Leğen Kemiği Ağrısı (Pelvik Kemik Ağrısı) neden olur? Ne iyi gelir?

0
28101
leğen kemiği pelvik kemik ağrısı neden olur nasıl geçer

Leğen kemiği ağrısı kasık kemikleri, kalça kemiği, iskiyum ya da pelvil bölgeyi oluşturan diğer kemiklerdeki bir iltihap ya da yaralanmadan kaynaklanabilir. Pelvik kemik ağrısı, leğen kemiği ağrısı ya da leğen kuşağı kemiği ağrısı olarak bilinen bu ağrılar özellikle hamile kadınlarda çok yaygındır. Leğen kemiğini etkileyen durumlar sonucunda pelvik eklemlerde sertleşme, ağrı ya da hareket kabiliyetinde azalma görülebilir. Leğen kemiği ağrısı nedeniyle kasık bölgenizde ağrı hissediyorsanız yürüme, oturma ve ayakta durmada zorluk ve rahatsızlık yaşamanız olasıdır. Bu yazımızda leğen kemiği ağrısı nedenleri ve evde tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Leğen kemiği ağrısı için evde uygulayabileceğiniz birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Örneğin sıcak veya soğuk kompres uygulamak, fizik tedavi veya bazı takviyeler kullanmak leğen kemiği ağrısı hissini hafifletebilir. Hamilelikte leğen kemiği ağrısı genellikle doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir. Ancak sıcak su torbası gibi yöntemlerle bu iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Leğen Kemiği (Pelvik kemik) nedir?

Leğen kemiği (leğen kuşağı kemiği ya da pelvik kemik olarak da bilinir) üçgen şeklindeki bir dizi kemiğin birleşiminden oluşur. Britannica Ansiklopedisi’ne göre leğen kemiği pubis adı verilen kasık kemiği, kalça kemiği, iskiyum, sağrı kemiği ve kuyruksokumu kemiğinden oluşmaktadır. Kasık kemiği pelvis kemerinin altında yer alın ve 2 kalçayı birbirine bağlar. İki leğen kemiği sağrı kemiğinin üzerinde, omurganın altında birleşerek sakroiliak eklemi oluşturur.

Leğen kemiklerine bağlı bazı kas ve bağlar da bulunur. Bunlar üst gövdeyi destekler ve dengede durmaya yardımcı olur.

Leğen kemiğinin temel fonksiyonu yürüme, koşma, oturma veya dizüstü durma halinde vücudu desteklemektir. Leğen kemiği mesane, üreme organları ve rektum gibi vücudun önemli organlarını da korur.

Kadın leğen kemiği ve erkek leğen kemiği arasındaki farklar nelerdir?

Leğen kemiği bölgesi doğum esnasında önemli bir görev gördüğünden kadın ve erkek leğen kemiği arasında birtakım farklar bulunmaktadır.

Orthopedic Physical Therapy Secrets adlı kitaba göre kadın leğen kemiği erkek leğen kemiğinden daha hafif ve daha incedir. Kadınlarda sağrı kemiği doğuma destek olmak için erkek sağrı kemiğinden daha kısa ve daha geniştir. Leğen kemiği bölgesi kadınlarda doğum kanalının bir parçasını oluşturur.

Kadın leğen kemiği ile erkek leğen kemiği arasındaki farklar nedeniyle hamilelik süresince leğen kemiği ağrısı oldukça yaygındır.

Leğen Kemiği Ağrısı Belirtileri

Leğen kemiği ağrısı her yaştan kadın ve erkekte görülebilir. Ancak kadınlarda leğen kemiği ağrısı daha yaygın görülmektedir.

Leğen kemiği belirtileri arasında en yaygın olanı pelvik bölgede keskin ve ani ağrılardır. Kemik veya eklem ağrısı nedenine bağlı olarak bir veya iki kalçada sertlik hissedilebilir.

