Magnezyum Takviyesi Kullanımı – En iyi magnezyum tablet hangisi?

0
3495
magnezyum takviyesi çeşitleri

Magnezyum vücudun doğru bir şekilde işlev görebilmesi için temel öneme sahip minerallerden biridir. Magnezyum eksikliği vakalarında magnezyum takviyesi kullanmak gerekli olabilir. Magnezyum sitrat, magnezyum oksit ve magnezyum glisinat sinir fonksiyonunu ve enerji metabolizmasını iyileştirmek ve kabızlığı hafifletmek için faydalı olabilir. Bu yazımızda magnezyum eksikliği vakalarında magnezyum tablet kullanımı, magnezyum tablet çeşitleri hakkında bilgi verilecektir.

Magnezyum eksikliği belirtileri ortaya çıktığında hangi magnezyum takviyesi ürününün kullanılacağını tespit etmek zor olabilir. Magnezyum oksit, magnezyum sitrat ve magnezyum glisinat çeşitlerinin hepsinde magnezyum eksikliğini gidermek için yeterli miktarda magnezyum bulunur.

Magnezyum neden gereklidir?

Magnezyum enerji üretimini, DNA sentezini, sinir uyarıları, kas kasılmaları ve kalp ritmini doğrudan etkilediğinden önemli bir mineraldir. Magnezyum vücutta 300’den fazla kimyasal reaksiyondan sorumludur. Bu kimyasal reaksiyonlar kan basıncını, kandaki glukoz düzeyini, sinir fonksiyonunu ve kas fonksiyonunu etkiler. Magnezyum besin yoluyla yeterli düzeyde alınmadıysa magnezyum takviyesi kullanılabilir.

Vücutta yaklaşık 25 gram magnezyum bulunur. Vücuttaki magnezyumun yarısı kemiklerde depolanır. Diğer yarısı ise yumuşak dokularda bulunur. Kan serumunda da küçük bir miktarda magnezyum bulunmaktadır. Kanda bulunması gereken magnezyum miktarı yaklaşık 0.7-1 mmol/L civarındadır.

Magnezyum oksit nedir?

Magnezyum oksit doğal olarak meydana gelir ve kabızlığı gidermek ve mide yanmasını hafifletmek için hafif bir laksatif olarak kullanılır.

magnezyum takviyesiMagnezyum oksit (MgO) magnezyumun oksit tuzudur. Magnezyum oksit genellikle suyla karışır ve kas gevşetici, mide asidi azaltıcı ve kabızlık giderici olarak kullanılır.

Kabızlığı gidermek için kullanıldığı bilinen magnezyum oksit biçimlerinden biri magnezya sütüdür. Bir yemek kaşığı magnezya sütü yaklaşık 500 mg elemental magnezyum içerir.

Magnezyum oksit faydaları hakkında yapılan bir araştırmada vücutta bulunabilirliğinin düşük olduğu belirtilmiştir. Vücutta bulunabilirlik magnezyum takviyesi içinde bulunan ve vücut tarafından emilebilen magnezyum miktarını ifade eder. 2001 yılında inorganik magnezyum tuzu hakkında yapılan bir araştırmada magnezyum oksit takviyesinin emiliminin zayıf olduğu belirtilmiştir.

Magnezyum oksit ergenlik öncesinde kemik mineral içeriğini iyileştirmek için kullanılabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırmada 8-14 yaş arası kız çocuklarında 12 ay süreyle 300 mg magnezyum oksit kullanımı ile kemik mineral içeriğinde artış görülmüştür.

Ayrıca magnezyum oksit mide yanmasında antasit veya kabızlıkta laksatif olarak kullanılabilir.

Magnezyum sitrat nedir?

Magnezyum sitrat magnezyum eksikliği vakalarında kullanılır. Magnezyum sitrat içeren ürünlerin bazıları bağırsaklardaki sıvı miktarını arttırarak kabızlık belirtilerini azaltır.

magnezyum sitrat takviyesiMagnezyum sitrat kullanımının faydalarından biri de diğer magnezyum takviyesi çeşitlerine göre daha iyi emilmesidir. Araştırmalara göre magnezyum sitrat içerisindeki 300 mg elemental magnezyum, magnezyum oksit veya magnezyum amino-asit şelata göre daha iyi sonuç vermektedir.

Magnezyum sitrat doğal bir laksatif olarak kullanılabilmesine rağmen magnezyum eksikliklerinde başka kullanım alanlarına da sahiptir. Örneğin yapılan bir araştırmada magnezyum takviyesi olarak magnezyum sitrat kullanımının menopoz sonrası kemik erimesini önlemeye yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

Magnezyum eksikliği vakalarında magnezyum takviyesi olarak en popüler kullanıma sahip olan bu magnezyum sitrat tabletleridir.

Magnezyum sitrat magnezyum takviyesi kullanımına bağlı olarak bazı yan etkiler görülmektedir. Bağırsak şikayetleri, karın ağrısı, mide bulantısı ve midede gaz birikmesi görülebilir.

Magnezyum glisinat nedir?

Magnezyum takviyesi olarak magnezyum glisinat magnezyum eksikliği belirtilerini gidermek ve kan serumunda magnezyum düzeyini arttırmak için kullanılmaktadır.

magnezyum glisinat takviyesiMagnezyum eksikliği görülen kişilerde beslenmeyi magnezyum takviyesi olarak magnezyum glisinat ile desteklemek gerekli olabilir. Yetersiz beslenmesi olanlar, idrar söktürücü kullananlar veya besin emilim bozuklukları olanlar için magnezyum takviyesi olarak magnezyum glisinat önerilmektedir.

