Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi: Belirtileri ve Tedavisi

0
9738
Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi
Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi

Süt içtikten sonra veya dondurma yedikten sonra şişkinlik ve gaz sorunları mı yaşıyorsunuz? Cevabınız evet ise oldukça yaygın bir durum olan laktoz intoleransı sahibi olabilirsiniz. Laktoz intoleransı vücudun süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz adındaki bir şekeri sindirmesini imkansız hale getiren bir durumdur. Bu yazımızda laktoz intoleransı nedir, laktoz intoleransı belirtileri, laktoz intoleransı ile süt alerjisi arasındaki farklar ve süt alerjisi belirtileri üzerinde duracağız.

Doktorunuz laktoz intoleransı sahibi olup olmadığınızı ve beslenmenizi buna göre nasıl ayarlayacağınızı söyleyecektir.

Laktoz İntoleransı Belirtileri

Laktoz intoleransını anlamanın birçok yolu vardır. laktoz intoleransının ne kadar şiddetli olduğu da tükettiğiniz süt ürünü miktarına ve tolerans düzeyine göre değişir.

Laktoz intoleransı belirtileri şunlardır:

Süt içtikten veya süt ürünleri tükettikten sonraki 30 dakika ila 2 saat içerisinde bu sorunları yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Laktoz intoleransı bu belirtilere yol açabilecek birçok durumdan sadece biridir.

Laktoz intoleransına sahip olmak vücudunuzda sütteki şekeri parçalayacak belirli bir enzimin yeterince bulunmadığı anlamına gelir. Sütteki şeker kan dolaşımına karışmak yerine kalın bağırsakta birikir. Kalın bağırsakta fermente olur ve yukarıdaki laktoz intoleransı belirtileri ortaya çıkar.

Laktoz intoleransı milyonlarca kişide görülen bir durumdur. Ancak laktoz intoleransı yönetilebilir. Ancak tamamen ortadan kaldırılamaz.

Laktoz İntoleransı Belirtileri Herkeste Görülebilir

Gaz, şişkinlik ve mide bulantısı gibi sorunlar birçok kişinin günlük yaşamında sıklıkla karşılaştığı sorunlardır. Bu belirtiler kişide mutlaka laktoz intoleransı olduğu anlamına gelmez.

Ancak kendinizde laktoz intoleransı olduğundan kuşkulanıyorsanız doktorunuzla şu hususları görüşebilirsiniz:

 • Kendinizde gördüğünüz belirtileri yazarak not edin.
 • Kullandığınız ilaçları, vitaminleri ve takviye ürünleri bir liste haline getirin.
 • Bu ilaçları kullanmadan önce süt veya süt ürünleri tükettiniz mi?
 • Kendinizde gördüğünüz belirtilere sebep olabilecek başka bir şey var mı?

Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi

Laktoz intoleransı ve süt alerjisi aynı şeymiş gibi anlaşılmaktadır. Birçok kişi bunların aynı şey olduğunu düşünmektedir. Ancak laktoz intoleransı ve süt alerjisi aynı şey değildir. Bunların sebepleri ve sonuçları birbirinden tamamen farklıdır.

Laktoz intoleransı sindirim sistemi ile ilgilidir. Laktoz intoleransı olması halinde vücudunuz laktozu parçalamak için gerekli olan laktaz isimli enzimi üretememektedir. Laktoz sütteki şekerin adıdır. Sindirilemeyen bu laktoz normal şekilde mide ve küçük bağırsakta sindirilmek yerine kalın bağırsağa ilerler, burada bakteriler tarafından parçalanır ve şişkinlik ve gaz gibi laktoz intoleransı belirtileri ortaya çıkar. laktoz intoleransı belirtileri rahatsız edicidir, ancak tehlikeli değildir. Laktoz intoleransı yetişkinlerde yaygın bir durumdur.

Süt alerjisi ise tamamen bağışıklık sistemi ile ilgili bir problemdir. Süt alerjisi olan kişilerde vücut sütteki ve diğer süt ürünlerindeki proteinlere, sanki tehlikeliymiş gibi reaksiyon gösterir. Alerji belirtilerine yol açan semptomları ortaya çıkarır. Bu alerjik reaksiyon kızarıklık gibi hafif belirtilerin yanı sıra nefes darlığı, bilinç kaybı gibi şiddetli belirtiler de ortaya çıkarabilir.

Süt alerjisi özellikle çocuklarda en yaygın görülen alerji türlerinden biridir. 4 yaş altındaki her 100 çocuktan 2’sinde süt alerjisi görülmektedir. Bebeklerde süt alerjisi çok daha yaygındır.

Süt Alerjisi Belirtileri

Laktoz intoleransı ve süt alerjisi belirtileri birbiriyle benzerlik göstermektedir.

 • İshal,
 • Mide bulantısı, bazen kusma
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • Gaz

Ancak süt alerjisi cilt ve akciğer gibi vücudun diğer kısımlarında da reaksiyona sebep olabilmektedir.