Leğen kemiği ağrısı belirtileri şunları da içerir:

 • Eğilme halinde şiddetlenen alt bel ağrısı,
 • Uzun süre ayakta durma ya da oturma halinde kalçada veya sırtta ağrı ve sertlik hissetme.
 • Yürürken veya merdiven çıkarken leğen kemiğinde ya da kalçada ağrı
 • Yatakta dönerken kalça ağrısı ya da bel ağrısı.

Hamilelikte leğen kemiği ağrısı belirtileri ise şunlardır:

 • Üst kalça ağrısı,
 • Vajina ile rektum arasında pelvik ağrı
 • Bacakları birbirinden ayırma esnasında ağrı.

Leğen Kemiği Ağrısı Nedenleri

Leğen kemiği ağrısı leğen kuşağı kemiklerinde ağrı ya da simfizis pubis disfonksiyonu olarak da bilinmektedir. Aşağıda leğen kemiği ağrısı nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Leğen Kemiğinin Kırılması

Pelvik bölgede yani kalça kemiği, sağrı kemiği, iskiyum veya iliyum kemiklerinden birinin kırılması durumunda leğen kemiği ağrısı ortaya çıkar.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre leğen kemiğinin kırılması çoğunlukla düşme ya da benzeri kazalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli trafik kazası gibi durumlarda ise leğen kemiği kırığı öyle şiddetli olur ki leğen kemiğinin iyileşmesi için ameliyat gerekebilir.

Leğen kemiği daire şeklinde olduğundan çoğunlukla leğen kemiğindeki bir kırık, başka bir yerde daha kırık oluşmasına yol açmaktadır. Örnek vermek gerekirse kalça kemiğinin üstünde sakroiliak eklem bölgesindeki bir kırık kalça kemiğinde bir başka kırık oluşmasına yol açabilir. Osteoporoz (kemik erimesi) nedeniyle yaşlılarda kalça kırığı daha sık görülmektedir.

Yaralanmanın büyüklüğüne bağlı olarak leğen kemiğinde kırık belirtileri şunlardır:

 • Pelvik bölgede keskin ağrılar,
 • Yürürken veya kalçayı hareket ettirirken ağrı,
 • Kalça kemiği çevresinde şişme veya çürümeler.

Kalça Kemiği İltihabı

Kemik iltihabı kadınlarda ve erkeklerde leğen kemiği ağrısı yapan nedenlerden biridir. Kalça kemiği iltihabı tekrarlanan bir travma nedeniyle alt pelvik bölgede kalça kemiğinin iltihaplanmasıdır. Kalça kemiği itihabı kasık veya alt karın bölgesinde de ağrı şeklinde hissedilebilir (Erkeklerde kasık ağrısı hakkında bilgi için tıklayınız).

Kalça kemiği iltihabı çoğunlukla sporcularda görülmektedir. Pelvik bölgedeki kaslarda yaşanan mikro-travmalar ya da eklemlerin zarar görmesi nedeniyle kalça kemiği iltihabı ortaya çıkabilir. futbolcularda, buz hokeyi sporcularında ve tenis oyuncularında kalça kemiği yaygın bir sağlık sorunudur.

Kalça kemiği iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Leğen kemiğinde başlayıp yayılan ağrı,
 • Kalça bölgesinin tek bir tarafında alt karın ağrısı,
 • Hapşırırken, yürürken veya koşarken kalça ağrısı,
 • Düzgün olmayan bir zeminde yürürken ya da gece yatakta yürürken leğen kemiği bölgesinden kemik sesleri duyulması,
 • Sakroiliak eklem bölgesinde ağrı.

Sakroiliak Eklem Burkulması

sakroiliak eklemSakroiliak eklem burkulması leğen kemiği ağrısı yapan bir diğer faktördür.

Sağrı kemiği ve leğen kemiği arasındaki eklemlerin iltihaplanması artirit, düşme, yıpranma gibi durumlardan kaynaklanabilir. Sırtın alt tarafında ya da kalçanın arkasında ağrı sakroiliak eklem ağrısı belirtileri arasında yer almaktadır.

