Metabolizma nasıl hızlandırılır? Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öneriler

0
601
Metabolizmayı Hızlandırmak
Yaşınızı, cinsiyetinizi veya genlerinizi değiştiremezsiniz, ancak metabolizma hızınızı değiştirmenin başka yolları vardır

Metabolizmayı hızlandırmak mümkün müdür?

Metabolizmayı hızlandırmak kilo vermek isteyen herkesin kutsal kasesi gibidir. Ancak vücudunuzun kalorileri ne kadar hızlı yaktığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bazı insanların yapısal olarak hızlı bir metabolizması vardır. Erkekler, dinlenme durumundayken bile kadınlara göre daha hızlı kalori yakarlar. Birçok kişide 40 yaşından sonra metabolizma yavaşlar. Yaşınızı, cinsiyetinizi veya genlerinizi değiştiremezsiniz, ancak metabolizmayı hızlandırmak için başka yollar vardır. Bu yazımızda metabolizmayı hızlandırmak için izleyebileceğiniz 10 yoldan bahsedeceğiz.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Kas Kütlesini Arttırmak

Siz hiçbir şey yapmasanız bile vücudunuz sürekli olarak yakmaktadır. Dinlenme halindeki bu metabolik hız kas kütlesi daha fazla olan kişilerde çok daha yüksektir. Yaklaşık 500 gramlık bir kas kütlesi sadece varlığını sürdürebilmek için tek başına günde 6 kalori yakar. Aynı miktardaki yağ kütlesi ise günde sadece 2 kalori yakmaktadır. Bu küçük farklılık zaman içerisinde birikir. Güç arttırıcı bir antrenmandan sonra bütün vücudunuzdaki kaslar aktif hale gelir ve ortalama günlük metabolik hızınızı arttırır.

Aerobik Yapmak

Aerobik egzersizi kas yapıcı bir egzersiz değildir. Ancak bu egzersiz, egzersizi tamamladıktan sonraki saatler boyunca daha hızlı bir metabolizmanız olmasını sağladığından metabolizmayı hızlandırmak için etkili bir yoldur. Düşük veya orta yoğunluklu bir egzersize göre yüksek yoğunluklu egzersizler dinlenme durumundaki metabolik hızınızı daha fazla arttırır ve bunun daha uzun sürmesini sağlar. Fayda görmek istiyorsanız daha yoğun bir aerobik programı yapın ve düzenli yürüyüşleriniz sırasında kısa süreli hızlanmalar gerçekleştirin.

Su Depolayın

Vücudunuzun kalori yakmak için suya ihtiyacı vardır. Çok az susuz kalsanız bile metabolizmanız yavaşlar. Yapılan bir araştırmada günde 8 bardak veya daha fazla su içen yetişkinlerin günde 4 bardak su içen yetişkinlere göre daha fazla kalori yaktığı tespit edilmiştir. Su eksikliği olmaması için her öğünden önce mutlaka su için. Ayrıca zararlı atıştırmalıklardan uzak durarak doğal şekilde su içeren meyve ve sebzelere yönelin.

Enerji içecekleri vücudumuza ne yapıyor?

Enerji içeceklerinin içeriğinde bulunan bazı maddeler metabolizmayı hızlandırmak için yardımcı olabilir. Bu içecekler vücudun kullandığı enerji miktarını arttıran kafein maddesini içermektedir. Ayrıca bazen bu içeceklerde torin ve aminoasit de bulunur. Torin metabolizmayı hızlandırmaya yarayarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Ancak diğer yandan bu içecekleri tüketmek yüksek tansiyon, anksiyete ve uyku problemlerine yol açabilmektedir. Amerikan Pediyatri Derneği çocukların ve ergenlerin enerji içecekleri tüketmesini tavsiye etmemektedir.

Akıllı ara öğünler

Bir öğünden sonra 4-5 saat geçtikten itibaren metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Dolayısıyla bunu önlemek için öğünlerinizden 4-5 saat sonra bir ara öğün yapmanız uygun olacaktır. Bu şekilde vücudunuz gün içerisinde daha fazla kalori yakar. Araştırmacılar bu şekilde beslenen kişilerin akşam yemeklerinde daha az yediklerini tespit etmiştir.

Baharatlı Yiyecekler Yemek

Baharatlı yiyecekler metabolizmayı hızlandırmak için yararlı doğal kimyasallar içerirler. Yemeklerinizin içerisine biraz acı biber eklemek metabolizmayı hızlandırmak için etkili bir yol olabilir. Bu etki muhtemelen geçicidir, ancak baharatlı yiyecekleri daha sık yerseniz bu etki birikir.

Proteinle Enerji Kazanın

Vücudunuz, aldığı proteini sindirmek için kalori yakar. Karbonhidratlar veya yağlar bu kalori yakımını sağlamaz. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak karbonhidratların yerine protein yönünden zengin yiyecekler yemek öğünlerinizde metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Yüksek protein kaynakları arasında yağsız et, hindi eti, balık, tavuk eti, tofu, kuruyemişler, fasülye, yumurta ve süt ürünleri yer almaktadır.

Kahve İçmek

Düzenli bir kahve içiciyseniz muhtemelen enerji artışını hissediyorsanız. Dengeli şekilde kahve tüketildiğinde kahvenin faydalarından biri kısa süreli olarak metabolik hızınızı arttırmasıdır. Kafein daha az yorgun hissetmenize ve hatta egzersiz sırasındaki dayanıklılığınızın artmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay İçmek

Yeşil çay içmek, birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırdığı bilinen kafein ve kateşin maddelerini içerir. Araştırmalar günde 2 ila 4 bardak yeşil veya siyah çay içmenin egzersiz sırasında yakılan kalorinin %17 oranında artmasını sağladığını göstermiştir.

Şok Diyetlerden Kaçının

Şok diyetler (günde kadınlar için 1200, erkekler için 1800 kalorinin altında beslenmeyi sağlayan diyetler) metabolizma hızı için oldukça olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu diyetler belki birkaç kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak bu oldukça sağlıksız bir beslenme biçimidir. Ayrıca bu diyetler kas kütlesinde azalmaya neden olduğundan metabolizmayı yavaşlatır. Sonuçta vücudunuz birkaç kilo kaybetse de diyet sonrasında hızla bu kilolar geri alınır.

Kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırmak ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here