Kuru Ciltler İçin Evde Hazırlanabilecek Doğal ve Bitkisel Tarifler ve Çözümler

Cilt kuruluğu özellikle kuru ve soğuk kış aylarında yaygın olarak yaşanan bir problemdir. Cilt kuruluğu cildin dış katmanının sahip olduğu nemi kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Kuru ciltler nemin düşük olması ve soğuğun bir araya gelerek kış aylarında cildin nemini yok etmesinin bir sonucudur. Ayrıca kış boyuna kullanılan ısıtıcı ve havalandırma cihazları da cilt kuruluğu yapmaktadır. Bu yazımızda kuru ciltler için çözümler ve cilt kuruluğuna iyi gelen şeyler hakkında detaylı bilgi bulabiliriniz.

Cilt kuruluğunun diğer nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Bazı sabunlar,
 • Duşta aşırı uzun süre kalmak,
 • Uzun süre güneşe maruz kalmak,
 • Kötü beslenme,
 • Yeterince sıvı tüketmeme,
 • Klorlu havuzlarda çok zaman geçirme.
 • Yaşlanma, diyabet veya kullanılan bazı ilaçlar.

Cilt kuruluğu geçici bir problem olmakla beraber rahatsızlık vericidir. Cildin kızarık, yıpranmış görünmesi, pul pul dökülmesi, sertleşmesi ve kaşınması kuru cilt belirtileri arasındadır.

Kuru ciltler tıpta kseroz olarak bilinmektedir. Kseroz tedavi edilmediği takdirde kanama, ciltte çatlama ve dökülme gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. İhmal edilmesi halinde atopik dermatit (egzama) veya enfeksiyon gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kuru Ciltler İçin Evde Hazırlanabilecek Tarifler

Çoğunlukla cilt kuruluğu evde alabileceğiniz önlemlerle giderilebilmektedir. Kuru ciltler için uygulanan bu yöntemlerin amacı cildin nemini geri kazanmasını sağlamaktır.

1. Hindistan Cevizi Yağı

Kuru ciltler için en bilinen çözümlerden biri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı cilde nemini geri kazandırmayı sağlayan yağ asitlerinden bol miktarda içermektedir. Ayrıca cildin nemini korumasını sağlayan E vitamini içerir.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı

2004 yılında Dermatitis dergisinde yayınlanan bir çalışmada Hindistan cevizi yağı nemlendirici olarak mineral yağlar kadar etkin ve güvenilir bir yağ olarak tanımlanmıştır.

Indian Journal of Dermatology dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir diğer çalışmada Hindistan Cevizi yağında doğal olarak bulunan uzun zincirli doymuş yağ asitlerinin cilt bariyeri fonksiyonlarına, eikosanoid üretimine, zar akışkanlığına ve hücre sinyallerine destek olduğu belirtilmiştir.

2018 yılında yapılan güncel bir araştırmada uzmanlar organik Hindistan cevizi yağının iltihap önleyici ve cilt koruyucu özelliklerini vurgulamışlar ve bu yağın cilt bakım ürünlerinin içerisinde kullanılmasına yeşil ışık yakmışlardır.

 • Bir miktar organik Hindistan cevizi yağını ısıtın ve duştan önce cildinize sürün. Cilde nüfuz etmesi için masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekleyin ve duş alın. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.
 • Aşırı kuru ciltler için duş aldıktan sonra da az miktarda Hindistan cevizi yağını cildinize sürebilirsiniz.

2. Bal

Bal doğal bir nemlendiricidir. Antioksidan, antimikrobiyel ve nemlendirici özelliklerle doludur. tüm bu özellikleri balı kuru ciltler için harika bir doğal ve bitkisel çözüm haline getirmektedir. Bal cildin nemini korumasına ve ekstra yumuşaklık kazanmasına yardımcı olur.

bal
bal

2012 yılında AYU dergisinde yayınlanan bir araştırmada balın cilt kuruluğu dahil birçok cilt probleminde yararlı olduğu gösterilmiştir.

 • Duş almadan önce bir miktar bal ile vücudunuza dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika bekleyin ve duş alın. Bu işlemi her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak eşit miktarda bal ve gliserini karıştırın. Vücudunuza sürün. 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde bir veya iki kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise eşit miktarda bal, balmumu ve zeytinyağını karıştırmaktır. Balmumunu eritin ve içerisine bal ve zeytinyağını ekleyin. Bunu bir kap içerisinde serin bir ortamda saklayın. Bu karışımı 5 dakika boyunca cildinize masaj yaparak uygulayın ve bekletin. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

3. Yulaf

Yulaf da kuru ciltler için başvurulabilecek bir diğer bitkisel çözümdür. Yulaf doğal bir temizleyici ve cilt soyucu olması açısından ölü cilt hücrelerini yok ederek cilt kuruluğu ile mücadele eder.