Journal of Manual & Manipulative Therapy dergisinde yayınlanan bir rapora göre leğen kuşağı kemikleri disfonksiyonu sakroiliak eklem ağrısı yapabilmektedir. Leğen kemiğinin yapısına bağlı olarak leğen kuşağı kemikleri disfonksiyonunun teşhis edilmesi zordur. Bu sağlık sorunu kendiliğinden ortaya çıkabilir.

Fizik tedavi, spinal manipülasyon ve destek kemerleri leğen kemiği ağrısı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Leğen Kuşağı Kemikleri Ağrısı

Leğen kuşağı kemikleri ağrısı çeşitli düzeylerde ağrı ya da sırt veya kalça ağrısı ortaya çıkaracak şekilde kemiklerde görülen ağrıdır.

Sıklıkla stres ve modern yaşamın getirdiği gerilimler leğen kuşağı kemiklerinde ağrı yapabilmektedir. Leğen kuşağı kemiklerinde ağrı duruş bozuklukları ya da pelvik kaslardaki dengesizliklerden kaynaklanabilir. Örneğin kambur oturmak leğen kemiği bölgesine ekstra baskı uygulamaktadır.

BMC Musculoskeletal Disorders dergisine göre kronik leğen kemiği ağrısı duruş bozuklukları ile ilgili olabilir. duruş bozuklukları leğen kemiği bölgesindeki eklemlere ve sinirlere baskı yapmaktadır. Uzmanlar otururken ya da ayakta dururken postürün düzeltilmesi durumunda leğen kemiği ağrısı hissinde azalma tespit etmiştir.

Iowa Orthopedic Journal dergisine göre kas dengesizliği arka tarafta leğen kemiği ağrısı hissine yol açabilir. Örneğin kalçada anormal kas uzunluğu bazı kalça kaslarında gerilmeye yol açarak leğen kemiği ağrısı yapabilir. Bazı durumlarda kasın aşırı kullanımı, yaralanma ya da kilo alma da leğen kemiği ağrısı yapabilir.

Leğen Kemiği Ağrısının Diğer Nedenleri

Günlük hayatınızı etkileyen diğer leğen kemiği ağrısı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Artirit

Ankilozan spondilit kronik leğen kemiği ağrısı yapan bir artirit türüdür. Ağrı ve eklem iltihabına yol açan artirit birçok kişide yaygın olarak görülmektedir. Ancak ankilozan spondilit genel nüfusun yalnızca %0.5’inde görülen bir durumdur.

Kanser

Nadir durumlarda leğen kemiği ağrısı kondrosarkom ya da Ewing sarkomu hastalıklarından kaynaklanabilir. Bunlar leğen kemiklerini etkileyen kanser türleridir. Belirtileri arasında leğen kemiği çevresinde sürekli ağrı yer almaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki leğen kemiği ağrısı çoğunlukla sadece iyi huylu bir iltihap ya da disfonksiyondan kaynaklanır. Bu kanser türleri nadir olarak görülmektedir.

Hamilelikte Leğen Kemiği Ağrısı, Leğen Kuşağı Kemiklerinde Ağrı ve Simfizis Pubis Disfonksiyonu

Leğen kemiği bölgesindeki değişiklikler nedeniyle hamilelikte leğen kemiği ağrısı yaygın bir durumdur. Hamilelikte simfizis pubis disfonksiyonu da yaygın görülmektedir ve yürürken, ayakta dururken ya da öne eğilirken ağrı hissedilmesine yol açabilir.

Bazı raporlara göre hamilelikte leğen kuşağı kemiklerinde ağrı hamile kadınların yaklaşık %75’inde görülmektedir. Uzmanlar hamilelikte leğen kuşağı kemiklerinde ağrı yaşanmasının birtakım özel nedenleri olduğunu belirtmektedir. Hamilelikte leğen kemiği ağrısı kalçalarda ve vajina ile anüs arasında ağrı ve sertleşme hissine yol açabilir.

