Limonlu Suyun Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak

Limnlu su C vitamini ve antioksidanlarla dolu tazeleyici bir içecektir. Her sabah aç karnına limonlu su içmek güne başlamanın en iyi yollarından biridir. Limonlu suyun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması ve cildi güzelleştirmesi de yer almaktadır. Bu yazımızda limonlu suyun faydaları ve kalorisi hakkında geniş bilgi verilecektir.

Limonlu Suyun Kalorisi ve Besin Değerleri

Limonlu suyun faydaları kalorisinin düşük olmasıyla da ilişkilidir. 1 bardak limonlu suyun kalorisi yaklaşık 11’dir. Bu nedenle diyet yapanlar için harika bir tercihtir. Aynı zamanda günlük C vitamini ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.

Limon Suyu Faydaları başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere limon suyu lif, vitamin, B6, kalsiyum ve potasyum içermektedir.

Limonlu suyun faydaları arasında bir diğeri de içeriğindeki flavonoid ve polifenollerdir. Bu bitkisel temelli antioksidanlar kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlamaya yardımcı olur.

Limonlu Suyun Besin Değerleri

Limon ılıman iklimlerde yetişen asitli meyvelerden biridir. Saf limon suyu keskin ve ekşidir. Bu nedenle limon suyunu su ile seyreltmek daha içilebilir hale getirmektedir.

 • Orta boy bir limon birçok vitamin ve mineral içerir. Limonlu su 20-30 mg arasında C vitamini içermektedir.
 • Her sabah limonlu su içmek günlük C Vitamini ihtiyacının yaklaşık %50’sini karşılamaktadır.

1 bardak limonlu suyun besin değerleri şu şekildedir (1 bardak suyun içinde 47 gram limon suyu için):

Kalori11
Karbonhidrat4 gr
C Vitamini21.6 (Günlük ihtiyacın %36’sı)
Folik Asit1 mg (Günlük ihtiyacın %2’si)
Potasyum3 mg (Günlük ihtiyacın %2’si)
Magnezyum8 mg (Günlük ihtiyacın %1’i)
Kalsiyum3 mg
C Vitamini4 IU

 

Limonlu suyun faydaları içindeki antioksidanlardan da kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre limon gibi asitli meyveler C vitamini ve flavonoid gibi antioksidanlar yönünden zengindir. Limonlu suyun içindeki C vitamini vücuttaki oksidatif hasarı önler. Bu nedenle limonlu su detoks etkisi yapar.

Limonlu Su
Limonlu Su

Limonlu Suyun Faydaları

Her sabah limonlu su içmenin faydaları nelerdir? Limon gibi asitli meyveler metabolizma ve sağlık için temel bileşenlere sahiptir. Limon;

 • Enflamasyonu azaltır,
 • Serbest radikalleri yok eder,
 • Kalp sağlığını korur.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Limonlu suyun faydaları arasında ilk sırada bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre C vitamini sağlık için temel bir mikro-besindir. C vitamini hücreleri hasardan korur, enfeksiyonla savaşan antikorları arttırır. Düzenli olarak C vitamini tüketmek solunum yolu ve diğer enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Limonlu suyun içindeki C vitamini grip ve nezle gibi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre C vitamini nezlenin daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. C vitamini düzeyinin yükselmesi vücuttaki alerji ve enflamasyonu da azaltmaktadır.

Bağışıklık Sistemi
Bağışıklık Sistemi

Yapılan bir araştırmaya göre enfeksiyonlar ve stres de C Vitamini düzeyinin düşmesine neden olmaktadır. Grip veya benzeri enfeksiyonlar süresince ılık limonlu su içmek C vitamini eksikliğini gidermeye yardımcı olur.

Aynı şekilde zatürre ve ishal gibi hastalıklarda C vitamini ve çinko takviyesi enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

2. Kalp Sağlığını Güçlendirir

Limonlu suyun faydaları arasında bir diğeri kalp sağlığını korumasıdır. Narenciye meyvelerinin antioksidan özellikleri üzerine yapılan araştırmalara göre bu meyvelerde hesperidin ve naringin gibi polifenolik bileşenler bulunmaktadır. Bu kimyasalların kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Limon suyu ve kabuğu bu şekilde tansiyonu düşürmeye, kan yağlarını azaltmaya ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre limon kabuğunda da yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Limon kabuğu kalp sağlığını koruyan besin liflerini de içermektedir.

