Kışın Kepek Sorunu: Evde Doğal Çözüm Yolları

0
624
Kışın Kepeğe Ne İyi Gelir?
Kışın Kepeğe Ne İyi Gelir?

Bir çok kişi için kışın gelmesi saçlarda kışın kepek sorunu ile yüzleşmek anlamına gelir.

Saçlarda kışın kepek sorunu can sıkıcı ve rahatsız edici bir sorun olmanın yanı sıra omuzlarınıza dökülen kepekler de görüntü kirliliği yaratır. Kışın kepek sorunu hem kadınları hem erkekleri etkileyebilir.

Kış ayları boyunca soğuk hava saç derisinin doğal nemini kaybetmesine ve daha fazla kurumasına neden olur. Kışın kepek sorunu ve saç derisinde kaşıntı için başlangıç noktası budur.

Kuru ve soğuk kış havasının yanı sıra saçları çok sık şampuanla yıkamak, saçı taramayı ihmal etmek, saç bakım ürünlerinin yan etkileri, vücuttaki hormon değişiklikleri, mantar enfeksiyonları ve cilt alerjileri de kepek sorunu için sebep olabilir.

Kışın Kepek Sorunu: Kepeğe ne iyi gelir?
Kışın Kepek Sorunu: Kepeğe ne iyi gelir?

Kışın kepek sorunu yaygın bir problem olsa da bu kepekten kurtulamayacağınız anlamına gelmez. Kepeği yok etmek için basit ve etkili bir takım yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemler ve ipuçları kepeği önlemek ve mevcut kepeği yok etmek için etkilidir.

1. Saçınızı Düzenli Olarak Yıkayın

Soğuk kış ayları boyunca birçok kişi saçlarını yaza göre daha az sıklıkta yıkar. Saç derisinin ve saçların kirlenmesi kepek sorununu arttırabilir ve saç derisinde kaşıntı yapabilir.

Kışın kepeği önlemek için saçların düzenli olarak yıkanması önerilmektedir. Ancak saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Saçları çok sık yıkamak saç derisinin ve saçların kurumasına, kepek sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Saçlarınızı haftada en fazla 2-3 kere, doğru şampuanı kullanarak yıkayınız. Kuru saç derisi için nemlendirici ve yağlı saç derisini temizleyici özelliği olan şampuanları seçiniz.

Kışın Kepek Sorunu

Parmaklarınızı kullanarak şampuanı tüm saç derinize uygulayın ve durulamadan önce 1 dakika bekleyin. Soğuk su kullanamıyorsanız ılık suyla saçınızı yıkayabilirsiniz. Saçınızı yıkarken çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Saçı çok sıcak suyla yıkamak saç derisindeki ve saçtaki nemi yok ederek daha fazla kurumaya neden olur.

2. Saçınızı Tarayın

Dağınık saçlar kötü görünmenin yanı sıra kepeği de arttırabilir. Saç derisinde kuru döküntülerin oluşmasını engellemek için saçlarınızı taramanız önemlidir.

Ayrıca saçınızı taramak saç derisine kan akışını hızlandırır. Bu da saçların sağlıklı ve kepeksiz olması için önemlidir.

Kışın Kepek Sorunu

Kepeği önlemek için saçlarınızı yukarıdan aşağıya doğru sabit ve sert hareketlerle tarayın. Bu saç derinizdeki yağın saç telleri boyunca dağılmasını sağlar. Ayrıca saçlarınızı taramak saçın parlak ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olur.

Saçlarınızı tararken kullandığınız tarak ve fırçaların temiz olmasına özen gösteriniz. Tarak ve fırçalarınızı kir ve yağ birikintilerinden arındırmak için ılık suyla yıkayınız. Ayrıca tarak ve fırçalarınızı kimseyle paylaşmayınız.

3. Düzenli Olarak Yağlarla Masaj Yapın

Saçınıza ve saç derinize ılık yağlarla masaj yapmak kışın kepek sorunu için en etkili y-çözüm yollarından biridir. Bu hem yağlı hem kuru saçlar için geçerlidir.

