Küme baş ağrısı nedir? Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

0
257
küme baş ağrısı nedenleri belirtileri tedavisi ilaçları

Küme baş ağrısı tek tarafta dayanılmaz bir ağrı şeklinde hissedilen ve daha az görülen bir baş ağrısı türüdür. Küme tipi baş ağrısı yüzdeki trigeminal sinir ile ilgili bir problemdir. Küme baş ağrısı belirtileri arasında ilki tek göz ve çevresinde derin bir yanma hissinin oluşmasıdır. Bu yoğun ağrı günler, haftalar ve aylar boyunca birçok kez ortaya çıkabilir. Bu yazımızda küme baş ağrısına ne iyi gelir? sorusunu cevaplandıracağız.

trigeminal sinirler

 • Küme tipi baş ağrısı erkeklerde kadınlara göre 5-6 kat daha fazla görülmektedir. Küme baş ağrısı en fazla 20-40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır.
 • Küme tipi baş ağrısı nüfusun yaklaşık 1000’de 1’inde görülmektedir.
 • Küme baş tipi ağrısı semptomların şiddeti ve ortaya çıkma sıklığı açısından migrenden farklıdır.

Küme Baş Ağrısı Atakları

Küme baş ağrıları her kişide farklılık gösterebilir. Gece yarısı kişiyi uykusundan uyandırabileceği gibi, her gün aynı saatte ortaya çıkabilir. Küme baş tipi ağrısı özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sıklaşmaktadır. Bu gibi nitelikler kişiden kişiye farklılık gösterir.

Küme tipi baş ağrısı atakları günler, haftalar veya aylar boyunca devam edebilir. Sonrasında hiç ağrı görülmeyen dönem de kısa veya uzun süreli olabilir.

Küme baş ağrısı görülen kişilerin yaklaşık %10-20’sinde bu durum kroniktir ve yaşam boyunca devam edebilir.

baş ağrısı türleri

Küme Baş Ağrısı Türleri

Küme baş ağrıları iki gruba ayrılmaktadır:

1 Aralıklı (Epizodik) Küme Baş Ağrısı

Aralıklı baş ağrısı aniden ortaya çıkar, kısa bir süre devam eder. Genellikle 15 dakika ila 3 saat arasında devam edebilir. Bu ataklar kısa süreli olmasına rağmen günde 1-8 kere ortaya çıkabilir. Bu durum haftalarca veya aylarca devam edebilir. Baş ağrılarının her gün aynı saatlerde ortaya çıkması da olası bir durumdur. Daha sonra ağrı ortadan kalktığında ağrısız periyot başlar.

2 Kronik Küme Baş Ağrısı

Kronik küme baş ağrıları uzun süreli şiddetli baş ağrıları ile bilinir. Çoğunlukla bu kişilerde ağrısız periyot görülmez. Bazı durumlarda ise ağrısız periyot oldukça kısadır.

Küme baş ağrısı neden olur?

baş ağrısı headacheKüme baş ağrısının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar serotonin ve histamin gibi trigeminal siniri rahatsız eden biyokimyasal bileşenlerin salgılanmasını küme baş ağrısının nedeni olarak düşünülmektedir.

Küme baş ağrısı nedenleri genellikle şunlardır:

 • Özellikle sıcak havalarda fiziksel aktivite,
 • Yüksek ısı veya yoğun güneş ışığına maruz kalmak,
 • Alkol,
 • Sigara,
 • Uçak yolculuğu veya trekking gibi yüksek rakım etkenleri,
 • Kabuklu deniz ürünleri, tütsülenmiş balıklar ve konserve etler,
 • Nitrogliserin içeren belirli ilaçlar,
 • Genetik faktörler.

Küme Baş Ağrısı Belirtileri

 • Tek gözün çevresinde şiddetli ağrı. Bu ağrının yüzün aynı tarafında alın, yanak, şakak ve üst damak bölgesine sirayet etmesi,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Gerginlik, huzursuzluk,
 • Alnın tek tarafında terleme,
 • Günde 1-3 kere ortaya çıkan ve 15-180 dakika arasında devam eden ağrılar,
 • Baş ağrısına bağlı ışık fobisi oluşması.

