Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli bir görüntü yaratır. Ancak kulaktaki gözeneklerin tıkanmasının ve siyah noktaya dönüşmesinin hijyenle pek bir alakası yoktur.  Aksine kulağınızı çok aşırı temizlemek kulakta sebum üretimini arttırabilir. Bu da kulakta siyah nokta, beyaz nokta ve sivilcelere neden olmaktadır.

Kulakta siyah noktalar, vücudun diğer bölgelerindeki siyah noktalara göre daha küçük olduğundan ve hassas bir dokuda bulunmasından dolayı bunlardan kurtulmak biraz daha zor olabilir. Bu nedenle kulaktaki tıkalı gözenekleri açmaya ve siyah noktaları temizlemeye çalışırken dikkatli olunmalıdır.

Kulakta siyah nokta oluşumu durumunda evde uygulayabileceğiniz pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu doğal yöntemler arasında çay ağacı yağı, cadı fındığı yağı ve elma sirkesi yer almaktadır. Bunlar kulaktaki tıkalı gözenekleri açmaya ve kulakta siyah nokta ve hatta enfeksiyon oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bununla birlikte kulakta siyah nokta ile mücadelede yemek sodası ve temel yağlar kullanılabilir.

Bu yazımızda kulakta siyah nokta oluşumuna yönelik etkin doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kulakta Siyah Nokta Neden Olur?

Ciltten çıkan yağ (sebum) gözenekleri tıkadığında kulakta siyah nokta oluşabilir. Kulak kanalı ve kulakta sebul salgılayan bezeler bulunmaktadır. Vücudun diğer bölgelerindeki yağ bezeleri gibi sebum da kulakta siyah nokta ve beyaz noktalara sebep olacak şekilde gözenekleri tıkayabilir. Bununla birlikte kulakta kabarcık ve sivilceler oluşabilir. Bunlar oldukça can yakıcıdır.

Siyah Nokta ve Beyaz Nokta Arasındaki Fark

Cilt gözeneklerinin tıkanması halinde kulakta siyah nokta oluşur. Sebum maddesi havayla temas ettiğinde oksitlenir ve siyah bir renk alır. Siyah noktalar yüzde, sırtta, omuzda, göğüste ve kulaklarda oluşabilir. Siyah noktaların bir diğer adı açık komedonlardır.

Kapalı komedonlar olarak da anılan beyaz noktalar tıkalı foliküllere havanın temas etmemesi sonucu sebumun oksitlenmemesi ve siyah renge dönmemesidir.

Kulakta Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Kulakta siyah nokta ciddi bir sağlık sorunu olmasa da görüntü olarak çok hoş değildir ve kulaktaki tıkalı gözenekler zaman içerisinde enfekte olarak sivilceye dönüşebilir.

İşte kulakta siyah nokta tedavisinde kullanabileceğiniz doğal yöntemler.

Kulaktaki Siyah Noktalar İçin Çay Ağacı Yağı

Kulakta siyah nokta için en etkili tedavi yöntemlerinden biri çay ağacı yağıdır. Antibakteriyel özellikleriyle bilinen çay ağacı yağı sivilcenin kaynağını yok eder ve tıkalı gözenekleri temizler. Siyah noktaları, beyaz noktaları ve sivilceleri iyileştirir.

Çay ağacı yağı kulakta siyah nokta ve beyaz noktaların tedavisinin yanı sıra iltihaplı çıbanların da tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre %5 çay ağacı yağı içeriği sivilce tedavisinde eczanelerde satılan benzoil peroksit kadar etkili bir yöntemdir. Çay ağacı yağının sivilce tedavisindeki avantajlarından biri de yan etkilerinin çok az olmasıdır.

çay ağacı yağı
Çay Ağacı Yağı

Kulakta siyah nokta tedavisinde çay ağacı kullanırken şu adımları uygulayınız:

 1. Bir parça pamuğun üzerine bir veya iki damla çay ağacı yağı damlatınız.
 2. Pamuğu doğrudan kulaktaki siyah nokta bölgelerine sürünüz. Ancak pamuğu kesinlikle kulağınızın içine sokmayınız.
 3. Kulaktaki siyah noktalar iyileşene kadar bu yöntemi her gün günde 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağını kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde alerji testi yapınız. Antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde çay ağacı yağını vücudunuzun diğer bölgelerindeki siyah nokta ve sivilceler için de kullanabilirsiniz.

Yemek Sodası

Yemek sodasının taneli yapısı ciltte peeling etkisi yaparak kulakta siyah nokta tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Bununla birlikte yemek sodasının antiseptik özelliği kulaktaki siyah noktaların enfeksiyon kapmasını engeller.

Yemek sodasının cilt enfeksiyonlarında kullanımı ile ilgili bilimsel araştırmalarda yemek sodasının bakterilerin öldürülmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Yemek sodası cildin pH dengesini kurmaya yardımcı olarak kaşıntıyı azalttığı ve sivilceleri yok ettiği bilinmektedir.

Yemek Sodası
Yemek Sodası

Yapmanız gereken bir miktar yemek sodası ve suyu karıştırıp içerisine bir veya iki damla çay ağacı yağı eklemektir.

