Kırmızı Biberin Faydaları – Acı Biber Kapsaisin Krem Neye İyi Gelir? | iyibakkendine

0
391
kırmızı biberin faydaları

Kırmızı biber birçok vitamin ve mineral içeren lezzetli ve acı bir biber türüdür. Kırmızı acı biber binlerce yıldır hem iyileştirici özellikleri hem de acı tadı için yemeklerde kullanılmaktadır. Kırmızı pul biber de antioksidanla doludur. iltihabı azaltır, kalp hastalığını önler ve sindirim sağlığını güçlendirir. Bu yazımızda acı kırmızı biberin faydaları ve bundan üretilen kapsaisin krem hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

acı kırmızı pul biberAcı kırmızı biberin faydaları genellikle içerisinde bulunan kapsaisin adlı bileşenden kaynaklanmaktadır. Kırmızı biberin aktif bileşeni bu kapsaisin maddesidir. Kapsaisin maddesi çeşitli cilt hastalıklarında, sinir ağrısı ve migren problemlerinde hafifletici krem olarak kullanılmaktadır. Peki acı kırmızı biberin faydaları nelerdir? Bu soruya geçmeden önce kırmızı biber hakkında önemli bilgiler verelim.

Kırmızı biber nedir?

acı kırmızı pul biberKırmızı biber Capsicum annuum olarak bilinen bir acı biber türüdür. Kırmızı biberin dolmalık biber, jalepen biberi ve diğer acı biber türleriyle akrabalığı bulunmaktadır.

Food Chemistry adlı dergiden edinilen bilgiye göre kırmızı biber olgunlaşırken içerisinde kapsaisinoid adı verilen madde gelişmeye başlar. Bu bileşenlerden biri olan kapsaisin kırmızı bibere acı tadını veren etken maddedir.

Uzmanlar acı kırmızı biberin faydaları arasında bu kapsaisin maddesini özellikle vurgulamaktadır. Kapsaisin ağrı kesici özelliklere sahiptir ve artirit belirtilerini de azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı Biberin Besin Değerleri

Kırmızı biber birçok faydası olan vitamin ve mineraller içerir. Yağ ve karbonhidrat oranı düşüktür ve A, C, K ve E vitaminlerini içerir. Bu vitaminler sağlığınızı iyileştiren antioksidan özelliklere sahiptir.

5 gram (yaklaşık 1 çay kaşığı) kırmızı biberin besin değerleri şu şekildedir:

BesinMiktarGünlük Alınması Gereken Miktarın Yüzdesi
Kalori16-
A vitamini2187 IU%44
C vitamini4 mg%7
E vitamini6 mg%8
K vitamini2 mg%5
B6 vitamini1 mg%5
Manganez1 mg%5
Potasyum105 mg%3
Demir4 mg%2
Omega-36 mg-
Besin Lifi4 g%6

Yukarıda sayılan besinlere ek olarak kırmızı biber eser miktarda B grubu vitaminleri, protein, kalsiyum, magnezyum, selenyum, bakır ve çinko içermektedir.

Bununla birlikte acı kırmızı biberin faydaları içindeki fenolik ve flavonoid bileşenler gibi antioksidanlardan da kaynaklanmaktadır. Acı kırmızı biberin faydaları üzerine yapılan bir araştırmada antioksidan yönünden zengin olduğu bildirilmiştir.

Acı Kırmızı Biberin Faydaları

Şimdi gelin daha fazla acı kırmızı biber tüketmenin neden gerekli olduğuna detaylı olarak bakalım

1 Acı Kırmızı Biberin İltihap Giderici Özellikleri

acı kırmızı biber takviyesi kapsülAcı kırmızı biberin faydaları arasında en önemlisi anti-enflamatuvar özellikleridir. Vücutta iltihap çeşitli kronik hastalıkların gelişmesine yol açar. Kalp hastalığı, diyabet, astım ve hatta kanser bu hastalıklar arasındadır.

2018 yılında acı kırmızı biberin faydaları üzerine yapılan bir araştırmada acı kırmızı biber içinde bulunan kapsaisin maddesinin birçok kronik hastalığı önlemeye yardımcı olabileceği belirtilmiştir. Acı kırmızı biberin içindeki bileşenler vücuttaki enflamasyonu azaltır. Ayrıca laboratuvar testlerinde potansiyel olarak kanser önleyici özellikleri de vurgulanmıştır.

Acı kırmızı biberin anti-enflamatuvar etkisi ağrı kesici etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre acı kırmızı biber analjezik etkiye de sahiptir. Hatta kapsaisin maddesi bazı NSAID ilaçlar kadar etkili bir maddedir.

