Kilo Vermek İçin Yumurta Diyeti Listesi

1
1218
Kilo vermek için yumurta diyeti listesi

Yumurta diyeti, düşük kalorili ve yüksek proteinli bir diyet olması nedeniyle oldukça popüler bir diyettir. Yumurta diyeti çok değişik versiyonlara sahiptir. Ancak yumurta diyetinin hangi türünü yarasanız yapın esas nokta karbonhidratları ve kaloriyi düşürürken haşlanmış veya omlet haline getirilmiş yumurtanın esas protein kaynağı olarak tüketilmesidir. Yumurta diyetinde içilen tek sıvı su veya kalorisiz içeceklerdir.

Yumurta en iyi protein kaynaklarından biri olduğundan yumurta diyeti kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yumurta diyetinde kişi daha uzun süre tok hisseder ve gün içerisinde atıştırma ihtiyacı azalır. Protein vücutta hormon dengesinin kurulması, kas kütlesinin artması ve kan sağlığının korunması için son derece önemlidir. Bununla birlikte yumurta vücut sağlığı için gereken mineral, vitamin, demir ve diğer besin öğelerini de içerir.

Yumurta diyetinin çok farklı varyasyonları vardır. Çoğu yumurta diyeti tarifinde düşük kalorili sebzeler de tüketilir. Bununla birlikte yumurta diyeti yapanlar bol su içmeli, sıfır kalorili içecekler tüketmeli ve karbonhidrat alımını azaltmalıdır.

Bu yazımızda yumurta diyetinin temel ilkelerinden ve yumurta diyeti yaparak kilo vermenin temel yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca daha fazla yumurta tüketiyor olmanın vücudunuza ve metabolizmanıza nasıl yarar sağladığından, yağları nasıl yaktığından söz edeceğiz.

Yumurta Diyeti Nedir?

Yumurta diyeti, karbonhidratları azaltırken sağlıklı bir protein kaynağı tüketmenizi sağlar. Yumurta diyeti kilo vermeye ve vücuttaki yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur. Haşlanmış yumurta diyeti genellikle 14 gün süren yüksek protein – düşük kalori diyetidir. Çoğunlukla yumurta kahvaltıda tüketilirken, diğer protein kaynakları öğle ve akşam yemeklerinde tüketilmektedir.

Peki yumurta kilo verdirir mi? Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre daha fazla yumurta tüketmek vücudun kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Araştırmaya katılan deneklerin %61’inde yumurta tüketiminin artmasına bağlı olarak vücut kitle indeksinde düşüş gerçekleşmiş, yani kilo vermişlerdir.

Araştırmacılar yumurta diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Yumurtanın faydaları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Beslenme Planının Bir Parçası Olarak Haşlanmış Yumurtanın Sağlığa Faydaları

Kilo verme amaçlı olarak yapılan yumurta diyetinde daha fazla yumurta yemenin sağlığa faydaları nelerdir? Yapılan araştırmalar yumurtanın sağlık için oldukça yararlı olduğunu ve kişilerde kalp hastalığı, yüksek kolesterol, kardiyovasküler hastalık riskini arttırmadığını tespit etmiştir.

Kilo vermek için yumurta diyeti listesi

Bir diğer araştırmaya göre yumurtada bulunan protein et ve süt ürünlerinde bulunan proteinden daha kalitelidir. Yumurtanın kolesterol üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalarda yumurtanın kötü kolesterolü son derece az düzeyde etkilediği ortaya konmuştur. Yumurtanın kardiyovasküler hastalık riskini arttırmadığı sipatlanmıştır.

Tip 2 diyabet hastalarında yumurta tüketimi (günde 1 yumurta) kolesterol düzeyini olumsuz yönünde etkilemez. Aksine yapılan bir araştırmaya göre tip 2 diyabet hastalarında yumurta tüketimi kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yumurta daha uzun süre tok tutar ve başka faydaları da bulunmaktadır. Yumurta vücutta enflamasyonu azaltır ve antioksidan içerir.

Kilo Vermek İçin Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Yumurta diyeti 2 hafta içerisinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Yumurta diyeti beslenmesi kapsamında kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde daha fazla yumurta ve protein tüketilmektedir. Bu nedenle yumurta diyeti planını iyi yapmanız ve gün içerisinde atıştırmayı bırakmanız önemlidir.

