MCHC nedir? MCHC Kaç olmalı? MCHC Düşüklüğü Belirtileri Tedavisi

0
1909
MCHC nedir? ne demek? kaç olmalı? MCHC Düşüklüğü belirtileri tedavisi

Kan tahlilinde MCHC doktorların kan hücrelerinin sayısını tespit etmek için kullandığı bir değerdir. MCHC hayati organların nasıl çalıştığını göstererek hastalıkların teşhis edilmesinde yardımcı olur. Kan tahlilinde gösterilen en önemli değerlerinden biri olan MCHC kan hücrelerindeki ortalama hemoglobin konsantrasyonunu ifade etmektedir. MCHC düşüklüğü anemi belirtisi olabilir ve MCHC düşüklüğü durumunda yorgunluk, cilt solgunluğu ve genel güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. MCHC yüksekliği durumunda ise doktorunuz otoimmun sorunlarını tespit etmek veya böbrek fonksiyonunu kontrol etmek için ilave testler isteyecektir.

Genel olarak MCHC düzeyinin normal olması vücudunuzun kanda yeterince hemoglobin ürettiğini göstermektedir. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olup bütün vücuda oksijeni taşımakla görevlidir. Dolayısıyla MCHC düzeyinin normal olması kanda vücut dokularını ve hücrelerini beslemek için yeterli oksijen bulunduğunu göstermektedir.

MCHC düşüklüğü durumunda diğer tahlil sonuçlarına da bağlı olarak doktorunuz demir, B6 vitamini veya B12 vitamini düzeyini arttırmak isteyebilir. Bunlar hemoglobin düzeyinin normal olması için gereklidir.

MCHC nedir? MCHC değeri ne için kullanılır?

MCHC “Ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu” ifadesinin kısaltması olarak kullanılır. Diğer bir deyişle MCHC belirli bir miktardaki kırmızı kan hücresi içerisindeki hemoglobin konsantrasyonunu ifade etmektedir. Daha doğru bir deyişle MCHC birim kırmızı kan hücresi miktarındaki ortalama hemoglobin ağırlığını göstermektedir.

Hemoglobin vücut sistemlerine oksijenin taşınması ve karbon dioksitin de akciğerlere geri getirilmesi için gereklidir. Hemoglobin kana kırmızı rengini ve oval şeklini veren demir izleri içerir. Kırmızı kan hücrelerindeki ortalama hemoglobin sayısı düşük ise kan damarlarda doğru ve etkin bir şekilde akamaz.

Ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu yani MCHC tam kan sayımı tahlilinin bir parçası olarak ölçülmektedir. MCHC ve diğer hemoglobin parametreleri kişide anemi veya hemoglobin yüksekliği bulunup bulunmadığını gösterecektir.

Ayrıca MCHC kan testi kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin sayısını gösteren MCH değeri ile de ilişkilidir. MCH hakkındaki detaylı bilgi için “MCH Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

MCHC kaç olmalı?

Kan tahlilinde MCHC değeri 32 ila 36 g/dl (gram/desilitre) aralığında olmalıdır. Bununla birlikte doktorunuz ortalama kırmızı kan hücresi büyüklüğü (MCV, ortalama eritrosit hacmi) ve her bir kırmızı kan hücresi içerisindeki hemoglobin miktarını (MCH, ortalama hücre hemoglobini) da kontrol edecektir.

Dolayısıyla eğer kırmızı kan hücrelerinin içerisinde yeterli miktarda hemoglobin (MCH) yok ise veya her bir kırmızı kan hücresi içerisindeki hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) ise kırmızı kan hücresi sayısı normal olsa bile kişi anemi hastası olabilir.