Yağlar saç derinizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Ayrıca saç derisinde aşırı yağ üretimini kontrol eder. Çünkü saç derisi kuru iken saç derinizdeki yağ bezeleri daha fazla yağ üretmektedir.

Kışın Kepek Sorunu

Maalesef bu durumda saçlar yağlı görünse de saç derisi kuru kalır. Saçlarınıza düzenli olarak yağlarla masaj yaptığınızda (abartmadan) saç derinizde doğru miktarda yağ olmasına yardımcı olursunuz. Ayrıca yağlar saçınızın sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

 1. Bir miktar ılık zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya badel yağı alın. Bunların içerisine biraz çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz.
 2. Yağı saç köklerinize uygulayın.
 3. Parmak uçlarınızı kullanarak saç derinze 5-10 dakika boyunca masaj yapın.
 4. Yağı saçınızda 1 saat boyunca bekletin.
 5. Hafif bir şampuanla saçınızı yıkayın.
 6. Bunu haftada 2-3 kere uyguladığınızda kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

4. Hint Leylağı Suyu İle Durulayın

Hint leylağının içerisinde bulunan mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler kepek sorununu gidermeye ve önlemeye yardımcı olur. Yalnızca kışın kepek sorunu değil, hint leylağı saç derisinde sivilce, saç derisinde kaşıntı ve saç dökülmesi gibi sorunların da giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca saç derisindeki tıkanmış gözenekleri açar.

Kışın Kepek Sorunu: Kepeğe ne iyi gelir?

 1. Bir avuç dolusu hint leylağını 4-5 bardak suyun içerisinde 5-7 dakika boyunca kaynatın.
 2. Soğumasını bekleyin ve süzün.
 3. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra bu suyu son durulama suyu olarak kullanın.
 4. Bunu haftada 2-3 kere yapın.

5. Elma Sirkesi Tedavisi

Saç derinize düzenli olarak elma sirkesi uygulamak kışın kepek sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Elma sirkesi aynı zamanda doğal bir temizleyicidir. Tıkalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç derisinin pH dengesini sağlar, mantar gelişimini önler ve kepek oluşumuna engel olur.elma sirkesi

 1. 2 yemek kaşığı süzülmemiş elma sirkesi ve suyu karıştırın.
 2. Saç derinize masaj yaparak uygulayın.
 3. 5 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 4. Bu doğal terapiyi haftada 2-3 kere uygulayın.

6. Stres Düzeyinizi Kontrol Edin

Fazla stres kışın kepeğin yaygın sebeplerinden biridir. Stres vücudun kimyasal dengesini bozarak saç derisinde yağ birikimine neden olur. Bu da kışın kepek sorunu için neden teşkil eder.

Ayrıca stres sizi bir takım hastalıklara da yatkın hale getirebilir. Bu nedenle stresi sağlıklı düzeyde tutmak önemlidir.

Kışın Kepek Sorunu: Kepeğe ne iyi gelir?

Stresi yönetmek için her sabah vücudunuzu ve zihninizi dinlendirici meditasyon ve bedensel egzersizler yapabilirsiniz.

Ayrıca stresi kontrol altına almak için yürüyüş ve yoga da etkili olmaktadır.

7. Güneşten Uzak Kalmayın

Biraz güneş ışığı kepeği önlemek için etkili olacaktır. Güneş ışığı D3 Vitamininin üretimini uyarır ve ciltte ve saç derisinde sağlıklı yağ üretimini sağlar.

Kepeği önlemek için her gün belirli bir süre güneşte durun. Bunun için en uygun saat sabah ve öğleden sonradır. Öğlen saatlerinde güneşte beklemekten kaçının.

Kışın Kepek Sorunu: Kepeğe ne iyi gelir?

Yüzünüzü ve kollarınızı güneşten korumak için en az 15 SPF faktörlü bir güneş koruması kullanmayı ihmal etmeyin.

