Kol ağrısı nasıl geçer? Kol ağrısına ne iyi gelir?

0
45678
kol ağrısı nasıl geçer? kol ağrısına ne iyi gelir?

Kollarımızı günlük hayatımızda nesneleri kaldırma, tutma, kavrama veya fırlatma gibi birçok hareket için kullanırız. Bu nedenle kol ağrısı günlük faaliyetlerimizi ciddi şekilde aksatabilir. Hafif düzeyde kol ağrısı genellikle uyku pozisyonundan, kan dolaşımının zayıf olmasından, yapılan egzersizlerden veya sportif faaliyetlerden ya da belirli bir hareketin sürekli tekrarlanmasından kaynaklanabilir. Peki kol ağrısı nasıl geçer? Bu yazımızda kol ağrısına ne iyi gelir sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız ve kol ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Kol ağrısı neden olur?

Şiddetli kol ağrısı nedenleri arasında ise sinir sıkışması, burkulma, tendonit, rotator kılıf yaralanması, kemik kırılması, romatoid artrit, anjin ve hatta kalp krizi bile yer alabilir.

Kol ağrısının nedenine bağlı olarak ağrı aniden başlayabilir veya hafif başlayıp yavaş yavaş artabilir.

Ağrının yanı sıra kol ağrısı ile birlikte şişme veya kas tutulması kızarıklık, sertleşme ve koltukaltındaki lenf bezlerinin şişmesi semptomları görülür. Bu semptomlar tek bir kolda görülebileceği gibi her iki kolda da görülebilir. Dirsek, bilek ve omuza yayılabilir.

Kol ağrısı nasıl geçer?

Hafif kol ağrısı genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ayrıca kol ağrısına iyi gelen şeyler de bulunmaktadır. Evde uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel yöntemleri kullanarak kol ağrısını geçirebilirsiniz. Ancak kol ağrısı şiddetli ise mutlaka önce doktora başvurmalısınız.

1. İstirahat

Hafif kol ağrısına iyi gelen şeyler arasında ilk sırada istirahat yer almaktadır.

Yeterli dinlenme genellikle hafif kol ağrısı yapan yumuşak doku zedelenmesi durumunu iyileştirmek için temel bileşenlerden biridir. Diğer yandan sürekli kas gerginliği inflamasyon ve ağrıyı arttırarak iyileşmeyi geciktirecektir.

İlk 24-72 saat için ağrıyan kolun dinlendirilmesi, kasların fazla çalışmasının ve sürekli hareket etmesinin önlenmesi yeterli olacaktır. Ayrıca kol ağrınızı arttırabilecek yazı yazmak, bilgisayar kullanmak gibi aktivitelerden birkaç gün uzak durabilirsiniz. Bu istirahat kol ağrısına iyi gelen bir etki oluşturacaktır.

2. Soğuk Kompres

Kol ağrısına iyi gelen şeyler arasında ikinci sırada soğuk kompres bulunmaktadır. Ancak soğuk kompres özellikle kol ağrısı ilk başladığında etkili olmaktadır.

Soğuk kompres kolda ağrıyan bölgenin uyuşmasına yardımcı olacak ve ağrıyı hafifletecektir. Ayrıca inflamasyonu azaltacaktır.

 1. Plastik bir torba içerisine buz parçaları koyun ve torbayı ince bir beze sarın.
 2. Bezi kol ağrısı yaşadığınız bölge üzerinde 10-15 dakika bekletin.
 3. Kol ağrısının geçmesi için bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca bir parça havluyu soğuk suya batırıp suyunu sıkarak kol ağrısı yaşadığınız bölgede bekletebilirsiniz.

Dikkat: Buzu doğrudan teninize değdirmeyiniz.

3.Sıcak Su Torbası

Aynı soğuk kompreste olduğu gibi sıcak su torbası da kol ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır. Ancak sıcak su torbasının kol ağrısında etkili olması için ağrı başladıktan en az 48 saat sonra uygulanması gerekmektedir.

