Mide Bulantısı Nedenleri: Mide ağrısı ve mide bulantısı neden olur?

0
1878
mide ağrısı mide bulantısı nedenleri neden olur

Mide bulantısı ve mide ağrısı herkesin zaman zaman yaşadığı sorunlardır. Sindirim sistemi ile ilgili problemler genellikle mide ağrısı ve kusuyormuş gibi hissetmeye yol açabilir. Ancak böbrek taşı, apandisit, stres, anksiyete gibi başka birçok problem de mide bulantısı ve mide ağrısı yapabilir. Bu yazımızda mide ağrısı ve mide bulantısı nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Mide Bulantısı ve Kusma

kusmaMide bulantısı ve kusma birbiriyle yakın ilişkili olsa da farklı şeylerdir. Mide bulantısı her an kusacakmış gibi bir his veren durumun adıdır. Mide bulantısı genellikle kusma öncesinde ortaya çıkar ve kustuktan sonra mide bulantısı sona erer.

Kusma ise mide içeriğinin ağız yoluyla çıkarılmasıdır. Bazı durumlarda kusma olmaksızın sadece mide bulantısı görülebilir.

Mide Ağrısı ve Mide Bulantısı İle İlişkili Belirtiler

mide bulantısı ve kusmaMide ağrısı ve mide bulantısı genellikle başka belirtilerle birlikte ortaya çıkar. Bu belirtileri tanımak mide bulantısının nedeni hakkında daha doğru bir tahmin yapmanıza yardımcı olacaktır.

Mide Ağrısı ve Mide Bulantısı neden olur? Mide Bulantısı Nedenleri

1 Gastroenterit (Mide Üşütmesi)

mide üşütmesi gastroenteritMide ağrısı ve mide bulantısı nedenleri arasında en yaygın görülenlerden biri mide üşütmesi olarak da bilinen gastroenterit hastalığıdır. Bağırsaklarda veya midede tahriş veya enfeksiyon bulunması mide ağrısı, mide bulantısı, kusuyormuş gibi hissetme gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Mide üşütmesi genellikle bakterilerden, virüslerden veya parazitlerden kaynaklanmaktadır. Şiddetli mide üşütmesi vakalarında ağır karın ağrısı, kusma, baş ağrısı, ateş ve titreme görülebilir. Rotavirüs veya norovirüs gibi viral enfeksiyonlar da hafif veya şiddetli ishale neden olabilir.

Mide üşütmesinin ciddi komplikasyonlarından birisi dehidrasyondur. Mide üşütmesi süresince mide bulantısı, ishal, mide ağrısı, idrarın koyu renk olması, halsizlik gibi belirtiler görülür.

Tenya enfeksiyonu veya diğer bağırsak parazitleri de mide üşütmesi belirtileri görülmesine neden olmaktadır.

2 Gıda Zehirlenmesi

gıda zehirlenmesi besinKirlenmiş yiycekler veya içecekler şiddetli mide ağrısı veya mide bulantısı nedenleri arasındadır. Bu yiyecek ve içecekler mide enfeksiyonlarına neden olduğundan mide bu gıdalardan kurtulmak için kusma ihtiyacı hisseder.

Medical Microbiology dergisinde yayınlanan bir raporda Salmonellanın sol veya sağ kaburga altında şiddetli ağrıya neden olduğu belirtilmiştir. Karnın üst tarafındaki ağrılarda genellikle eş zamanlı olarak mide bulantısı ve kusma görülür. Gıda zehirlenmesi belirtileri arasında en yaygın görülen belirti şiddetli ishaldir.

Gıda zehirlenmesi vakalarında mide ağrısı ve mide bulantısı 2 ila 7 gün sürebilir. Bazı vakalarda kanlı ishal, dışkıda mukus veya lökosit görülmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

3 Kabızlık

kabızlık constipationBağırsaklarda sert dışkının birikmesi ve bu dışkının atılamaması sürekli mide bulantısı nedenleri arasında yer almaktadır. Kabızlık başka sindirim problemlerinin belirtisi olabilir, ancak kabızlık tek başına mide ağrısı ve mide bulantısı nedenleri arasındadır.

