Kulaktan Ses Gelmesi ve Kulakta Çıtırtı Sesi Neden Olur?

1
32724
Kulaktan ses gelmesi, kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesi

Kulakta tıkırtı ve çıtırtı şeklinde ses gelmesi can sıkıcı bir problem olabilir ancak çoğunlukla ciddi bir problemin belirtisi değildir. Kulaktan ses gelmesi özellikle yutarken, esnerken veya burnu temizlerken oluşur. Ayrıca uçak yolculuğunda uçak kalkarken veya inerken yükseklik değişiklikleri nedeniyle kulaktan ses gelmesi durumu oluşabilir.

Kulaktan ses gelmesi ve kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesi orta kulaktaki östaki borusundan burnun arka kısmına doğru hava geçmesi nedeniyle oluşmaktadır. Bu tamamen normal bir durumdur ve kulaktan gelen tıkırtı ve çıtırtı sesi tehlikeli bir durum değildir. Ancak bazı durumlarda sinüslerin tıkalı olması, kulakta kir birikmesi veya kulak enfeksiyonları kulakta normalden daha fazla tıkırtı ve çıtırtı sesi gelmesine yol açabilir. Ayrıca kulakta su varmış gibi bir his oluşabilir.

Kulaktan ses gelmesi durumu veya kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesi yaşıyorsanız, kulakta biriken giri yok etmek veya kulak içindeki enfeksiyonu gidermek yutma sırasında kulaktan ses gelmesi durumunu ortadan kaldırabilir. Kulak enfeksiyonları ciddi olabilir ve kulağınızda kızarıklık, hassasiyet, kulak ağrısı veya kulakta çıtırtı sesi oluşması durumunda doktora başvurunuz.

Bu yazımızda yutarken kulaktan ses gelmesi ve kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesi durumunun nedenlerini ve bunu gidermek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri anlatacağız.

Kulaktan Ses Gelmesi ve Kulakta Tıkırtı ve Çıtırtı Sesi

Kulak 3 bölümden oluşan kompleks bir organdır: dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Kulaktan giren sesler kulak zarı ve orta kulaktaki ince kemiklerin titreşmesine neden olur. Bu titreşmeler beyine gönderilen sinir sinyallerine dönüştürülür.

Kulaktan Ses Gelmesi: kulağın içi

Yutarken kulaktan ses gelmesi ve kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesi orta kulaktaki östaki borusu ile ilgili bir durumdur. Östaki borusu burun ile kulak arasındaki basıncın belirli bir seviyede kalmasını sağlar. Bunu yapmak için östaki borusu anlık olarak açılıp kapanır ve her iki kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesi duyulur.

Kulaktaki tıkırtı sesi küçük bir hava kabarcığının geçişi sırasında gerçekleşir. Bu durum kulak zarının arkasındaki hava basıncını eşit tutar. Ancak bu çıtırtı sesi oluşmazsa bir veya iki kulakta tıkanıklık hissi oluşabilir ve kişi sanki kulağı tıkanmış gibi hisseder.

Kulakta tıkanıklık hissi sırasında kulak zarının doğru bir şekilde çalışmaması nedeniyle işitme sorunu yaşanabilir. Hatta bu sırada hafif baş dönmesi görülebilir.

Östaki borusunun kulaktaki basıncı düzenlemenin yanı sıra başka fonksiyonları da bulunmaktadır. Örneğin östaki borusu açılırken tıkırtı sesi duyduğunuzda östaki borusu orta kulağın boşaltılması için salgı yayar.

Kulaktan Gelen Tıkırtı Sesi ve Çıtırtı Nedenleri

Yutarken kulaktan gelen normal tıkırtı ve çıtırtı sesine ek olarak kulakta tıkanıklık hissi oluşmasına yol açan diğer durumlar şunlardır.

Kulakta Kir Birikmesi

Yutarken kulaktan ses gelmesi ve kulakta çıtırtı ve tıkırtı sesi duyulması durumunun en yaygın sebebi kulakta kir birikmesidir.

Kulak kiri, kulağınızın sağlığını koruyan ve bakterileri engelleyen doğal yağ ve ölü hücre birikintisidir. Yapılan araştırmalara göre kulak kiri antimikrobiyel özelliklere sahiptir.

Kulak kiri kulaktan kendiliğinden çıkması gereken bir maddedir. Ancak bazı durumlarda kulak kiri kulak kanalını tıkayabilir. Bu da kulaktan ses gelmesi durumuna yol açabilir. Kulak kirinin kulağı tıkaması durumunda dengede durma ve işitme problemleri de yaşanabilir.