MCHC Düşüklüğü neden olur?

anemi kansızlık kırmızı kan hücresiMCHC düşüklüğü çoğunlukla anemi hastalığından kaynaklanmaktadır. Anemi kanda yeterince kırmızı kan hücresi veya hemoglobin bulunmaması anlamına gelir. The Medical Clinics of North America dergisinde yayınlanan bir araştırmada küçük kırmızı kan hücrelerinin genellikle her bir kırmızı kan hücresinde yeterince hemoglobin bulunmamasından kaynaklandığı belirtilmiştir. Bu genelde vücutta demir eksikliği probleminden kaynaklanmaktadır. Ancak iç kanama geçirmek, regl kanaması veya hamilelik de buna yol açabilir.

MCHC düşüklüğü probleminin bir diğer nedeni de vücudun besinleri ve mineralleri tam olarak almamasından kaynaklanan emilim bozukluğudur. World Journal of Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir rapora göre emilim bozukluğu belirtilerinden biri de demir eksikliği ve B12 düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkan anemidir. Emilim bozukluğu Çölyak hastalığı, Helicobacter pylori enfeksiyonu veya mide ameliyatı geçirmek gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Ayrıca folik asit (folat) eksikliği de anemi hastalığına yol açabilir. Crohn hastalığı gibi bazı sindirim bozuklukları ve belirli ilaçlar da vücudun folik asit emilimini etkilemektedir.

MCHC Düşüklüğü belirtileri nelerdir?

Kan tahlilinde MCHC düşüklüğü demir eksikliği kaynaklı klasik anemi işareti olabilir. MCHC düşüklüğü belirtileri genel yorgunluk ve güçsüzlük hali ile baş ağrısıdır. MCHC düşüklüğü kişinin zayıf ve güçsüz hissetmesine neden olur. Bunun nedeni vücudun kırmızı kan hücrelerinden yeterince oksijen alamamasıdır.

Kırmızı kan hücrelerinde yeterince hemoglobin bulunmaması anlamına gelen MCHC düşüklüğü belirtileri şunları da içerir:

 • B12 eksikliği nedeniyle sık baş ağrıları,
 • Çarpıntı,
 • İştah kaybı,
 • Kilo kaybı
 • Vücutta karıncalanma,
 • Bir veya iki kolda veya bacakta uyuşma,
 • Depresyon

Folat veya B12 eksikliği belirtileri ise dışkının yapışkan olması, üşüme hissi ve ateştir.

MCHC nasıl yükseltilir?

Kan tahlili sonuçlarında MCHC düşüklüğü sözkonusu ise demir, B12 vitamini veya B6 vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekir. Demir ve B grubu vitaminlerin vücuttaki düzeyini arttırmanın doğal yolları da bulunmaktadır:

demir içeren gıdalar iron foods

Hayvan Kaynaklı Demir İçeren Besinler

Vücut tarafından kolaylıkla emilen demir kaynakları arasında ilk sırada kırmızı et, tavuk ve balık yer almaktadır. Bu besinler vücut tarafından kolaylıkla emilen hem demiri içermektedir. Demiri yükseltmek için tercih edebileceğiniz yiyecekler dana eti, istiridye, sardalya, tavuk, somon balığı olabilir.

Bitki Kaynaklı Demir İçeren Besinler

Demir yönünden zengin birçok bitkisel besin olmasına rağmen, bitki kaynaklı demir vücut tarafından çok iyi emilmemektedir. Bitkilerde hem olmayan demir bulunur. Bu demiri vücut çok az kullanabilmektedir. Ispanak, kara lahana, kabak çekirdeği, mercimek ve brokoli demir içeren besinler arasındadır.

demir içeren bitkiler

Vücudun bitkilerden elde edilen demiri daha iyi absorbe etmesini sağlamanın yolu C vitamini alımını arttırmaktır. American Journal of Clinical Nutrition dergisi C vitaminin demir emilimini arttırdığını belirtmektedir.

Demir yönünden zengin bitkilerden biri de spirulina yosunudur. Spirulina protein yönünden zengindir ve önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Cellular & Molecular Immunology dergisi spirulina yosununun B1 Vitamini, B12 vitamini, folat, demir, A, E, C ve D vitamini içerdiğini belirtmektedir. Araştırmacılar spirulina yosununun demir eksikliğini gidererek anemi belirtilerini azalttığını belirtmektedir.