2 Kireçlenme ve Romatoid Artirit

kapsaisin kremKapsaisin içeren kremler eklem ağrısı gibi artirit belirtilerini yok etmeye yardımcı olur.

Yapılan 5 ayrı bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre kapsaisin krem kireçlenme belirtilerini azaltmaktadır. Hastalarda ağrılı eklemlere her gün 4 kere %0.025 - %0.075 kapsaisin krem sürülmüştür. 4 hafta sonunda çoğu hastada kireçlenmeden kaynaklı eklem ağrısında hafifleme yaşanmıştır. Kireçlenme ağrısı için kapsaisin krem kullanımına bağlı bir yan etki bildirilmemiştir.

Acı kırmızı biber losyonu romatoid artirit eklem ağrısını da hafifletmektedir. Yapılan bir araştırmada artirit diz ağrısı için %0.025 kapsaisin krem kullanılmıştır. Kapsaisin krem kullanan hastaların %80’inde 2 haftalık tedavi sonrasında olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

3 Sinir Ağrısı ve Migren Ağrısı

Acı kırmızı biber etken maddesi kapsaisin ile yapılan kapsaisin krem sinir ağrısı ve migren için de kullanılabilir.

Palliative Medicine Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre acı kırmızı biberin güçlü analjezik etkileri nöropati ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Deney kapsamında eczanelerde satılan %0.025, %0.075 ve %0.1 kapsaisin krem ürünleri her gün 3-4 kere uygulanmıştır. Sonuçlara göre sinir ağrısında %0.075 kapsaisin krem sinir ağrısı şikayetini azaltmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kapsaisin maddesi belirli sinir alıcılarını aktifleştirmektedir. Zaman içerisinde bu ağrıyı uyuşturucu bir etki yapmaktadır.

Acı kırmızı biber ekstraktı migren ağrısında etkili olabilir. Yapılan bir araştırmada araştırmacılar migren ağrısı yaşayan iki gruptan birine %0.1 kapsaisin krem, diğerine Vazelin uygulamışlardır. Sonuçlara göre kapsaisin tedavisi uygulanan hastaların büyük çoğunluğunda baş ağrısı %50 oranında hafiflemiştir.

4 Tansiyon Düşürücü Olarak Acı Kırmızı Pul Biber

tansiyon ölçümü kadınAcı kırmızı biber hipertansiyon hastalarında tansiyon düşürücü etki yapmaktadır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde kapsaisin verilen farelerde tansiyonun düştüğü gözlenmiştir. Kapsaisin maddesi kan damarlarını seyrelterek kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Araştırmacılar kapsaisin maddesinin tansiyon düşürücü etkisinin çeşitli karmaşık etkileşimlerden kaynaklandığını belirtmektedir.

Acı kırmızı biber ile tansiyonun düşmesinin bir diğer nedeni de vücutta birikmiş tuz miktarının azalmasıdır.

5 Kalp Sağlığı İçin Kapsaisin Kapsül

kalp sağlığı heart healthAcı kırmızı biber kapsülleri koroner kalp hastalığı risk faktörlerinde iyileşme sağlamaktadır. Yapılan klinik deneylerde kapsaisin kapsül ürünlerinin HDL iyi kolesterolü yükselttiği görülmüştür.

Kapsaisin kapsül kullanımı ile kalp krizi riskini arttıran trigliserit düzeyinde de düşüş gerçekleşmektedir. Yapılan deneyde günde 2 kere kapsaisin kapsül kullanan kişilerde trigliserit düzeyi düşmüştür.

6 Kan Pıhtılaşmasını Önler

damarda kan pıhtılaşması

Acı kırmızı biber takviyesi damarlarda kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. yapılan araştırmalar kapsaisin maddesinin kandaki plateletlerin bir araya toplanmasını önlediği belirtilmiştir.

Yapılan bir çalışmada kapsaisin maddesi pulmoner tromboembolizm hastalığında aspirin veya indometasin ilaçlardan daha etkili olmuştur. Pulmoner tromboembolizm kan pıhtısının akciğerlere ilerlemesidir ve ölümle sonuçlanabilir.

7 Metabolizmayı Hızlandırır, Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Acı kırmızı biber veya kırmızı biber takviyesi kullanmak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

sağlıklı kiloAcı kırmızı biber metabolizmayı hızlandırır. 2017 yılında yayınlanan bir rapora göre acı kırmızı biber ekstraktı metabolizmayı hızlandıran alıcıları uyarmaktadır. Bu da metabolik sendrom ve obeziteyle bağlantılı birtakım komplikasyonları önlemektedir.

Kapsaisin takviyesi tokluk hissini arttırır. Kapsaisin maddesinin mide-bağırsak üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada kapsaisin maddesinin iştah kesici olduğu görülmüştür.

