl dönmesi tedavisi için yazımızı okumaya devam edin.

kıl dönmesi ingrown hair

Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir? Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Bazı durumlarda kıl dönmesi kendiliğinden iyileşir, bazen ise tedavi edilmesi gerekebilir. Kıl dönmesi için evde uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır:

 1. Kıl dönmesini ve çevresini tıraş etmeyin ve epilasyon uygulamayın.
 2. Kan dolaşımını arttırmak için kıl dönmesine sıcak kompres uygulayın. Bu işlem iyileşme sürecini hızlandıracak ve kıl dönmesinin daha kolay baş vermesini sağlayacaktır.
 3. Kılı kibarca çekin.
 4. Kıl dönmesi etrafındaki ölü deriyi temizleyerek kıl foliküllerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz.
 5. Kıl dönmesinin etrafındaki enflamasyonu azaltmak için doğal içerikler kullanabilirsiniz.

Kıl dönmesinden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz diğer yöntemler şunlardır .

1 Sıcak Kompres

sıcak kompres bacakKıl dönmesi için doğal yöntem olarak sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres ile uygulanan ısı bölgede kan dolaşımını arttırır, iyileşme sürecini hızlandırır. Şişliği, kızarıklığı ve hassasiyeti azaltır. Ayrıca kıl dönmesinin daha kolay baş vermesini sağlayarak kılı almayı kolaylaştırır.

 1. Temiz bir bezi sıcak suya batırın.
 2. Kırmızı şişlik ve kıl dönmesi bölgesine besi hafifçe bastırarak koyun.
 3. Bez soğudukça tekrar sıcak suya batırarak uygulamaya devam edin.
 4. Günde iki kere 10 dakika tekrarlayın.
 5. Kıl dönmesi baş verip iyileşene kadar sıcak kompresi uygulamaya devam edin.

Eğer kıl dönmesi derinin hemen altında ise nazikçe çıkarmayı deneyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Bir adet iğneyi ve cımbızı ateşe tutarak sterilize edin. Daha sonra alkollü mendil ile silin.
 2. İğnenin ucunu kıl dönmesinin başına nazikçe batırın.
 3. Kılı tutup yavaşça çekin.
 4. Cımbızla kılı çekin.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü bu işlemi yapmadan önce malzemelerin mutlaka sterilize edilmesini ve kıl dönmesi eğer çok derinde ise bu yöntemin hiç uygulanmaması gerektiğini belirtmektedir.

2 Kıl Dönmesine İyi Gelen Yağlar

çay ağacı yağı tea tree oilKıl dönmesi nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonu temizlemek için çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar antimikrobiyel olmasının yanı sıra kıl dönmesinden kaynaklanan enflamasyon ve kızarıklığı iyileştici özelliklere sahiptir.

Clinical Microbiology Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı doğal antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri ile cilt enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağı akne gibi çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde aktif madde olarak kullanılmaktadır.

lavanta yağı levander oilLavanta Yağı da cilt enfeksiyonlarından kaynaklanan şişlikleri indirmeye yardımcı olur. 2015 yılında yayınlanan bir araşırmaya göre lavanta yağı doğal bir ağrı kesicidir. Antioksidan özelliklere sahiptir ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Bu iki temel yağın kıl dönmesine iyi gelen yağlar arasında olmasının nedeni cildin küçük bir bölgesinde harici olarak kullanımının oldukça faydalı olmasıdır. Kıl dönmesinin üzerine bir veya iki damla çay ağacı yağı damlatın ve pamuk yardımıyla silin.

3 Kıl Dönmesi İçin Yemek Sodası ve Hindistan Cevizi Yağı

yemek sodası baking sodaYemek sodası (sodyum bikarbonat) ve Hindistan cevizi yağı bir araya geldiğinde ev yapımı doğal bir peeling oluşturur. Bunu kullanarak gözenekleri tıkayan ve kıl dönmesi problemine yol açan ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca yemek sodasının ölü deriyi temizleme özelliği derinin altında dönen kılın yüzeye çıkmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının antibakteriyel etkileri enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür. Organik Hindistan cevizi yağı antibakteriyel ve anti-enflamatuvar özellikleri sivilce ve çıbanlara iyi gelir.

Yemek sodasının taneli yapısı ciltteki ölü hücreleri temizler. Ayrıca yapılan araştırmalar ymek sodasının çeşitli bakteri zincirlerini öldürdüğünü ve enfeksiyonun yapılmasını önlediğini göstermektedir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı ciltteki enflamasyonu yatıştırır ve hafif analjezik bir etki yapar.

 1. 1 yemek kaşığı yemek sodası ile 2 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağını karıştırarak kıvamlı bir karışım elde edin. (hassas bir cildiniz varsa karışımdaki Hindistan cevizi yağı miktarını arttırabilirsiniz)
 2. Karışımın doğal antimikrobiyel özelliklerini güçlendirmek için içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.
 3. Kıl dönmesine bölgeye hafifçe masaj yaparak ölü deriyi temizleyin.
 4. Birkaç dakika bekleyin.
 5. Ilık suyla durulayın, temiz havluyla kurulayın.
 6. Kıl dönmesi belirtileri tamamen ortadan kalkana kadar günde 2 kere bu işlemi tekrarlayın.

