Magnezyum Eksikliği Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

0
2342
magnezyum eksikliği

Vücutta magnezyum eksikliği olduğunun belirtilerini fark etmek zor olabilir. Magnezyum eksikliği kas krampları, yorgunluk, mide bulantısı, ellerde karıncalanma ve kabızlık şeklinde kendini gösterebilir. Bu belirtilerin birçoğu başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabileceğinden, magnezyum eksikliği başka hastalıklarla da karıştırılabilir. Ancak magnezyum eksikliği belirtileri kesinlikle görmezden gelinmemelidir.

Magnezyum düşüklüğü kolaylıkla gözden kaçırılabileceğinden buna “görünmez eksiklik” adı verilmektedir. Uzun süre vücutta magnezyum eksikliği bulunması çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Örneğin uzun süre vücutta magnezyum eksikliği olması osteoporoz, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, börek taşı gibi hastalıklarla ilişkilidir.

Dolayısıyla magnezyum düşüklüğü bu kadar ciddi bir durum ise neden tespiti bu kadar zordur? Magnezyum eksikliğinin yan etkileri genellikle diğer sağlık sorunlarıyla karıştırılmaktadır. Ayrıca, kişinin yaşam tarzı da magnezyumun vücuttaki emilimini etkileyebilir. Örneğin kronik ishal, çok fazla alkol tüketmek ve belirli ilaçlar magnezyum eksikliği nedeni olabilir.

Bu yazımızda

 • Magnezyum eksikliğinin nedenleri
 • Magnezyum eksikliği tedavisi
 • Vücutta magnezyum eksikliği nasıl giderilir?
 • Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Sorularına cevap bulacaksınız.

Magnezyum vücutta ne işe yarar?

Magnezyum vücudunuzun düzgün bir şekilde işlev görmesini sağlayan temel minerallerden biridir. Magnezyum kemik sağlığı, kas sağlığı, sinirler ve kalp fonksiyonları için oldukça önemlidir. Ayrıca magnezyum kan basıncını ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olarak vücuda enerji verir.

Magnezyum vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona girdiğinden son derece önemli bir mineraldir. Bununla birlikte DNA yapısının sağlıklı olması için de magnezyum gereklidir. Magnezyumun antioksidan özellikleri vücudu sağlıklı tutar. Vücuttaki magnezyum rezervinin yaklaşık yarısı kemiklerde, kalan yarısı ise yumuşak dokularda bulunur. Çok az bir miktar magnezyum da kanda bulunmaktadır.

Magnezyum eksikliğine tıpta hipomagnezemi adı verilmektedir. Hipomagnezemi kandaki magnezyum miktarının yetersiz olmasıdır, ki bu da vücutta magnezyum eksikliği bulunduğunu gösterir.

Magnezyum, D Vitamini ve Kalsiyum Bağlantısı

d vitaminiMagnezyum kalsiyum ve D vitamini ile yakından ilişkilidir. Magnezyum düşüklüğü D vitamininin vücuttaki emilimini etkiler.

Magnezyum kemik sağlığı için çok önemli olan D vitamininin konsantrasyonunu etkilemektedir. D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenlemeye yardımcı olur. Bu mineraller kemik sağlığı, diş sağlığı ve kas fonksiyonu için de önemlidir.

Ancak magnezyumun vücuttaki kalsiyum düzeyi üzerinde de doğrudan bir etkisi vardır. Vücutta yeterli miktarda magnezyum bulunması kalsiyum ve potasyumu da etkileyecektir. Vücutta magnezyum eksikliği bulunması halinde kalsiyum düzeyi tehlikeli düzeylere yükselecektir. Çünkü magnezyum vücuttaki fazla kalsiyumun atılmasını sağlamaktadır.

