Kolon Temizliği ve Bağırsak Temizleme: Bağırsakları Temizleyen Yiyecekler Bitkiler

1
1903
kolon temizliği bağırsak temizleme

Kolon temizliği bağırsaktaki atık maddeleri ve toksinleri uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlere verilen genel bir isimdir. Bağırsak temizleme dendiğinde akla yüksek lifli yiyecekler, probiyotikler ve sindirimi kolaylaştıran yiyecekler gelmektedir. Bununla birlikte su, sağlıklı smoothie içecekler ve bazı bitki çayları da bağırsakları temizleyen yöntemler arasında sayılabilir. Bu yazımızda bağırsakları temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemler ve bağırsak temizleyici yiyecekler ve bitkiler hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz.

Evde Bağırsak Temizleme ve Kolon temizliği neden yapılır?

Dışkının bağırsaklardan düzenli bir şekilde atılması vücut için önemli bir olaydır. Düşük lifli ve yüksek yağlı yiyeceklerle beslenmek uzun vadede kolon kanseri riskini de arttırmaktadır. Araştırmacılar yetersiz beslenme ve bağırsaktaki mikropların değişmesiyle kanser riskinin arttığını belirtmektedir.

Örneğin lif bağırsak temizleme için önemli kaynaklardan biridir. Tam tahıllı yiyecekler, meyveler, sebzeler ve kuruyemişler yüksek lif içeriği ile belirli hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olur. ayrıca lif yüksek besin değerine sahiptir ve sindirimi kolaylaştırır.

Uzmanlara göre tıbbi yöntemlere başvurmadan önce kolon temizliği için birçok yöntem bulunmaktadır. Çoğunlukla bağırsak temizleme süreci dengeli ve yüksek lifli beslenme ile ilgili bir süreçtir.

probiyotik bağırsaklardaki faydalı bakteriler

Gastroentoroloji Dergisi’nde 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada sağlıklı bağırsak florasının insan sağlığı için temel öneme sahip olduğu belirtilmiştir. Meyve, sebze ve lif yönünden zengin beslenme bağırsak mikrobiyotasını geliştirmek ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemek için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

Ayrıca prebiyotik içeren yiyecekler ve probiyotikler de bağırsak sağlığını koruyarak toksinlerin doğal yollarla atılmasını sağlar. Sağlıklı bağırsak florası kolon temizliği sağlar ve zararlı organizmaların bağırsaktan atılmasına yardımcı olur.

2018 yılında yayınlanan bir araştırma bağırsak sağlığı için beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulamıştır. Karbonhidrat, protein ve yağ yönünden dengeli beslenme bağışıklık sistemini ve bağırsak sağlığını korumaktadır.

Bağırsakları Temizleyen İçecekler ve Bağırsak Temizleme Kürü

Kolon temizliği sağlamak ve bağırsak sağlığını geliştirmek için meyve ve sebze suları çok önemlidir. Bu besinler içerdikleri antioksidanlar sayesinde bağırsak temizleme işlemini etkin bir şekilde gerçekleştirirler. Yapılan araştırmalara göre polifenol yönünde zengin yiyecekler bağırsaktaki iyi bakterileri güçlendirerek toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.

Diğer yandan meyveler suyu sıkıldığında lif içeriğini kaybeder. Bu nedenle meyve suları çok yüksek miktarda içilmemeli, bunun yerine meyvelerin taze bir şekilde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Bağırsakları temizlemek için kullanabileceğiniz meyveler ve diğer içecekler şunlardır:

1 Elma

elma apple

Yapılan araştırmalara göre günde 1-2 elma tüketmek kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır. Bilim insanlarına göre elmanın kabuğunda içine göre daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanlar bağırsaklardaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

2 Kızılcık Suyu

kızılcık suyu cranberries juice

Yapılan bazı araştırmalara göre kızılcık suyu sindirim sisteminde iltihap giderici etki yapmaktadır. Kızılcık içeren içecekler hazırlayarak bağırsak mikrofloranızı iyileştirebilir ve kalın bağırsakta iyi bakterilerin sayısını arttırabilirsiniz.

3 Turpgiller İle Sebze Suları

karnıbahar turp

Brokoli, lahana, karnabahar, turp gibi turgiller ailesine özgü sebzelerle içecek hazırlayarak kolon temizliği için bunları tüketebilirsiniz.

4 Kefirin Bağırsaklara Faydaları

kefirYukarıda sayılan meyve ve sebzeleri kefir ile birleştirerek tüketebilirsiniz. Bu içecek bağırsak temizleme özelliğine sahiptir.

Çeşitli araştırmalarda kefirin sindirim sağlığını koruduğu gösterilmiştir. Örneğin bir araştırmada kefirin kalın bağırsaktaki toksinleri öldürdüğü ve zararlı mikropları yok ettiği belirtilmiştir.

Ayrıca kefir sindirim sisteminde daha kolay ilerleyen laktozsuz bir süt içeceğidir. Bu da yiyeceklerin bağırsakta kalma süresini kısaltır.

Lifli Yiyeceklerle Bağırsak Temizleme

sağlıklı beslenmeLifli yiyecekler kolon temizliği sağlayarak dışkının vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olur. Harvard Kamu Sağlığı Okulu’na göre insanların büyük çoğunluğu günlük önerilen 20-30 gram lif tüketimini sağlayamamaktadır. Lif kabızlığı önlemenin ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmenin en iyi yollarından biridir.

