Kıl Kurdu Dökmenin En Doğal 10 Yolu

Vücudunuzda bir yerlerde bir kurt dolaştığı düşüncesi oldukça korkutucu değil mi? Ancak insanlarda kıl kurdu, bağırsak kurdu ve parazitler düşündüğünüzden daha yaygındır. Kıl kurdu insanlarda en yaygın görülen kurtlardan biridir. “Kıl Kurdu nasıl dökülür?” başlıklı bu yazımızda kıl kurdu döktüren doğal yöntemler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kıl kurdu nedir?

Kıl kurdu 0.6 cm ila 1 cm arasında uzunluğa sahip olabilir. Özellikle 5-10 yaş arası çocuklarda yaygındır. Ayrıca kıl kurdu taşıyan hastalarla sürekli temas halinde bulunan sağlık görevlileri de risk grubunda yer almaktadır.

Kıl Kurdu
Kıl Kurdu

Kıl kurdu Belirtileri

Kıl kurdu belirtileri söz konusu olduğunda ise durum daha karmaşıktır. Bazı durumlarda kıl kurdu hiçbir belirti ortaya çıkarmayabilir. Diğer yandan çoğu kişide makatta sürekli kaşıntı ve anüs etrafında tahriş gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca anüs bölgesinde ve dışkıda kıl kurdu görülebilir.

İlaveten kıl kurdu belirtileri arasında huzursuzluk, uykusuzluk, karın ağrısı, mide bulantısı ve iştah kaybı da yer almaktadır.

Kıl kurdu bulaşıcı mı?

Kıl kurdu enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Kıl kurdu taşıyan kişilerin kullandığı eşyalarda veya kıl kurdu enfeksiyonu bulaşabilir. Ayrıca kirli yiyecekler, yeterince pişmemiş etli yiyeceklerde de kıl kurdu bulunabilir.

Enfeksiyon döngüsü kıl kurdunun yumurtalarının mideye inmesi ile başlar. Kıl kurdu yumurtaları mideye indikten sonra kuluçka ve olgunlaşma dönemi başlar. Vücutta bu yumurtaların bulunması kişide kıl kurdu enfeksiyonu bulunduğu anlamına gelir.

Hijyen
Hijyen

Kıl kurdu tedavisi kesinlikle geciktirilmemelidir. Tedavinin geciktirilmesi etrafınızdaki kişileri de enfeksiyon riskine dahil eder. Sizde veya aile üyelerinizden birinde kıl kurdu belirtileri ortaya çıkmış ise derhal tedaviye başlanması gerekmektedir. Diğer yandan kıl kurdu tedavisi sürecinde yararlanabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır.

İşte kıl kurdu tedavisi sürecinde başvurabileceğiniz doğal yöntemler:

1. Hijyen Kuralları

Kıl kurdunun yayılmasını önlemek için öncelikle kişisel hijyene ve ev temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Hijyen ve ev temizliği kurallarına dikkat etmek kıl kurdu yumurtalarını yok edecek ve kıl kurdu enfeksiyonunun yayılmasını önleyecektir.

El Yıkama
El Yıkama
 • Hafif bir sabun ve sıcak suyla ellerinizi düzenli olarak yıkayınız. Tuvaleti kullandıktan sonra, bebek bezi değiştirdikten sonra, yemekten önce ve ağzınıza dokunmanız gerektiğinde mutlaka ellerinizi yıkayınız.
 • Gece boyunca birikmiş olabilecek kıl kurdu yumurtalarını temizlemek için her sabah duş alınız.
 • Kıl kurdu yumurtaları tırnak altlarına kolayca yerleşebilir. Bu nedenle tırnaklarınızı kısa tutunuz. Tırnaklarınızı yemeyiniz.
 • İç çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve sıcak suda yıkayınız.
 • Tüm yatak çarşafı ve nevresim takımlarını sıcak suda yıkayınız.
 • Uykuda giydiğiniz giysileri her gece değiştiriniz.
 • Özellikle halı gibi parazitlerin yaşayabileceğin tüm alanları iyice temizleyiniz.
 • Oyuncaklar, zemin, mutfak tezgahı ve klozet gibi kıl kurdu yumurtası taşıyabilecek tüm yüzeyleri temizleyiniz.
 • Mutfak ve banyoyu her gün temizleyiniz.

2. Çiğ Sarımsak

Sarımsak kıl kurdu için mükemmel bir bitkisel tedavi yöntemidir. Sarımsakta bulunan alisin adlı organosülfür bileşeni bağırsak kurdu problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

Antiparazit özelliği sayesinde sarımsak mevcut yumurtaları öldürür ve dişi kurtların daha fazla yumurta bırakmasına yardımcı olur. Sarımsak sadece kıl kurdu değil diğer tüm bağırsak kurdu türlerinde etkilidir.