Magnezyum ve kalsiyum düzeyleri arasında denge bulunmadığında vücutta iltihap düzeyinde artış olacak ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riski yükselecektir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri: 14 İşaret

Peki vücutta magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

1 Magnezyum Eksikliğine Bağlı Kas Krampları ve Kaz Spazmları

Vücutta magnezyum eksikliği kas tutulmalarına, kas spazmlarına ve kas çekilmelerine neden olabilir. Uzmanlara göre vücutta magnezyum, kalsiyum ve potasyum düşüklüğü çok çeşitli kas tutulmalarına neden olmaktadır. Örneğin bacaklarda kramp magnezyum eksikliği gibi mineral eksikliklerinin yaygın belirtilerinden biridir.

magnezyum eksikliğinde bacaklara kramp girmesi

Kas ağrıları ve kas tutulmalarını önlemenin en iyi yollarından biri bol su içmek ve kasları esnetmektir.

2 Uyuşma ve Karıncalanma

Kollarda veya bacaklarda uyuşma veya karıncalanma durumunu sıklıkla yaşıyorsanız bu magnezyum eksikliği belirtisi olabilir.

Magnezyum eksikliği olan kişilerde uyuşma ve karıncalanmanın daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Tek bir bacakta görülen karıncalanma siyatik sinir sıkışması belirtisi de olabilir. Tek bir kolda görülen karıncalanma yine siyatik sinir sıkışması ya da kan dolaşımının zayıfladığının belirtisi olabilir.

3 İştah Kaybı

Magnezyum eksikliği belirtileri arasında bir diğeri kişinin yeme ve içme isteğinin azalmasıdır.

İştah kaybı magnezyum eksikliğinin ilk belirtilerinden biridir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeme sonucunda vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınmaması magnezyum düzeyinin düşmesine neden olabilir.

Ayrıca magnezyum eksikliğinin bir diğer belirtisi de sürekli yorgunluktur.

4 Yorgunluk ve Zayıflık

yorgunluk halsizlikSürekli olarak yorgun ve fiziksel olarak zayıf hissediyorsanız magnezyum düzeyini arttırmak iyi gelebilir.

Klinik Böbrek Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre yorgunluk ve kronik güçsüzlük hissi magnezyum eksikliğinin ilk belirtileri arasındadır. Diğer çalışmalarda da kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde çoğunlukla kronik magnezyum eksikliği olduğu tespit edilmiştir. Elbette sürekli yorgunluk hissine neden olabilecek başka beslenme yetersizlikleri de bulunmaktadır.

5 Mide Bulantısı ve Kusma

mide bulantısı kalkmasıMagnezyum düşüklüğü belirtileri arasında bir diğeri mide bulantısı ve kusmadır.

Gıda zehirlenmesi, mide mikrobu veya hamilelik gibi diğer durumlar da mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Ancak Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar sürekli mide bulantısı ve kusmanın magnezyum düşüklüğü belirtileri arasında yer aldığını belirtmektedir.

Kusma problemleri yaşıyorsanız doğal bir tedavi edici olarak zencefil tüketebilirsiniz. Zencefil mideyi yatıştırır ve iştah açar.

6 Aritmi (Anormal kalp ritmi)

kalp çarpıntısıMagnezyumun vücuttaki işlemlerinden biri de kalp ritmini düzenlemesidir. Magnezyum eksikliği aritmiye neden olabilir.

Hipomagnezemi kardiyovasküler sistemi etkileyebilir. Araştırmalara göre vücuttaki magnezyum düzeyini yükseltmek aritmi vakalarını azaltmaktadır. Aritmi hastalarında magnezyum eksikliğini gidermek kalp krizi durumunda hayatta kalma ihtimalini de arttırmaktadır.

Kalp atışında düzensizlik varsa magnezyum tahlili yaptırmak üzere doktorunuza danışınız.

7 Kişilik Değişiklikleri

Vücutta magnezyum eksikliği bulunmasının bir diğer sonucu ise kişinin duygu durum ve kişiliğindeki etkilerdir.

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre magnezyum eksikliği bulunan bireylerde kişilik değişiklikleri ve depresyon en yaygın belirtiler arasındadır. Araştırmacılar bazı depresyon hastalarında magnezyum eksikliği görüldüğünü belirtmektedir.

8 Anksiyete

Aşırı fazla stresMagnezyum düşüklüğü günlük hayat içerisinde anksiyete ve stres hisleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Magnezyum eksikliğinin anksiyete düzeyini arttırmasının belirli sebepleri bulunmaktadır. Örneğin magnezyum korku, panik ve anksiyeteye verilen tepkiyi düzenleyen önemli nörotransmitterlerden biri olan glutamatı etkilemektedir. Ayrıca magnezyum stres tepkisini etkileyen böbrek üstü bezlerini düzenlemektedir.