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Küme tipi baş ağrısı reçetesiz ilaçlarla giderilemez. Alkol, stres, yüksek rakım ve yetersiz uyku gibi tetikleyicileri hayatınızdan çıkararak küme tipi baş ağrısı belirtileri azaltılabilir.

Küme baş ağrısı tedavisi sürecinde doktorunuz aşağıdaki tedavi yöntemlerini uygulayabilir:

1 Sumatriptan Enjeksiyonları

Sumatriptan enjeksiyonu beyindeki kan damarlarını büzüştürerek ağrı sinyallerinin ulaşmasına engel olmaya çalışır. Migren tedavisinde de kullanılan sumatriptan enjeksiyonları üst kol veya kalça bölgesinden deriye enjekte edilir. Kesinlikle kas veya damarlara enjekte edilmez. Bu nedenle bu enjeksiyonlar doktor kontrolünde yapılmalıdır.

2 Oksijen Terapisi

Saf oksijen solumak küme baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun için 15 dakika gibi kısa bir süre boyunca dakikada 7-10 litre oksijen veren yüz maskeleri kullanılır. Bu tedavi yöntemindeki yüksek konsantrasyonlu oksijen akciğerler için toksiktir ve akciğer dokusunu yaralayabilir. Bu nedenle günde yalnızca 1-2 kere ve kısa süreli olarak kullanılmalıdır.

3 Burun Spreyleri

Lidokain gibi burun spreyleri akut küme tipi baş ağrısı problemini anlık olarak gidermeye yardımcı olabilir.

4 Biyogeribildirim Tekniği

Biyogeribildirim yüzde 45-60 oranında baş ağrısının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. 25 yıl boyunca yapılan çalışmalarla biyogeribildirim tekniğinin etkinliği gösterilmiştir. Bu alternatif tedavi yöntemi kan basıncı, kalp atış hızı, kas tansiyonu ve beyin dalgası aktivitesi gibi istemsiz vücut fonksiyonlarını kontrol etmeyi amaçlar.

 • Geleneksel ilaçlarla bir araya geldiğinde biyogeribildirim tekniği küme baş ağrısını giderebilir.
 • Meditasyon, yoga, rahatlama egzersizleri ve konsantrasyon egzersizleri bu yöntemin bir parçası olabilir.
 • Küme tipi baş ağrısı şikayeti bulunan çoğu kişide elektromiyografik geribildirim ve ısı geribildirimi tekniklerinin birleşimi tercih edilmektedir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

kulak doktor muayenesiKüme tipi baş ağrısı belirtileri arasında aşağıdaki belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora gidiniz:

 • Belirli bölgelerde hissizlik,
 • Görme becerisinin azalması,
 • Uyuşma veya hareket ettirememe,
 • Uyuyamama,
 • Mide bulantısı veya kusma,
 • Küme baş ağrısının şiddetinin, süresinin ve sıklığının birden artması.

Küme baş ağrısı teşhisi nasıl yapılır?

Doktorunuz ağrı, atakların yapısı ve küme tipi baş ağrısı belirtileri gibi faktörleri dikkate alarak teşhisi gerçekleştirir. Özellikle göz bebekleri ve göz kapakları muayene edilerek bir anormallik olup olmadığına bakılır.

Tetikleyicileri takip ederek gelecekteki küme baş ağrıları öngörülebilir. Bu nedenle baş ağrısı yaşadığınız zamanlarda tetikleyicileri bir kenara not edebilirsiniz. Baş ağrısının ortaya çıkış saati, şiddeti, sıklığı ve konumu not alınarak bunlar birbiriyle karşılaştırılabilir.

Küme tipi baş ağrısı tamamen tedavi edilemez. Ancak alınabilecek önlemlerle bu şikayetler azaltılabilir. Doktorunuz tarafından verilen ilaçlara ek olarak sağlıklı yaşam alışkanlıkları, alternatif terapiler, mesaj, beslenme değişiklikleri vb. faktörlerle küme baş ağrısı belirtileri azaltılabilir.

kalp

Siz de küme baş ağrısı belirtileri ve nedenleri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here