Limonlu suyun faydaları ve etkisinden yararlanırken içerisine limon kabuğu rendelemek de oldukça faydalı olacaktır.

Limonlu su içindeki yüksek miktardaki C vitamini kalp sağlığını korur. 120.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre V vitamini yönünden zengin gıdalar tüketen kişilerde koroner arter hastalığı riski daha düşüktür.

3. Kolesterolü Düşürür

Limonlu suyun faydaları arasında kolesterolü de sayabiliriz. Limonlu su kötü kolesterolü ve total kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Limon kabuğundaki antioksidanlar ve limondaki C vitamini kandaki yağları azaltmaktadır.

kolesterol
kolesterol

C vitamini yönünden zengin beslenmek LDL kolesterolü düşürmektedir. Yapılan bir araştırmada 4 hafta boyunca günlük 500 mg C vitamini alan kişilerde LDL kolesterolde düşüş görülmüştür.

4. Sindirim Sağlığını Korur

Sabahları aç karnına içilen limonlu suyun faydaları arasında sindirim sağlığı da yer alır. Limon kabuğunda bulunan besin lifi sindirimi kolaylaştırır ve küçük bağırsaktaki besin emilimini arttırır. Asitli meyvelerdeki lif genel olarak bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu nedenle limonlu su hazırlarken içine limon kabuğu rendesi de koyulmalıdır.

Limonlu suyun faydaları ve olumlu etkilerinden bir diğeri ise vücuda su kazandırmasıdır. Vücuttaki suyun azalması mide-bağırsak hastalıklarına yol açabilmektedir. Ayrıca yeterli miktarda su içmemek kronik kabızlığa da yol açmaktadır.

5. Cildi Güzelleştirir

Cilt görünümünün iyileşmesi limonlu suyun faydaları arasında yer alır. C vitamini ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Beslenme yoluyla daha fazla C vitamini aldığınızda cilt görünümü iyileşir ve erken yaşlanma belirtileri azalır.

Diğer yandan karotenoid ve polifenoller gibi antioksidanları içermesi de limonlu suyun faydaları arasındadır. Bu kimyasallar ciltteki oksidatif hasarı önler. C vitamini  cilt hücrelerinin hasar görmesine engel olur.

Düzenli olarak limonlu su içmek vücuda kazandırdığı su bakımından da cilt sağlığını güçlendirir.

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Her gün limonlu su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Limonlu suyun faydaları üzerine yapılan araştırmalarda limonlu suyun yağ yaktırdığına dair kesin kanıtlar bulunmasa da kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Limondaki polifenoller gibi antioksidanların obeziteyi giderici potansiyeli olduğu gösterilmiştir. Araştırmalara göre limon kabuğu ekstraktı tüketen farelerde kilo alımı daha az olmaktadır. Bu nedenle limondaki polifenollerin obeziteyi önlemeye yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır.

fazla kilo obezite

Elbette, her gün limonlu su içeren daha fazla yağ yakımının insanlar için geçerli olup olmadığı bilinmemektedir. Diğer yandan insanlar üzerinde yapılan deneylerde limon kabuğunun obeziteyi azaltma potansiyeli görülmüştür.

Her sabah limonlu su içmek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayarak dolaylı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

7. Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Limonlu suyun faydaları böbrek sağlığını da kapsamaktadır.  Araştırmalara göre limonlu su idrardaki sitratı etkilemektedir. İdrarda yüksek sitrat bulunması böbrekte oksalat taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Hatta limonlu suyun faydaları üzerine yapılan bazı araştırmalar limonlu suyu alternatif bir böbrek taşı tedavisi olarak görmektedir.

böbrek taşı
Böbrek Taşı

Peki böbrek taşı düşürmek için limonlu su ne kadar içilmeli? Yapılan bir araştırmada günlük 5-6 yemek kaşığı limon suyu tüketmek tekrarlayan böbrek taşı problemlerini engelleyebilir.

8. Diyabet (Şeker Hastalığı) Kontrolü

Limonlu suyun kalorisi düşüktür ve karbonhidrat içeriği azdır. Bu da diyabet hastaları için önemli bir fırsattır.