Sıcaklık kol ağrısı yaşanan bölgeye kan akışını arttıracak, böylece sertlik ve ağrı hissini azaltacaktır.

 • Bir adet sıcak su torbasını sıcak su ile doldurun ve kol ağrısı yaşadığınız bölge üzerinde su soğuyana kadar bekletin. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca kol ağrısı yaşadığınız süre boyunca her gün hafif sıcak su ile duş almanız iyi gelecektir.

4. Kolu Sarmak

Kol ağrısı yaşanan bölgeyi bir bandaj ile sarmak şişliği azaltarak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Kolu sarmak ağrıyan bölgeye baskı uygulayacaktır. Ayrıca ağrıyan kolun desteklenmesini sağlayacaktır. Kol ağrısı durumunda kolu sarmak kolun daha rahat hareket ettirilmesine bile yardımcı olabilir.

Eczaneden satın alabileceğiniz elastik bir bandaj ile kol ağrısı yaşanan bölgeyi sarın. Bandajı birkaç gün boyunca, ağrı hafifleyene ve şişlik geçene kadar kullanabilirsiniz.

Dikkat: Kol ağrısı olan bölgeyi çok sıkı sarmayın. Çok sıkı sarmanız kan dolaşımını olumsuz etkileyerek ağrıyı arttırabilir. Eğer kolunuzu sardıktan sonra uyuşma, karıncalanma, ağrıda artış, soğukluk veya şişme hissederseniz bandajı gevşetiniz.

5. Yükseltme

Bazı durumlarda kol ağrısına iyi gelen şeyler arasında yapılabilecek en iyi şey kolu biraz yüksekte tutmaktır. Kolu yükseltmek kol ağrısı yaşanan bölgeye kan akışını hızlandırır ve atık maddelerin bölgeden uzaklaşmasını sağlayarak iyileşmeyi hızlandırır.

Ayrıca kolu yüksekte dinlendirmek ağrılı bölgenin baskı altında olmasını engelleyecek ve daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Otururken veya yatarken kolunuzun altına bir veya iki adet yastık koyun. Gerektiğinde kolunuzu yüksekte tutmak için bir boyun askısı da kullanabilirsiniz.

Dikkat: Kolunuzu çok yüksekte tutmayın. Kolu çok fazla yükseltmek kola kan akışını engelleyebilir.

6. Masaj

Kol ağrısı yaşanan bölgeye masaj yapmak kol ağrısına iyi gelen uygulamalar arasındadır. Masaj kan dolaşımını hızlandırır. Bu da doku hasarının daha hızlı giderilmesini sağlayacaktır.

Kol ağrısı yaşadığınız bölgeye nazikçe masaj yaparak bölgedeki baskı ve gerilimi azaltabilirsiniz.

 1. Bir miktar susam yağı, hardal yağı, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını mikrodalga fırında ısıtın.
 2. Isıttığınız yağı kullanarak kol ağrısı yaşadığınız bölgeye nazikçe masaj yapın.
 3. Kan akışını hızlandırmak ve ağrıyı azaltmak için hafif askı uygulayarak masaja devam edin.
 4. Birkaç gün boyunca bu masajı günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Aynı zamanda masaj uygulaması için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Dikkat: Masaj yaparken canınız acırsa uygulamayı kesiniz.

7. Zencefil

zencefil çayı ginger teaZencefil anti-inflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde kol ağrısı hissini azaltmakta oldukça etkilidir.

Zencefil kol ağrısı ve omuz ağrısı dahil birçok ağrı türünde inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmakta, kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

2010 yılında Journal of Pain dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre her gün zencefil çayı tüketmek egzersize bağlı kas yaralanmalarında gerçekleşen ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 • Günlük 3 bardağa kadar zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı kıyılmış zencefili 2 bardak su ile kaynatın. Üzerini kapatın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Süzün ve sıcakken için. Tatlandırmak için içine bal ekleyebilirsiniz.
 • Harici kullanım için 3 yemek kaşığı taze öğütülmüş zencefili bir tülbent içerisine sarın ve 30 saniye boyunca sıcak suya daldırın. Soğumasını bekleyin ve kol ağrısı hissedilen bölge üzerinde 15 dakika bekletin. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

zencefil çayı ginger tea

8. Zerdeçal

zerdeçal süt turmeric milkZerdeçal kol ağrısına iyi gelen bitkiler arasında bir diğeridir. Kurkumin olarak bilinen etken maddesiyle zerdeçal şişlik ve ağrıyı azaltmak için etkili olan antioksidan ve anti-inflamatuvar maddelere sahiptir.

