Kromolin Sodyum Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
1046
Kromolin Sodyum Nedir?
Kromolin Sodyum Nedir?

Kromolin sodyum hakkında bilgi vermeden önce bağışıklık sisteminde kullanım amacı hakında bilgi vermek gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin aslında zararsız olan bir maddeyi yanlışlıkla zararlı olarak tanımlaması ve ona karşı savaş açması durumuna alerjik reaksiyon adı verilir. Bağışıklık sisteminde tepkiye neden olan bu maddeye alerjen adı verilir. Vücudunuz alerjene reaksiyon gösterdiğinde, histamin adı verilen doğal bir kimyasal salgılanır. Histamin burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi bir çok rahatsız edici semptoma yol açar.

Histamin, mast hücresi adı verilen bir bağışıklık sistemi hücresi türü tarafından üretilir. Mast hücreleri vücudu hastalıklardan korumada önemli bir rol oynar. Alerjen gibi yabancı maddelerin varlığına ilk tepkiyi gösteren de yine bu mast hücreleri grubudur.

Bazı alerji karşıtı ilaçlar mast hücreleri tarafından salınan histaminin faaliyetini engeller. Kromolin sodyum ise farklı bir şekilde çalışmaktadır. Kromolin sodyum “mast hücresi stabilizörü” olarak anılır. Yani kromolin sodyum mast hücrelerinin histamin ve diğer enflamatuar kimyasalları salgılamasını ilk aşamada engellemektedir. Sonuç olarak bu da alerji semptomlarının ortaya çıkmasını engeller. Kromolin sodyum temel olarak alerji kaynaklı astım nöbetlerini engellebek için kullanılmaktadır. Genel çevresel alerjiler için kromolin sodyum ikin veya üçüncü basamak tedavi olarak görülmektedir. Nazal kortikosteroidler ve antihistaminler bu amaçla daha yaygın kullanılmaktadır (Alerjik rinit tedavisi ve kullanılan ilaçlar hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz).

Kromolin Sodyum Nasıl Üretilir?

Bu madde köken olarak ammi visnaga adı verilen bir bitkiden elde edilir. Diğer kullanımlarına ek olarak ammi visnaga geleneksel olarak böbrek taşı ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Hava kanallarını açma özelliği araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Böylece bitkinin etken maddesi tanımlanmıştır. Bu etken madde kromolin sodyum dediğimiz maddedir. Kromolin sodyum mast hücrelerinin bağışıklık tepkisini tetiklemesini önler. Çünkü bu tepki istenmeyen alerji semptomlarına yol açmaktadır. Ancak kromolin sodyum maddesinin astım krizlerini nasıl engellediği henüz bilinmemektedir.

Kromolin Sodyum Nasıl Kullanılır?

Kromolin sodyum (Nasalcrom) özel bir burun aplikatörü içinde sıvı halinde gelmektedir. Bu ilaç burun yoluyla solunur ve akciğerlere çekilir. Alerji semptomlarını önlemek için günde üç ila altı kere kullanılmalıdır. Alerjik reaksiyonun başlamasından önce kullanıldığında daha etkilidir. En iyi kullanım potansiyel alerjenlere maruz kalındığında olmaktadır.

Kromolin sodyumu kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Kromolin sodyumun doğru bir şekilde kullanılmasının öğrenilmesi oldukça önemlidir. Ambalaj veya reçete etiketindeki kullanım talimatlarına her zaman uymalısınız. Kromolin sodyumu yalnızca belirtildiği şekilde ve doktorunuzun istediği dozda kullanınız. İlaç sürekli kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Ancak kromolin sodyumun etkisini tam olarak göstermesi dört haftaya kadar sürebilmektedir. Bu nedenle kromolin sodyum ilacını kullanmaya başladıktan hemen sonra belirgin bir iyileşme fark etmeyebilirsiniz. Kromolin sodyum ilacını almaya başladıktan 1 ay sonra semptomlarınız hala iyileşmediyse doktorunuzla görüşünüz.

Kromolin Sodyumun Yan Etkileri

Kromolin sodyumun yan etkileri arasında şunlar yer alır:

  • Baş ağrısı
  • Burun hassasiyeti
  • Öksürük
  • Hapşırma
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Vücutta ağrı
  • Uyku sersemliği

Kromolin sodyumu kullanırken yukarıda sayılan yan etkilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz dozajı değiştirebilir veya başka bir ilaç önerebilir. Öncelikle doktorunuza danışmadan ilacı kullanmayı bırakmayın ve doz ayarlaması yapmayın. İlacın aniden bırakılması semptomlarınızın daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Kromolin sodyumun sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz size kalp hastalığı veya ritim bozukluğu, koroner arter hastalığı, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı sahibi olup olmadığınızı soracaktır.

Kromolin sodyumun hamilelikte kullanımının bebeğe zarar verdiği görülmemiştir. Ancak kromolin sodyum kullanımından önce doktorunuzu mutlaka hamile olduğunuza dair bilgilendirmelisiniz. (Hamilelikte alerji ilacı kullanımı hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz).

Kromolin sodyumun anne sütüne geçip geçmediği ve anne sütü alan bebeklere zararlı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.

Kromolin sodyum 2 yaşın altındaki çocukların kullanımı için uygun değildir.

Diğer Seçenekler

Kromolin sodyum alerjiye bağlı astımın önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Kromolin sodyumun alerjik reaksiyonun tetiklediği astım krizlerini azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak son yıllarda lökotrien inhibitörü ilaçları kromolin sodyumun yerini almaya başlamıştır. Lökotrien inhibitörlerinin kromolin sodyumdan daha güvenli ve elverişli olduğu düşünülmektedir. Kromolin sodyum günde en az üç kere alınması gerekirken, lökotrien inhibitörlerinin günde yalnızca bir kere alınması yeterli olmaktadır.

Kromolin sodyumun astım krizlerinin önlenmesinde kullanılma yaygınlığı azalmıştır. Ancak çocuklarda atopik dermatit tedavisinde kullanılmaya başlanmaktadır. Atopik dermatit ciltte kaşıntı ve ağrılı kızarıklığa yol açan alerjik enflamatuvar bir cilt sorunudur. Kromolin sodyum doğrudan cilde uygulandığında atopik dermatit semptomlarını güvenli ve etkin bir şekilde azaltmaktadır. Kromolin sodyum cilde uygulandığında kana karışmaz. Bu da yan etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Kromolin sodyum alerjik konjüktivit tedavisinde güvenlidir. Bu hastalık alerjenlerin gözkapağı duvarında enflamasyona neden olması anlamına gelir. Bu da gözde kızarıklık ve tahriş yaratır.

 

Kaynak:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here