4 Zeytinyağı ve Şeker Peelingi ile Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

zeytinyağı olive oilKıl foliküllerini tıkayarak kıl dönmesine neden olan ölü deri hücrelerini temizlemek ve doğal kıl dönmesi tedavisi için zeytinyağı ve şeker peelingi hazırlayabilirsiniz. Bu iki malzeme aynı anda cildi besleyen doğal bir peeling etkisi yaratır. Yapılan araştırmalar zeytinyağının vücut ve ciltte anti-enflamatuvar etki yaptığını göstermiştir.

 1. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yeterli miktarda şekeri karıştırarak macun kıvamına getirin.
 2. Doğal karışımın içerisine 2 damla çay ağacı yağı ve 1 damla lavanta yağı ekleyin.
 3. Kıl dönmesi üzerine dairesel hareketlerle karışımı uygulayarak ölü cilt hücrelerini temizleyin.
 4. Ilık suyla durulayın.
 5. Kıl dönmesi tamamen iyileşene kadar bu işlemi günde 2 kere tekrarlayın.

5 Aloe Vera İle Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

Saf aloe vera jeli kıl dönmesi belirtilerini azaltmaya yardımcı olan bir doğal kıl dönmesi tedavisi seçeneğidir. Aloe vera cilt enflamasyonunu yatıştıran ve enfeksiyonlu kıl dönmesi problemini gidermeye yardımcı olan inanılmaz bir bitkisel çözümdür. Aloe vera içerisinde birçok besin öğesi, mineral ve vitamin bulunur.

aloe vera jeliBilimsel araştırmalar aloe veranın cilt enfeksiyonunu iyileştirmek için harika bir çözüm olduğunu göstermektedir. Örneğin Skin Pharmacology and Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada aloe vera jelinin doğal kıl dönmesi tedavisi olarak %1 hidrokortizon krem kadar etkili olduğunu göstermiştir. Hidrokortizon krem genellikle cilt enflamasyonu, kızarıklık, şişlik ve kıl dönmesi sorunlarında kullanılmaktadır.

 1. Bir yemek kaşığı aloe vera jeli içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı damlatın.
 2. Kıl dönmesinin etrafındaki kızarıklık ve kaşıntıyı hafifletmek için hafifçe masaj yaparak uygulayın.
 3. Kızarıklık inene kadar bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Tıraştan sonra kıl dönmesi oluşumunu engellemek için aloe vera ve Hindistan cevizi karıştırılarak tıraş sonrası balsam hazırlanabilir.

6 Cadı Fındığı Yağı

Doğal bir kanama durdurucu olan cadı fındığı yağı kıl dönmesine bağlı oluşan şişlik, enflamasyon ve kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olur. Ancak cadı fındığı yağı bundan fazlasını yapacaktır. Cadı fındığı yağı antiseptik özellikleriyle kıl dönmesinin iyileşme süresini hızlandıracaktır.

Cadı fındığı yağı yüzlerce yıldır sivilce, akne ve diğer enfeksiyonlu cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu cadı fındığı yağının astringent ve antiseptik özellikleri sayesinde mümkün olmaktadır. Cadı fındığı yağı doğrudan cilt üzerine uygulanarak kaşıntı, ağrı ve şişliği hafifletir.

 1. Küçük bir pamuğu cadı fındığı yağına hafifçe batırın.
 2. Kıl dönmesinin üzerine dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 3. Enfeksiyon tamamen yok olana kadar günde 2-3 kere bunu uygulayabilirsiniz.

7 Yeşil Çay / Siyah Çay ile Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

çay poşeti sıcak kompresKullandığınız yeşil çay / siyah çay poşetlerini kullanarak doğal kıl dönmesi tedavisi uygulayabilirsiniz. Tıpkı cadı fındığı yağı gibi çay da tanin içerir. Tanin doğal bir astringent olup enflamasyon giderici özelliklere sahiptir. Dahası, kullanılmış siyah çay / yeşil çay poşetleri ile kıl dönmesi üzerine kolaylıkla kompres uygulanabilmektedir.

Çay bitkisi birçok antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Hem yeşil çay hem de siyah çay çeşitli bakteri zincirlerini öldürmeye ve ciltteki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

 1. Bir adet siyah çay veya yeşil çay poşetini sıcak suya batırın. Bu işlem çaydaki tanin maddesinin açığa çıkmasını sağlayacaktır.
 2. Ilıdıktan sonra poşeti kıl dönmesinin üzerine koyarak birkaç dakika bekleyin.
 3. Kızarıklığı azaltmak ve kıl dönmesi enfeksiyonunu gidermek için bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.

8 Kıl Dönmesi Tedavisi İçin Elma Sirkesi

elma sirkesiElma sirkesinin asidik yapısı enfeksiyonlu kıl dönmesi tedavisi için etkili bir doğal yöntemdir. Enfeksiyon giderici özellikleriyle elma sirkesi kıl foliküllerindeki bakterileri öldürür ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Elma sirkesinin antimikrobiyel özellikleri içeriğindeki asetik asitten kaynaklanmaktadır. Asetik asit doğal bir antiseptiktir ve bakteri öldürücü özellikleriyle düşük konsantrasyonlarda bile etkilidir.

 1. Eşit miktarda elma sirkesi ile temiz suyu karıştırın.
 2. Bir pamuk yardımıyla elma sirkesi-su karışımını kıl dönmesi üzerine sürün.
 3. Pamuğu kıl dönmesi üzerine koyarak birkaç dakika bekletin.
 4. Kurumasını bekleyin.
 5. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
 6. Tahriş, enfeksiyon ve kızarıklık yapan kıl dönmesi için bu işlemi günde 2 kere tekrarlayın.

kalp

Siz de evde doğal kıl dönmesi tedavisi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here