Magnezyum düzeyini arttırarak doğal yollarla anksiyete hissini azaltabilirsiniz.

9 Uyku Problemleri

uyku problemleriBeslenmede yeterli miktarda magnezyum olmaması uyku problemleri ve insomni durumuna yol açabilir.

Hemen uykuya dalamama, erkenden uyanma veya uyandığında yorgun hissetme birçok kişinin yaşadığı uyku problemleri arasındadır. Yapılan araştırmalara göre magnezyum takviyesi kişilerde uyku düzenini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Beslenme düzeninde magnezyum düzeyini yükseltmek daha iyi uyumayı, daha rahat ve dinlenmiş şekilde uyanmayı sağlamaktadır.

Uykunuzda sürekli bölünmeler yaşanıyorsa ihmal etmemeniz gereken bir magnezyum eksikliği söz konusu olabilir.

10 Kabızlık ve Magnezyum Eksikliği

kabızlık constipationKabızlık magnezyum düşüklüğü belirtileri arasındadır. Magnezyum düzeyinin arttırılması kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Magnezyum eksikliği kabızlık vakaları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Uzmanlar dışkının yumuşak olması ve bağırsak hareketlerinin düzenli olması açısından en az lifler kadar önemlidir.

Kabızlığı önlemenin diğer yolları ise bol su içmek ve lifli beslenmektir. Bununla birlikte doğal bir laksatif olan hint yağını kabızlığa karşı kullanabilirsiniz.

11 Çikolata Krizleri

Magnezyum eksikliği, vücutta magnezyum eksikliğini gidermek için çikolata krizine girmeye sebep olabilir.

İlginç bir şekilde çikolata magnezyum eksikliğini gidermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca çikolata dopamin ve seratonin düzeyini arttırmakta ve iyi hissetmeyi sağlamaktadır.

Bitter Çikolata ve magnezyum eksikliği

Çikolatanın faydalı özellikleri sütlü çikolatada veya beyaz çikolatada değil bitter çikolatada bulunmaktadır. Aşırıya kaçmadan, az miktarda bitter çikolata tüketmek kalp sağlığına yararlıdır. Kolesterolü düşürmeye ve tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur.

12 Yüksek Tansiyon

tansiyon ölçümü kadınMagnezyum eksikliğinin belirtileri ile ilgili en çok bilimsel araştırma magnezyum eksikliği ve yüksek tansiyon ilişkisi üzerine yapılmıştır. Yüksek tansiyon besinlerden yeterince magnezyum alamadığınızın belirtisi olabilir.

Magnezyum vücudun birçok fonksiyonu üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan kan damarlarını da rahatlatmaya yardımcı olur. Magnezyum düzeyinin kan basıncı üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca magnezyum kan basıncını etkileyen potasyum ve kalsiyum düzeyini de etkilemektedir.

Doğal yollardan tansiyonu düşürmenin yolları arasında sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, ve besin yoluyla yeterli miktarda magnezyum, kalsiyum ve potasyum tüketmek yer almaktadır.

13 Baş Ağrısı ve Migren

baş ağrısı headacheMagnezyum eksikliği baş ağrısı veya şiddetli migren ağrılarına yol açabilir. Magnezyum eksikliğinin bir belirtisi de migren ve baş ağrısıdır.

Magnezyum eksikliği baş ağrılarına yol açabilecek mineral ve vitamin eksikliklerinden yalnızca biridir. Baş ağrılarıyla başa çıkmanın ilaç dışında en bilinen yolu aromaterapidir. Baş ağrısına iyi gelen yağlar nane yağı, lavanta yağı ve papatya yağıdır. Migrene iyi gelen öneriler için tıklayınız.

14 Magnezyum Eksikliği ve Adet Sancıları

Kadınlarda adet sancılarının azaltılmasına yardımcı olmak için yeterli magnezyum tüketimi sağlanmalıdır.

