Kuru Saçlar: Nedenleri ve Önlenmesi

0
4040
Kuru Saçlar
Kuru saçların nedenlerini anlamak, saç bakımınızın önemli aşamalarından biridir.

Kuru Saçların Nedenleri?

Kuru saçlar için şampuan yerine dolgun ve ipek gibi saçlar için olan şampuanları kullanmayı hayal edebiliyor musunuz? Kuru saçların nedenlerini anlamak ve gerekli adımları atmak bu kapıların kilitlerini sizin için sonsuza kadar açabilir. Bu yazımızda kuru saçların nedenlerinden söz edeceğiz.

1) Saç Derisinin yeterince nem üretmemesi. Saç derisi, saçı nemlendirmeye yetecek kadar yağ üretemediğinde veya saç telleri nemi hapsetmediğinde saçlar kurur.

Saç kendiliğinden yağlı olan bir şey değildir. Aksine saçlar saç kökünde üretilen yağa muhtaçtır.

Bazen saç yeterince yağ üretemez ve bu da kuru saçlara neden olur. Benzer şekilde aşırı yağ üretimi de yağlı ve yapışkan saçlara neden olur. Yaş ilerledikçe saçlarda daha az yağ üretilmeye başlar. Saç köklerin derinin altında olması nedeniyle saç derisi saçlar kurumaya başlar. Kuru saç derisi pul pul dökülür hale gelir ve bu da kepeklenmeye neden olur.

Kepek Sorunu

Üretilen nemin saça hapsolmaması. Sağlıklı bir saçın her bir teli kütikül adı verilen bir koruyucu katmana sahiptir. Tıpkı kiremitlerin evinizi yağmurdan ve güneşten koruması gibi, kütikül tabakası da saçınızı ısıdan ve güneşten korur. Sağlıklı bir kütikül tabakası nemi saçta hapseder. Kütiküller birbirinden ayrıldığında ve saçtan döküldüğünde saçın nemi hapsetme becerisi azaltır ve saç üretilen yağı kaybeder.

Kuru Saçlara Ne Yol Açar?

 • Saçı çok sık yıkamak veya saçın ürettiği yağı yok eden bir şampuan kullanmak.
 • Sıklıkla saç kurutma makinesi kullanmak
 • Saç kurutma makinesi kullanmadan önce alkol içeren saç bakım ürünleri kullanmak.
 • Saçın çok fazla güneşe, rüzgara veya ayaza maruz kalması
 • Boya, perma gibi kimyasal işlemler
 • Saç düzleştirici, maşa gibi ısıyla şekillendirici ürünler.

Saçta kuruluk yapmakta ve saçın sahip olduğu nemi yok etmektedir.

Kuru Saçlar nasıl önlenir?

 • Saçınızı daha az yıkamayı deneyin. Örneğin saçınızı her gün yıkıyorsanız (çoğu insan saçını her gün yıkar) haftada bir veya iki kere yıkamayı deneyin.
 • Özellikle kuru saçlar için olan hafif bir şampuan kullanın. Kuru saçlar için üretilen şampuanlarda nemi yok eden ürünler daha az bulunmaktadır.
 • Alkol içermeyen şampuanlar kullandığınızdan emin olun. Alkol saçı kurutur.
 • Nemlendirici içeren bir saç kremi kulanın. İyi bir saç kremi kütiküllerin düzgün olmasını sağlar ve saçın doğal yağını korur.
 • Nemi arttırmak için saç derinize jojoba yağı veya Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.

Bu teknikleri denediğiniz halde saçınız hala kuru ise profesyonel bir saç ürünü kullanmak için kuaförünüzle görüşebilirsiniz. Yorgunluk, soğuğa karşı hassasiyet, zayıflık veya saç dökülmesine bağlı olarak saç kuruması var ise herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını tespit etmek için doktorunuza danışınız.

Kuru saç derisine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler için buraya tıklayabilirsiniz.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here