2011 yılında Journal of Biological Chemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmada zerdeçaldaki kurkumin maddesinin tendon hastalıklarında inflamasyonu arttıran biyolojik mekanizmaları bastırmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

 • Harici kullanım için 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Macun kıvamında elde ettiğiniz karışımı ağrılı bölgeye yerleştirin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Dahili kullanım için 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 bardak kaynamış süt içerisine karıştırın. Bal ile tatlandırın ve günde 2 kere için.

9. Elma Sirkesi

elma sirkesi suElma sirkesi kol ağrısına iyi gelen bitkisel ve doğal çözümlerden biridir. Elma sirkesi şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuvar ve alkali özelliklere sahiptir. Ayrıca kas ağrılarını ve diğer kas sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olan güçlü mineral özellikler sunmaktadır.

 • Bir kovanın içerisine ağzına kadar su doldurun ve içine 2 bardak doğal, organik elma sirkesi ekleyin. Kolunuzu kovaya batırın ve 20-30 dakika bekleyin. Bu işlemi birkaç gün boyunca tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca her gün bir bardak ılık su içerisine 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyerek 1 hafta boyunca içerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

10. Kırmızı Pul Biber

Kırmızı pul biber kol ağrısı dahil olmak üzere birçok ağrıya iyi gelen bitkisel ve doğal bir çözümdür.

Kırmızı pul biber içerisindeki kapsaisin etken maddesinin analjezik ve anti-inflamatuvar özellikleri ağrıyı, şişliği ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

 • Yarım çay kaşığı kırmızı pul biber ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Kol ağrısı hissettiğiniz bölgeye masaj bir süre masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekleterek durulayın. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak kol ağrısı yaşanan bölgeye kapsaisin içeren reçetesiz kremlerden sürebilirsiniz.

Dikkat: Kırmızı bul biberi çatlak veya tahriş olmuş deri üzerine kesinlikle sürmeyiniz.

Kol ağrısı nasıl geçer? Kol ağrısı nasıl engellenir?

 • İnflamasyona bağlı kol ağrısı için ağrıyı azaltmaya yardımcı olan kortikosteroit gibi anti-inflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.
 • Beslenme düzeninde kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller yeterli miktarda alınmalıdır.
 • Hafif düzeyde ağrı ve şişlik için aspirin, ibuprofen, naproxen ve asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Kol ağrısı nedeniyle kol hareketleriniz kısıtlanıyorsa fizik tedavi birimine başvurunuz.
 • Özellikle egzersiz yapan kişiler egzersizden önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalıdır. Isınmadan egzersiz yapmak yaralanma ihtimalini arttırır.
 • Yaralanmayı engellemek için yaptığınız egzersizleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olunuz.
 • Spor yaparken koruyucu ekipman kullanınız.
 • Ağır nesneler kaldırırken dikkat ediniz.
 • Egzersiz veya spor yaparken kullandığınız ekipmanın sizin için uygun olduğundan emin olunuz.
 • Kasların güçlü olması için protein yönünden zengin besleniniz.
 • Kol ağrısına bağlı olarak kol, el ve parmaklarda şişme görülebilir. Bu durumda önceden yüzük, bileklik, kol saati ve diğer takıları çıkarmayı unutmayınız.
 • Ağrı yaşanan günlerde bolca su içiniz. Vücudun susuz kalması kas tutulmalarına yol açabilir.
 • Herhangi bir ağrı yaşadığınız müddetçe kafein ve alkolden uzak durunuz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here