Ayrıca içeriğindeki proteinler su kaybını önler ve cildin nemini korumasına yardımcı olur. Cilt kuruluğu problemi yaşayan kişilerde kaşıntı ve tahrişi azaltmaya destek olur.

Yulaf
Yulaf

2009 yılında Journal of American Academy of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada yulaf peltesinde cilde bağlanan bazı bileşenler bulunduğu ve cilt kuruluğu yaşayan kişilerde cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşturduğu tespit edilmiştir.

2014 yılında gerçekleştirilen bir diğer araştırmada da yulafın kuru ciltler için oldukça faydalı aktif bir nemlendirici olduğu vurgulanmıştır.

 1. 1 bardak öğütülmüş yulaf ile birkaç damla lavanta yağını banyo suyunuza ekleyin.
 2. En az 15 dakika boyunca küvette bu suyun içerisinde oturun.
 3. Duşunuzu tamamladığınızda vücudunuzu temiz suyla yıkayın.
 4. Cildinizi kurulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın.
 5. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

4. Aloe Vera

Kuru ciltler için mükemmel bitkisel çözümlerden biri de aloe veradır. Cilt kuruluğu probleminde aloe vera mükemmel bir nemlendiricidir. Cildin nemini korumasını sağlar ve esnekliğini arttırır. Cildin pH dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Ayrıca kuru ciltler için aloe veranın en büyük avantajlarından biri de cilde yağlı bir görünüm vermemesidir.

2003 yılında American Journal of Infection Control dergisinde yayınlanan bir araştırmada aloe vera jelinin kuru ciltler için etkili bir çözüm olduğundan söz edilmiştir.

Aloe Vera
Aloe Vera

2006 yılında Skin Research and Technology dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada taze veya kurutulmuş aloe vera ekstraktının cildin nemlendirilmesinde rol oynadığı vurgulanmıştır. Bu araştırmada da aloe veranın kozmetik ürünleri ve cilt kuruluğu tedavisi ürünlerinde kullanılabileceği belirtilmiştir.

 1. Bir miktar aloe vera jelini yaprağının içerisinden çıkarın. Aloe vera bitkiniz yok ise eczanelerde satılan aloe vera jeli ürünlerini kullanabilirsiniz.
 2. Tüm vücudunuza ve özellikle cilt kuruluğu görülen bölgelere sürün.
 3. Birkaç dakika masaj yapın ve cilde tamamen nüfuz etmesini sağlayın.
 4. 30 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 5. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

5. Avokado

Kuru ciltler için avokado son derece faydalıdır. Cildi yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Avokado içindeki yağ asitleri cilde kolaylıkla nüfuz ederek nem kaybını önler.

A ve E vitamini içeriği ile avokado cilde ipeksi bir görünüm kazandırarak cilt sorunlarının onarılmasına destek olacaktır.

Avokado
Avokado

2018 yılında International Journal of Molecular Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmada avokado yağı hasarlı, çatlak ve kuru ciltler için mükemmel bir zenginleştirici kaynak olarak belirtilmiştir.

 1. 2 veya 3 adet avokadoyu pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar çatalla ezin.
 2. Cilt kuruluğu problemine yönelik bir maske hazırlamak için içerisine bir miktar bal ekleyin.
 3. Hazırladığınız karışımı cilt kuruluğu görülen bölgelere sürün ve 20-30 dakika bekleyin.
 4. Ilık suyla durulayın.
 5. Haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

6. Süt Kreması

Süt kreması kuru ciltler için etkili bir çözümdür. Cilt tarafından kolaylıkla emilir ve daha uzun süre nemlendirme sağlar.

krema
krema
 • Cilt kuruluğu görülen bölgelere bol miktarda süt kreması sürün. 10-15 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir miktar süt kremasının içerisine yeterli miktarda un ekleyerek koyu bir karışım elde edin. Bu karışımı cilt kuruluğu şikâyetiniz olan bölgelere sürün ve 15 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu işlemi de haftada 1 kere tekrarlayabilirsiniz.

7. Gliserin

Kuru ciltler için gliserin oldukça etkilidir. Nemlendirici özelliği ile gliserin cildin suyu ve nemi emip hapsetmesini sağlar. Cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşturarak nemi korur.

gliserin
gliserin

2002 yılında yayınlanan bir araştırmada gliserin içeren kuru cilt kremi ürünlerinin atopik cilt kuruluğu probleminde üre ve sodyum klorid içeren ürünlere bir alternatif olabileceği belirtilmiştir.

 1. Kuru ciltler için gliserini tek başına cildinize sürebilirsiniz.
 2. Birkaç saat bekletin.
 3. Ilık suyla yıkayın.
 4. Haftada 2-3 kere tekrarlayın.