Bu yazının sonunda kulak kirini temizlemenin ve kulak kirinden kaynaklanan tıkırtı ve çıtırtı sesinden kurtulmanın doğal yollarından söz edeceğiz. Ancak unutmayın: kulağınızı temizlemek için hiçbir şekilde kulağınıza yabancı cisim sokmayınız.

Kulak Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonu kulakta kaşıntı, ağrı ve kulaktan ses gelmesi durumuna yol açabilir.

Orta kulak enfeksiyonları ve dış kulak enfeksiyonları, kulak kanalına bakteri ve mantarların girmesiyle birlikte oluşan iritasyon ve iltihaptan kaynaklanır.

Kulak enfeksiyonları kulak kanalı etrafında ağrı ve kaşıntıya yol açabilir. kulak enfeksiyonları östaki borusunu da etkilediğinden kulakta tıkanıklık hissi oluşabilir.

Diğer kulak enfeksiyonu belirtileri arasında kulakta keskin ağrı, kulaktan sıvı gelmesi, çene etrafında ağrı ve bademciklerin şişmesi yer alır.

Kulak enfeksiyonlarının nedenleri ise genellikle kirli sularda yüzmek, kulakları sert bir şekilde kaşımak, kulak temizliğinde kullanılan yabancı cisimler veya egzamadır.

Sinüs Enfeksiyonu

Kulaktan ses gelmesi bazı durumlarda sinüs enfeksiyonu ile birlikte oluşabilir.

Üst solunum yolları enfeksiyonu sinüslerde iltihaplanmaya neden olur ve sinüslerin mukus ile dolup tıkanmasına yol açar. Ancak sinüs enfeksiyonları kulakları da etkileyebilir ve yutarken ya da burnunuzu temizlerken tıkırtı veya çıtırtı sesine yol açar.

Sinüsler ve kulaklar birbirine bağlıdır. Sinüsler tıkandığında bu durum kulaklardaki basıncı arttırarak tıkanıklık hissine yol açar. Eş zamanlı olarak sanki uçak iniyormuş gibi kulaktan tıkırtı ve çıtırtı sesleri gelir.

Kulaktaki tıkanıklığı açmak için burun deliklerinizden birini tıkayıp diğerini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak kulaktaki tıkanıklığı açmak için kafanızı sallamaktan kaçınınız

Kulakta Sıvı

Kulakta çıtırtı sesi kulaktaki sıvı birikmesinden kaynaklanabilir. Orta kulakta sıvı birikmesi genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Ancak enfeksiyon geçtikten sonra bile sıvı kulakta kalabilir. Orta kulak iltihabı ve sıvı birikmesi enfeksiyonsuz da ortaya çıkabilir.

Peki enfeksiyonlar kulağınızda ne tür seslere yol açar? Uzmanlara göre kulaktaki sıvı birikintisi kişinin ağzını hareket ettirmesi esnasında çıtırtı ve patlama sesine yol açabilir.

Östaki Borusunun Çalışmaması

Bir veya iki kulaktaki östaki borusu ile ilgili problemler sağ veya sol kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesine yol açabilir.

Nezle, sinüs enfeksiyonları, alerjiler veya kulak enfeksiyonları östaki borusunda tıkanıklığa yol açabilir. Östaki borusu problemleri kulaktan ses gelmesi veya kulakta çıtırtı veya tıkırtı seslerine yol açabilir. Bu durumda kulakta bir vakum oluşarak kulakta tıkanıklık hissine yol açar.

Temporomandibular Eklem Sendromu

temporomandibular eklemTemporomandibular eklem sendromu çeneyi etkileyen bir bozukluktur ve kulaktan ses gelmesi ve kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesine yol açar.

Uzmanlara göre temporomandibular eklem sendromu belirtileri kulak enfeksiyonu belirtilerine benzemektedir. Bu sendrom kulaklarda ağrı, tıkanıklık ve çınlama sesine yol açabilir. Bu durumda çeneyi hareket ettirmek kulaktan ses gelmesi durumlarına yol açabilir.

Temporomandibular eklem sendromu belirtilerini azaltmanın ve kulaktan gelen seslerden kurtulmanın bazı doğal yolları bulmaktadır. Uzmanlar çeneyi rahatlatmak için stresin yönetilmesini, sakız gibi ürünlerden kaçınılmasını ve çeneye sıcak su torbası koyulmasını önermektedir.

Kulağa Bir Şey Kaçması

Kulağa bir şey kaçması yutarken kulaktan ses gelmesi ve kulakta tıkırtı ve çıtırtı sesine yol açabilir.