Kabızlık genellikle kötü beslenme veya huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklanabilir. Bazı vakalarda huzursuz bağırsak sendromu kronik mide ağrısı ve mide bulantısı yapabilir. Kabızlık süresince karında şiddetli ağrı ve midede gaz birikimi yaşanabilir.

Detaylı bilgi için Kabızlık hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

4 Hazımsızlık ve Mide Yanması (Asit Reflü)

mide yanması heartburnÖzellikle yemekten sonra mide ağrısı ve mide bulantısı hazımsızlık veya mide yanması belirtisi olabilir. yemekten sonra mide yanması hazımsızlık belirtisidir. Hazımsızlık ağrısı genellikle karnın üst tarafında hissedilir. Yemekten sonra mide yanması asit reflü ve göğüs ağrısı ile birlikte ortaya çıkabilir.

5 Peptik Ülser

peptik ülser mide ülseriSindirim sisteminde ülser bulunması kaburgaların altında ağrı ve kusuyormuş gibi hissetmeye neden olabilir.

Peptik ülser nedeniyle ortaya çıkan mide ağrısı gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. bağırsaklarda ülser varsa kaburgaların altında ağrı ve mide bulantısı görülür.

Peptik ülserin bir diğer belirtisi de yemekten sonra kusmadır.

İlgili Yazılar:

6 Gastrit

gastritMide duvarının iltihaplanmasına gastrit denir. Gastrit belirtileri arasında akut üst mide ağrısı ve mide bulantısı yer almaktadır.

Gastrit belirtileri her hastada ortaya çıkmayabilir. Gastritin en çok görülen belirtisi mide ağrısı ve mide yanmasıdır. Ayrıca hafif-orta şiddette mide yanması, kusuyormuş gibi hissetme, hazımsızlık ve yemekten sonra iç kalkması görülebilir.

Gastrit belirtileri mide üşütmesi, huzursuz bağırsak sendromu ve asit reflü belirtileri ile benzerlik gösterir.

7 Gıda İntoleransı

gıda intoleransıGıda intoleransı sindirim problemlerine neden olabilir. Gıda intoleransı mide bulantısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Gıda intoleransı belirli bir yiyeceğe verilen sindirim reaksiyonudur. Sindirim sisteminin bu yiyeceği sindirme zorluğu çekmesi nedeniyle karın ağrısı ve mide bulantısı ortaya çıkar. Gıda intoleransı aşırı gaz, kusma, baş ağrısı, dışkının yapışkan olması ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Gıda intoleransı genellikle laktoz intoleransı veya glüten hassasiyeti olarak ortaya çıkmaktadır.

8 Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu genellikle karın ağrısı ve mide bulantısı ortaya çıkarır. Huzursuz bağırsak sendromunda ağrı çoğunlukla karnın alt tarafında görülür. Çoğu vakada yemekten sonra karın ağrısı gözlenmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunda ishal veya kabızlık da görülebilir.

huzursuz bağırsak sendromu

2012 yılında yapılan bir araştırmada huzursuz bağırsak sendromu hastası kadınlarda mide bulantısının daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Mide bulantısının kadınlarda daha fazla görülmesinin nedeni kadınların mide boşalmasına daha yatkın olmasıdır.

9 Çölyak Hastalığı

çölyak hastalığıÇölyak hastalığı şiddetli glüten intoleransıdır. Çölyak hastalığında karında şişlik, karın ağrısı ve mide bulantısı görülebilir.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmada çölyak hastalarının yaklaşık %70’inde çeşitli düzeylerde kronik karın ağrısı görüldüğü bildirilmiştir. Bu karın ağrısı ile birlikte ishal ve mide bulantısı da görülmektedir. Birçok çölyak hastasında baş ağrısı, eklem ağrısı, ellerde ve ayaklarda karıncalanma gözlenmektedir.

Ayrıca çölyak hastalarında dışkının açık renk veya beyaz olması, şişkinlik ve hazımsızlık da görülmektedir.

