Limonun Faydaları Limon neye iyi gelir? Limon Suyunun Yararları

0
391
limonun faydaları limon suyu neye iyi gelir

Bu yazımızda limonun faydaları hakkında bilgi vereceğiz. Bir adet limon suyunun kalorisi çok düşüktür ve günlük alınması gereken C vitamini miktarının yaklaşık yarısını içerir. Ancak sağlığınız için mucizevi faydalara sahip olan yalnızca limon suyu değildir.

Limonun faydaları içi ve posası için de geçerlidir. Limon lif, kalsiyum, C vitamini ve B6 vitamini sayesinde birçok faydaya sahiptir. Limonun faydaları aynı zamanda içeriğindeki polifenoller ve flavonoidlerden de kaynaklanmaktadır. Bu yararlı bitkisel bileşenlerin diyabet, kanser, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Yazımızın devamında limonun faydaları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Limonun Besin Değerleri

limon suyu lemon juiceLimon keskin ve ekşi bir tada sahip sağlıklı ve lezzetli bir meyve olarak çok sayıda vitamin ve besin öğesini içinde barındırır.

Limonun büyüklüğüne bağlı olarak bir limonun suyu yaklaşık 20-30 mg. Arası C vitamini içerir. Ilık suyun içine bir limonun suyunu sıkarak içmek günlük alınması gereken C vitamini miktarının yaklaşık %35 ila %50’sini sağlayacaktır.

Bir adet limonda çoğunlukla lif ve basit şeker biçiminde 5 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan edinilen verilere göre kabukları soyulmamış halde yaklaşık 58 gram ağırlığındaki limonun besin değerleri şu şekildedir:

Kalori17
Lif1.6 g
Karbonhidrat5.4 g
A Vitamini13 IU
C Vitamini30.7 mg
Folat6 mcg
Potasyum80 mg
Kalsiyum15 mg
Magnezyum5 mg
Demir, çinko ve sodyumİz miktarda

Yukarıdaki besin öğelerine ek olarak limon suyu güçlü antioksidanlar da içermektedir.

Limonun Faydaları: Limon neye iyi gelir?

Limon bağışıklık sistemini güçlendirir. Narenciye meyveleri üzerine yapılan bir araştırmada bu meyvelerin antioksidan, anti-enflamatuvar ve kanser önleyici özellikleri vurgulanmıştır.

Limon çok yönlü bir meyvedir ve sağlığınız için çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Limonun faydaları nedeniyle antik çağlardan beri tıbbi özellikleriyle kullanılageldiği bilinmektedir. Limon yaklaşık 2500 yıl önce Çin ve Hindistan’da kullanılmıştır.

1 Limon Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağışıklık sisteminin zayıflamasıLimon, içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması özellikle grip ve nezle gibi enfeksiyonların önlenmesi için önemlidir. C vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri hakkında yapılan araştırmalar bu vitaminin bağışıklığı koruyucu etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Örneğin araştırmacılar C vitamini tüketiminin arttırılmasıyla nezle iyileşme süresinin daha kısa olduğunu tespit etmiştir. C vitamini genel olarak bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra alerji belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olur.

C vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri diğer enfeksiyonlar için de geçerlidir. 2006 yılında yapılan bir araştırmada C vitamininin enflamasyonu azalttığı ve enfeksiyona direnci arttırdığı görülmüştür. Araştırmada çinko ile birlikte C vitamini almanın üst solunum yolu enfeksiyonu şiddetini azalttığı ve zatürre ve ishal gibi enfeksiyonları hafiflettiği tespit edilmiştir.

2 Limon Kalp Hastalığına Karşı Korur

kalp sağlığı heart healthLimonun faydaları arasında bir diğeri de kardiyovasküler hastalıklar ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamasıdır.

Örneğin limonun faydaları hakkındaki bilimsel araştırmalar limon kabuğunda flavon ve polifenol adlı kimyasalların bulunduğunu göstermiştir. Bu kimyasallar tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Limon kabuğunun kalbe faydasını görmek için bazı kişiler limon kabuğunu limonlu suyun içerisine eklemektedir.

Düzenli olarak limon suyu tüketmenin kalbe faydası içindeki C vitamininden ileri gelmektedir. 120.000 erkek ve kadın üzerinde 14 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmada C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzeler tüketen kişilerde kalp hastalığının daha az görüldüğü tespit edilmiştir.