8. Nem Aygıtı Kullanın

elektrikli nem cihazıKuru kış havaları saç derinizi kurutur ve kepek sorununa yol açar. Aslında kış boyunca hem iç hem dış ortamlarda havadaki nem miktarının düşük olması saç derisinin pul pul dökülmesine yol açmaktadır.

Bulunduğunuz havaya nem katmak için ev ve işyerinizde nem aygıtı kullanmalısınız. Nem aygıtı havadaki nemi kontrol eder ve saçınızın ve saç derinizin kurumaya karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Nem aygıtları alışveriş merkezlerinde satılmaktadır. Nem aygıtı alma imkanınız yoksa bulunduğunuz odaya bir miktar sıcak su yerleştirmeniz de yararlı olabilir. Sıcak suyu kazalara neden olmayacak, güvenli bölgelere yerleştiriniz.

9. Beslenmenize Dikkat Edin

sağlıklı beslenme vitaminlerYetersiz beslenme kışın kepek sorunu için önemli sebeplerden biridir. Gıda alerjilerinden vitamin yetersizliklerine kadar beslenme kaynaklı birçok sebep kepek sorununa yol açabilir. Bu nedenle kepeği yok etmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Beslenme programınıza çinko, omega-3 yağ asitleri ve B6 vitamini içeren besinler eklemek kepek sorununu gidermeye yardımcı olacaktır.

 • Çinko yönünden zengin yiyecekler arasında istiridye, bira mayası, buğday tohumu, kepek, çam fıstığı, pekan cevizi ve kabuklu deniz ürünleri yer almaktadır.
 • B6 yönünden zengin yiyecekler arasında ciğer, mezgit balığı, kırmızı ve yeşil biber, yağlı balıklar, hindi, fındık, patates ve kaju cevizi yer almaktadır.
 • Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin yiyecekler arasında yağlı balıklar, keten tohumu, ceviz, zeytin ve yumurta yer almaktadır.

10. Bol Su İçin

su için bol su içmek drink waterBeslenmenize dikkat ettiğiniz gibi kepek sorununa da dikkat etmeniz kepek sorunu için önleyici tedbirler arasındadır.

Vücudunuzdan toksinleri ve diğer zararlı maddeleri atmak için bol bol su için. Su içmek cildinizin de nem kazanmasını sağlar. Nemlenmiş bir saç derisi kepek oluşumuna daha az yatkındır.

 • Uzmanlar günlük 1.5-2 litre su içilmesini önermektedir.
 • Su ile birlikte, su yönünden zengin meyve ve sebzelerle beslenmelisiniz.
 • Alkol, kahve gibi susuzluğa neden olan içeceklerden uzak durun.

Kışın Kepek Sorunu: İlave Tedbirler

 • Kış ayları boyunca kepek karşıtı şampuan kullanın.
 • Saçınızı yıkamak için kullandığınız şampuana birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.
 • Saçınızı kurutmak için kullandığınız havlunun temiz olmasına özen gösterin. Havlunuzu düzenli olarak yıkayın ve güneşte kurutun.
 • Kullandığınız yastık kılıfını düzenli olarak yıkayın.
 • Saçınızı ve saç derinizi doğrudan soğuk hava ile temastan koruyun. Bu kepeği önleyecektir.
 • Yatmadan önce saçınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Islak saçla uyumak kepek sorununa yol açabilir.
 • Şampuan, jöle, saç spreyi ve diğer saç bakım ürünlerinin aşırı miktarda kullanımı da saçta zaman içerisinde kalıntı birikimine yol açar. Bu nedenle bu ürünler az miktarda kullanılmalıdır.
 • Kış aylarında saçınızı boyamayın ya da saçı kurutmayan boyaları tercih edin.
 • Saç derinizi kaşımayın. Saç derisini kaşımak tahrişe ve kepeğe yol açar.
 • Kuru saç derisine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here