Örneğin BMC Medicine dergisi raporuna göre hamilelikte relaksin hormonunun yükselmesi leğen kemiğinin genişlemesine yol açmaktadır. Hamilelikte leğen kemiği ağrısı hissinin özellikle son 3 aydaki nedeni bu olarak gösterilmektedir. Ayrıca ağır işler, ağır nesneler kaldırmak ve geçmişte sırtın alt tarafında ağrı yaşamış olmak hamilelikte leğen kemiği ağrısı riskini arttırmaktadır. Araştırmalar doğum sonrası leğen kemiği ağrısı probleminin de yaygın olduğunu göstermektedir.

Hamilelikte leğen kemiği ağrısı için ne yapılabilir?

Bazı kadınlarda pelvik destek kemeri kullanımı leğen kemiği ağrısını hafifletmektedir.

Hamilelikte leğen kemiği ağrısı problemi ile başa çıkmak için Amerikan Sağlık Hizmetleri Kurumu şunları önermektedir:

 • Pantolon giyip çıkarırken mutlaka oturulmalıdır. Çünkü bu sırada tek bir bacağa kuvvet uygulanması leğen kemiği ağrısı problemini şiddetlendirilebilir.
 • Uyurken bacakların arasına yastık konulmalıdır.
 • Dizler mümkün olduğunca birleşik tutulmalıdır. Örneğin arabaya binerken veya inerken ya da uyku esnasında yatakta dönerken dizler mümkünse birbirinden ayrılmamalıdır.
 • Merdiven basamakları birer birer çıkılmalıdır.
 • Otururken ya da ayakta dururken bacaklar çapraz halde tutulmamalıdır.
 • Ağır nesneler kaldırılmamalıdır.
 • Tek elde çanta taşınmamalı, mümkünse hafif bir sırt çantası kullanılmalıdır.

Leğen Kemiği Ağrısı Evde Tedavisi

Ağır ilaçlar ya da ağrı kesiciler kullanmadan leğen kemiği ağrısı tedavisi evde uygulanabilmektedir. Leğen kemiği ağrısı tedavisi için yapılabilecekler şunlardır:

 • Kuvvet veren egzersizler,
 • Masaj
 • Isı terapisi,
 • Destek kemerleri
 • Doğru postür kazanmak.

Bu evde tedavi yöntemlerinin birçoğu doğum sonrası leğen kemiği ağrısı problemini gidermek için de etkilidir.

Sıcak veya Soğuk Terapisi

Leğen kemiği ağrısı hissedilen bölgeye sıcak su torbası ya da soğuk kompres uygulamak ağrıdan doğal yollarla kurtulmaya yardımcı olabilir.

Isı terapisi kan dolaşımını hızlandırarak ve gergin kasları gevşeterek artirit türü eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Soğuk kompres de derin ağrılar için iyi bir seçenektir ve özellikle leğen kemiği ağrısı probleminin başladığı ilk günlerde etkili olabilir. Sıcak veya soğuk terapiden hangisinin daha iyi geldiğini tespit etmek için ikisi de denenebilir.

Leğen kemiği ağrısı için soğuk veya sıcak kompres nasıl hazırlanır?

 • Bir çorabın içerisine ¾ oranında pirinç doldurun, ağzını düğümleyin.
 • Soğuk kompres için çorabı 2-3 saat boyunca buzlukta bekletin. Çıkardıktan sonra ince bir havluya sararak her seferinde 15 dakika olacak şekilde leğen kemiği ağrısı hissedilen bölge üzerinde bekletin.
 • Sıcak kompres için pirinç dolu çorabı mikrodalga fırına koyun ve 1 ya da 1.5 dakika ısıtın. Çıkardıktan sonra çorabın çok sıcak olmamasına dikkat edin. Gerekiyorsa ince bir havluya sarın ve leğen kemiği ağrısı hissettiğiniz bölge üzerinde bekletin. İhtiyaç duydukça tekrar ısıtın.