3 Limon Tansiyonu Düşürür

tansiyon ölçümü erkekLimon yemek veya limon suyu içmek yüksek tansiyonu düşürür ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Limonun faydaları üzerine yapılan çeşitli araştırmalarda limon suyundaki sitrik asidin insanlarda tansiyon düşürücü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar hem limon suyu hem limon kabuğu üzerinde yürüttükleri araştırmalarda günlük limon tüketiminin tansiyon üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğunu tespit etmiştir. Limonun faydaları arasındaki tansiyon düşürme etkisi günlük düzenli yürüyüş ile katbekat fazla olmaktadır.

4 Limon Kolesterolü Düşürür

ldl hdl kolesterolIlık suyun içine limon suyu ekleyerek limonlu su içmek kandaki kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Limonun faydaları hakkında yapılan çeşitli araştırmalarda limonun kolesterolü düşürücü etkisi ortaya konmuştur. Örneğin C vitamini takviyesinin etkisi üzerine yapılan bir araştırmada günlük 500 mg C vitamini takviyesi alanlarda 4 hafta içerisinde kötü kolesterolde azalma gerçekleşmiştir.

Limonun kolesterol düşürücü etkisi sadece C vitamini ile ilgili değildir. Saf limon suyundaki diosmin gibi flavonoidler fareler üzerinde yapılan deneylerde kolesterol düşürücü etki göstermiştir.

İlginç bir şekilde, 2016 yılında limonun faydaları üzerine yapılan bir araştırmada limon suyu ve sarımsak tüketen kişilerde kötü kolesterolde düşüş görülmüştür. Araştırmacılar 20 gram sarımsak ile 1 yemek kaşığı limon suyu karışımının 8 haftalık periyotta kötü kolesterolde düşüş sağladığını tespit etmiştir. Bu araştırmaya göre sarımsak ve limonun birlikte kullanılması, bu yiyeceklerin ayrı ayrı kullanılmasına göre çok daha faydalıdır.

5 Limon Felç Riskini Azaltır

Limon kalbi güçlendiren ve tansiyonu düşüren terapötik elementleri sayesinde felç riskini düşürür.

Japonya’da 2000 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada C vitamini eksikliği ile felç arasında bağlantı olduğu tespit edilmiştir.

6 Böbrek Taşlarını Önlemek İçin Limonlu Su

Böbrek taşı görüntüsüLimon böbrek taşı tedavisi ve yeni böbrek taşlarının oluşumunu engellemek için etkilidir.

Birçok doktor böbrek taşı oluşumunu engellemek için günde 5 yemek kaşığı limon suyu tüketilmesini önermektedir. Ürologlar limon suyunun böbrek taşı oluşumunu önlemede en az potasyum sitrat kadar etkili olduğunu belirtmektedir.

Limonun böbrek taşını önleme etkisi üriner sitratı arttırmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca her gün 2-3 bardak limonlu su içmek idrar miktarını arttırarak böbreklerdeki toksinleri ve mineral kalıntılarını temizler.

7 Limon Demiri Yükseltir

demir hapı takviyesi c vitaminiDemir eksikliği veya demir eksikliği anemisi hastalığı taşıyorsanız düzenli olarak limon suyu tüketmek yemeklerden aldığınız demir miktarını, yani demir emilimini arttıracaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok bitkisel demir kaynağı HEM olmayan demir adı verilen bir demir türünü içerir. HEM olmayan demirin vücut tarafından kullanılabilirliği çok düşüktür. Bu nedenle HEM demir içeren et veya deniz ürünleri tüketmeyen kişilerde demir eksikliği sıklıkla görülen bir durumdur.

Araştırmacılar limon gibi C vitamini yönünden zengin yiyeceklerin bitkisel kaynaklı demirin vücuttaki emilimini arttırabildiğini ortaya koymuştur.

Bir araştırmada C vitamini oranının yükseltilmesi ile vücuttaki demir emiliminin yüzde 7 oranında arttırılabileceği belirtilmiştir. Demir emilimini arttırmak için sadece limon tüketmek yeterli olmayabilir. Bu nedenle uzmanlar günlük yaklaşık 1500 mg kadar C vitamini takviyesi alınmasını önermektedir. Bununla birlikte limon suyu da C vitamini alımını arttıracaktır.

8 Limonun Cilde Faydaları

limon suyu cilt bakımıLimon suyu cildin sıkılığını arttıran ve sivilce olasılığını düşüren güçlü bileşenler içermektedir. Limon suyu antibakteriyel etkiye sahiptir. Cildi limon suyu ile temizlemek sivilce riskini azaltacaktır.

