Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Kulak Kaşıntısının Nedenleri Tedavisi

0
486
kulak kaşıntısı neden olur nedenleri tedavisi

Kulaklarımız kollarımıza veya bacaklarımıza göre çok daha küçük boyutlarda olmasına rağmen hassas nörolojik liflerle dolu bir organımızdır. Bunun bir sonucu olarak kulak kaşıntısı yaygın olarak ortaya çıkan bir problemdir. Kulak kaşıntısı bu liflerin normalden fazla hassas olmasına bağlı kronik bir problem olabileceği gibi başka bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. Bu yazımızda “Kulak kaşıntısı neden olur?” ve “Kulak kaşıntısına ne iyi gelir?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Kulak kaşıntısı neden olur?

Kulak kaşıntısının nedenleri çok çeşitli olabilir. Kulak kaşıntısının nedenleri arasında en yaygın olanları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

1 Cilt Kuruluğu

Kulaklar yeterince kulak kiri üretmiyorsa kulak derisi kuruyabilir ve kulak kaşıntısı yapabilir. Kulak kiri kulağı kayganlaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Kulakta kulak kiri bulunmaması kulak kaşıntısının nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durumda kulak derisinin çatlaması veya pul pul dökülmesi gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

2 Kulak Kanalı Dermatiti

metal küpeKulak kanalı içindeki ve etrafındaki derinin iltihaplanması kulak kanalı dermatiti olarak bilinir. Kulak çevresinde kullanan kişisel bakım ürünleri veya kalitesiz metal küpeler gibi çeşitli alerjen maddeler nedeniyle kulak kanalı dermatiti ortaya çıkabilir. Kulakta görülen bir diğer dermatit türü ise işitsel egzamatoid dermatit olarak bilinmektedir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte tüm bu saydığımız dermatit türleri kulak kaşıntısının nedenleri arasında kabul edilir. Kulak kaşıntısı probleminin bunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ancak bir dermatolog muayenesinde ortaya çıkar.

3 Dış Kulak İltihabı (Otitis Eksterna)

Otitis eksterna olarak da bilinen dış kulak iltihabı kulak ağrısı ve kulak kaşıntısı problemlerine neden olabilir. Bu hastalık yüzücü kulağı olarak da anılmaktadır. Dış kulak iltihabının nedeni genellikle enfeksiyona bağlı enflamasyondur. Kulakta kızarıklık ve şişme ile birlikte kulak kaşıntısı yaygın görülen semptomlar arasındadır.

4 İşitme Cihazı Kullanımı

İşitme cihazı kullanan kişilerde kulağın içinde su kalabilir veya işitme cihazının kendisi bir tür alerjik reaksiyona yol açabilir. Ayrıca işitme cihazları kulakta belirli bir alana baskı yaparak bu bölgede kulak kaşıntısı oluşmasına yol açabilir.

5 Sedef

Sedef kişide kırmızı döküntülere neden olan bir cilt hastalığıdır. Sedef vücudun görünebilen kısımlarında ortaya çıkar. Kulakta sedef mevcut olduğunda kulak kaşıntısı ortaya çıkabilir.

Kulak Kaşıntısı Belirtileri

kulak kızarmasıKulak kaşıntısı rahatsızlık verici bir problemdir. Kaşıdıkça kaşıntı azalacakmış gibi hissettirse de genellikle kaşıdıkça kulak kaşıntısı artar. Enfeksiyonlu kulak kaşıntısı ile birlikte aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Ateş,
 • Kulağın şişmesi,
 • Kulağın kızarması,
 • Kulaktan akıntı gelmesi

Kulak kaşıntısı için ne zaman doktora gidilmeli?

kulak doktor muayenesi Kulak kaşıntısı ile birlikte şiddetli kanama veya kulaktan akıntı geliyorsa, işitme becerisinin azaldığı hissediliyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Kulak kaşıntısı başlayıp birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşmiyorsa doktora gidilmelidir.

Doktorunuz kulaklarınızı muayene edecek ve potansiyel nedenleri tespit etmek için medikal geçmişinizi öğrenecektir. Ayrıca kulak zarına çok yakın bir noktada kulak kiri birikmesi olup olmadığına bakılacaktır.

Kulak Kaşıntısı Tedavisi

kulak doktor muayenesi Kulak kaşıntısı genellikle kulak içi derisindeki bir problemden kaynaklanmaktadır. Kulak kaşıntısı tedavisi için öncelikle kaşıntının nedeni belirlenir.

Kulak kaşıntısı bir alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkıyorsa alerjiye neden olan şeyi kullanmayı bırakmanız gerekir. Yeni küpeler ve kişisel bakım ürünleri kulak kaşıntısı yapabilir.

Ayrıca kulağınız için herhangi bir yağ veya kulak damlası kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz. Böylece kullandığınız ürünlerin kulağınızı tahriş etme riskini ortadan kaldırmış olacaksınız. Ayrıca kulak zarının zarar görmesi halinde kullandığınız bu ürünler kulağınıza daha fazla zarar verebilir.

asetik asit kulak damlasıKulak zarı tedavisi için doktorunuz aşağıdaki çözüm yollarını önerebilir.

 • Antibiyotik kremler,
 • Cildi yumuşatmak için bebe yağı,
 • Yüzde 1 hidrokortizon krem ya da yüzde 0.1 betametason krem gibi enflamasyon azaltıcı kremler,
 • Kulak damlaları veya asetik asit ya da hidrojen peraksit çözeltileri.

Kulak kaşıntısı ile birlikte yüksek ateş ya da kulaktan kan/irin gelmesi gibi belirtiler söz konusu ise doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için kulak kaşıntısı tedavisi kapsamında antibiyotik ilaç yazabilir.

Kulak kaşıntısı nasıl önlenir?

kulak çubuğuKulak kaşıntısı problemi yaşamamak için kulağınıza:

 • Top pamuk,
 • Kulak temizleme pamuğu,
 • Sivri cisimler,
 • Saç tokası gibi maddeleri sokmayınız ve temas ettirmeyiniz.

Kulakta tahrişi engellemek için:

 • Kulak kaşıntısına neden olan alerjik reaksiyonları önlemek için antialerjik takılar kullanın,
 • Sıkça yüzüyorsanız kulak kanalındaki suyu boşaltan çözeltiler kullanın.
 • Aşırı kulak kiri problemi yaşıyorsanız doktorunuzun onayladığı kulak damlalarını kullanabilirsiniz.

kalp

Siz de kulak kaşıntısının nedenleri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here