Yumurta Diyetinde Bulunan Protein Türleri

Beslenme tarzının içerisinde doğru protein türünün bulunması vücut yağlarından kurtulmak için son derece önemlidir. Yumurta diyetinde kaliteli protein yumurtadan, tavuk göğsünden, hindiden, balıktan ve diğer deniz ürünlerinden alınır. Gün içerisinde tok kalmak ve acıkmamak için de kahvaltıda yumurta tüketilir.

Yumurta Diyetinde Yenilen Meyve ve Sebzeler

Yumurta diyetinin işe yaramasının bir diğer sebebi de günde yalnızca bir veya iki porsiyon meyve ve düşük karbonhidratlı sebze tüketilmesidir.

Kilo vermek için yumurta diyeti listesi

Düşük karbonhidratlı sebzeler arasında lahana, brokoli, pazı, pancar, salatalık ve kuşkonmaz yer almaktadır. Yumurta diyetinde yenilen meyveler ise greyfurt, kivi, böğürtlen ve elmadır.

Yumurta Diyetinde Alınan Karbonhidratlar

Kilo vermek için yumurta diyeti düşük karbonhidratlı bir diyet olduğundan nişastalı ve basit karbonhidratlar bu diyette yer almaz. Ancak karbonhidratları beslenme düzeninden tamamen çıkarmak da vitamin ve mineral eksikliğine neden olabilir.

Lif içeren kaliteli karbonhidratlar dengeli beslenme açısından önemlidir. Lif tam tahıllarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunur ve kan şekerinin aniden yükselmesine neden olmaz. Tıpkı yumurta gibi lifler de daha uzun süre tok tutar ve diyet yaparken atıştırmaya engel olur.

Yumurta diyeti yaparken beyaz eklem, beyaz makarna, kek, ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır.

Yumurta Diyeti Listesi

Kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacak bir yumurta listesi arıyorsanız bu başlık altında bulabilirsiniz. Öncelikle unutmamanız gereken şey yumurta diyetinde ara öğünlerin ve ara atıştırmaların bulunmadığıdır.

Kilo vermek için Tipik Yumurta Diyeti Listesi

İşte size en temel haliyle hazırlanmış bir yumurta diyeti listesi:

 • Kahvaltıda iki adet haşlanmış yumurta ve düşük karbonhidratlı bir meyve veya sebze
 • Öğle Yemeğinde haşlanmış veya ızgara tavuk göğsü, yanında brokoli veya lahana
 • Akşam yemeğinde mevsim salatası eşliğinde bir porsiyon balık

Yumurta diyeti yaparken gün içerisinde bolca su içilmelidir.

Greyfurtlu Yumurta Diyeti Listesi

Bu yumurta diyeti listesi her öğünde bir miktar greyfurt yenmesi prensibine dayanır.

 • Kahvaltıda 2 yumurtayla yapılmış omlet, ıspanak ve mantar ilaveli
 • Öğle Yemeğinde yarım porsiyon derisi soyulmuş tavukgöğsü, yanına isteğe göre düşük karbonhidratlı sebzeler.
 • Akşam yemeğinde bir porsiyon balık ve isteğe göre düşük karbonhidratlı sebzeler.

Ekstra Yumurtalı Yumurta Diyeti Listesi

Bu yumurta diyeti türü yukarıdakilerden farklı olarak daha fazla yumurta içermektedir.

 • Kahvaltıda iki adet haşlanmış yumurta, yanına yarım greyfurt veya diğer narenciye meyvelerinden
 • Öğle yemeğinde buharda pişirilmiş veya haşlanmış sebzeler eşliğinde bir porsiyon tavuk veya hindi göğsü
 • Akşam yemeğinde yeşil salata eşliğinde 2 yumurta

Kilo Vermek İçin Yumurta Diyetinin Avantajları

Hızlı bir şekilde kilo vermek yumurta diyeti listesinin en önemli avantajlarındandır. Yumurta diyetinde günlük alınan kalori miktarı yaklaşık 1000’dir ve bu da hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Kilo vermek için yumurta diyeti listesi

Uzun Süre Yapılan Yumurta Diyetinin Zararları

Uzun süre yapılan yumurta diyetinin zararları şunlardır:

Yumurta diyetinin uzun süreli olarak yapılması vücudun ihtiyaç duyduğu diğer vitamin, mineral ve liflerin eksik kalmasına neden olabilir.