Yeterli magnezyum alınmaması hormonları etkiler, bu da adet sancılarını etkileyebilir. 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre magnezyum takviyesi alan kadınlarda adet sancıları azalmaktadır.

Magnezyum Eksikliğinin Nedenleri

Modern Tarım Teknikleri ve İşlenmiş Gıdalar

sağlıklı beslenme fast food asitli içeceklerMagnezyum eksikliğinin nedenlerinden biri modern tarım teknikleri nedeniyle ürünlerin topraktan yeterli vitaminleri alamaması ve işlenmiş gıdalarda mineral, vitamin ve lif içeriğinin azalmasıdır.

Yapılan araştırmalar tahıl ürünlerindeki magnezyum miktarının son yıllarda dikkate değer ölçüde düştüğünü göstermektedir. Bu magnezyum düşüklüğü vakalarının yaklaşık üçte ikisinden sorumlu tutulmaktadır.

Su Arıtma

Belediyelerin su arıtma tesisleri sudaki kurşun, ilaç artığı ve nitratı temizlemek için gayret göstermektedir. Ancak bu modern su arıtma yöntemleri sudaki kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin de azalmasına neden olmaktadır. İnsanların da evde ek su arıtma yöntemleri uygulaması bu sorunu daha da büyütmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre içme suyundaki kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonu bir kaynaktan diğerine değişkenlik göstermesine rağmen mineral yönünden zengin içme suları belirli bölgelerde bu minerallerin toplam alımını önemli ölçüde arttırabilir. İlgili rapora göre su arıtma işlemleri mineral konsantrasyonlarını etkilemekte, bazı bireylerde toplam kalsiyum ve magnezyum alımını arttırmaktadır.

Kronik İshal

Kronik ishal magnezyum emilimini etkilemekte ve magnezyum eksikliğine yol açabilmektedir.

Çok Fazla Alkol Tüketmek

Kronik alkoliklik magnezyum eksikliğinin bir diğer nedenidir. Amerikan Nefroloji Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre alkoliklik ve kronik ishal çoğunlukla birbiriyle bağlantılıdır ve magnezyum düzeylerini olumsuz yönde etkileyebilir.

İdrar Söktürücü İlaçlar ve Magnezyum Eksikliği

Yapılan bir araştırmaya göre uzun dönemli idrar söktürücü tedaviler magnezyum düzeylerini etkileyebilmektedir. İdrar söktürücüler bazı durumlarda yüksek tansiyonu da düzenlemek için kullanılmaktadır.

Aşırı Egzersiz

Klinik Biyokimya İncelemeleri Merkezi’ne göre aşırı egzersiz yapmak magnezyum düzeyini etkilemekte ve egzersiz sonrasında magnezyum düzeyinin düşmesine neden olmaktadır.

Magnezyumun Emilimini Etkileyen Asit Reflü İlaçları

Asit reflü hastalığı ve gastroözofageal hastalık belirtilerini yönetmek için kullanılan ilaçların uzun vadeli kullanımı sonrasında magnezyum eksikliği görülebilir. Proton pompası inhibitörleri magnezyumun emilimini engelleyebilir. Kronik GERD hastalarında magnezyum düzeyini arttırmak için haftalık iğne yapılması bile gerekebilir.

Yaşa Bağlı Magnezyum Eksikliği

İnsanlarda yaş ilerledikçe vücudun besinlerden gelen magnezyumu kullanabilme kapasitesi düşer. Ancak bazı çalışmalara göre yaşa bağlı magnezyum düşüklüğü yalnızca çok ileri yaşlarda mümkündür.

Diyabet

Diyabetin komplikasyonlarından biri magnezyum emiliminin bozulmasıdır.

Magnezyum Eksikliğine Yol Açan Hastalıklar

Osteoporoz

Magnezum D Vitamini ve kalsiyum ile yakından ilişkili olduğundan magnezyum eksikliği osteoporoza neden olabilir. Magnezyum kemik sağlığını korumak ve osteoporoz (kemik erimesi) önlemek için temel öneme sahiptir.

Osteoporoz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kalp Hastalığı

Kalp sağlığının korunması ve kalp hastalığının önlenmesi için vücut magnezyuma ihtiyaç duyar. Anormal magnezyum düzeyleri çeşitli koroner hastalıklara ve damar hastalıklarına neden olabilir.