Örneğin kulak zarının yakınında büyüyen bir kıl bile kulaktan ses gelmesi durumuna yol açabilir. Bu kıl kulak zarında titreşimlere neden olarak kulaktan ses gelmesine yol açar.

Kulaktan Ses Gelmesi ve Kulaktaki Seslerin Nedenleri

Yutarken kulaktan ses gelmesi kulaklarınız için son derece normal bir durumdur. Kulaktaki basıncı kontrol etmek için Östaki borusundan hava geçmektedir.

Peki bir kulak enfeksiyonu, kulakta kir birikmesi, yükseklik değişimi ve kulaktan ses gelmesi durumu a da kulakta tıkanıklık hissine yol açan durumlarda ne yapabilirsiniz? İşte kulaktan ses gelmesi durumunda uygulayabileceğiniz en doğal yöntemler.

Kulaktaki Tıkanıklık Nasıl Giderilir ve Açılır?

Kulaktaki tıkanıklığı gidermenin en kolay yolu kulak kulağı içindeki havayı patlatmaktır.

Mayo Clinic uzmanları orta kulaktaki basınç birikimini gidermek için Valsalva manevrası hareketini denemenizi öneriyor. Bu hareket kulaktaki tıkanıklık hissini giderir ve kulaktaki boğukluğu azaltır.

Kulaktaki basıncı boşaltmak için:

 1. Burun deliklerinizi parmaklarınızla kapatın.
 2. Burun delikleriniz ve ağzınız kapalıyken burnunuza hafifçe hava verin.
 3. Bu hafif baskı östaki borusunun açılmasını sağlayacak ve kulağınızda bir tıkırtı sesi gelecektir.

Zeytinyağı İle Kulak Kiri Temizliği

zeytinyağı olive oilKulakta çok fazla kulak kiri birikip kulağı tıkaması ve kulakta sürekli tıkırtı ve çıtırtı sesine yol açması durumunda biriken fazla kiri zeytinyağı ile çözebilirsiniz.

Uzmanlar fazla kulak kirini temizlemek için zeytinyağını önermektedir. Isıtılmış zeytinyağı kulaktaki kulak kirini temizlemede en az medikal ürünler kadar etkili bir yöntemdir.

Kulak kirini temizlemek için zeytinyağı nasıl kullanılır?

Kulaktan ses gelmesi durumunu önlemek için zeytin yağını bir damlalık yardımıyla alıp kullanabilirsiniz:

 1. Bir miktar zeytinyağını ısıtın. Çok fazla sıcak olmamasına dikkat edin.
 2. Başınızı bir yana eğin. Bir damlalık kullanarak kulağınıza birkaç damla zeytinyağı damlatın.
 3. Zeytinyağının kulak kirini temizlemesi için 2-3 dakika bekleyin.
 4. Kulağın dışındaki kirleri temizlemek için pamuğa bir miktar zeytinyağı damlatıp kulağınızı silebilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit kulak temizliğinde kullanılabilecek ve kulaktaki tıkanıklığı açabilecek doğal yöntemlerden biridir.

Birkaç damla gıdada kullanılabilir hidrojen peroksit ile kulağınızı temizlemek doğal bir yöntem olacaktır.

Kulaktaki tıkırtı sesi için hidrojen peroksit nasıl kullanılır?

Kulak kiri birikimini temizlemek ve kulaktan ses gelmesi durumunu önlemek için hidrojen peroksit maddesini şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. Bir damlalık yardımıyla 1-3 ml arasında %3 hidrojen peroksit alın.
 2. Başınızı bir yana eğin ve hidrojen peroksit solüsyonunu kulak kanalına damlatın.
 3. Avuç içinizle kulağınızı kapatıp hafifçe bastırın ve bu şekilde hidrojen peroksitin kulak kanalına ilerleyerek kulak kirini çözmesine yardımcı olun.
 4. Bu işlemi 10-15 saniye boyunca devam ettirin. Bu süre içerisinde kulak içerisinde tıkırtı ve çıtırtı sesleri duyabilirsiniz.
 5. Başınızı ters yöne eğerek kulaktaki fazla sıvının çıkmasını sağlayın ve kulağınızı pamukla silin.
 6. Aynı işlemleri diğer kulağınız için tekrarlayın.

Kulak Enfeksiyonu İçin Sarımsak

sarımsakSarımsak kulak enfeksiyonunu tedavi etmek ve orta kulaktaki tıkırtı seslerini gidermek için kullanılabilecek doğal anti-bakteriyel ve mantar engelleyici özelliklere sahiptir.

