Kollarda Sivilce Sorunu: Koldaki Pütürler İçin Doğal Bitkisel Çözümler

0
74957
Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Kollarınızda can sıkıcı sivilceler mi var? Yalnız değilsiniz. Keratosis pilaris olarak bilinen bu yaygın cilt sorunu birçok kişi tarafından yaşanmaktadır. Bu yazımızda kollarda sivilce sorunu için uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Kollarda Sivilce Neden Olur?

Bu sivilceler kolların yanı sıra kalçalarda, yanaklarda veya basenlerde de bulunabilmektedir. Sağlık açısından tehlikeli değildir. Kollardaki sivilcelerin nedeni cilt gözeneklerinde bir tür protein olan keratin birikiminin oluşması sonucu kıl köklerinin tıkanmasıdır. Bu da kılların çıkması gereken yerlerde küçük sivilce benzeri şişliklerin oluşmasına yol açar.

Keratin birikiminin sebebi tam olarak bilinmese de uzmanlar atopik dermatit ve genetik hastalıklar gibi başka faktörlerin buna yol açabileceğini belirtmektedir.

Keratosis pilaris çocuklarda ve ergenlerde yaygın olmakla birlikte yetişkinlerde de görülebilir. Kuru cildi olanlar, egzama, bahar alerjisi ve melanoma görülen kişilerde kollarda sivilce sorunu daha yaygın görülmektedir. Ayrıca kollardaki pütürler kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır. Obezlerde de yaygın olarak görülmektedir.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Kolda çıkan sivilceler açık pembe veya kırmızı olabilir. Bunların etrafında kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve pul pul dökünme yaşanabilir. Özellikle cildin kuruma eğiliminde olduğu kış aylarında ve hamile kadınlarda bu belirtiler daha da kötüleşebilmektedir.

Kollarda sivilce sorunu keratosis pilaris olarak bilinen keratin birikmesi dışında başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Alerjiler, egzama, böcek ısırıkları, keloit, benler, sedef, et beni, siğil, kuş palazı gibi durumlar da kollarda pütürler çıkmasına yol açabilir.

Kollarda sivilce sorunu ister keratosis pilaristen isterse de başka bir sebepten kaynaklansın evde uygulayabileceğiniz basit, doğal ve bitkisel yöntemlerle kollardaki sivilceleri yok etmek için bir adım atabilirsiniz.

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi kollardaki sivilcelerden kurtulmak için iyi bir doğal çözümdür. Hafif asidik yapısı cildin doğal pH dengesini korumaya yardımcı olur. Elma sirkesi kollarda sivilce sorunu ile birlikte diğer çok çeşitli cilt sorunlarını ve problemlerini tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Elma sirkesi cilt gözeneklerinde biriken keratin tıkanıklığını açmaya yardımcı olur.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

 • Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Kollarınıza sürün. 10 dakika bekleyin ve yıkayın. Her gün birkaç kere uygulayın.
 • Ayrıca 1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyerek günde 2 kere içebilirsiniz.

2. Hindistan cevizi

Hindistan cevizi cilde kolaylıkla nüfuz eden ve cildi derinden besleyen faydalı yağ asitlerini ihtiva eden mükemmel bir doğal nemlendiricidir.

Hindistan cevizini kollarda sivilce sorununu daha da kötüleştiren kuru cilt ile mücadele etmek için de kullanabilirsiniz.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Hindistan cevizinin anti-inflamatuvar ve antimikrobiyal özelliklerinden faydalanmak için:

 • Kollarda sivilce sorunu görülen bölgeye günde 2 kere organik Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.
 • Alternatif olarak her gün 1 çay kaşığı organik Hindistan cevizi yağı tüketebilirsiniz. Kademeli olarak günlük miktarı zaman içerisinde arttırabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Aloe vera yatıştırıcı ve nemlendirici özellikleriyle bilinmektedir. Keratin birikmesini kötüleştiren kuru ciltler ile mücadele etmek için aloe vera doğal bitkisel bir çözümdür.

Aloe vera nemlendirici özellikleri sayesinde cildin nemini geri kazanmasına yardımcı olur.

Aloe Vera

 1. Bir parça aloe vera yaprağının içerisindeki jeli çıkarın.
 2. Kollarda sivilce sorunu görülen bölgeye doğrudan uygulayın
 3. Jelin cilde nüfuz etmesi için birkaç dakika bekleyin.
 4. 30 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 5. Bu işlemi günde 1 veya 2 kere tekrarlayın.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Mümkünse aloe vera jeli içeren kozmetik ve hazır ürünler kullanmaktansa doğrudan saksıdan aldığınız aloe vera jelini kullanın. Aloe vera bitkisini evde kendiniz kolayca yetiştirebilirsiniz.

4. Zeytinyağı

Cildin nemini korumak kollarda sivilce sorunu ile başa çıkmanın en iyi yollarından biridir. Doğal bir nemlendirici arıyorsanız zeytinyağı oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Zeytinyağı cilt kuruluğunu önleyen ve iyileşme sürecini hızlandıran E vitamini içermektedir.

zeytinyağı olive oil

 • Ilık zeytinyağı ile kollarınızı ovalayın. Dairesel hareketlerle masaj yapın ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra duş alarak zeytinyağını temizleyin ve duştan sonra hafif bir nemlendirici uygulayın.
 • Haftalık uygulama için yemek kaşığı esmer şekerin içine bir miktar zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı cildinize sürün ve ovalayarak gözeneklerin açılmasını sağlayın. Yıkadıktan sonra nemlendirici sürün. Bu işlemi haftada 1 kez uygulayın.