 1. Bir miktar yemek sodası ve az miktarda suyu kullanarak yoğun bir macun elde edin.
 2. İçerisine 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyin.
 3. Elde ettiğiniz karışımı kulakta siyah nokta olan bölgelere masaj yaparak uygulayın.
 4. Bu şekilde 10-15 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı, siyah renge dönen tıkalı gözeneklerdeki sebumu kurutan doğal tanin maddesini içerir. Cadı fındığı yağı fazla yağ üretimini durdurur ve siyah noktaların gelişimini engeller.

Yapılan bilimsel araştırmalar da cadı fındığı yağının kulakta sivilce tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.

cadı fındığı yağı
Cadı Fındığı Yağı

Kulakta siyah nokta olan bölgelere düzenli olarak cadı fındığı yağı uygulamak siyah noktaların hızlıca yok olmasını sağlayacaktır. Bunun için:

 1. Bir miktar cadı fındığı yağının içerisine 2-6 damla çay ağacı yağı ekleyin.
 2. Bir pamuk parçasını içerisine daldırın ve kulağınıza uygulayın. Pamuğu kulağınızın içerisine sokmayın.
 3. Kulaktaki siyah noktalar iyileşene kadar bunu her gün günde 2-3 kere uygulayın.

Kulakta siyah noktalar için cadı fındığı yağının bir diğer kullanımı ise cadı fındığı yağı ile aloe verayı karıştırmaktır. Özellikle kulaktaki siyah noktalar kaşıntı yapıyorsa ve sivilceler varsa aloe vera iyi gelecektir.

Klinik ve Estetik Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre cadı fındığı yağı ve aloe vera karışımı sivilce tedavisinde etkilidir. Her iki içerik de enfeksiyonlu sivilcelerde botanik antienflamatuvar özellikler taşımaktadır.

Kulaktaki Siyah Noktalar İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi ölü cilt hücrelerinin yok edilmesinin harika bir yoludur. Elma sirkesi kulakta sivilce nokta yapan sebum üretimini sınırlar. Elma sirkesi, bakterilerin kulakta enfeksiyon ve sivilceye yol açmasını engeller.

Elma sirkesinde yüksek düzeyde asetik asit bulunmaktadır. Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre aşırı sebum üretimi ve Propionibacterium akne bakterisi cildin pH düzeyini yükseltir. Bu nedenle kulaktaki siyah noktalara elma sirkesi uygulanması cildin pH dengesinin yeniden kurulmasına yardımcı olur.

elma sirkesi
Elma Sirkesi

Kulakta siyah nokta oluşumuna yol açan fazla sebumu kurutmak için elma sirkesini aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz:

 1. Elma sirkesini eşit miktarda su ile seyreltin.
 2. İçerisine bir parça pamuk daldırın ve kulağınızı bununla silin.
 3. Kuruyana kadar bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 4. Kulağınızdaki siyah noktalar geçene kadar her gün günde 2-3 kere bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Kulaktaki siyah noktalar için elma sirkesi kullanırken her zaman işlenmemiş elma sirkesi kullanmaya çalışın. İşlenmemiş elma sirkesi cilt sağlığınızı güçlendirecek yararlı enzimleri içermektedir.

Buhar Yöntemi

Buhar yöntemi kulaktaki siyah noktalar için etkili ve kolay bir yöntemdir. Buhar yapacağınız suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Burada lavanta yağının iki faydası bulunur: anti-enflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde lavanta yağı kulaktaki siyah noktalar için harika bir tedavidir. Bununla birlikte lavanta yağı vücudu yatıştıran ve stresi azaltan bir etkiye sahiptir.

buhar terapisi
Buhar Terapisi
 1. Bir kabın içerisine kaynar su ekleyin.
 2. İçerisine birkaç damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı ekleyin ve karıştırın.
 3. Başınızı buhara doğru yaklaştırın ve başınızın üzerine bir havlu örterek buharı hapsedin.
 4. Bu şekilde 5-10 dakika bekleyin.
 5. İki kulakta da siyah nokta varsa diğer kulağınız için işlemi baştan yineleyin.
 6. Ellerinizi yıkayın ve kulaklarınızı nazikçe ovalayarak siyah noktaları temizlemeye çalışın.

Kulakta Siyah Nokta Nasıl Önlenir?

Kulaktaki siyah noktalar temizlendikten sonra bunların tekrarlanmasını önlemek oldukça önemlidir. İşte kulaktaki siyah noktaları önlemenin yolları:

 • Vücudunuzun susuz kalmaması için düzenli olarak su için. Vücut susuz kaldığında sebum üretimi artmaktadır.
 • Kulaklarınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkayınız.
 • Kulaklarınızı temiz tutun.
 • Kulaklıklarınızı düzenli olarak temizleyin. Kulaklıklarda zamanla bakteriler birikebilir.
 • Sağlıklı beslenmeniz siyah nokta ve sivilce olasılığını azaltır.
 • Yastığınızı düzenli olarak sıklıkla değiştirin.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC...

Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin...

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...

Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun...