Kış Aylarında Kepek Sorunu: Kışın Kepeğe Ne İyi Gelir?

Bir çok kişi için kışın gelmesi saçlarda kepek sorununun başlaması anlamına gelir ve kışın kepek nasıl yok edilir sorusu önem kazanır. Bu yazımızda kış aylarında kepek sorunu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kışın kepek sorunu can sıkıcı ve rahatsız edici bir sorun olmanın yanı sıra omuzlarınıza dökülen kepekler de görüntü kirliliği yaratır. Kış aylarında kepek sorunu hem kadınları hem erkekleri etkileyebilir.

Kış ayları boyunca soğuk hava saç derisinin doğal nemini kaybetmesine ve daha fazla kurumasına neden olur. Kış aylarında kepek sorunu ve saç derisinde kaşıntı için başlangıç noktası budur.

Kuru ve soğuk kış havasının yanı sıra saçları çok sık şampuanla yıkamak, saçı taramamak, saç bakım ürünlerinin yan etkileri, vücuttaki hormon değişiklikleri, mantar enfeksiyonları ve cilt alerjileri de kepek sorunu için sebep olabilir.

Kış aylarında kepek sorunu yaygın bir problem olsa da bu kepekten kurtulamayacağınız anlamına gelmez. Kepeği yok etmek için basit ve etkili bir takım yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemler ve ipuçları kepeği önlemek ve mevcut kepeği yok etmek için etkilidir.

Saçınızı Düzenli Olarak Yıkayın

Soğuk kış ayları boyunca birçok kişi saçlarını yaza göre daha az sıklıkta yıkar. Saç derisinin ve saçların kirlenmesi kepek sorununu arttırabilir ve saç derisinde kaşıntı yapabilir.

saç yıkama
saç yıkama

Kışın kepeği önlemek için saçların düzenli olarak yıkanması önerilmektedir. Ancak saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Saçları çok sık yıkamak saç derisinin ve saçların kurumasına, kepek sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Saçlarınızı haftada en fazla 2-3 kere, doğru şampuanı kullanarak yıkayınız. Kuru saç derisi için nemlendirici ve yağlı saç derisini temizleyici özelliği olan şampuanları seçiniz.

Parmaklarınızı kullanarak şampuanı tüm saç derinize uygulayın ve durulamadan önce 1 dakika bekleyin. Soğuk su kullanamıyorsanız ılık suyla saçınızı yıkayabilirsiniz. Saçınızı yıkarken çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Saçı çok sıcak suyla yıkamak saç derisindeki ve saçtaki nemi yok ederek daha fazla kurumaya neden olur.

Saçınızı Tarayın

Dağınık saçlar kötü görünmenin yanı sıra kepeği de arttırabilir. Saç derisinde kuru döküntülerin oluşmasını engellemek için saçlarınızı taramanız önemlidir.

saçları taramak
saçları taramak

Ayrıca saçınızı taramak saç derisine kan akışını hızlandırır. Bu da saçların sağlıklı ve kepeksiz olması için önemlidir.

Kepeği önlemek için saçlarınızı yukarıdan aşağıya doğru sabit ve sert hareketlerle tarayın. Bu saç derinizdeki yağın saç telleri boyunca dağılmasını sağlar. Ayrıca saçlarınızı taramak saçın parlak ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olur.

Saçlarınızı tararken kullandığınız tarak ve fırçaların temiz olmasına özen gösteriniz. Tarak ve fırçalarınızı kir ve yağ birikintilerinden arındırmak için ılık suyla yıkayınız. Ayrıca tarak ve fırçalarınızı kimseyle paylaşmayınız.

Düzenli Olarak Yağlarla Masaj Yapın

Saçınıza ve saç derinize ılık yağlarla masaj yapmak kepeği önlemenin en etkili yollarından biridir. Bu hem yağlı hem kuru saçlar için geçerlidir.

Yağlar saç derinizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Ayrıca saç derisinde aşırı yağ üretimini kontrol eder. Çünkü saç derisi kuru iken saç derinizdeki yağ bezeleri daha fazla yağ üretmektedir.

saç masajı
saç masajı

Maalesef bu durumda saçlar yağlı görünse de saç derisi kuru kalır. Saçlarınıza düzenli olarak yağlarla masaj yaptığınızda (abartmadan) saç derinizde doğru miktarda yağ olmasına yardımcı olursunuz. Ayrıca yağlar saçınızın sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

 1. Bir miktar ılık zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya badel yağı alın. Bunların içerisine biraz çay ayğacı yağı da ekleyebilirsiniz.
 2. Yağı saç köklerinize uygulayın.
 3. Parmak uçlarınızı kullanarak saç derinze 5-10 dakika boyunca masaj yapın.
 4. Yağı saçınızda 1 saat boyunca bekletin.
 5. Hafif bir şampuanla saçınızı yıkayın.
 6. Bunu haftada 2-3 kere uyguladığınızda kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

Hint Leylağı Suyu İle Durulayın

Hint leylağının içerisinde bulunan mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler kepek sorununu gidermeye ve önlemeye yardımcı olur. Yalnızca kepek sorunu değil, hint leylağı saç derisinde sivilce, saç derisinde kaşıntı ve saç dökülmesi gibi sorunların da giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca saç derisindeki tıkanmış gözenekleri açar.

 1. Bir avuç dolusu hint leylağını 4-5 bardak suyun içerisinde 5-7 dakika boyunca kaynatın.
 2. Soğumasını bekleyin ve süzün.
 3. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra bu suyu son durulama suyu olarak kullanın.
 4. Bunu haftada 2-3 kere yapın.

Elma Sirkesi Tedavisi

Saç derinize düzenli olarak elma sirkesi uygulamak kepek sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Elma sirkesi aynı zamanda doğal bir temizleyicidir. Tıkalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç derisinin pH dengesini sağlar, mantar gelişimini önler ve kepek oluşumuna engel olur.

 1. 2 yemek kaşığı süzülmemiş elma sirkesi ve suyu karıştırın.
 2. Saç derinize masaj yaparak uygulayın.
 3. 5 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 4. Bu doğal terapiyi haftada 2-3 kere uygulayın.

Stres Düzeyinizi Kontrol Edin

Fazla stres kepeğin yaygın sebeplerinden biridir. Stres vücudun kimyasal dengesini bozarak saç derisinde yağ birikimine neden olur. Bu da kepek sorununa yol açar.

Stres
Stres

Ayrıca stres sizi bir takım hastalıklara da yatkın hale getirebilir. Bu nedenle stresi sağlıklı düzeyde tutmak önemlidir.

Stresi yönetmek için her sabah vücudunuzu ve zihninizi dinlendirici meditasyon ve bedensel egzersizler yapabilirsiniz.

Ayrıca stresi kontrol altına almak için yürüyüş ve yoga da etkili olmaktadır.

Güneşten Uzak Kalmayın

Biraz güneş ışığı kepeği önlemek için etkili olacaktır. Güneş ışığı D3 Vitamininin üretimini uyarır ve ciltte ve saç derisinde sağlıklı yağ üretimini sağlar.

güneş ışığı
güneş ışığı

Kepeği önlemek için her gün belirli bir süre güneşte durun. Bunun için en uygun saat sabah ve öğleden sonradır. Öğlen saatlerinde güneşte beklemekten kaçının.

Yüzünüzü ve kollarınızı güneşten korumak için en az 15 SPF faktörlü bir güneş koruması kullanmayı ihmal etmeyin.

Nem Aygıtı Kullanın

Kuru kış havaları saç derinizi kurutur ve kepek sorununa yol açar. Aslında kış boyunca hem iç hem dış ortamlarda havadaki nem miktarının düşük olması saç derisinin pul pul dökülmesine yol açmaktadır.

nem cihazı
nem cihazı

Bulunduğunuz havaya nem katmak için ev ve işyerinizde nem aygıtı kullanmalısınız. Nem aygıtı havadaki nemi kontrol eder ve saçınızın ve saç derinizin kurumaya karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Nem aygıtları alışveriş merkezlerinde satılmaktadır. Nem aygıtı alma imkanınız yoksa bulunduğunuz odaya bir miktar sıcak su yerleştirmeniz de yararlı olabilir. Sıcak suyu kazalara neden olmayacak, güvenli bölgelere yerleştiriniz.