Astım

Kronik magnezyum eksikliği astım gibi solunum yolları hastalıklarına neden olabilir. Astım hastalarının birçoğunda magnezyum düşüklüğü tespit edilmiştir. Astım belirtilerini doğal yollarla azaltmanın yolları kapsamında bazı hastalara magnezyum takviyesi verilmektedir.

Yüksek Tansiyon

Beslenme veya takviye yoluyla yeterli düzeyde magnezyum almamak yüksek tansiyon veya hipertansiyona neden olabilmektedir. Araştırmalara göre magnezyum düzeyi kan basıncını etkilemekte ve magnezyum eksikliği yüksek tansiyona neden olmaktadır.

Böbrek Taşı

Kronik magnezyum düşüklüğü olan kişilerde böbrek taşı riski daha yüksektir. İdrarda magnezyum eksikliği böbrekte taş oluşumuna yol açabilecek mineral birikmelerine neden olmaktadır.

Diyabet

Magnezyum düşüklüğü insülin düzeyini etkileyerek tip-2 diyabete neden olabilmektedir. Yani magnezyum eksikliği tip-2 diyabet riskini artırmaktadır.

Magnezyum Eksikliği Tedavisi: Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Magnezyum eksikliği tedavisi kapsamında ilk adım problemin kaynağını tespit etmektir. Sağlıklı beslenmek, bol meyve ve sebze tüketmek magnezyumun doğal yollarla yükselmesini sağlar.

magnezyum nelerde bulunur? Magnezyum içeren yiyecekler, besinler, gıdalar, meyveler.

Magnezyum eksikliği tedavisinde ikinci adım fazla kahve, alkol ve işlenmiş gıda tüketiminin önüne geçmektir. Yetersiz beslenme magnezyum eksikliğine neden olmaktadır.

Gastrointestinal problemler ve belirli ilaçlar vücudun magnezyumu kullanmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bu hastalıkların tedavisi magnezyum düzeyini de arttırabilir.

Magnezyum Eksikliğine İyi gelen Magnezyum Yönünden Zengin Yiyecekler

Magnezyum yönünden zengin gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler ve tam tahıllar yer almaktadır.

Ispanak magnezyum eksikliği için faydalı bir besindir.
Ispanak magnezyum eksikliği için faydalı bir besindir.

Ayrıca:

 • Tahıllar: yulaf, tam tahıl ekmeği ve kepek
 • Sebzeler: brokoli, çiğ havuç, mısır, bezelye, pancar ve kuşkonmaz,
 • Kuruyemiş ve tohumlar: Badem, ayçekirdeği, susam, kaju, ceviz
 • Et ve Balık: Dana eti, bonfile, kontrfile, tavuk, hindi ve ton balığı
 • Süt ürünleri: Süt, yoğurt.

Magnezyum içeren besinlerin detaylı bir listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Magnezyum Takviyeleri

Magnezyum takviyesi kullanmak magnezyum eksikliği ve magnezyum eksikliği belirtilerini gidermenin yollarından biridir.

magnezyum sitrat takviyesi

Magnezyum takviyeleri eczanelerde bulunabilir. Magnezyum takviyeleri toz halinde, sıvı halde, kapsül veya tablet olarak bulunabilir.

Magnezyum takviyeleri diğer takviye ürünler veya ilaçlarla etkileşime girebileceğinden magnezyum takviyesi kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Detaylı bilgi için Magnezyum Takviyeleri hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük magnezyum alımı

 • 19-30 yaş: erkeklerde 400 mg, kadınlarda 310 mg, hamilelerde 350 mg.
 • 31+ yaş: erkeklerde 420 mg, kadınlarda 320 mg, hamilelerde 360 mg.

kalp

Siz de magnezyum eksikliği konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. NIH. Magnesium.
 2. MSDManuals. Hypomagnesemia.
 3. Medscape. Hypomagnesemia.
 4. Cedars-Sinai. Magnesium rich foods.
 5. WHO. Calcium and Magnesium in drinking water
 6. UMM. Magnesium

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here