Köpüklü İdrar Neden Olur? İdrarda Köpük Nedenleri

0
70321
Köpüklü İdrar Neden Olur?

Ara sıra karşılaştığınız köpüklü idrar genellikle endişe verici bir durum değildir. İdrarın köpüklü görünmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Örneğin mesanenin idrarla dolu olması ve normalden hızlı bir şekilde çıkması idrarda köpük yapabilir. İdrar yaptıktan sonra tuvalette görülen köpük de idrarın tuvaletteki temizlik malzemeleriyle etkileşime görmesinden kaynaklanabilir. Bunlar endişe verici değildir.

Bazı durumlarda ise köpüklü idrar sürekli olarak görülür. Bu böbrek sağlığı ile ilgili bir soruna işaret edebilir. Köpüklü idrar, idrarda çok fazla protein bulunmasından kaynaklanabilir. Bazı durumlarda ise yetersiz su içilmesi, aşırı stres, diyabet hastalığı veya kardiyovasküler hastalıklar köpüklü idrar nedeni olabilmektedir.

Bu yazıda köpüklü idrar nedenlerine ve bu konuda neler yapabileceğinize yakından bakacağız.

Yaygın Görülen Köpüklü İdrar Nedenleri

Öncelikle köpüklü idrar nedenlerinden ciddi bir hastalık belirtisi olmayanlara bakalım. Bu durumlarda köpüklü idrar zaman zaman görülür ve kendiliğinden gerçekleşir.

Hızlı İdrar Yapma

Tuvalette görülen köpüklü idrar çoğunlukla idrarın normalden hızlı bir şekilde çıkışına bağlı olmaktadır. İdrarın normalden hızlı çıkışı idrarın görünümünü etkileyebilir ve suyun içerisinde köpüklü görünmesine neden olabilir. Mesanenin dolu olması ve idrarın uzun süre tutulması idrarın hızlı çıkışına neden olmaktadır.

Kimyasal Reaksiyon

İdrar yapıldıktan sonra tuvalette görülen köpüklü idrar, idrarın tuvalette kalan kimyasal temizleyiciler ile etkileşime girmesinden kaynaklanabilir.

İdrarda tuz, üre, nitrojen ve hidrojen gibi birtakım maddeler bulunur. Kişinin beslenme biçimine bağlı olarak bu kimyasalların idrardaki miktarı değişebilir.

Tuvalet temizliğinde kullanılan kimyasallar tuvalette artık bırakmaktadır. Bu artıklar idrar ile reaksiyona girdiğinde köpüklü idrar görünümüne yol açabilir.

Az Su İçmek ve Köpüklü İdrar

dehidrasyonAz su içmek, idrarınızdaki kimyasal maddelerin konsantrasyonunu arttırdığından köpüklü idrar görünümüne neden olabilir.

Az su içmek köpüklü idrar sebeplerinden biridir. Ayrıca az su içmek köpüklü idrar haricinde vücunuzda başka birçok probleme de yol açar. Vücudunuz toksinlerden kurtulmak ve tüm organlarınızın doğru çalışması için sıvıya ihtiyaç duyar. Esasında idrarın rengi sağlığınız ile ilgili birçok ipucu vermektedir. Sağlıklı kişilerde idrar oldukça açık renklidir ve amonyak kokusu yoğun değildir. İdrarın koyu sarı olması az su içtiğinizin işaretidir. Bu durumda daha fazla su tüketmelisiniz.

Gün içerisinde yeterince su içtiğinizde köpüklü idrar son bulacak ve idrar açık bir renkte olacaktır.

Stres ve Köpüklü İdrar

Köpüklü idrar görüntüsü psikolojik veya duygusal stresten kaynaklanabilmektedir.

Stres hormon dengesini bozar ve idrardaki protein miktarını değiştirir. Örneğin yapılan bir araştırmada uzun süreli ruhsal stres ve anksiyetenin idrarda protein albümin miktarını arttırdığı belirlenmiştir. Anksiyete, depresyon ve psikolojik stres gibi durumlar böbrek fonksiyonunu etkileyerek idrarda protein miktarını arttırır. Bu da köpüklü idrar görünümüne neden olmaktadır.

Stresin kalp krizi riskini arttırdığı, sindirim sorunlarına yol açtığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı da bilinmektedir.

Hamilelikte Köpüklü İdrar

hamilelik gebelik pregnancyHamilelikte köpüklü idrar sıklıkla görülebilir. Elbette idrar kesesinin dolu olması, stres ve az su içmek de hamileyken köpüklü idrar görünümüne yol açabilmektedir.

Yapılan bir başka araştırmaya göre hamilelikte köpüklü idrar preeklampsi belirtisi de olabilir. Preeklampsi idrarda protein miktarını arttırır ve yüksek tansiyona neden olur. Ayrıca preeklampsi yüz ve ellerde şişliklere de neden olabilir.