 • Kızarıklık,
 • Kurdeşen
 • Özellikle dudaklarda ve yüzde şişme
 • Hırıltılı soluma
 • Boğazda sıkışma
 • Yutma zorlukları

Süt alerjisi olan bebeklerde kakada kan görülebilir.

Anafilaksis ise ölümcül alerjik reaksiyonlara verilen isimdir. Genellikle kişinin alerjisi olan şeye maruz kalmasından itibaren birkaç dakika içerisinde ortaya çıkar. Ancak birkaç saat sonra da ortaya çıkabilir. Anafilaksis durumunda vücudun birden parça kısmında çok çeşitli alerjik reaksiyonlar oluşur.

Süt Alerjisi Kimlerde Görülür?

Aşağıdaki faktörler kişilerde süt alerjisi yatkınlığını arttırmaktadır:

 • Başka alerjileri bulunan kişiler
 • Egzama hastaları
 • Anne veya babasından en az birinde bahar nezlesi, egzama veya astım bulunan kişiler.
 • Genç bireyler. Süt alerjisi çocuklarda daha yaygındır. Kişi yetişkinliğe yaklaştıkça sindirim sisteminin süte reaksiyon gösterme olasılığı düşer.

Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi Testleri

Doktorunuz öncelikle belirtileri anlamak için sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır. Ardından vücudunuzun süt ve süt ürünlerine nasıl tepki gösterdiğini anlamak isteyecektir. Bunun sonucunda belirtilerin laktoz intoleransından mı yoksa süt alerjisinden mi kaynaklandığını tespit etmek için belirli testler uygulayacaktır.

Laktoz İntoleransı Testi

Laktoz intoleransı testi kapsamında kişiye içerisinde bolca laktoz bulunan bir sıvı içirilir. 2 saat sonra kandaki glukoz (şeker) miktarı ölçülür. Kandaki glukoz miktarı yüksek değilse, bu kişinin içtiği sıvıdaki laktozu sindiremediği anlamına gelir.

Hidrojen nefes testi kapsamında kişiye içerisinde bolca laktoz bulunan bir sıvı içirilir. Daha sonra düzenli aralıklarla nefesinizdeki hidrojen ölçülür. Laktozu sindiremeyen bireylerde laktoz kalın bağırsakta birikecek, bu da kişinin nefesinde tespit edilebilecek şekilde hidrojen salınımı gerçekleştirecektir.

Dışkı asitliği testi kapsamında, diğer testlerin uygulanamadığı bebekler ve çocuklar test edilir. Bu testte bebeklerin ve çocukların kalın bağırsakta sindirilemeyen laktozun neden olduğu laktik asit test edilir.

Süt Alerjisi Testi

Deri Prik Testi kapsamında süt alerjeni içeren birkaç damla sıvı ön kol veya sırttan deri altına enjekte edilir. Kaşıntılı kırmızı bir cilt reaksiyonu oluşması halinde süt alerjisi olma ihtimali yüksektir.

Doktorunuz bu durumda bir kan tahlili isteyerek kandaki belirli antikorların miktarını ölçmek isteyecektir.

Her iki testte de “yanlış pozitif” sonuç çıkabilir. Aslında süt alerjisi olmayan bir kişide bu testlerin sonuçları pozitif çıkabilmektedir. Alerji uzmanı bu testleri yorumlayacaktır.

Alerjiden şüphelenilmiş ancak alerji kesin olarak teşhis edilememişse doktorunuz ağız yoluyla bir test uygulayabilir. Bu test kapsamında gittikçe artan miktarlarda süt içeren besinler hastaya verilerek süt içeren gıdalara yönelik reaksiyon tespit edilmeye çalışılır.

Laktoz İntoleransı Tedavisi

Laktoz intoleransı, kişinin tükettiği süt ve süt ürünü miktarının kısıtlanmasıyla büyük oranda yönetilebilmektedir. Ayrıca laktoz oranı azaltılmış süt tüketmek veya vücuttaki eksik laktaz enzimini tamamlayıcı takviyeler almak da yardımcı olabilir.

 Süt Alerjisi Tedavisi

Süt alerjiniz varsa her türlü süt ve süt ürününden kesin olarak kaçınmanız gerekmektedir.

Riskli durumlardan kaçınmak için tükettiğiniz ürünlerin içeriğini kontrol etmeli, içerisinde süt ve sütten yapılan malzemeler kullanılıp kullanılmadığını bilmelisiniz. Bazı ton balıklarında, enerji içeceklerinde ve hatta sakızlarda bile süt ürünü bulunabilmektedir. Ayrıca süt alerjisi bulunan kişiler laktozsuz süt ürünlerini de tüketemezler. Zira laktozsuz süt ürünleri her ne kadar laktozsuz olsalar da alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

 

Kaynak:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here