Araştırmacılar 4 yemek kaşığı su ile 6 yemek kaşığı limonu karıştırarak etkili bir cilt temizleyici yapılabileceğini belirtmektedir. Ayrıca limon suyu doğal bir sıkılaştırıcıdır.

9 Güneş Lekeleri İçin Limonun Faydaları

Limon suyu hiperpigmentasyonu iyileştirerek yaşlanma lekelerini hafifletir. C vitamini yönünden zengin olan limon suyu cilt sağlığını güçlendirir ve sitrik asit içeriği ile cilt tonunu düzgünleştirir.

International Journal of Molecular Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre limon özleri cilt rengini açmak için oldukça etkilidir.

10 Antibakteriyel Limon Suyu

limon suyu dezenfektanBir adet sprey şişeye iki limonun suyunu ekleyerek evinizdeki yüzeylerde dezenfektan olarak kullanabilirsiniz.

Limon suyunun antibakteriyel özellikleri yüzeylerdeki virüs ve bakterileri temizlemeye yardımcı olur. 2015 yılında limonun faydaları üzerine yapılan bir araştırmada yüzeylere limon suyu sıkmanın mide hastalıklarına neden olan norovirüs gibi virüsleri öldürmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Araştırmacılar limon suyunun mide enfeksiyonlarına neden olan çeşitli zararlı canlılara karşı doğal bir dezenfektan madde olduğunu belirtmektedir.

11 Diyabet Hastaları İçin Limonun Faydaları

diyabet şeker hastalığı kan şekeri ölçümüDiyabet hastası iseniz kabuklarıyla birlikte günde 1-2 limon tüketmek diyabet belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Limonun faydaları hakkında 2013 yılında yapılan bir araştırmada limon kabuğunun insülin direncini azaltmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılara göre narenciye flavonoidleri enflamasyonu azaltır ve insülin hassasiyetini arttırır.

Limonun faydaları arasındaki C vitamini içeriği sayesinde kan şekeri kontrol altına alınabilmektedir.

12 Limon İle Kepekleri Yok Etmek

Limon gibi narenciye meyveleri kepeği gideren ve saç derisindeki kaşıntıyı önleyen doğal antimikrobiyel özelliklere sahiptir.

limon suyu saçSaç derisinde kaşıntı ve döküntü kepeğe neden olan mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Araştırmacılar limon ve narenciye özlerinin mantar önleyici özelliklerini ortaya koymuştur. Birçok kişi kepeği önlemek için limon suyu kullanmaktadır. Ayrıca limon suyundaki asidik maddeler saç derisindeki pH düzeyini düşürerek kaşıntıyı hafifletir.

Limon ve yoğurdu karıştırarak etkili bir kepek önleyici doğal karışım hazırlayabilirsiniz. Ayrıca maskeye bir miktar bal veya birkaç damla badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı ekleyerek saç kuruluğunu da hafifletebilirsiniz. Saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Elde ettiğiniz karışım ile saç derinize masaj yapın. 10-15 dakika bekleyin. Bu maskeyi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

13 Kilo Vermek İçin Limon Suyu

sağlıklı kiloLimon suyunun yağ yakıcı etkisi olduğu yaygın bir düşüncedir. Bu doğru olsa da olmasa da düzenli olarak limon suyu tüketmek daha hızlı kilo vermenize kesinlikle yardımcı olacaktır.

Limonun faydaları hakkında yapılan araştırmalar limondaki bitkisel kimyasalların obeziteyi tedavi edici etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar limondaki polifenollerin iştahı bastırdığını ve karaciğer metabolizmasını güçlendirdiğini belirtmektedir. Sonuçta bu kimyasal bileşenler kilo alımını sınırlayacak ve yağ birikimini önleyecektir.

hijyen kurallarıLimon kabuğu tozu tüketen insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada limon kabuğunun yağ birikimini kontrol altına almaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar limon kabuğu ekstresinin obeziteyi azalttığı sonucuna varmıştır.

Limon suyu iştahı bastırıp sıvı alımını arttırarak da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Şekerli ve asitli içecekler yerine sağlıklı limon suyu veya limonata tüketmek kalori alımını azaltacaktır.

