Levothroid Kullanımı ve Yan Etkileri (Levotiroksin)

0
1828
Hamilelikte Levothroid Yan Etkileri

Levothroid (levotiroksin) vücutta enerjiyi ve metabolizmayı düzenlemek için üretilen levotiroksin hormonunun yerine alınır. Tiroit bezi bu hormonu kendi başına yeterince üretemediğinde hasta bu ilacı kullanır. Bu yazımızda Levothroid yan etkileri, hamilelikte Levothroid kullanımı gibi konularda bilgi vereceğiz.

Bu ilaç (levotiroksin) hipotiroid tedavisinde kullanılır.  Levotiroksin hormon bozuklukları, ışın tedavisi, ameliyat veya kanser nedeniyle ortaya çıkabilecek guatr (guatr bezinin büyümesi) tedavisinde veya guatrın önlenmesinde de kullanılabilmektedir.

Levotiroksin burada yazılmayan başka amaçlarla da kullanılabilir.

Levothroid Hakkında Önemli Bilgiler

Belirli hastalıkları olan kişilerin bu ilacı kullanması mümkün değildir. Böbrek üstü bezi hastalığı, tirotoksikosis adı verilen bir tiroit bozukluğunuz varsa veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Levothroid (levotiroksin) obezite veya kilo yönetimi problemlerinde kullanılmamalıdır. İlacın yanlış kullanımları durumunda, özellikle diğer kilo verdirici ilaçlar ve iştah kesiciler ile birlikte kullanılması durumunda tehlikeli yan etkiler ortaya çıkabilir.

Levothroid (levotiroksin) Kullanmadan Önce

Aşağıdaki tıbbi problemleri yaşayan kişiler Levothroid (levotiroksin) ilacını kullanamayabilir:

 • Tirotoksikosis adı verilen bir tiroit hastalığı,
 • Kalp hastalığı, koroner arter hastalığı veya kan pıhtılaşması
 • Diyabet (insülin veya ağız yoluyla alınan diyabet ilaçlarının dozları levotiroksin almaya başlamadan önce ilacın dozunda ayarlama yapılması gerekebilir).
 • Anemi (kırmızı kan hücrelerinin eksik olması)
 • Osteoporoz (kemik erimesi) veya kemik mineral yoğunluğunun düşüklüğü
 • Hipofiz bezi problemleri
 • Gıda veya ilaç alerjileri
 • Tedavi edilmeyen veya kontrol edilmeyen böbrek üstü bezi hastalığı
 • Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz ya da kalp krizi belirtileri görülüyorsa (göğüs ağrısı, ağırlık hissi, çene veya omuza sıçrayan ağrı, mide bulantısı, terleme, genel hastalık hissi).

Yakın zamanda iyotlu ışın tedavisi gördüyseniz bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Hamilelikte Levothroid Kullanımı

Hamilelikte Levothroid kullanımı ile ilgili doğmamış bebeğe zarar verdiği yönünde bir bilgi yoktur. Hamilelikte Levothroid kullanımı durumunda doktorunuzun tavsiyesi olmadan ilacın kullanımını bırakmayınız. Hamilelikte tiroit hormonu düzeyinin düşük olması hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Hamilelik süresince ilacı dozunda ayarlama yapılabilir.

Levothroid anne sütüne geçebilir. Ancak emzirilen bebeğe zarar verdiği bilinmemektedir. Emziren bir anne iseniz doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde ilacın dozu ayarlanabilir.

Levothroid Nasıl Kullanılır?

İlacın prospektüsündeki tüm talimatlara uyunuz. Doktorunuz en iyi sonuçları almak için ilacın dozajında ayarlama yapabilir. Bu ilacı doktorunuzun belirttiğinden daha az veya daha fazla miktarlarda kullanmayın.

Aynı hastalığa sahip olsa bile bu ilacı başkalarıyla paylaşmayınız.

Bu ilaçtan en iyi sonucu almak için boş mideye alınmalı, kahvaltıdan en az 30 dakika önce kullanılmalıdır. İlacın kullanımı ile ilgili doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz ve ilacı her gün aynı saatte almaya çalışın.

Levoxyl ilacını tam 8 bardak suyla alınız. Levoxyl tablet hızlıca çözülecek ve kolaylıkla yutulacaktır.

Levothyroxine kullanırken sıklıkla tıbbi testler yapılması gerekecektir.

Bu ilacı kullanırken diğer gittiğiniz doktorlara da bilgi veriniz

İlacı rutubetsiz ortamda ve oda sıcaklığında saklayınız.

İlaca başladıktan sonra etkilerinin görülmesi birkaç hafta olabilir. Bu nedenle kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmayı bırakmayınız. Vücudunuzda tiroit bezinin üretmediği hormonun yerine koyulabilmesi için bu ilacı ömür boyu kullanmanız gerekebilir.

Levothroid Kullanılmazsa Ne Olur?

İlacı almayı unutursanız hatırladığınız anda ilacınızı alınız. Bir sonraki ilaç saatiniz yaklaştıysa bir önceki kaçırdığınız ilacı almayınız. Bir sonraki ilaç saatinde iki doz ilaç alınmamalıdır.

Levothroid Fazla Alınırsa Ne Olur?

İlacın fazla alınması halinde baş ağrısı, diz ağrısı, titreme, asabiyet, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Levothroid Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belirli ilaçlar levotiroksinin etkisini azaltabilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız levotiroksin ilacını en az 4 saat önce veya sonra almalısınız:

 • kalsiyum karbonat (Alka-Mints, Calcium Oyster Shell, Caltrate, Os-Cal, Oyster Shell Calcium, Rolaids Soft Chew, Tums ve diğerleri);
 • kolestiramin, kolestipol;
 • ferröz sülfat demir takviyesi;
 • sukralfat;
 • sodyum polistiren sülfonat (Kalexate, Kayeksat, Kionex); veya
 • Alkali veya magnezyum içeren antasitler - Acid Gone, Gaviscon, Maalox, Milk of Magnesia, Mintox, Mylanta, Pepcid Complete ve diğerleri).

Levothroid Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkması halinde acilen tıbbi yardım alınız: kabarma, nefes zorluğu, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme.

Levothroid yan etkileri şunlar olabilir:

 • Hızlı veya düzensiz kalp atışları,
 • Ateş, sıcak basması, terleme,
 • Uyku problemleri,
 • Adet döngüsü ile ilgili değişiklikler,
 • Kusma, ishal, iştah değişimleri, kilo değişimleri
 • Hafif düzeyde saç dökülmesi

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here