Journal of American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre C vitamini kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

Limonlu suyun faydaları arasında bir diğeri de insülin hassasiyetini arttırması, yani insülin direncini düşürmesidir. Araştırmalara göre asitli meyvelerdeki flavooidler insülin direncini, kan yağlarını ve enflamasyonu azaltır.

9. Kanserden Korur

Limondaki ve limon kabuğundaki yüksek oranda bulunan C vitamini ve antioksidanlar kanser önleyici potansiyele sahiptir.

Her gün limonlu su içmenin kanseri tedavi ettiğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak düzenli olarak limonlu su içmek belirli kanser türlerinin gelişimini engellemeye yardımcı olabilir. araştırmacılara göre limon suyundaki vitaminler, flavonoidler ve antioksidanlar “kanser engelleyici özelliklere” sahiptir.

Limonlu su nasıl hazırlanır?

Evde limonlu su hazırlamak oldukça kolaydır. Bununla birlikte limonlu suyun faydaları görülmek isteniyorsa her gün en az 1 bardak düzenli şekilde içilmelidir.

Limonlu su hazırlamanın çeşitli yolları bulunmakla birlikte bazı kişiler bir bardak ılık suya taze sıkılmış limon suyu eklemeyi tercih etmektedir. Alternatif olarak gün içinde içtiğiniz suyu bir şişeye doldurarak içine 1 bütün limonun suyunu da ekleyebilirsiniz.

Limonlu Su Detoks Tarifi

Kendi limonlu suyunuzu hazırlamak için:

 1. 1 litre suyun içerisine yarım veya 1 adet limonun suyunu sıkın.
 2. İsterseniz limonun posasını ve kabuğunu da suyun içerisine ekleyebilirsiniz.
 3. Bu suyu sabah aç karnına içmeye başlayın (tercihen kahvaltıdan 20-30 dakika önce).

Limonlu su sıcak suyla hazırlanmamalıdır. Bu besin değerlerinin azalmasına neden olabilir. Limonlu su için kullanılan su ılık veya soğuk olabilir.

Limonlu su ne zaman içilir?

Hazırladığınız limonlu su günün her saatinde içilebilir. Ancak limonlu suyun faydaları en çok sabah aç karnına içildiğinde geçerlidir.

Peki sabahları limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

 • Sabah vücutta su miktarı azalmış olacağından limonlu su ile vücudun su ihtiyacı takviye edilir.
 • Limonlu su tok kalmanızı ve gün içinde daha az yemenizi sağlayabilir.
 • Sabah limonlu su içmek sindirimi kolaylaştırır, detoks etkisi yapar.

Limonlu Suyun Yan Etkileri

Limon bir çok faydaya sahip mucizevi bir meyvedir. Genellikle ılık veya soğuk limonlu suyun herhangi bir yan etkisi yoktur. WebMD websitesinden edinilen bilgiye göre limon bolca tüketildiğinde bile genel olarak sağlıklı ve güvenlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

 • Limon bolca sitrik asit içerdiğinden diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle limonlu su içildikten sonra ağız çalkalanmalıdır.
 • Limonlu su asit reflüye iyi gelen yöntemler arasında olmakla birlikte bazı kişilerde mide yanması
 • Limonlu su idrar söktürücü değildir, ancak sıvı alımının artması nedeniyle idrara çıkış sıklığı artabilir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

Yemekten sonra mide bulantısı öğünlerinizi endişe verici hale getirebilir. Elbette günün diğer zamanlarında da mide bulantısı yaşamanız mümkündür....

Lahana Suyunun Faydaları: Duyanlar İnanamıyor!

Lahana suyu kanseri önlemeden ülser tedavisine ve kötü kolesterolü düşürmeye kadar birçok faydaya sahiptir. Bu yazımızda lahana suyunun...

Mısır Şurubunun Zararları Saymakla Bitmiyor – Mutlaka Okuyun!

Yüksek früktoz içeren mısır şurubu doğal şekerin yerine kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Mısırın öğütülüp mısır nişastasına dönüştürülmesi, ardından...

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Zeytin yaprağı ekstraktı sağlığınız için çok faydalı bileşenler içerir. Zeytin yaprağı ekstraktı faydaları özellikle içindeki “oleuropein” adı verilen...