Ayrıca saf gliserinli sabun da kullanabilirsiniz.

8. Elma Sirkesi

Cilt kuruluğu belirtilerini azaltmak için elma sirkesini hem harici olarak kullanabilir hem de yiyeceklerinizle birlikte tüketebilirsiniz. Elma sirkesi cildin pH dengesinin kurulmasına yardımcı olarak cilt kuruluğu problemini azaltır. Ayrıca vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

 • 1 bardak doğal, süzülmemiş elma sirkesini duş suyunuza ekleyin. 15-20 dakika bu suyun içerisinde bekleyin. Ilık suyla durulanın ve kurulandıktan sonra cildinize yoğun bir nemlendirici uygulayın. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve bunu günde 2 kere için.

9. Çok Sıcak Suyla Duş Almayın

Sıcak bir duş sizin için oldukça rahatlatıcı ve sakinleştirici olsa da, cildiniz aynı fikirde olmayabilir. Sıcak suyla duş almak cilt kuruluğu probleminin en yaygın nedenlerinden biridir.

Sıcak su cildinizin kurumasına ve kaşınmasına yol açar. Burada yapmanız gereken duş alırken ılık su kullanmaktır. Bununla birlikte duşta çok uzun süre kalınmamalıdır. Uzun süre duş almak cildin nemini kaybetmesine yol açabilir.

Duş alırken cildin nemini korumasını sağlamak için suya bazı nemlendirici ürünler ekleyebilirsiniz. Duş aldıktan sonra cildinizi sert havluyla kurulamayın. Cildin kendiliğinden kurumasını bekleyin. Daha sonra cilt kuruluğu görülen bölgelere zeytinyağı, badem yağı veya Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

10. Nem Cihazı Kullanmak

Bulunduğunuz ortamdaki nem oranı düşük ise cilt kuruluğu olasılığı artar. Bu sorun özellikle kış aylarında yaygındır, çünkü kış boyunca kullanılan ısıtıcılar ortamdaki nemi kurutarak cilt kuruluğu problemine yol açmaktadır.

nem cihazı
nem cihazı

Bu nedenle bulunduğunuz ve uyuduğunuz ortamın nem dengesine dikkat ediniz. Bunun için elektrikli nem cihazı kullanabilirsiniz.

Nem cihazı odadaki nem oranının uygun bir düzeyde kalmasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir cilt için odadaki nem oranı %45-55 arasında olmalıdır.

Piyasada satılan nem cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu imkanınız yoksa bulunduğunuz odalara birer tencere su koyarak havanın nemini arttırabilirsiniz.

11. Kuru Ciltler İçin İlave Öneriler

 • Ani ısı değişiklikleri cilt kuruluğu yapabilir.
 • Kuru ciltler için içinde A, B6, C, ve E vitaminleri, riboflavin, selenyum ve çinko olan cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.
 • Cilt bakım ürünlerini satın alırken içerisinde sert ve zararlı kimyasallar olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Özellikle kış aylarında yağlı nemlendiriciler kullanınız.
 • Güneş ışınları cildin doğal yağını ve nemini kaybetmesine yol açar. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda etkili bir güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayınız.
 • Cildinize karşı nazik kumaşlar tercih ediniz. Pamuk ve ipek gibi doğal lifler cildinizin nefes almasına yardımcı olur.
 • Giysilerinizi boya veya parfüm içermeyen deterjanlarla yıkayın.
 • Cilt kuruluğu kaşıntı yapıyorsa soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • Boya, parfüm ve alkol içermeyen temizleyiciler kullanın.
 • Cilt kuruluğu yaşadığınız bölgelere sabun kullanmayın veya yağlı sabunları tercih edin.
 • Kaşımak kuru ciltler için zararlıdır. Bu yüzden kaşımamaya çalışın.
 • Düzenli olarak yeterli miktarda su için. Cildinizin %64’ü sudan oluşur. Kuru ciltler genellikle yeterli miktarda su içmeyen kişilerin yaşadığı bir problemdir.
 • Beslenmenizde yeterince Omega-3 yağ asidi bulunmasına özen gösterin. Omega-3 yağ asitleri cilt hücre zarlarının sağlığını korumaya yardımcı olur.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...

Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun...

Dudak üstü kararması neden olur? Dudak Üstü Kararmasına Ne İyi Gelir?

Dudak üstü kararması özellikle kadınlar olmak üzere birçok kişinin yaşadığı yaygın bir kozmetik problemdir. Dudak üstü kararması dudağın...

BB Krem Nedir? BB Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Makyaj çekmecenizde fazla yer kaplamadan ve paranızı çarçur etmeden güzellik rutininizi tamamlamak mı istiyorsunuz? Kim istemez ki? İşte...