10 İltihaplı Bağırsak Hastalıkları

İltihaplı bağırsak hastalıkları sindirim sisteminin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve çoğunlukla mide ağrısı ve mide bulantısı nedenleri arasında yer alır.

İltihaplı bağırsak hastalıkları arasında yer alan Crohn hastalığı mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Bağırsakların hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak karın ağrısı karnın sol veya sağ alt tarafında ortaya çıkabilir.

iltihaplı bağırsak crohn hastalığı ülseratif kolit

Ülseratif kolit bir diğer iltihaplı bağırsak hastalığıdır. Ülseratif kolit de mide ağrısı ve mide bulantısı nedenleri arasındadır. Ülseratif kolit özellikle dışkılama öncesinde ve sonrasında mide ağrısına neden olur. Ülseratif kolitin diğer komplikasyonları iştah kaybı, kanlı ishal ve uyku düzeninin bozulmasıdır.

11 Divertikül İltihabı

divertikül iltihabı divertikülitDivertikül iltihabı bir sindirim sistemi hastalığı olarak mide bulantısı nedenleri arasında yer almaktadır. Divertikül iltihabı sindirim yolunun duvarında yer alan ve divertiküla adı verilen küçük cepçiklerin iltihaplanmasıdır. Divertikül iltihabı şiddetli karın ağrısı, ateş, gaz, hazımsızlık, mide sertliği, ishal, kabızlık ve mide bulantısı yapabilir.

Divertikül iltihabı kaynaklı karın ağrısı birkaç gün sürebilir. Genellikle bağırsaklardaki iltihap karnın sol alt kısmında hissedilir. Ancak karnın sağ tarafı da divertikül iltihabından etkilenebilir. İltihabın bulunduğu bölgede dokunmaya karşı hassasiyet, sıklıkla mide bulantısı ve kusma görülür.

12 Böbrek Taşları

Böbrek taşı görüntüsüBöbrek taşları sırt ve karnın alt tarafında dayanılmaz ağrılara ve kusma hissine yol açabilir. Böbrek taşları hareket ettiğinde karın ve kasık bölgesinde şiddetli ağrı ortaya çıkabilir.

Böbrek ağrısı vücuttaki en şiddetli ağrı olarak bilinmektedir. Böbrek taşlarında idrarda kan, ateş ve sürekli uzanma hissi ortaya çıkabilir. Böbrek taşı mide yanması nedenleri arasında yer almaktadır.

13 Safra Kesesi Ağrısı

Safra kesesi ağrısı genellikle biliyer sistemi tıkayan safra kesesi taşlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Safra kesesi ağrısı mide bulantısı nedenleri arasındadır. Ayrıca kusma ve karnın sağ üst tarafında ağrı görülebilir. Biliyer sistem tıkanıklıklarında dışkının soluk renk, idrarın ise koyu renk olması yaygın bir belirtidir. Şiddetli safra kesesi ağrısında safra kesesi taşlarını ortadan kaldırmak için tek seçenek ameliyattır.

14 Apandisit

Mide bulantısı ve kusma ile birlikte karnın sağ alt tarafında şiddetli ağrı apandisit belirtisidir. Apandisit tıbbi bir acil durumdur. Apandisit genellikle göbek deliği çevresinde ağrı ve kusma olarak başlar. Ağrı yoğunlaştıkça apandisitin yer aldığı karnın sağ alt tarafına yayılır.

15 Stres ve Anksiyete

Stres ve anksiyete mide ağrısı, kusma ve mide bulantısı nedenleri arasında yer alır. Stres ve anksiyete vücudun her yerini etkileyebilir. Sindirim sistemi stresten en çok etkilenen sistemlerden biridir. Mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal strese bağlı olabilir.