Nutrients dergisine göre lif bağırsak mikroflorasını iyileştiren iyi bir prebiyotik kaynağıdır. Lifli yiyecekleri daha fazla tüketmek bağırsakta faydalı bakterilerin sayısını arttırır.

İşte kolon temizliği için faydalanabileceğiniz yüksek lifli yiyecekler:

1 Çiya Tohumu

çiya tohumu chia seeds

1 yemek kaşığı çiya tohumu yaklaşık 5 gram lif içerir ve günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılar. Çiya bağırsakları temizlemek için önemli bir bileşen olan Omega-3 yönünden de zengindir.

2 Kabak Çekirdeği İle Bağırsak Temizleme

kabak çekirdeği pumpkin seedsBağırsakları temizlemek için bir diğer doğal yöntem kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeğini salatalarınıza ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

30 gramlık 1 porsiyon kabak çekirdeği yaklaşık 5 gram lif içerir ve zengin bir Omega-3 kaynağıdır.

Günlük beslenmenize bir porsiyon kabak çekirdeği ekleyerek sindirim sistemindeki zararlı bağırsak parazitlerinden de kurtulabilirsiniz.

3 Kolon Temizliği İçin Brokoli

brokoli broccoliBağırsaktaki toksinlerden kurtulmak ve bağırsakta dışkı birikmesini önlemek için düzenli olarak brokoli tüketebilirsiniz.

90 gramlık 1 porsiyon brokoli içerisinde yaklaşık 2.5 gram lif bulunur ve günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %10’unu karşılar.

İçindeki sülforafan adı bileşen sayesinde brokoli bağırsaktaki mikroflora dengesini kurmaya destek olur. ayrıca brokoli kalp ve göz sağlığı için de çok faydalıdır.

4 Bağırsakları Temizleyen Lahana

lahana-suyu-2.jpgLahana turpgiller familyasına ait güçlü bir bağırsak temizleyici besindir. Yüksek lif içeriğinin yanı sıra prebiyotik içeriğiyle bağırsaktaki faydalı bakterileri güçlendirir. Bağırsaklarda toksinlerin birikmesini önler ve kolon temizliği sonrasında dışkının daha kolay atılmasını sağlar.

Kolon Temizliği İçin Probiyotik Yiyecekler

Probiyotik içeren yiyecekler tüketmek bağırsakları temizlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Probiyotik yiyecekler hakkında yapılan araştırmalarda bu yiyeceklerin bağışıklık sistemini uyardığı ve bağırsakları güçlendirdiği gösterilmiştir. Probiyotik yiyecekler bağırsakları mikrobiyel enfeksiyonlara karşı da korur. Kolon temizliği için kullanabileceğiniz bağırsak temizleyici probiyotik yiyecekler şunlardır:

1 Sauerkraut

sauerkrautToksinleri vücuttan daha hızlı bir şekilde atmak için probiyotiklerle dolu sauerkraut adlı turşuyu tüketebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre günlük 10 gram sauerkraut tüketen kişilerde bağırsak sağlığı daha güçlüdür. Düzenli olarak sauerkraut tüketmek kabızlığı önlemek ve sindirimi kolaylaştırmak için etkilidir. Sauerkraut evde yapılabilen bir turşu türüdür.

2 Bağırsakları Temizleyen Probiyotik Yoğurt

yoğurt yogurtKolon temizliği için bir  diğer yöntem ev yapımı probiyotik yoğurt tüketmektir. Yoğurt zengin bir sağlıklı bakteri ve probiyotik kaynağıdır. 2017 yılında yayınlanan bir araştırmada probiyotik yoğurdu meyvelerle birlikte tüketen kişilerde bağırsaklarda daha fazla probiyotik, prebiyotik, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Ev yapımı yoğurt hazır yoğurtlara göre daha fazla probiyotik içermektedir.

Bağırsakları Temizleyen Bitkiler ve Bitki Çayları

Kolon temizliği amacıyla bağırsaklardan toksinleri atmak için düzenli olarak zencefil, zerdeçal ve yeşil çay tüketmelisiniz.

Bazı bitki çayları bağırsaklarda laksatif etki yaparken, bazıları mikropları öldürmekte, bazıları ise sindirimi kolaylaştırmaktadır.

1 Bağırsak Temizleyici Zencefil Çayı

zencefil çayı ginger tea

Yapılan araştırmalar zencefilin enflamasyonu azaltan antimikrobiyel bileşenlere sahip olduğunu göstermiştir. Zencefil çayı içerisindeki en güçlü bileşen olan [6]-gingerol sindirim sistemine yerleşir ve bağırsak sağlığını korur. Ayrıca zencefil çayının kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı da gösterilmiştir.

2 Kolon Temizliği İçin Zerdeçal

zerdeçal turmeric

AAPS Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçal bağırsak enflamasyonunu engelleyen anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Ayrıca zerdeçal güçlü bir antioksidan olup, toksinleri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca zerdeçalın kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

3 Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay da yüksek antioksidan içeriği sayesinde kolon temizliği sürecini destekler. Yeşil çayın tıbbi özellikleri üzerine yapılan araştırmalarda bağırsak sağlığını koruduğu gösterilmiştir. Yeşil çayda bulunan kateşin adlı bileşen antienflamatuvar ve kanser önleyici özelliklere sahiptir. Düzenli olarak yeşil çay tüketmek kalın bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur.

kalp

Siz de doğal yollarla kolon temizliği konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar

Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here