14 Sindirimi Kolaylaştırmak İçin Limon

kabızlık constipationLimon ve limon kabuğu içeriğindeki çözülebilir. Limonun faydaları hakkında 2016 yılında yapılan bir araştırmada limondaki lifin sindirimi güçlendirdiği ve bağırsaklardaki besin emilimini arttırdığı tespit edilmiştir. Ancak limon suyu ile sindirimi güçlendirmek için limon kabuğu ve limon suyu ile birlikte limon posasının da tüketilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak limon suyu içmek vücuda alınan sıvı miktarını da arttırarak sindirimi iyileştirir.

15 Limon Kanser Riskini Azaltır

Limonun faydaları arasında belki de en önemlisi kanser önleyici özellikleridir. Limon ve limon kabuğunun içerdiği güçlü tıbbi bileşenler kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Yapılan laboratuvar çalışmalarında limon özlerinin kanserli hücreleri öldürmeye ve tümörlerin yayılmasını önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

meme kanseri breast cancerGastric Cancer dergisinde yayınlanan bir araştırmada yüksek miktarda narenciye meyvesi tüketmenin mide kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Parçalanmış limon çekirdeğindeki yalıtılmış bileşenler kanser önleyici özelliklere sahiptir. Bazı klinik deneylerde bu özlerin meme kanserini önleme konusunda etkili olduğu gösterilmiştir.

Limonun faydaları hakkında 2000 yılına yapılan bir araştırmada limon kabuğunun cilt kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada kanser önleyici özelliklerin limonun suyunda veya posasında değil, kabuğunda olduğu belirtilmiştir.

16 Diş Beyazlatmak İçin Limon

Limon suyunu yemek sodası ile karıştırarak doğal bir diş beyazlatıcı elde edebilirsiniz. Özellikle 1 yemek kaşığı yemek sodasına yarım limon sıkarak diş temizlemek yaygın bir uygulamadır.

diş sağlığı Yapılan klinik bir incelemede yemek sodasının dişlerdeki plağı temizlemek için etkili olduğu belirtilmiştir. Yemek sodası doğal bir antibakteriyeldir ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Peki dişleri beyazlatmak için limon kullanılabilir mi? elbette limon doğal asidik bir meyvedir. Limonun faydaları üzerine 2015 yılında yapılan bir araştırmada limon suyunun diş minesini zayıflatma potansiyeline sahip olduğu belirtilmiştir. Ancak bu çalışma bir adet dişin 7 gün süreyle limon suyunda bekletilmesi ile yapıldığına dikkat çekmek gerekmektedir.

Bu nedenle çok sık olmamak kaydıyla yemek sodası ile limonu karıştırarak dişleri fırçalamak diş minesine zararlı olmayacaktır.

17 Limon ile Detoks

Her gün bir bardak limonlu su içmek antioksidan özellikleri sayesinde vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur.

Limon suyundaki sitrik asit oksitadif stres üzerinde negatif etkiye sahiptir. Araştırmacılar limonun beyin ve karaciğer üzerinde antioksidan etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca limonun faydaları vücuttaki enflamasyon hasarını da azaltmaya yardımcı olur.

Limonlu Su

limonlu suBir bardak suyun içine limon suyu ekleyerek düzenli olarak içmenin çok çeşitli faydaları vardır. Limonlu suyun faydaları şunlardır:

 • Sindirimi kolaylaştırır,
 • Limonlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletir,
 • Limonlu su içmek vücuda bolca C vitamini ve diğer besin öğelerini kazandırır.
 • Vücuttaki serbest radikalleri yok eder.

Limonlu Su Detoksu Nasıl Hazırlanır?

 1. 2 adet limonu yıkayın, ortadan ikiye bölün ve suyunu sıkın.
 2. Limon suyunu 1 litre suya ekleyin.
 3. İçine limonun kabuğunu rendeleyin.
 4. Bu suyu gün içerisinde tüketerek bitirin.

kalp

Siz de limonun faydaları konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1938/2
 2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
 3. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09150
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26705419
 5. http://europepmc.org/abstract/med/23830380
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22574825
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11412050
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003767/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2682928/
 11. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001880
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4977979/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11022052
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18946667
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17919696/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2507689
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2321571
 18. https://pdfs.semanticscholar.org/74f3/74e7aa23dd53e4660323a31d858c97fafa39.pdf
 19. https://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150825103120.htm
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7858646
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23254473
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9550452
 23. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2314853514000626#bbib24
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2581754/
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5307599/
 26. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658077X16300960#t0010
 27. https://www.webmd.com/digestive-disorders/water-a-fluid-way-to-manage-constipation
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18373174
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23117440
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11142088
 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19278079
 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4452714/
 33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4026104/

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here