Preeklampsi genellikle hamilelik sürecindeki düzenli kontrollerde anlaşılmaktadır. Bunun dışında hamilelikte ani baş ağrısı, karın ağrısı ve nefes darlığı yaşamanız durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Köpüklü İdrara Neden Olan Diğer Sağlık Sorunları

Bazı durumlarda ise köpüklü idrar çok daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu durumda yapılacak bir idrar tahlili ile köpüklü idrara neden olan faktör belirlenebilir. Köpüklü idrar görünümüne yol açan ciddi sağlık sorunları şunlardır:

Protein Fazlalığı

İdrarda çok fazla protein bulunması köpüklü idrar görünümüne yol açabilir.

Genellikle idrarda protein bulunmaz veya çok az sayıda protein bulunur. Ancak böbrekleriniz doğru bir şekilde çalışmıyorsa proteinüri (proteinli idrar) denilen duruma neden olabilir.

Köpüklü idrar, idrarda çok fazla protein bulunmasından kaynaklanabilir. İdrarda protein fazlalığı durumunda köpüklü idrar ile birlikte el ve ayaklarda şişme de görülür.

Köpüklü idrar böbrek hastalığının belirtilerinden yalnızca biridir. Böbrek problemleri kaburga kemiklerinin altında ağrı, ağızda metal tadı ve vücutta kronik kaşıntıya neden olabilir. Böbrek sağlığını korumak için yeteri kadar su içmek, düzenli egzersiz yapmak, yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaçınmak ve yeteri kadar uyumak gerekmektedir.

Diyabet

Diyabet böbreğin çalışmasını etkileyerek köpüklü idrar görünümüne neden olabilir. Kanda glukoz düzeyinin yüksek olması zamanla böbreklere zarar verir. Böbreklere verilen bu zarar proteinin idrara sızmasına neden olarak köpüklü idrar görünümüne yol açar. Diyabetten kaynaklanan böbrek hasarı yaralara yol açabilir ve diyabetik böbrek hastalığının başlangıcı olabilir.

Diyabet hastasıysanız, sağlığınız üzerinde olumsuz etkisi olabilecek diğer risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, fazla kilo ve kandaki şeker düzeyinin kontrol edilememesi yer almaktadır.

Diyabetin erken belirtilerinin farkında olmak oldukça önemlidir. Fiziksel olarak hareketli olmak, sağlıklı bir kiloda olmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek diyabet riskini büyük oranda azaltacaktır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonuİdrar yaparken yanma hissediyorsanız ve köpüklü idrar fark ettiyseniz bu idrar yolları enfeksiyonu belirtisi olabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu, idrar yoluna bakteri bulaşmasıdır ve boşaltım sisteminde enfeksiyona neden olur. İdrar yolları enfeksiyonu idrar renginin koyulaşmasına ve ağır bir koku kazanmasına yol açar.

İdrar yolları enfeksiyonu genellikle idrarda protein miktarının artmasına yol açarak diğer idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ile birlikte köpüklü idrara neden olur. Yapılan araştırmalar proteinürinin çoğunlukla idrar yolları enfeksiyonu ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

İdrar yolları enfeksiyonu için mümkün olduğunca erken bir şekilde tedaviye başlanmalıdır. Bazı durumlarda doktor idrarda nitrit miktarını görmek için idrar tahlili isteyebilir.

İdrar yolları enfeksiyonu geçiren kişiler bakteriyi vücuttan hızlı bir şekilde atmak için bol su içmelidir. İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri iki günden fazla sürerse doktora gidilmelidir.

Detaylı bilgi için İdrar Yolu Enfeksiyonu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kardiyovasküler Hastalık

Yeterli su içtiğiniz halde köpüklü idrar fark ettiyseniz, bu kardiyovasküler hastalığın işareti olabilir.

İdrarında yüksek oranda protein bulunan kişilerde felç, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve kalp krizi riski artmaktadır. Araştırmalara göre yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalarında proteinüri görülmesi halinde kalp hastalığı riski 4 kat artmaktadır.

Kalp ve kardiyovasküler sistem sağlığını iyileştirmek için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin kalp krizi riskini azaltmak için düzenli egzersiz yapabilir, vücut ağırlığınızı düşürebilir, sigarayı bırakabilir ve alkol tüketimini azaltabilirsiniz.

Köpüklü İdrar Tehlikeli mi?

Ara sıra görülen köpüklü idrar genellikle endişe verici bir durum değildir ve ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmaz. Köpüklü idrarı sıklıkla görüyorsanız ve idrarınız koyu renkte ise sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Ancak uzmanlar devamlı bir şekilde görülen köpüklü idrar durumunda doktora gidilmesini önermektedir. Basit bir idrar tahlili ile idrardaki protein ve diğer maddelerin miktarı tespit edilebilmektedir. Bu köpüklü idrar görünümüne neden olan faktörlerin ve en uygun tedavinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Kaynaklar:

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here