5. Yoğurt

yoğurt yogurtKollardaki sivilceleri yok etmek için bir diğer doğal çözüm yöntemi yoğurttur. Yoğurdun cildi nemlendiren özellikleri cildin kurumasını engeller.

Yoğurdun içerisindeki laktik asit kıl köklerindeki fazla keratinin atılmasına yardımcı olur.

 • Bir miktar yoğurt kullanarak kollarda sivilce olan bölgelere masaj yapın. 10 dakika bekleyin ve duş alın. Bu işlemi günde 1 kere yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak yarım bardak yoğurdun içerisine 1 yemek kaşığı bal ve biraz badem yağı ekleyin. Bu karışımı cildinize sürün ve 10 dakika bekleyin. Soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

6. Balık Yağı

Balık yağı takviyeleri kollarda sivilce sorunu için etkili takviyelerdir. Balık yağı cildin nemini korumasını sağlayan ve kurulukla mücadele eden Omega-3 yağ asitlerini içermektedir.

Balık yağı takviyesi

Cildin nemini korumasını sağlamak keratin birikmesini gidermeye ve önlemeye yardımcı olur.

balık tüketimi

 • Her gün 1 ila 3 gram balık yağı takviyesi alın. Herhangi bir takviye ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Takviye ürünler haricinde somon, palamut, alabalık, sardalya ve ton balığı da temel yağ asitleri yönünden zengin besinlerdir. Omega-3 yağ asitleri chia tohumu, keten tohumu, çörek otu gibi bitkilerde ve bunların yağlarında bulunur.

7. Kollarda Pütürler İçin A Vitamini

Bazı durumlarda A vitamini eksikliği kollarda sivilce sorunu yapabilir. A vitamini hücre yenilenmesine yardımcı olan retinol içerir ve kıl köklerinin tıkanmasına engel olur.

Ayrıca A vitamini genel cilt sağlığı için de son derece yararlıdır.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

 • Bir adet A vitamini kapsülünü açın, içerisindeki sıvıyı çıkarın ve doğrudan cildinize uygulayın. Birkaç dakika boyunca masaj yapın. Daha sonra 15-20 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Bu işlemi günde 2 kere yapabilirsiniz.
 • Tavuk ciğeri, tereyağı, yumurta ve tam yağlı süt gibi A vitamini yönünden zengin yiyecekler ile beslenin. Doktorunuza danıştıktan sonra A vitamini takviyesi alabilirsiniz.

8. Güneşe Çıkmak

Her gün bir süre güneşe çıkmak cildiniz için yararlı olacaktır. Güneş ışığı ciltten fazla keratinin atılmasını sağlayan ve keratosis pilaris riskini azaltan D vitamini sentezine yardımcı olur.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Sabahları güneş ışığında bir süre vakit geçirerek D vitamini düzeyini arttırabilirsiniz. Ancak öğlen saatlerinde güneşten uzak durulmalı ve güneş koruması kullanmadan güneşe çıkılmamalıdır.

Güneş ışığı dışında D vitaminini D vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketerek veya D vitamini takviyesi kullanarak da alabilirsiniz.

9. Nem Cihazı

Bulunulan ortamda nem düşük olduğunda bir nemlendirici cihaz kullanmak keratosis pilarisin daha da kötüleşmesine engel olur. Özellikle kış aylarında bu husus önem arz etmektedir.

Cildinizin kurumasını engellemek için evinizde ve işyerinizde ortam nemini yüzde 45-55 arasında tutacak bir nem cihazı kullanmanız yararlı olacaktır.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Nem cihazınız yoksa bulunduğunuz ortada bir tencere kaynar su bulundurarak havanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu iki seçenekten hangisini tercih ederseniz edin, suyun düzenli olarak temizlenmesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bakteri ve mantar olasılığı artacaktır.

10. Kısa ve Ilık Duş

Kollarda sivilce sorunu ve vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilceler için çok uzun süre duşta kalmaktan kaçınınız. Sıcak suyla uzun süre duş almak ciltteki doğal yağları yok eder. Cildin kurumasına yol açar. Böylece kollardaki sivilce problemini arttırır.

Kollarda sivilce sorunu, koldaki pütürler ve kabarcıklar için bitkisel çözüm

Kısa süreli ılık duş seansları ile cildinizdeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Duş alırken bir lif yardımıyla cildinizi ve kollarınızı ovalayın. Böylece cilt ölü deriyi de atacaktır.

Duş aldıktan sonra cildinizin kuruyan bölgelerine derhal nemlendirici sürün.

Kollarda Sivilce Sorunu Hakkında İlave İpuçları

 • Cildinizi çok sert liflerle ovalamaktan kaçının. Bu kızarıklığı ve tahrişi arttıracaktır.
 • Kollarınızdaki sivilceleri sıkmayın. Bu durum sivilcelerin yaraya dönüşmesine yol açar.
 • Kaliteli ve derinden nemlendiren bir nemlendirici ürün kullanın.
 • Aşırı dar giyisilerden kaçının.
 • Magnezyum ve çinko yönünden zengin yiyeceklerle beslenerek cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.
 • Cildin nemini koruması için her gün yeterli miktarda su için.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here