Sarımsak
Sarımsak
 • Her gün aç karnına 2-3 sarımsak yiyin ve 1 hafta boyunca buna devam edin.
 • Alternatif olarak 2 adet ezilmiş sarımsağı yarım bardak sütün içinde kaynatın ve aç karnına 1 hafta boyunca için.
 • Ayrıca 2-3 doğranmış sarımsak ile bir miktar vazelini karıştırın. Bu karışımı yatmadan önce makat bölgesine sürün. Ertesi sabah soğuk suyla iyice yıkayın.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi kıl kurdu bitkisel tedavisi için etkili olan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca vücuttan parazitlerin atılmasına ve bağışıklık sisteminin bunlarla savaşmasına yardımcı olan güçlü antiparazit özelliklere sahiptir. Kıl kurdu düşürmek için Hindistan cevizinin kendisini veya Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı taze Hindistan cevizini her sabah kahvaltıda tüketin. Birkaç saat sonra 1 çay kaşığı hint yağı ile 1 bardak sütü karıştırın ve için. Bu yöntemi her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak her sabah 1-2 çay kaşığı organik Hindistan cevizi yağı içebilirsiniz.
 • Ayrıca yatmadan önce makat bölgesine az bir miktar Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

4. Kabak Çekirdeği

Kıl kurdu bitkisel tedavisi sürecinde kabak çekirdeği yardımcınız olacaktır. Kabak çekirdeğinde bulunan curcurbitin maddesi antiparazit özelliklere sahiptir. Kıl kurdu oluşumlarını felç eder ve bunların bağırsak duvarına tutunmasına engel olarak vücuttan atılmasını sağlar.

2016 yılında International Journal of Molecular Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmada kabak çekirdeğinin bağırsak kurdu enfeksiyonlarında etkili bir bitkisel tedavi olduğu belirtilmiştir.

Kabak Çekirdeği
Kabak Çekirdeği
 • 12 saatlik açtıktan sonra 2 yemek kaşığı kurutulmuş kabak çekirdeği yiyin. 1 saat sonra 1 bardak ılık su veya süt için. Bu yöntemi 1 hafta boyunca her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı ezilmiş kabak çekirdeği ile aynı miktarda balı karıştırın. Bu karışımı her sabah aç karnına 1 hafta boyunca yiyin.

5. Hint Leylağı

Nim olarak da bilinen hint leylağı kıl kurdu bitkisel tedavisi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Antiparazit özellikleri sayesinde hint leylağı kıl kurdu gibi bağırsak kurdu oluşumlarını öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Hint Leylağı
Hint Leylağı
 1. 1 bardak hint leylağı yaprağını yıkayın.
 2. 1 bardak su ile birlikte yaprakları blenderdan geçirin.
 3. Süzün
 4. Kıl kurdu bitkisel tedavisi için bu suyu her gün aç karnına için.

6. Kudret Narı

Kudret narı da kıl kurdu bitkisel tedavisi sürecinde yardımcınız olacaktır. Antihelmintik özellikleri sayesinde kudret narı kıl kurdu gibi bağırsak kurdu enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bu parazitlerin geride bıraktığı toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Kudret Narı
Kudret Narı
 1. 2 adet kudret narı çekirdeğinin suyunu sıkın.
 2. Bu suyu 1 hafta boyunca günde 3-4 kereye bölerek küçük miktarlarda için.

7. Yeşil Papaya

Yeşil papaya meyvesi güçlü antihelmintik özelliklere sahiptir. Yeşil papaya içerisindeki papain enzimi kıl kurdu bitkisel tedavisi sürecinde etkili olmaktadır. Papayanın yalnızca meyvesi değil çekirdekleri de antihelmintik ve amip öldürücü özelliklere sahiptir.

2007 yılında yayınlanan bir araştırmada kurutulmuş papaya çekirdeklerinin herhangi bir yan etki bırakmaksızın insanlarda kıl kurdu gibi bağırsak kurdu oluşumlarını öldürmeye yardımcı oludğu belirtilmiştir. Yeşil papaya özellikle tropik mevsimlerde bağırsak parazitlerine karşı ucuz, doğal zararsız ve kolaylıkla elde edilebilen bir meyvedir.

Yeşil Papaya
Yeşil Papaya
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış papaya suyu ile 1 yemek kaşığı balı 3 yemek kaşığı sıcak suyun içerisine karıştırın. Bu karışımı sabah aç karnına için. 2 saat sonra 1 bardak ılık süt içerisine 2 yemek kaşığı organik hint yağı karıştırın. Bu işlemi 2-3 gün boyunca tekrarlayın.
 • Alternatif olarak papaya çekirdeklerini toz haline getirin. Bu tozdan 2 çay kaşığı alarak 1 bardak ılık süte karıştırın. Sabah aç karnına 3 gün boyunca için.