MCHC Düzeyini Yükseltmek İçin Demir Takviyesi

demir takviyesi iron supplementKan kaybı nedeniyle MCHC düşüklüğü görülüyorsa demir takviyesi ile vücuttaki demir yükseltilebilir. Özellikle regl döneminde ciddi kan kaybı yaşayan kadınlarda demir takviyesi faydalı olmaktadır.

Folik asit ve diğer vitaminlerle birlikte demir takviyesi kullanmak anemi tedavisi sürecinde yardımcı olabilir. Bu takviyeler hemoglobin düzeyini arttırmaya ve anemi belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

demir takviyesi iron supplementDemir takviyesi yan etkileri hakkında da bilinçli olunmalıdır. Demir takviyesi yan etkileri arasında kabızlık, mide bulantısı, karın ağrısı ve dışkı renginde değişme yer almaktadır. Bu yan etkileri azaltmak için demir takviyesi aralıklı olarak alınabilir. Ancak demir takviyesini aralıklı olarak almak anemi tedavisindeki etkinliğini de azaltmaktadır.

B Vitamini ve Folik Asit Düzeyini Arttırarak MCHC Düzeyini Yükseltmek

B vitamini ve folik asit yönünden zengin beslenmek sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz bir parçasıdır. B grubu vitamini yönünden zengin yiyecekler arasında süt, yumurta, pirinç, et ve balık yer almaktadır. Folik asit ise brokoli, karaciğer, ıspanak, kuşkonmaz ve bezelyede bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenmeniz durumunda demir, B vitaminleri ve folik asiti beslenme yoluyla almanız mümkündür. Ancak MCHC düşüklüğü B12 veya B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyorsa sadece beslenme yoluyla bunların arttırılması mümkün olmayabilir. Bu durumda multivitamin almanız gerekebilir.

Diğer Kan Sayımı Testleri

Eritrosit Dağılım Genişliği (RDW)

Eritrosit dağılım genişliği (RDW) kırmızı kan hücrelerinin boyut ve hacmindeki farklılıkları ölçmek için kullanılır. MCHC ve RDW düzeyleri bir arada değerlendirildiğinde genel sağlık durumunuz hakkında bilgi vermektedir.

MCV Kan Testi

MCV ortalama eritrosit hacmi demektir ve doktorların sağlık durumunuz hakkında fikir edinmenize yardımcı olur. MCV kan testi kırmızı kan hücrelerinin ortalama boyutudur. Kırmızı kan hücrelerinin çok büyük veya çok küçük olması çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

MPV Kan Testi

MPV Kan testi kırmızı kan hücrelerindeki ortalama platelet hacmidir. Plateletlerin ortalama boyutu doktorların belirli kan hastalıklarını tanımlamasına ve bunların altında yatan sağlık sorunlarını tespit etmesine yardımcı olur.

Hematokrit (HCT) Kan Testi

Hematokrit (HCT) kan testi tam kan sayımının bir parçasıdır ve kandaki kırmızı kan hücrelerinin ortalamasını ölçer. Hematokrit HCT kan tahlili sonuçları genel sağlık durumunuz hakkında bilgi verir. HCT Hakkında detaylı bilgi için “HCT Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

 1. MedicineNet. Hemoglobin.
 2. Medscape. Mean corpuscular hemoglobin concentration.
 3. MedlinePlus. RBC indices.
 4. Med Clin North Am. 1992 May;76(3):549-66.
 5. World J Gastroenterol. 2009 Oct 7; 15(37): 4644–4652.
 6. WebMD. Folic acid deficiency anemia.
 7. Am J Clin Nutr. 1990 Apr;51(4):649-55.
 8. Cell Mol Immunol. 2011 May; 8(3): 248–254.
 9. PubMed. Iron supplements.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here