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre sarımsak özü kullanılarak hazırlanan karışımlar çocuklarda kulak ağrısını gidermede etkilidir. Araştırmaya göre sarımsağın anti-mikrobiyel özellikleri kulaktaki enfeksiyon ve iltihabı tedavi etmektedir.

Sarımsak dış kulaktaki mantar kulak enfeksiyonlarının tedavisinde de etkilidir.

Kulak enfeksiyonu için sarımsak nasıl kullanılır?

Kulaktaki mikropları öldürmek, çeneyi hareket ettirince ve yutarken kulaktan ses gelmesi durumuna engel olmak için sarımsağı şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. 2 diş sarımsağı ezin ve birkaç dakika bekletin. Bu bekleme süresince sarımsağın içindeki antimikrobiyel allisin maddesi meydana çıkacaktır.
 2. Bir kasenin içerisine birkaç yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin, sarımsağı içine koyu ve ısıtın.
 3. Karışım oda sıcaklığına ulaşana kadar bekleyin ve süzün.
 4. Yana dönerek yatın ve yağdan 2-4 damla kulağınızın içerisine damlatın.
 5. Sarımsağın enfeksiyonu gidermesi ve kulak kirini çözmesi için bu şekilde 2-3 dakika bekleyin.
 6. Kulak enfeksiyonu ağrısı geçene kadar günde 3 kere bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Tuzlu Burun Yıkama Suyu

Sinüslerinizi, burun ve kulaklar birbirine bağlı olduğundan tuzlu su karışımı kullanarak kulaklarınızı açabilirsiniz.

Tuz sinüs enfeksiyonunda oldukça etkili olan doğal bir antibakteriyel maddedir. Tuzlu su karışımı ile burunu çalkalamak sinüsleri açmaya ve sinüzit belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Burun kanallarını açmak ve kulaktan ses gelmesine engel olmak için burun nasıl yıkanır?

 1. Bir demlik suyu ısıtın.
 2. İçerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 3. Başınızı 45 derece geriye yatırın ve tuzlu suyu burnunuza çekerek burnun gerisine gitmesini sağlayın.
 4. Sinüslerdeki mikropların ölmesi için bu işlemi diğer burun deliğinize de uygulayın.

Kulaktan Ses Gelmesi Durumuna Yönelik Diğer Doğal Çözümler

Kulaktan ses gelmesi durumunu engellemek için uygulayabileceğiniz başka yöntemler de bulunmaktadır. Özellikle östaki borusu ile ilgili problemlerde veya kulak kiri birikmesi durumunda bu yöntemler etkildir.

Esneme veya yutma

Ağzınızı büyük açmak kulaktaki tıkanıklık hissini azaltmaya ve kulaktan gelen tıkırtı ve çıtırtı seslerini gidermeye yardımcı olabilir. Yutma veya esneme de çene ve kulak kaslarını çalıştırarak kulaktaki basıncı dengelemektedir.

Dekongestanlar

Östaki borularını temizlemek için dekongestan etkisi yapmak üzere buhar soluyabilirsiniz. Balgam ve mukusu çözen doğal yağlar okaliptüs yağı, nane yağı ve çay ağacı yağıdır. Bir demlik kaynayan suyun içerisine birkaç damla bu yağlardan ekleyin ve buharını soluyun.

Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek veya şeker emmek kulaktaki tıkırtı ve çıtırtı sesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu aynı esneme veya yutmanın yaptığı etkiyi yapmaktadır.

 

Yararlanılan Kaynaklar
 1. NCBI. Eustachian tube.
 2. ENTNET. Ears and altitude.
 3. J Allergy Clin Immunol.1988 May;81(5 Pt 2):997-1003.
 4. Eur J Clin Microbiol Infect Dis.2011 Aug;30(8):997-1004.
 5. WebMD. Your stuffy ears and sinuses: what’s the link?
 6. WebMD. Crackling/crunching noises in my left ear.
 7. MedicineNet. Eustachian tube problems.
 8. MayoClinic. Airplane ear.
 9. Medicine (Baltimore). 2016 Feb; 95(6): e2695.
 10. WebMD. Eustachian tube dysfunction.

Paylaş

1 Yorum

 1. Orta kulaktaki kaslardan kaynaklanan citirti sesleri de var. Hiperakuzi hastalarinin cogunun cektigi buyuk bi sorun. Sanki bant sesi gibi devamli orada citirti sesi var. Bu stapedius ve tensor tympani kaslarini kestirerek bu citirtidan kurtulabiliyolar ama o kaslari kestirmek baska sorunlara yol aciyor. Bunun baska bir caresi yok mudur? Bu kaslar o citirti yi neden yapar?

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here