Acı kırmızı biber açlık hormonlarını da bastırmaktadır. Araştırmalarda kapsaisin maddesinin “açlık hormonu” olarak bilinen “girelin” hormonu düzeyini düşürdüğü görülmüştür.

8 Sindirim Sağlığını Korur

kabızlık constipation sindirimBu şaşırtıcı gelebilir, ancak acı kırmızı biberin faydaları arasında sindirim sağlığını koruması da yer almaktadır.

2016 yılında acı kırmızı biberin faydaları üzerinde yapılan bir araştırmada kırmızı pul biber içerisinde 200’den fazla bileşen olduğu tespit edilmiştir. Bu bileşenlerin çoğu mide-bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Örneğin kapsaisin takviyesi kullanan kişilerde mide yanması hafiflemekte, sindirim hızlanmakta ve hatta ülser önlenebilmektedir.

9 Peptik Ülseri İyileştirir

Acı kırmızı biberin faydaları arasında bir diğeri de peptik ülser ile ilgilidir. Yaygın inancın aksine acı kırmızı biber ülsere neden olmaz, aksine mide ülserini iyileştirmeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda midede acı kırmızı biberin ülseri iyileştirdiği ve önlediği görülmüştür. Kırmızı pul biberin bu uyarıcı etkisi mukus üretimini arttırmakta ve mide asidi fazlalığını önlemektedir. Bu da mide duvarını koruyarak ülserin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

10 Sedef ve Dermatit Tedavisinde Kapsaisin Krem

kapsaisin krem ciltKapsaisin içeren kremler çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Sedef ciltte kırmızı ve pul pul dökülen lekelerin oluşmasına yol açan kronik bir cilt hastalığıdır. Dermatit ise tahriş ediciler nedeniyle ciltte kaşıntı ve ağrıya yol açar.

Kapsaisin içeren kremler bu cilt hastalıklarından kaynaklanan ağrı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda kapsaisin maddesinin cildin dermal katmanında iltihabı azalttığı görülmüştür. Bu da pul pul dökülme, kaşıntı ve sedef belirtilerini azaltmaktadır.

11 Acı Kırmızı Biberin Kanser Önleyici Özellikleri

Acı kırmızı biberin faydaları üzerine yapılan araştırmalarda çeşitli kanser türlerinde potansiyel olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

Anticancer Research dergisinde 2016 yılında acı kırmızı biberin faydaları hakkında yayınlanan bir araştırmaya göre kapsaisin kanser tedavisinde birçok faydaya sahiptir. Laboratuvar deneylerinde kapsaisin ekstraktının kanserli hücreleri öldürdüğü görülmüştür. Bazı vakalarda kapsaisin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemiştir.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada kapsaisin maddesinin akciğer kanseri ve prostat kanseri tedavisinde potansiyel etkiye sahip olduğu belirtilmiştir.

Acı Kırmızı Biber Nasıl Kullanılır?

kırmızı pul biber suAcı kırmızı biberin faydaları çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Acı kırmızı biber suyla karıştırılarak terapötik bir içecek hazırlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir bardak sıcak veya ılık suyun içine yarım çay kaşığı acı kırmızı toz biber eklemek ve içmek. Hazırladığınız smoothie içeceklerine de acı kırmızı biber veya kırmızı toz biber ekleyebilirsiniz.

Acı kırmızı biberin faydaları için ne kadar tüketilmesi gerektiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Acı kırmızı biber takviyesi kullanmak isterseniz çoğunlukla günlük 1.000 mg alınması önerilmektedir. Bunun mide-bağırsak sağlığı, kilo vermek ve tansiyonu düşürmek için etkili olduğu bilinmektedir.

Acı Kırmızı Biberin Yan Etkileri

Acı kırmızı biber cildi tahri edebilir ve göze kaçması halinde şiddetli acıya neden olabilir. bu nedenle acı kırmızı biber ile uğraşırken dikkatli olunmalıdır.

Kapsaisin krem yan etkileri ve dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Kapsaisin krem kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız.
  • Kapsaisin krem hiçbir zaman göz çevresinde kullanılmamalıdır.
  • Açık yaralar üzerinde kapsaisin krem kullanılmamalıdır.
  • Çok fazla acı kırmızı biber tüketmek mide bozulması, ishal ve burun akıntısına neden olabilir.
  • Acı kırmızı biber takviyesinin çok uzun süre kullanılması önerilmemektedir.
  • Kapsaisin kan inceltici warfarin ilaçlarla etkileşime girebilir.

kalp

Siz de kırmızı biberin faydaları konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here