Beslenmenize Dikkat Edin

Yetersiz beslenme kepek sorunu için önemli sebeplerden biridir. Gıda alerjilerinden vitamin yetersizliklerine kadar beslenme kaynaklı birçok sebep kepek sorununa yol açabilir. Bu nedenle kepeği yok etmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme

Beslenme programınıza çinko, omega-3 yağ asitleri ve B6 vitamini içeren besinler eklemek kepek sorununu gidermeye yardımcı olacaktır.

 • Çinko yönünden zengin yiyecekler arasında istiridye, bira mayası, buğday tohumu, kepek, çam fıstığı, pekan cevizi ve kabuklu deniz ürünleri yer almaktadır.
 • B6 yönünden zengin yiyecekler arasında ciğer, mezgit balığı, kırmızı ve yeşil biber, yağlı balıklar, hindi, fındık, patates ve kaju cevizi yer almaktadır.
 • Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin yiyecekler arasında yağlı balıklar, keten tohumu, ceviz, zeytin ve yumurta yer almaktadır.

Bol Su İçin

Beslenmenize dikkat ettiğiniz gibi kepek sorununa da dikkat etmeniz kepek sorunu için önleyici tedbirler arasındadır.

su içmek
su içmek

Vücudunuzdan toksinleri ve diğer zararlı maddeleri atmak için bol bol su için. Su içmek cildinizin de nem kazanmasını sağlar. Nemlenmiş bir saç derisi kepek oluşumuna daha az yatkındır.

 • Uzmanlar günlük 1.5-2 litre su içilmesini önermektedir.
 • Su ile birlikte, su yönünden zengin meyve ve sebzelerle beslenmelisiniz.
 • Alkol, kahve gibi susuzluğa neden olan içeceklerden uzak durun.

Kışın Kepek Sorunu İçin İlave Tedbirler

 • Kış ayları boyunca kepek karşıtı şampuan kullanın.
 • Saçınızı yıkamak için kullandığınız şampuana birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.
 • Saçınızı kurutmak için kullandığınız havlunun temiz olmasına özen gösterin. Havlunuzu düzenli olarak yıkayın ve güneşte kurutun.
 • Kullandığınız yastık kılıfını düzenli olarak yıkayın.
 • Saçınızı ve saç derinizi doğrudan soğuk hava ile temastan koruyun. Bu kepeği önleyecektir.
 • Yatmadan önce saçınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Islak saçla uyumak kepek sorununa yol açabilir.
 • Şampuan, jöle, saç spreyi ve diğer saç bakım ürünlerinin aşırı miktarda kullanımı da saçta zaman içerisinde kalıntı birikimine yol açar. Bu nedenle bu ürünler az miktarda kullanılmalıdır.
 • Kış aylarında saçınızı boyamayın ya da saçı kurutmayan boyaları tercih edin.
 • Saç derinizi kaşımayın. Saç derisini kaşımak tahrişe ve kepeğe yol açar.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Saçı Hızlı Uzatmanın Yolları – Çok Etkili 11 Yöntem

Saçı hızlıca uzatmak için mucizevi bir yöntem olmasa da genel sağlığınız ve genetik faktörler saçın uzama hızı üzerinde...

Kuru saç derisi problemine ne iyi gelir? Kuru Saç Derisine Bitkisel Çözüm

Birçok kişi kuru saç derisi problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak saç derisini nemlendirmek ve kuru saç derisi...

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler ve Yağlar

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin korkulu rüyası. Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesi dış görüntüyle ilgili kaygılar...

Saç Uzatan Yağlar Hangileri? Saç Uzatan Yağ Maskesi Tarifleri

Söz konusu saç uzatma olunca yağ masajı bir gereklilik haline gelmektedir. Bu yazımızda saç uzatan yağlar ve bu...