8. Havuç

Kıl kurdu bitkisel tedavisi seçenekleri arasında bir diğeri de havuçtur. Havuç doğal bir kurt öldürücüdür. Kıl kurdu gibi oluşumların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Beta-karoten ve A vitamini yönünden zengin olan havuç kıl kurdu yumurtalarını yok eder. Ayrıca lif özelliği sayesinde sindirimi kolaylaştırarak daha fazla dışkılamayı sağlar.

Havuç Suyu
Havuç Suyu

Ayrıca havuç bağışıklık sistemini güçlendirerek kıl kurdu ile mücadeleye destek olur.

 1. 2-3 adet havucu rendeleyin.
 2. Sabah aç karnına yiyin.
 3. Birkaç saat boyunca başka bir şey yemeyin.
 4. Kıl kurdu oluşumlarından kurtulmak için 1 hafta boyunca bunu her gün tekrarlayın.

9. Gıdada Kullanılabilir Diyatomik Toprak

Gıdada kullanılabilir diyatomik toprak kıl kurdu tedavisi dahil çeşitli bağırsak kurdu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.

Diyatomik toprak diyatom adı verilen ve kıl kurdu ve diğer parazitleri öldüren fosilleşmiş küçük alglerden üretilen tortul, kireçli bir topraktır. Yetişkin kıl kurdu ve kıl kurdu yumurtalarını öldürmede son derece etkilidir.

Diyatomik Toprak
Diyatomik Toprak
 1. En az yarım litre suyun içerisine 1 çay kaşığı gıdada kulanılabilir diyatomik toprak ekleyin.
 2. Aç karnına bekletmeden için.
 3. Bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayın.

Dikkat: Bu yönteme başvururken yalnızca gıdada kullanılabilir diyatomik toprak kullanılmalıdır. Diğer diyatomik toprak türleri insan vücudu için toksik olabilir.

10. Beslenme Değişiklikleri

Kıl kurdu tedavisi için bir diğer doğal yöntem beslenmede bazı değişiklikler gerçekleştirmektir. Örneğin kıl kurdu nişasta ve şekerli yiyecekleri sever. Dolayısıyla bunları çok tüketmeniz halinde kıl kurtları bunlarla beslenebilir. Bu nedenle beslenmenizdeki karbonhidrat ve şekeri azaltmanız önerilir.

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Diğer yandan taze meyve ve sebzeler, lif yönünden zengin yiyecekler ve tam tahıllar bolca tüketilmelidir. Lif yönünden zengin yiyecekler tüketmek dışkıyı yumuşatarak kıl kurdu yumurtalarının ve kıl kurtlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Ayrıca bağırsaklarda faydalı bakterilerin çoğalması için bolca yoğurt veya kefir tüketilmelidir. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler kıl kurdu larvalarının büyümesi için elverişsiz bir ortam oluşturacaktır.

Kıl Kurdu Düşürmek İçin Ek Öneriler

 • Bulunduğunuz yeri güçlü bir şekilde gün boyunca aydınlatınız. Yüzeylerdeki kıl kurdu yumurtaları ışığa karşı hassastır.
 • Üzerinde kıl kurdu yumurtası taşıma ihtimali olan iç çamaşırı, pijama, nevresim, bornoz gibi malzemelerinizi evin içerisinde çırpmayınız.
 • Diş fırçalarını banyoda açıkta değil, dolabın içerisinde muhafaza ediniz.
 • Makat bölgesini kaşımaktan kaçınınız.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Mide Yanması Canınızı Sıkmasın: Evde Doğal Bitkisel Çözümler Burada

Doğal antasitler mide yanması ve asit reflü belirtilerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ev yapımı antasitler mide yanması,...

Dışkının Açık Renk Olması Hangi Hastalığın Belirtisidir? Bu yazımızda

Dışkının açık renk olması veya açık renk dışkılama biliyer sistem ile ilgili bir problemin göstergesi olabilir. Biliyer sistem...

Zencefil İshale İyi Gelir mi?

Zencefil iyileştirici özellikleri sayesinde bitkisel ishal tedavisi karışımlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Hatta zencefilin binlerce yıldır ishal tedavisinde kullanıldığı...

Bağırsakları Temizleyen Yiyecekler, İçecekler, Bitki Çayları

Kolon temizliği bağırsaktaki atık maddeleri ve toksinleri uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlere verilen genel bir isimdir. Bağırsak temizleme dendiğinde...