16 İlaçlar Nedeniyle Mide Bulantısı ve Mide Ağrısı

ilaçlar capsules pills drugsMide ağrısı ve mide bulantısı bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. örneğin bazı ilaçlar mideyi tahriş ederek gaz, ishal kabızlık ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

  • Aspirin: Sürekli aspirin kullanımı mide duvarına zarar vererek ülsere neden olabilir. Bu durumda karın ağrısı, göğüste yanma ve mide bozulması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Antibiyotikler: Ciddi bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi alıyorsanız mide ağrısı ve mide bulantısı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bazı antibiyotikler ishal, gaz ve kusmaya da neden olabilir.
  • Opioid Ağrı Kesiciler: Güçlü ağrı kesiciler mide ağrısı, mide bulantısı ve kabızlığa neden olabilir.
  • Demir Takviyesi: Anemi belirtilerini ortadan kaldırmak için kullanılan demir takviyesi sindirim sorunlarına yol açabilir. Sürekli mide ağrısı, mide bulantısı, kabızlık ve ağızda metal tadı demir takviyesi yan etkileri arasında yer almaktadır.

Kadınlarda Mide Bulantısı ve Mide Ağrısı

Kadınlarda üreme sistemi ile ilgili faktörler mide bulantısı nedenleri arasında yer almaktadır.

1 Adet Sancısı

adet sancısıAdet döneminde gerçekleşen hormonel değişiklikler adet kanamasından önce ve adet kanaması süresince mide ağrısı ve mide bulantısı yapabilir.

International Journal of Women’s Health dergisinde yayınlanan bir raporda yetişkin kadınların yaklaşık %60’ında adet sancısı görüldüğü bildirilmiştir. Birçok kadında adet kanamasının ilk birkaç gününde kolik ağrı görülür. Bu süreçte karın şişkinliği, halsizlik ve mide bulantısı da görülebilir.

2 Yumurtlama Ağrısı

Yumurtlama ağrısı adet başlangıç gününden 14 gün sonra gerçekleşen yumurtlama esnasında görülen hafif ağrıdır ve yumurtlamanın belirtisidir.

Yumurtanın hangi yumurtalıkta üretildiğine bağlı olarak karın ağrısı sol veya sağ tarafta hissedilebilir.

3 Endometriyoz

Endometriyoz adet kanamasından hemen önce başlayıp birkaç gün süren ağrılara neden olabilir. Endometriyoz rahmin iç duvarını kaplayan dokunun (endometriyum) rahmin dışına doğru büyümesidir. Adet kanaması süresince mide ağrısına bağlı mide bulantısı ve kusuyormuş gibi bir his görülebilir.

Endometriyoz ve mide bulantısı arasındaki bağlantı hakkında 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre endometriyoz hastası kadınlarda karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma sıklıkla görülmektedir.

4 Yumurtalık Kistleri

polikistik over sendromu yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri söz konusu ise muhtemelen kistin bulunduğu tarafta ağrı görülebilir. Sıklıkla yumurtalık kistleri herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz. Yumurtalıklardaki kistlerin boyutu büyüdükçe karnın alt tarafında sürekli ve keskin bir ağrı hissedilir. Yumurtalık kistinin yırtılması halinde ise mide bulantısı ortaya çıkabilir.

5 Hamilelik

hamilelikte mide bulantısıRahimdeki değişiklikler ve hormonel dalgalanmalar hamileliğin ilk günlerinde mide ağrısı ve mide bulantısı nedenleri arasında yer almaktadır. Hamile kadınların yaklaşık %80’inde karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Bu belirtiler özellikle hamileliğin ilk üç ayında görülmektedir.

Diğer yandan vajinal kanama, mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma bir arada görülüyorsa mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Mide bulantısı için doktora gidilmeli mi?

doktorÇoğunlukla mide ağrısı ve mide bulantısı geçici bir durumdur ve evde doğal yollarla tedavi edilebilmektedir. Ancak bazı durumlarda mide bulantısı nedenleri ancak doktor kontrolünde tespit edilebilir.

  • Karın ağrısı ve mide bulantısı en az 6 saat boyunca devam ediyorsa,
  • Yemekten sonra mide bulantısı yaşanıyorsa,
  • 3-4 kere kusulursa,
  • Ağrının karnın orta kısmında başlayıp sağ alta doğru yayılması halinde,
  • Hamilelikte vajinal kanama ve karın ağrısı varsa doktorunuza başvurunuz.

kalp

Siz de mide yanması nedenleri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here