Magnezyum takviyesi olarak magnezyum glisinat faydaları hakkındaki araştırmalara göre magnezyum glisinat anksiyete bozukluğunu gidermeye yardımcı olabilir. Örneğin Nutrition Journal dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre magnezyum glisinat depresyon tedavisine yardımcı olabilir. Araştırmada hastalar yemekten önce ve yatmadan önce 125 mg ila 300 mg magnezyum glisinat kullanmıştır. Çoğunlukla magnezyum takviyesi olarak magnezyum glisinat kullanımında depresyonun iyileşmesi yaklaşık 7 gün almaktadır.

Magnezyum glisinat kemikleri güçlendirebilir. Yapılan araştırmalara göre magnezyum glisinat, kalsiyum, D vitamini ve çinko karışımı kemik implantından sonra kemiklerin iyileşmesi hızlanmıştır.

Çoğu magnezyum takviyesi çeşidinde olduğu gibi magnezyum glisinat yan etkileri arasında da ishal e mide ağrısı yer almaktadır.

Magnezyum Oksit mi? Magnezyum Sitrat mı?

ilaçlarMagnezyum takviyesi kullanmanın yararları takviyenin içindeki magnezyum miktarına göre değişir. Ayrıca vücudun ne kadar magnezyum emilimi sağladığı da önemlidir.

Magnezyum eksikliği vakalarında en çok kullanılan magnezyum takviyesi çeşitleri magnezyum oksit ve magnezyum sitrattır. Peki bunların farkı nedir?

Yapılan araştırmalara göre magnezyum sitrat suda daha fazla çözülmekte ve magnezyum oksite göre vücutta daha iyi emilmektedir.

Magnezyum oksit içinde daha fazla magnezyum barındırmasına rağmen vücutta daha az emilmektedir. Magnezyum takviyesi karşılaştırması yapan bir araştırmaya göre magnezyum oksitteki magnezyumun yalnızca %4’ün vücut tarafından emildiği tespit edilmiştir.

Bu nedenle magnezyum eksikliğini gidermek için magnezyum takviyesi olarak magnezyum oksit yerine magnezyum sitrat kullanmak daha faydalı olacaktır.

Magnezyum glisinat mı? Magnezyum sitrat mı?

Magnezyum miktarı ve emilim düzeyi olarak magnezyum sitrat ve magnezyum glisinat arasındaki fark nedir? Anksiyete ve stres tedavisinde magnezyum takviyesi kullanımı ile ilgili 2017 yılında yapılan bir araştırmada magnezyum glisinat ve sitrat takviyelerinin emilim oranının yüksek olduğu belirtilmiştir.

Magnezyum oksite göre magnezyum glisinat daha iyi emilmektedir. Araştırmalara göre magnezyum diglisinat takviye olarak alındığında bir kısmı tam olarak emilmektedir.

Ancak bir araştırmaya göre magnezyum sitrat genellikle vücut tarafından en fazla emilen magnezyum takviyesi olarak kabul edilmektedir. Eğer magnezyum sitrat sindirim problemlerine yol açıyorsa dozu düşürebilir veya magnezyum glisinata geçebilirsiniz.

Diğer Magnezyum Takviyesi Türleri

Yazımızın bu bölümüne kadar 3 tür magnezyum takviyesi incelendi. Aşağıda 6 farklı magnezyum takviyesi daha incelenecektir.

Magnezyum Orotat

Klinik araştırmalara göre magnezyum orotat iyi dolere edilen etkili bir magnezyum takviyesi çeşididir. Magnezyum orotat laksatif etkiye sahiptir ve magnezyum eksikliğini giderir.

Magnezyum Karbonat

Bu magnezyum takviyesi genellikle ticari olarak üretilen antasitlerde kullanılmaktadır. Çok miktarda alındığında laksatif etkiye sahiptir.

Magnezyum Sülfat

Epsom tuzu veya İngiliz tuzu olarak da bilinen magnezyum sülfat (gıdada kullanılabilir tür) kabızlığı gidermek ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Magnezyum Klorid

Magnezyum Klorid vücutta emilimi yüksek ve düşük miktarda magnezyum içeren bir magnezyum takviyesi çeşididir. Bazı kişiler magnezyum kloridi yağ olarak cildine sürmektedir. Kas gevşetici etki yaptığı düşünülmektedir. Ancak 2017 yılında yapılan bir araştırmada magnezyum yağının cilde sürülmesinin herhangi bir faydası tespit edilememiştir.

Magnezyum aspartat

Magnezyum takviyesi olarak magnezyum aspartat emilimi yüksek bir takviye çeşididir. Magnezyum aspartat da magnezyum eksikliğini gidermek için kullanılabilir.

En iyi magnezyum takviyesi hangisidir?

Çoğunlukla magnezyum eksikliği için kullanılan en iyi magnezyum takiyesi magnezyum sitrattır. Araştırmaların gösterdiği üzere magnezyum sitratın biyoyararlanımı yüksektir ve vücut tarafından kolaylıkla emilmektedir.

kalp

Siz de magnezyum takviyesi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here