Masaj

Leğen kemiği ağrısı hissedilen bölgeye masaj yapmak kasları gevşeterek ağrıyı hafifletebilir. BMC Complementary Alternative Medicine dergisine göre belirli masaj teknikleri kas-iskelet sistemi ağrılarında etkili olmaktadır.

Leğen kemiği ağrısı masajının etkinliğini arttırmak için belirli yağlar kullanılabilmektedir.

Leğen Kemiği Ağrısı Masajı İçin Kullanılan Yağlar

Birçok doğal yağ ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bunlar deriye nüfuz ederek leğen kemiği ağrısı problemini hafifletebilir.

Örneğin 2015 yılında lavanta yağının tıbbi özellikleri hakkında yapılan bir araştırmaya göre lavanta yağı iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre lavanta yağı doğrudan cilde uygulandığında iltihap giderici özelliklere sahiptir ve ağrıyı hafifletmektedir. Lavanta ağrısı önemli terapötik özellikleri olan bir temel yağ olarak tanımlanmaktadır.

Fizik Tedavi

Kronik leğen kemiği ağrısı aşıyorsanız ya da doğum sonrasında leğen kemiği ağrısı iyileşme göstermediyse fizik tedavi uzmanına danışmanız gerekebilir.

Birçok uzman fizik tedavi veya manipülasyon uygulamalarının leğen kemiği ağrısı problemini hafiflettiğini belirtmektedir. Bazı fizik tedavi uzmanları leğen kemiği bölgesindeki kasları ve bağları güçlendirmek için egzersiz programları önermektedir. Aerobik ve kas güçlendirme egzersizleri yardımıyla da leğen kemiği güçlendirilerek ağrı hafifletilebilir.

Doğal Takviyeler

Leğen kemiği ağrısını sık yaşıyorsanız iltihap ve ağrıyı azaltmak için bazı doğal takviyeler kullanabilirsiniz

Örneğin Drug Design, Development and Therapy dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçal özü (kurkumin) takviyesi iltihaplı hastalıklarda tedaviye destek olmaktadır. Araştırmacılara göre zerdeçaldaki kurkumin artirit hastalığında eklem ağrısı belirtilerini azaltan iltihap giderici bir bileşendir. Düzenli olarak zerdeçal takviyesi kullanan artirit hastalarında ağrıda azalma ve hareket kabiliyetinde artış gözlenmiştir.

Leğen kemiği ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli?

Birçok durumda leğen kemiği ağrısı bu yazımızda bahsettiğimiz doğal yöntemlerle iyileştirilebilmektedir. Ancak ağrı devam ederse ve günlük aktivitelerinizi bozucu bir etki yapmaya başlarsa doktora gidilmelidir.

Detaylı bir inceleme ve taramalarla uzun süreli leğen kemiği ağrısı probleminin kaynağı tespit edilecektir. Doktorunuz sizi bir kiropraktöre yönlendirebilir veya başka bir tedavi önerebilir.

kalp

Siz de leğen kemiği ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. Britannica. Pelvic girdle.
 2. LearnTechUWE. Pelvic anatomy.
 3. ScienceDirect. Pelvis.
 4. OrthoInfo. Pelvic fractures.
 5. CochraneLibrary. Physical therapy interventions for PGP after pregnancy.
 6. BMC Complement Altern Med.2006 Jun 23;6:24.
 7. Medscape. Osteitis pubis.
 8. MayoClinic. Sacroiliitis.
 9. J Man Manip Ther. 2015 Feb; 23(1): 20–26.
 10. NHS. Pelvic girdle
 11. BMC Musculoskelet Disord. 2009; 10: 82.
 12. Iowa Orthop J. 2003; 23: 57–60.
 13. CancerGov. Bone cancer.
 14. BMC Med. 2011; 9: 15.
 15. NHS. Pelvic pain in pregnancy.
 16. An Acad Bras Cienc.2015 Aug;87(2 Suppl):1397-408.
 17. Drug Des Devel Ther. 2016; 10: 3029–3042.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here