Her ne kadar yumurta birçok vitamin ve mineral içeriyor olsa da her şeyin fazlası zarardır ilkesinden hareket edilmeli, yumurta diyeti uzun vadeli olarak devam ettirilmemelidir.

Yumurta Kolesterol Yapar mı?

Yumurta kolesterol yapar mı sorusunu cevaplandırmak için yapılan birçok araştırma yumurtanın kötü kolesterol üzerinde çok küçük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Mayo Clinic tarafından yapılan bir araştırma haftada 7 yumurta yemenin kolesterolü ciddi düzeyde arttırmayacağını tespit etmiştir.

Bununla birlikte yumurta diyetinde yenilen yumurta sayısı normalden biraz fazla olduğundan hali hazırda yüksek kolesterolü veya diyabeti bulunan kişilere önerilmemektedir. Mayo Clinic tarafından yapılan bir araştırmada diyabet hastalarının yumurta alımını sınırlaması gerektiği belirtilmiştir. Çok fazla yumurta yemek diyabet hastalarında kalp krizi riskini arttırabilir.

Yumurta Diyetinde Karbonhidratların Eksik Olması

Pirinç, tam tahıl unu ve diğer tam tahıllı ürünler gibi kompleks karbonhidrat kaynakları bol miktarda vitamin ve besin öğesi içerir. Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı diyetler kısa vadede kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki kompleks karbonhidratların da vücut için önemi bulunmaktadır.

Sağlıklı karbonhidratlar tohumlarda, tam tahıllarda, mercimek, kuruyemiş ve sebzeler gibi işlenmemişgıdalarda bulunmaktadır. Bunlar sağlıklı şeker ve lif içerdiğinden vücuda enerji verir, sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Kompleks karbonhidratlar hastalıklara karşı korur ve diyet sırasında dengeli beslenmeyi sağlar.

Yumurta Diyeti Sağlıklı mı?

Yumurta yemenin sağlık üzerindeki olumlu faydalarına rağmen yumurta diyeti şok diyetlerden biri olarak düşünülebilir ve herkeste kilo vermeyi sağlamayabilir. Belirli hastalıkları bulunan kişilerde fazla yumurta tüketimi sağlık üzerinde olumsuz etki yapabilmektedir.

Örneğin yumurta diyetinde kompleks karbonhidratlar bulunmaz. Ayrıca günlük kalori miktarının fazlaca sınırlanması uzmanlarca tavsiye edilmemelidir.

Yapılan araştırmalar günlük alınması gereken kalori miktarını erkeklerde 1500 kalori, kadınlarda 1200 kalori olarak belirlemiştir. Ancak yumurta diyeti günde yaklaşık 1000 kalori alımı sağlamaktadır.

Kardiyovasküler kalp hastalığı riski bulunan kişiler veya diyabet hastalarına yumurta diyeti önerilmemektedir. Bu kişilerin günde en fazla 1 yumurta yemesi tavsiye edilmektedir.

Yapılan bir araştırmada düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli diyetlerin bazı insanlarda kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni yüksek proteinli diyetlerin yağlı protein kaynaklarına yöneltmesi ve sindirim sistemi sağlığını koruyup kolesterolü düşüren lifi sınırlandırmasıdır.

Beslenme planında lifin yeteri kadar bulunmaması yumurta diyetini birçok kişi için sağlıklı bir tercih olmaktan çıkarmaktadır. Beslenme düzeninden lifleri çıkarmak iyi bir fikir değildir. Aksine insanların beslenme düzeninde daha fazla lif tüketmesi gerekmektedir. Yetersiz lif tüketimi kabızlığa, kilo almaya, kan şekerinde ani yükselmeye ve diyete bağlı halsizliğe yol açabilir.

 

 

Kaynaklar:

 1. Int J Obes (Lond).
 2. Proc Nutr Soc.
 3. Am J Clin Nutr.
 4. Nutrients
 5. Am J Clin Nutr
 6. MayoClinic
 7. MayoClinic
 8. BMJ
 9. Nutrients
 10. Am J Clin Nutr

Paylaş

1 Yorum

 1. Yumurtanın yağ yakıcı özelliğini biliyordum fakat yumurta diyetini duymamıştım.Kilo problemi olanlar muhakkak denemeli bence.uygulamasi çok basit ve ekonomik.14 gün dediğimiz nedirki bir denenmeli!

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here